Gjithçka për të ditur: Transmetimi i drejtpërdrejtë i Esports

Falë teknologjisë moderne të transmetimit të drejtpërdrejtë, tani mund të shikoni sportet tuaja të preferuara elektronike dhe të vini bast mbi to ndërsa ngjarjet zhvillohen nga kudo që jeni. Meqë shumica e mundësive të transmetimit të drejtpërdrejtë të esports janë falas dhe lehtësisht të aksesueshme, shikimi dhe bastet në transmetime të drejtpërdrejta të ndeshjeve ose njerëzve që luajnë lojëra është bërë një nga tendencat më të mëdha në botë sot.

Sajtet kryesore të basteve në lojë janë të njohura që ofrojnë transmetime të drejtpërdrejta në mënyrë që lojtarët të mund të shikojnë ndeshjet dhe të bastojnë në të njëjtën kohë pa u larguar nga faqja. Por çfarë tjetër duhet të keni parasysh kur dëshironi të futeni në këtë trend masiv të sporteve elektronike? Fatmirësisht për ju, ne kemi përcaktuar një udhëzues të detajuar për gjithçka që duhet të dini për botën e transmetimeve të drejtpërdrejta të sporteve elektronike dhe më shumë. Përveç kësaj, këtu janë faqet më të mira të basteve me transmetim të drejtpërdrejtë esports deri më sot:

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Shpjegohet transmetimi i drejtpërdrejtë i Esports

Bastet në transmetimet e drejtpërdrejta të esports janë në thelb të njëjta me bastet e rregullta sportive, përveçse në vend të basteve për sportet tradicionale, ju vini bast për sportet elektronike konkurruese ndërsa ato ndodhin përmes transmetimit të drejtpërdrejtë. Për të filluar, ju duhet të zgjidhni një treg bastesh që dëshironi të vini bast drejtpërdrejt në esports, të zgjidhni sportin dhe shanset tuaja dhe të vendosni bastin tuaj. Për të vendosur një bast do t'ju duhet një libër sportiv dhe meqenëse kemi të bëjmë me esports, do të përdorni një libër sportiv online për të vendosur bastet tuaja.

Si të dini nëse një faqe bastesh mund t'i besohet

Me rritjen e iGaming, transmetimit të drejtpërdrejtë dhe basteve sportive elektronike, tani ka mjaft sajte që ofrojnë shërbimin e lojërave në internet për ngjarjet e transmetimit të drejtpërdrejtë esport. Është për këtë arsye që është e rëndësishme të dini se çfarë duhet të keni parasysh dhe çfarë do t'ju duhet lojtarëve për të marrë pjesë në mënyrë të sigurtë dhe të suksesshme në bastet e drejtpërdrejta të transmetimit të drejtpërdrejtë të sporteve elektronike. Le të hedhim një vështrim në disa veçori të sigurisë për t'u kujdesur:

  • Sigurohuni që jeni duke përdorur një faqe me reputacion që ka një ose më shumë licenca të vlefshme të lëshuara nga organet rregullatore përkatëse me reputacion të vendit tuaj.
  • Sigurohuni që platforma që përdoret të ketë një sistem pagese që do të sigurojë transaksione të besueshme dhe të sigurta të depozitave dhe tërheqjeve.
  • Vlerësime pozitive nga përdoruesit e mëparshëm.
  • Certifikatat Secure Sockets Layer (SSL) dhe Transport Layer Security (TLS).

Llojet e kuotave të basteve në transmetim të drejtpërdrejtë në Esports

Të kuptuarit se si funksionojnë shanset është një parakusht për baste të suksesshme. Do të ishte e kotë të vihej bast në lojërat e transmetimit të drejtpërdrejtë esports pa marrë parasysh se cilat kanë shanse më të larta për të fituar. Por ndonjëherë, mund të jetë e pamundur të përcaktohet se cili ekip ka gjasa më të larta për të marrë ato pikë fituese. Këtu hyjnë shanset.

Më poshtë kemi paraqitur dy shanse të njohura të basteve të transmetimit të drejtpërdrejtë të sporteve elektronike. Sidoqoftë, nëse po kërkoni një udhëzues më të detajuar mbi shanset e basteve për çdo lojë esports, lexoni tonë udhëzues për shanset e basteve.

