Bast në ESL Gaming 2024

ESL Gaming u lançua në vitin 2000. Ajo u krijua si pasardhëse e Deutsche Clanliga, e cila kishte tre vjet që funksiononte. Kompania është e njohur për organizimin e turneve dhe ligave të shumta esport në mbarë botën. Në vitin 2015, ESL Gaming u shpall kompania më e madhe e esports në botë. Aktualisht është gjithashtu kompania më e vjetër operacionale e eSports. Ajo është e vendosur në Këln, Gjermani, dhe ka më shumë se dhjetë zyra të ndryshme dhe shumë studio televizive në disa vende të tjera.

ESL Gaming filloi me një revistë lojrash, e ndjekur nga një ligë lojrash në internet. Më vonë ajo fitoi serverët e saj dhe filloi t'i jepte me qira për gara të ndryshme esports. U rrit mjaft shpejt aq sa turneu Intel Extreme Masters Katowice i ESL kishte më shumë se njëqind mijë njerëz të pranishëm dhe më shumë se një milion shikues në Twitch.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Pronësia

Modern Times Group bleu 74% të ESL Gaming nga Turtle Entertainment, kompania mëmë, në vitin 2015. Ngjarjet e drejtpërdrejta të sporteve elektronike filluan të transmetohen në më shumë se 1500 kinema brenda të njëjtit vit. Kjo ndihmoi në rritjen e popullaritetit të ESL Gaming mjaft shumë. Si rezultat, organizata filloi të presë më shumë Turne në internet eSport dhe gradualisht rritën gamën e lojërave eSports që ato ofronin.

Në vitin 2022, kompania njoftoi se Savvy Gaming Group (SGG) do të blejë ESL Gaming dhe një platformë tjetër esports të quajtur FACEIT. Çmimi i blerjes së ESL Gaming vlerësohet në 1.05 miliardë dollarë amerikanë. Marrëveshja do të përfundojë gjatë tremujorit të dytë të vitit. SGG ka plane për të bashkuar dy kompanitë për të formuar Grupin ESL FaceIt.

Konkurse

ESL zakonisht bashkëpunon me botues të tjerë si Riot Games, Blizzard Entertainment, Microsoft Gaming dhe Valve për të pritur liga dhe gara të shumta esport globalisht çdo vit. Shumica e garave në ditët e sotme mbahen online dhe tërheqin miliona shikues. Disa nga garat më të mira përfshijnë ESL Play, ESL National Championships, ESL Pro Tour, ESL One dhe Intel Extreme Masters. Disa lojëra të njohura të paraqitura në turne dhe liga janë theksuar më poshtë.

  • FIFA: Video lojërat e FIFA-s janë një seri lojërash futbolli shoqatash të zhvilluara nga EA Sports. Është ndër videolojërat më të njohura, më së shumti huazuar nga sporti më i njohur në botë, asociacioni i futbollit. Loja përfshin dy skuadra, secila synon të kalojë tjetrën për të fituar ndeshjen.
  • Rainbow Six: Rainbow Six është një lojë me revole taktike e publikuar nga Ubisoft. Lojtarët mund të përdorin cilindo nga operatorët e disponueshëm në ekipin Rainbow. Operatorët e ndryshëm kanë aftësi dhe vlerësime të ndryshme. Loja përmban dy ekipe, terroristë dhe kundër-terroristë, dhe mënyra të ndryshme, secila ka objektiva të ndryshëm për secilin ekip.
  • Përplasja e Klaneve: Supercell zhvilloi dhe publikoi Clash of Clans. Tema e lojës bazohet në një botë fantazi në të cilën lojtari merr rolin e një shefi fshati. Objektivi i lojës është të zhvillojë një fshat që mund të përballojë sulmet dhe të trajnojë trupat për të sulmuar duke përdorur burime të kufizuara.
  • Mortal Kombat: Mortal Kombat fillimisht u zhvillua nga Midway Games. Është një lojë luftarake me temë fantazie me shumë personazhe të ndryshëm, secili me një grup të ndryshëm aftësish dhe aftësish. Ka pasur disa variacione të Mortal Kombat, por ideja bazë e lojës mbetet e njëjtë.
  • NBA2K: NBA2K është një lojë video që simulon sportet e basketbollit, e zhvilluar nga Visual Concepts. Secila nga lojërat NBA 2K zakonisht imiton një sezon të Shoqatës Kombëtare të Basketbollit, liga më e lartë e basketbollit në botë.
  • Call of Duty: Call of Duty: Warzone është një tjetër lojë qitëse e publikuar nga Activision. Tema e lojës u bazua në Luftën e Dytë Botërore gjatë fillimit të saj. Aktualisht, seria përfshin lojëra të vendosura në Luftën e Ftohtë, hapësirën e jashtme dhe botët futuriste.
  • Liga e Legjendave: Kjo është një lojë në arenën e betejës me shumë lojtarë të publikuar nga Riot Games. Ajo u frymëzua nga harta e Mbrojtjes së të Lashtëve, por u zhvillua si një lojë e pavarur. Loja luhet nga dy ekipe, secila me pesë lojtarë. Secila skuadër duhet të mbrojë territorin e saj kundër skuadrës tjetër duke sulmuar gjithashtu territorin e ekipit tjetër.

