Lajme

July 21, 2022

Ninjat me pizhame vazhdojnë dominimin në eSport

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Ninjas me pizhame Losesto Divizioni ZETA në Masters VCT

Divizioni ZETA siguroi finalen Turneu i Kampionëve Valorant Sloti i playoff-it të Masters Reykjavik me një fitore vendimtare dy me një ndaj Ninjas në Pyjamas. Të dyja skuadrat hynë në ndeshjen e eliminimit me rekord një-një në fazën e grupeve, duke fituar ndaj Fnatic dhe duke humbur ndaj DRX.

Ninjat me pizhame vazhdojnë dominimin në eSport

Kështu, cilado skuadër që do të mundte tjetrën do të fitonte vendin e fundit të playoff-it dhe do të vazhdonte ecurinë e saj në Islandë. Futbollistët patën mundësinë të parashikojnë fituesin në faqe të ndryshme bastesh esports. NiP mori epërsinë e serisë prej trembëdhjetë me gjashtë në përzgjedhjen e hartës së ZETA-s të Splitit, siç parashikohej nga disa faqe interneti për këshilla për baste esport. Pas një shtatë deri në pesë pjesë të parë, NiP përfundoi i fortë me tre raunde radhazi për të marrë një epërsi një zero.

Megjithatë, ZETA u përgjigj me një fitore trembëdhjetë me dhjetë në zgjedhjen e hartës së NiP të Icebox. Fitorja bëri që ZETA të krijojë epërsi tetë me katër ndaj NiP pas një pjese të parë histerike. Yuuma Hisamoto, i njohur si Dep, nga ZETA, mori detyrën si Jett për skuadrën e tij. Ai përfundoi me një 2.0 KD pas 26 vrasjeve dhe 13 viktimave. Pavarësisht se ZETA dukej se po humbiste në zgjedhjen e hartës së tyre, ata ishin në gjendje të mblidheshin përsëri në Icebox për të lidhur seritë një-një.

Thyerja ishte harta e fundit e serisë. Seriali ishte luajtur vetëm një herë më parë, nga ZETA gjatë ndeshjes së tyre të mëparshme Fnatic. Pavarësisht se NiP arriti pikën e ndeshjes, ZETA rimori hartën dhe detyroi kohën shtesë kundër NiP. Ninjat me pizhame luftuan për të ruajtur vrullin e tyre pasi morën epërsinë e hershme. Ndeshja shkoi në kohën shtesë, ku ZETA fitoi hartën dhe ndeshjen me katërmbëdhjetë pikë ndaj dymbëdhjetë.

Ninjat me pizhame dominojnë Fnatic

Në takimin e tyre të parë në International Lan, Ninja në pizhame mundi Fnatic dy-nul. Që nga fillimi i VCT, Fnatic ka qenë një nga skuadrat më të mëdha në skenën e basteve Valorant esport. Nga fillimi i vitit, Fnatic duket se ka qenë dominuese deri në kualifikuese. Megjithatë, ka pasur një rënie në performancën e tyre që kur u kualifikuan, gjë që ka parë rënien e popullaritetit të ekipit në bastet online.

Ngjitja: Harta e Parë

Kjo hartë duhej të ishte zgjedhja e Fnatic, por nuk u shfaq. NiP mbërriti për të luajtur dhe dominuar në LAN; vrulli brazilian ishte thjesht i paarritshëm. Ata dukeshin më të përgatitur, më të sigurt dhe kishin synimin më të mprehtë.

Ndarja: Harta e dytë

Ndeshja e dytë filloi pas disa pauzave teknike dhe pushimeve të gjata. Pas një harte dominuese në zgjedhjen e Fnatics, kjo dukej se ishte një copë tortë për NIP. Dhe vërtet, kështu u ndje. NIP fitoi pjesën e parë tetë me katër ndërsa luante në krahun e sulmuesit. Ekipi më pas mërziti ekipin kryesor të BE-së, Fnatic, me shorts dhe bucky me rezultatin 13 me 8.

Ninjat me pizhame shënojnë Brollan

Veshja kryesore e esports njoftoi blerjen e lojtarit suedez Counter-Strike: Global Offensive Brollan, Ludvig Brolin nga Fnatic. Siç përmendi NIP në postimin në blog të njoftimit, nënshkrimi, e çon anëtarësimin aktiv të ekipit në pesë.

NiP është bërë një nga sfiduesit e titullit dhe lojtarët mund të presin që ata të jenë një ekip i fortë edhe në bastet online esports pas kësaj blerjeje. Jonas Gundersen, CEO i NiP, vuri në dukje se ata e kishin parë Brollan për vite. Ata kishin arritur në një pikë ku pyetja nuk ishte nëse ai do të bashkohej, por kur.

Ninjat në pizhame lëshojnë pizhame

NiP së fundmi debutoi koleksionin e parë të veshjeve të natës. Megjithatë, ato kanë një kosto dhe ka vetëm një numër të kufizuar të tyre. Pizhamet kushtojnë 99,99 euro (110 dollarë) dhe kanë një kostum me dy pjesë poliestër me efekt mëndafshi në të zezë. Ato përfshijnë gjithashtu një qepje delikate neoni të stemës së NiP. Moto e rinovoi logon vitin e kaluar, me një printim të nxehtë në anën e përparme djathtas.

Fatkeqësisht, duket se kufizohet ekskluzivisht në veshje të rastësishme. Aktualisht nuk ka synime që skuadra t'i veshë ato në ngjarjet e ardhshme. Lëvizja mund të jetë dështimi më i madh i kësaj fushate të fundit të mallrave.

Kjo veshje e re është pjesë e promovimit të ri "Welcome to the Club" nga NiP. Blerësit do të marrin gjithashtu një version dixhital të jammies si pjesë e marketingut. Sidoqoftë, mënyra se si ofrohet kjo nuk është plotësisht e qartë.

Rreth ninjas në pizhame

Video lojërat janë bërë një nga format më të përhapura të basteve në mbarë botën. Përparimi i teknologjisë dhe internetit i ka ndihmuar lojtarët e videove të dallohen dhe të konkurrojnë në mbarë botën. Lojërat e reja po zhvillohen vazhdimisht, ndërsa të vjetrat përditësohen për t'iu përshtatur nevojave të fansave.

Libërbërësit kryesorë po përfitojnë nga tregu në rritje për t'u ofruar përdoruesve shanse unike bastesh turne esports. Megjithatë, lojtarët e interesuar për Ninjas me pizhame preferojnë të bastojnë në CS: GO dhe Rainbow Six Siege.

Në vitin 2000, Potti, Tommy Ingemarsson dhe Tootzi, Christoffer Olsson, themeluan Ninjas në Pyjamas, NiP si një klan me bazë LAN. NiP filloi të ndikojë në skenën Suedeze Counter-Strike me shtimin e lojtarëve të rinj. Fitoret e njëpasnjëshme në ngjarjet dhe turnet online dhe offline forcuan statusin e tyre si klani më i mirë suedez.

Klani i hershëm NiP përdorej me emra të ndryshëm ndërsa merrte pjesë në disa LAN offline. CPL Cologne ishte ngjarja e tyre e parë e madhe LAN në dhjetor 2000. Ata përfunduan në vendin e katërt, pavarësisht mungesës së disa lojtarëve kryesorë. Kjo performancë solli nevojën për zëvendësime të lojtarëve. Në të njëjtin muaj, disa lojtarë u larguan pasi fituan ngjarjen kryesore të Babbages CPL në Dallas. Ishin edhe disa lojtarë të rinj që iu bashkuan ekipit të NiP.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC
2024-04-10

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC

Lajme