Shanset më të njohura të basteve të transmetimit të drejtpërdrejtë të Esporteve

Shanset dhjetore

Miliona prezantues në industrinë e transmetimit të drejtpërdrejtë preferojnë të përdorin shanset dhjetore. Kjo është për shkak se lojtarët i kanë të lehtë për t'u kuptuar në shumicën e pjesëve të botës. Megjithatë, faqet e basteve në Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk përdorin koeficiente dhjetore. Nëse jeni nga një rajon tjetër dhe vizitoni Shtetet e Bashkuara të Amerikës ose Mbretërinë e Bashkuar, do t'ju duhet të njiheni me shanset e tyre të basteve për të vendosur baste.

Shanset e fraksionit

Këto lloj mosmarrëveshjesh kanë ekzistuar prej vitesh dhe i bëjnë ato mënyra më e vjetër për të shfaqur shanset. Kur përdorni shanset e fraksioneve për të bastuar në transmetimet e drejtpërdrejta të sporteve elektronike, të dy skuadrat do të kenë fraksione të ndryshme që përfaqësojnë probabilitetet për të fituar. Ju duhet të bëni mirë llogaritjen tuaj për të njohur ekipin tuaj të preferuar dhe për të fituar nëse vendosni bast në të.

Si të vini bast në transmetimet e drejtpërdrejta të Esports në internet

Përpara se lojtarët të mund të bastojnë në faqet e transmetimit të drejtpërdrejtë të esports, lojtarët duhet të sigurohen që të shënoni të gjitha kutitë e kërkesave specifike të vendosura nga krijuesi i basteve. Çdo faqe e transmetimit të drejtpërdrejtë ka kërkesa të ndryshme, prandaj sigurohuni që t'i kontrolloni ato paraprakisht. Sidoqoftë, këtu janë disa nga kushtet standarde që lojtarët duhet të ndjekin përpara se të fillojë udhëtimi i tyre i basteve me transmetim të drejtpërdrejtë esports:

Krijo një llogari bastesh

Së pari, lojtarët do të duhet të krijojnë një llogari për të shijuar bastet në transmetime të drejtpërdrejta nga një rezervist i caktuar. Pasi lojtarët të kenë krijuar dhe verifikuar llogarinë e tyre, lojtarët duhet të depozitojnë disa fonde në llogari për t'u kualifikuar për shërbimin e transmetimit të drejtpërdrejtë.

Flash ose HTML5

Në shumicën e basteshkruesve më të mirë në internet, lojtarëve do t'ju duhet një sistem i bazuar në flash ose HTML5 për të transmetuar drejtpërdrejt aksione sportive. Lojtarëve madje mund t'u kërkohet të instalojnë një plugin flash. Megjithatë, shumica e pajisjeve të sotme vijnë me këto të parangarkuara.

lidhje interneti

Për të parë transmetimet e drejtpërdrejta, lojtarët duhet të jenë të lidhur me internetin. Shpejtësia juaj e internetit duhet të jetë të paktën 5 Mbps për një lidhje pa probleme në shumicën e faqeve të basteve me transmetim të drejtpërdrejtë atje.

Pasi të keni kontrolluar të gjitha kërkesat e mësipërme, mund të vazhdoni me hapat në listën e mëposhtme për të bastuar në transmetimin e drejtpërdrejtë të esports në internet:

  1. Zgjidhni një Faqe e basteve me transmetim të drejtpërdrejtë esports nga lista jonë e faqeve kryesore të basteve.
  2. Hapni një llogari me ta dhe përfundoni procesin e verifikimit të klientit. Kjo do të përfshijë ofrimin e llojeve të ndryshme të dokumentacionit të identifikimit.
  3. Shtoni disa para në llogarinë tuaj.
  4. Shkoni te seksioni i basteve live dhe klikoni mbi ndeshjet ose garat.
  5. Ndërtoni fletën tuaj të bastit.
  6. Dhe bast larg!

Karakteristikat unike të softuerit të basteve të transmetimit të drejtpërdrejtë të Esports popullore

Ka shumë faqe të ndryshme të njohura për të zgjedhur në botë që kanë oferta unike kur bëhet fjalë për transmetimet e drejtpërdrejta të esports. Këtu janë dy veçori unike që mund t'u ofrohen lojtarëve:

Shikimi i ndeshjeve dhe bastet në të njëjtën kohë

Shumë sajte bastesh të njohura të transmetimit të drejtpërdrejtë të esports sigurojnë që ju të mund të shikoni përmbajtjen ndërsa jeni të kyçur në faqen e basteve. Një shembull se si mund të bëhet kjo është përmes një pamjeje të ndarë në ekran të çdo ndeshje që lojtarët i qasen përmes një menyje të veçantë të transmetimit të drejtpërdrejtë.

