Lajme

July 7, 2022

Ngjarjet e ardhshme CS: GO

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Miliona fansa ndjekin esports çdo ditë në të gjithë botën. Field Level Media po publikon një seri pasqyrash për t'i ekspozuar fansat me titujt, ekipet dhe personalitetet më të njohura. Lojërat mbulojnë formate të ndryshme, lloje konkursi dhe orare.

Ngjarjet e ardhshme CS: GO

Counter-Strike: Global Offensive, ose thjesht CS: GO, është një lojë me gjuajtje me shumë lojtarë, e publikuar nga ofruesi i softuerit Valve. Ai u botua në 2012 si edicioni i katërt i serisë së lojërave Counter-Strike. Valve e bëri lojën falas për t'u luajtur nga dhjetori 2018. Çdo modalitet i lojës që luhet në internet mbështet bërjen e ndeshjeve. Në këtë mënyrë, ai aplikon Anti-Cheat të ofruesit të softuerit për të penguar mashtrimin dhe lojtarët e lojërave me nivele të krahasueshme aftësish.

Ngjarjet e ardhshme Kundër-Strike: Global Offensive (CS: GO)

Atje jane disa turne të planifikuar për këtë vit. Këto turne më të mirë paraqesin lojtarët dhe ekipet më të mira në botë. Disa nga ngjarjet janë konfirmuar, me vendet dhe datat tashmë të përcaktuara.

Ato shfaqen gjithashtu në faqet më të mira të basteve esport. Ndërsa bastet online esports rriten, shumë kompani bastesh në internet po përfshijnë ngjarje CS: GO në tregjet e tyre të basteve. Ka gjithashtu faqe që vijnë për të ofruar këshilla për bastet në esport.

PGL Major Antwerp 2022

Major PGL Antwerp, CS: GO Major i parë i vitit 2022, ndodhi midis 9 dhe 22 maj. Ngjarja është hera e parë që një CS: GO Major është mbajtur në Belgjikë. Njëzet e katër ekipe nga e gjithë bota luftuan për një grup çmimesh prej 1 milion dollarësh dhe titullin e kampionëve të mëdhenj.

Qarku CS: GO është plot me gara me cilësi të lartë, por kompanitë kryesore vazhdojnë të dallohen. PGL, e njëjta firmë që organizoi Stokholm Major në 2021, do të drejtojë edicionin e 17-të të eventit të sponsorizuar nga Valve.

Sistemi zviceran do të përdoret në ngjarjet RMR amerikane dhe evropiane, me ekipe të çiftuara sipas rekordit të tyre të turneut. Kjo RMR evropiane është ndarë në dy ngjarje, A dhe B. Kjo ndarje është për shkak të shumë ekipeve të pranishme dhe rëndësisë së vendeve kryesore në linjë.

Ndeshjet e progresionit dhe eliminimit do të jenë garat më të mira nga tre, ndërsa lojërat e mbetura do të jenë çështje me një hartë. Nëse një ekip humbet tre ndeshje radhazi, ato eliminohen automatikisht.
Sfiduesit, Legjendat dhe Kampionët janë tre fazat e PGL Major Antwerp. Dy të parat do të zhvillohen me dyer të mbyllura në një ambient studioje, ndërsa i treti do të zhvillohet para një audiencë në Antwerp Sportpaleis, i cili strehon 18,000 njerëz.

IEM Intel Extreme Masters XVII

Ky edicion do të zhvillohet ndërmjet 30 majit dhe 5 qershorit, me një çmim prej 250,000 dollarë. Ngjarja është një seri garash globale e esports që zhvillohet në vende në të gjithë botën. Që nga viti 2022, këto kampionate esports janë gara të certifikuara të sponsorizuara nga Intel. Turtle Entertainment është kompania që zotëron ligën. Liga ka ekzistuar për 16 sezone që nga viti 2022. Finalja e sezonit do të mbahet në Katowice, Poloni. Shumë qytete në mbarë botën presin ngjarje në mes të sezonit, duke përfshirë Chicago, Shangai dhe Sydney.

BLAST Premier BLAST Premier: Finalet e Pranverës 2022

BLAST Premier Spring është një nga dy garat konkurruese sezonale CS: GO të ekosistemit BLAST. Me një grup total çmimesh prej 2,475,000 dollarësh, i gjithë qarku po fiton një rritje në paratë e çmimeve. Formati i ngjarjes është shumë i ngjashëm me atë të një viti më parë. Festivali do të mbahet nga data 15 deri më 19 qershor.

Disa faza të ngjarjes BLAST Premier do të luhen online këtë vit. Për atë fazë të konkursit, ka një ndarje rajonale. Ngjarja është një nga turnet më të rëndësishëm CS: GO. Ekipet konkurrojnë për çmime të holla dhe një vend në finalet globale për fituesin. Në të gjitha ngjarjet BLAST, skuadrave më të mira u jepen gjithashtu pikë në drejtim të tabelës drejtuese të BLAST.

IEM Intel Extreme Masters XVII

Midis 5 dhe 17 korrikut 2011, IEM Intel Extreme Masters XVII do të vendoset në Këln, Gjermani. Fondi i çmimeve të këtij edicioni do të jetë 1,000,000 dollarë. Do të ketë dy grupe me eliminim të dyfishtë në format. Tre skuadrat më të mira kalojnë në nokaut, me nga tetë pjesëmarrës në secilin grup. Fituesit e fazës së grupeve kalojnë në gjysmëfinale. Si kryesuesit, nënkampionët nga faza e grupeve kalojnë në çerekfinale. Më në fund, skuadrat e treta në fazën e grupeve kalojnë edhe në çerekfinale.

Raste të tjera

Do të ketë gjithashtu disa gara më vonë gjatë vitit. Vendet për këtë ngjarje, megjithatë, ende nuk janë përcaktuar. Midis 19 gushtit dhe 28 gushtit, do të zhvillohet BLAST Premier: Fall Groups 2022. Fituesi i ngjarjes do të marrë 177,498 dollarë në para.

ESL Pro League është një konkurs që zhvillohet çdo vit. Sezoni 16 i ESL Pro League do të zhvillohet nga 31 gushti deri më 2 tetor. Fituesi do të marrë një çmim prej 835,000 dollarë. Vendi i kësaj ngjarje, megjithatë, ende nuk është përcaktuar. Midis 23 Nëntorit dhe 27 Nëntorit, do të zhvillohet BLAST Premier: Fall Finals 2022. Ky turne do të ketë një grup çmimesh prej $425,000. BLAST Premier: World Finale 2022 do të mbahet në dhjetor. Fituesi do të marrë 1 milion dollarë për turneun, i cili do të zhvillohet midis 14 korrikut dhe 18 gushtit.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC
2024-04-10

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC

Lajme