Pse janë të njohura Turnetë e Lojërave ESL?

Loja Shumëllojshmëri

Një nga arsyet kryesore pse turnet ESL Gaming janë të njohura, veçanërisht në mesin e lojtarëve, është shumëllojshmëria e madhe e lojërave të paraqitura në shumë turne të ndryshëm eSports. Pra, lojtarët kanë përzgjedhje të shumta të tregjeve të basteve në të cilat ata mund të vendosin bastet e tyre.

Rregullore

Turnetë ESL Gaming janë gjithmonë të mirëmenaxhuara dhe të rregulluara. Kjo siguron një lojë të drejtë dhe që askush nuk mund të manipulojë rezultatet e lojës në asnjë mënyrë. Besueshmëria e markës ka rezultuar në besnikërinë e lojtarëve, duke rritur popullaritetin.

Disponueshmëria

ESL Gaming zakonisht organizon shumë nga turnet dhe ligat më të mira të eSports çdo vit. Në mënyrë ideale, ka gjithmonë një ngjarje të vazhdueshme pothuajse në çdo kohë të vitit. Pra, lojtarët mund të mbështeten në organizimin për të organizuar ngjarje në të cilat ata mund të bastojnë gjatë gjithë vitit. Ngjarjet janë gjithashtu zakonisht mjaft të mëdha për t'u paraqitur në shumicën e kazinove në internet.

Lehtësia e pranueshmërisë

Ligat dhe turnetë ESL Gaming zakonisht krijohen për të akomoduar pothuajse të gjithë lojtarët, duke filluar nga lojtarët fillestarë te lojtarët profesionistë. Disa turne janë krijuar posaçërisht për nivele të ndryshme aftësish, duke e bërë të lehtë për këdo që të marrë pjesë në ngjarje. Kërkesat e përshtatshmërisë janë gjithashtu zakonisht strikte, por të lehta.

Ekipet fituese të ESL Gaming Tournaments dhe momentet më të mëdha

Nga turnet e shumta që ESL Gaming ka organizuar, disa ekipe dhe lojtarë kanë shfaqur performanca shembullore. Zakonisht shfaqen kampionate dhe liga të ndryshme të esporteve lojëra të ndryshme esports, duke e bërë paksa sfiduese renditjen e ekipet më të mira në përgjithësi. Sidoqoftë, skuadra dhe lojtarë të ndryshëm kanë pasur vazhdimisht rezultate të shkëlqyera në shumicën e ligave dhe turneve gjatë viteve, dhe disa patën disa paraqitje të mëdha në një moment.

Ekipet më të mira të lojërave ESL

Fnatic

Fnatic është një nga ekipet më të mira për të luajtur ESL Gaming Pro League. Ka fituar ligën disa herë, duke përfshirë sezonin e parë dhe të dytë. Fitoret ndihmuan në çimentimin e emrit të ekipit në mesin e ekipeve më të mira në ligë.