Dritarja e bisedës së drejtpërdrejtë

Sajtet e njohura njihen gjithashtu se kanë një dritare bisede të drejtpërdrejtë në grup të disponueshme në anën ose në fund të videos së ndeshjes, në mënyrë që të mund të shijoni disa biseda me lojtarë të tjerë në internet.

Si të zgjidhni faqet më të mira të basteve në transmetim të drejtpërdrejtë në internet

Me shërbime të shumta esports që tani ofrojnë transmetime të drejtpërdrejta të basteve, mund të jetë dërrmuese të vendosni se cilën platformë të përdorni. Megjithatë, zgjedhja e faqes më të mirë është thelbësore për të siguruar që përvoja e dikujt të jetë pozitive dhe që lojtarët të minimizojnë rrezikun gjatë basteve. Këtu janë rekomandimet tona se cilët faktorë duhet të keni parasysh kur merrni këtë vendim:

Një shumëllojshmëri e gjerë e transmetimeve të drejtpërdrejta sportive dhe opsioneve të lojërave

Jo të gjitha faqet e basteve me transmetim të drejtpërdrejtë ofrojnë të njëjtat lojëra, ngjarje ose sporte e-sportive. Disa mund të jenë të interesuar vetëm për një sport, ndërsa të tjerët mund të ofrojnë shumë. Sigurohuni që platforma që zgjidhni të ketë një gamë të gjerë ofertash, si dhe sportin elektronik për të cilin jeni të interesuar.

Hapsirë ruajtjeje

Shumica e rezervistëve do të përdorin një aplikacion për të ofruar shërbimet e tyre. Disa nga aplikacionet që do t'ju duhet të shkarkoni mund të kërkojnë një hapësirë të madhe. Pra, mbani në mend këtë dhe sigurohuni që pajisja juaj të ketë hapësirë të mjaftueshme për t'i ekzekutuar këto aplikacione pa probleme.

Eksperienca e perdoruesit

Mund të bëhet shumë zhgënjyese kur përdorni një platformë që nuk është projektuar mirë për një përvojë të qetë dhe të lehtë. Ndërsa lojtarët duan të përqendrohen në bastet dhe të mos shpërqendrohen nga dizajni i keq UX, sigurohuni që platforma që zgjidhni të jetë e lehtë për t'u kuptuar dhe përdorur.

Opsionet bankare

Për të hapur një llogari dhe për të vënë një bast, lojtarëve do t'ju duhet një llogari me para në të, të lidhur me llogarinë tuaj. Prandaj, duhet të siguroheni që platforma që përdorni të mbështesë bankën tuaj dhe metodën tuaj të transferimit të fondeve.

Sporte të ndryshme për të bast

Transmetimi i drejtpërdrejtë po bëhet më i rëndësishëm në botën e argëtimit, filmave dhe, më e rëndësishmja, sportit. Ka shumë të ngjarjet sportive tani mund të transmetoni në internet dhe të vendosni baste. Më poshtë mund të gjeni një listë të sporteve më të zakonshme për të cilat mund të transmetoni drejtpërdrejt dhe të bëni baste live:

FIFA

Nëse keni kohë që luani videolojëra ose jeni njohur me video lojërat simuluese sportive, atëherë me siguri e dini se çfarë është FIFA. FIFA është padyshim loja më e njohur e simulimit sportiv atje, me qindra mijëra lojtarë që luajnë rregullisht lojën.

Call of Duty

Kur flasim për qitës në vetën e parë, loja e parë që ndoshta na vjen në mendje është Call of Duty. Një ton lojtarësh e konsiderojnë këtë kanal të një loje esport si pionierin për gjuajtësit në vetën e parë. Call of Duty është gjithashtu një nga lojërat më të njohura, me miliona lojtarë nga e gjithë bota që luajnë rregullisht Call of Duty.

Liga e Legjendave

Gjatë viteve të fundit, ka pasur një rritje masive të njerëzve që kanë filluar të futen në baste për lojëra esports si Liga e Legjendave. Një nga faktorët kryesorë që kontribuan në këtë ishte mbyllja e ngjarjeve të rregullta sportive për shkak të Covid 19.

CS: SHKO

Bastet e transmetimit të drejtpërdrejtë CS:GO janë mjaft të njohura këto ditë. Një arsye kryesore pse bastet CS:GO janë kaq të njohura është se vetë loja është shumë e njohur. CS:GO gjithashtu ka një skenë masive të sporteve elektronike me zhurmë të çmendur dhe grupe çmimesh që rregullisht tejkalojnë gjysmë milioni dollarë. Garat CS:GO janë disa nga ngjarjet sportive më emocionuese dhe lojtarëve u pëlqen të bastojnë mbi to.

Dota 2

Dota 2 është padyshim loja më e njohur e esports, me disa milionë lojtarë aktivë. Së bashku me ata lojtarë aktivë, ka shumë njerëz të tjerë që ishin lojtarë të rregullt të Dota 2, por tani shikojnë vetëm ngjarje esports për Dota. Lojtarët nga të dyja këto komunitete kanë filluar të futen në baste esports për shkak të asaj se sa emocionuese janë.

Këshilla dhe truket e basteve në transmetim të drejtpërdrejtë të Esports

Për të ndihmuar në udhëtimin tuaj të rritjes dhe suksesit me bastet e përmbajtjes së transmetimit të drejtpërdrejtë esports, këtu janë një sërë prej tyre këshilla dhe truket që mund të aplikoni menjëherë:

Bej detyrat

Përpara se të filloni të vendosni baste të drejtpërdrejta në një ndeshje të transmetimit të drejtpërdrejtë esports, duhet të bëni kërkime të gjera në lidhje me lojtarët që do të konkurrojnë në këtë ngjarje. Duhet të keni njohuri se në cilat skuadra ishin pjesë para se t'i bashkoheshin kësaj skuadre dhe cila ishte performanca e tyre në ndeshjet e fundit. Përveç kësaj, duhet t'i hidhni një sy faktorëve të tjerë si marrëdhëniet e një lojtari me ekipin e tyre, a kanë probleme komunikimi apo u mungon lidershipi i duhur. Pavarësisht se është shumë i aftë, nëse një lojtar nuk ka marrëdhënie të mira me ekipin e tij, ai mund të mos jetë në gjendje të fitojë ndeshjen.

Shikoni ndeshjen me kujdes

Edhe pse kjo pikë mund të duket e qartë për disa, fillestarët shumë herë bëjnë gabim duke mos u fokusuar gjerësisht në ndeshjen e transmetimit të drejtpërdrejtë. Ka raste kur ndeshjet e transmetimeve të drejtpërdrejta janë jashtëzakonisht të paparashikueshme dhe rezultatet mund të ndryshojnë brenda sekondave.

Bast vetëm për lojërat për të cilat jeni i informuar mirë

Mund të jetë joshëse të bëni baste për tituj të ndryshëm të sporteve elektronike për të cilat nuk keni shumë njohuri. Sidoqoftë, t'i përmbaheni lojërave për të cilat dini më shumë është më e mira, veçanërisht nëse jeni fillestar. Si fillestar, ju nuk dëshironi të vini bast aty ku shanset nuk janë në favorin tuaj.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

FAQ

Gjithçka që duhet të dish për kazinotë

Çfarë përfshin bastet me transmetim të drejtpërdrejtë në esports?

Bastet në esports janë në thelb të njëjta me bastet e rregullta sportive, përveçse në vend të basteve në sportet tradicionale, lojtarët bastojnë në transmetimin e drejtpërdrejtë të sporteve elektronike konkurruese siç ndodh.

Cili sport është më i lehtë për të vënë bast?

Ka shumë lojëra esports ku mund të vendosni baste të drejtpërdrejta, si CS: GO, Dota 2, League of Legends, Rainbow Six Siege, Call of Duty, Rocket League dhe Overwatch. Sidoqoftë, duhet të vendosni baste vetëm në lojën për të cilën dini më shumë.

A janë të ligjshme bastet e transmetimeve të drejtpërdrejta në esports?

Po. Nëse bixhozi është i ligjshëm në vendin ku ndodheni, atëherë bastet e transmetimeve të drejtpërdrejta në esports do të jenë të ligjshme. Kërkesa e vetme është që faqja e lojërave të fatit ose lojërave që po përdorni duhet të jetë e licencuar.

A ju tarifojnë faqet e transmetimit të drejtpërdrejtë?

Jo. Ju mund të transmetoni falas një gamë të gjerë ngjarjesh sportive nga shumë site në mbarë botën. Shumica e tyre kërkojnë që përdoruesit së pari të krijojnë një llogari dhe të financojnë llogarinë e tyre të basteve përpara se të kenë mundësi të hyjnë në funksionin e transmetimit të drejtpërdrejtë.

Cila është shpejtësia optimale e internetit për transmetim të drejtpërdrejtë?

Për të transmetuar drejtpërdrejt me shpejtësi të lartë dhe cilësi HD, nevojitet një minimum prej 5 Mbps. Sidoqoftë, shpejtësia për transmetim me cilësi të mirë do të varet gjithashtu nga libri i librave që përdorni.