Natus Vincere

Natus Vincere ekipi mban titullin e kampionit në fuqi të Pro League. Ata fituan sezonin 14 të ligës kundër Team Vitality, një tjetër ekip i njohur për performancën e shkëlqyer. Ekipi siguroi 1 milion dollarë amerikanë për fitoren, skuadra e tretë në histori që fiton ndonjëherë një shumë të tillë në një turne ESL Gaming.

Team Liquid

Team Liquid është i njohur për të qenë një nga ekipet më të vjetra të esports. Ai merr pjesë në disa turne ESL për t'iu shtuar më shumë se 2000 turneve që ekipi ka luajtur, duke përfshirë disa nga turnetë më të mëdhenj të eSports. Ekipi ka gjeneruar gjithashtu të ardhurat më të larta gjatë gjithë jetës, duke arritur në më shumë se 38 milionë dollarë amerikanë.

OG

OG është një tjetër ekip që vlen të përmendet. Aktualisht renditet ekipi i dytë më i mirë bazuar në të ardhurat e krijuara. Ajo që e bën atë të jashtëzakonshëm është se të ardhurat e krijuara, më shumë se 35 milionë dollarë amerikanë, janë nga luajtja e vetëm 126 turneve. Ky është një tregues i mirë se sa i mirë është raporti i tyre i fitoreve.

Gjenitë e Liga

Gjenitë e Liga përbëhet nga lojtarë nga më shumë se dhjetë vende dhe tre kontinente. Ajo u themelua në vitin 1999 dhe ka qenë ndër ekipet me performancën më të mirë për më shumë se dy dekada që ka luajtur për të krijuar një nga trashëgimitë më të gjata. Ekipi ka luajtur në më shumë se 900 turne të mëdhenj esport dhe ka fituar më shumë se 25 milionë dollarë amerikanë. Performancat më të mira të skuadrës janë në Dota 2 dhe League of Legends.

Ku dhe si të bastni në turnetë ESL

Bastet në turnetë esport janë relativisht të lehta, veçanërisht për lojtarët që kanë një përvojë në bastet e sporteve. Hapi i parë është gjetja e një krijuesi të basteve elektronike esports në internet që ofron shumë tregje bastesh esports. Për këtë, ju duhet të siguroheni që faqja e basteve është e besueshme. Për lehtësi, mund të konsideroni opsionet e pagesës të ofruara dhe të zgjidhni një faqe bastesh që ofron opsionin më të përshtatshëm për ju.

Përpara se të vini bast në një Turne të Lojërave ESL, duhet të siguroheni që llogaria e basteve esports ka fonde të mjaftueshme për bast. Ju gjithashtu mund të përfitoni nga çdo bonuse ose oferta promocionale ju mund të merrni.

Hapi tjetër është zgjedhja e një ngjarje të turneut ESL Gaming që është në vazhdim dhe zgjedhja e një lloji të bastit për të vendosur. Faqet e basteve online eSport zakonisht ofrojnë lloje të ndryshme bastesh për lojëra të ndryshme. Lojtarët e rinj mund të duhet të hulumtojnë llojet e ndryshme të basteve për të marrë vendime të informuara për bastet.

Këshilla për bast

Kur bast në një esports turne, filloni duke krijuar një listë të turneve esports dhe më pas zgjidhni ato në të cilat mund të vendosni baste. Gjithashtu, sigurohuni që të hulumtoni ekipet që luajnë. Kjo mund t'ju ndihmojë të përcaktoni nëse shanset e dhëna ia vlen të luani. Ju gjithashtu duhet të menaxhoni bankrollin tuaj me mençuri, veçanërisht nëse keni ndërmend të vini bast në disa lojëra në turne. Shmangia e vendimeve emocionale të basteve është gjithashtu thelbësore për bastet e suksesshme.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Ngjarjet e ardhshme CS: GO
2022-07-07

Ngjarjet e ardhshme CS: GO

Miliona fansa ndjekin esports çdo ditë në të gjithë botën. Field Level Media po publikon një seri pasqyrash për t'i ekspozuar fansat me titujt, ekipet dhe personalitetet më të njohura. Lojërat mbulojnë formate të ndryshme, lloje konkursi dhe orare.