Gjithçka rreth basteve në Team Secret

Team Secret është një entitet lojërash që operon në Evropë që u themelua pas përfundimit të turneut ndërkombëtar 2014. Turneu pa të dy skuadrat Natus Vincere dhe Fnatic që nuk performuan mirë. Kuroky dhe N0tail, dy lojtarë kryesorë në të dy entitetet, ranë dakord të bashkojnë forcat. Ata planifikuan të formonin një ekip që do të drejtohej nga vetë lojtarët dhe jo nga një institucion lojërash.

Kuroky prezantoi Puppey, një mik dhe shok ekipi NaVi, ndërsa N0tail prezantoi Fly, një mik dhe shok skuadre. Së bashku, ata kompletuan listën e tyre me Alliance Midlaner s4, ekipi i të cilit pati vështirësi edhe në TI4. Pavarësisht nga rezultatet e tyre, ata të gjithë ishin të përkushtuar për t'u bërë një ekskluzivitet profesionist i esports që bashkoi lojtarët më të mirë. Ata gjithashtu donin të merrnin pjesë në skenat më të mëdha të globit dhe të argëtonin fansat e tyre si një nga ekipet më të mira të esports.

Gjithçka rreth basteve në Team Secret
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Sekreti i rritjes së ekipit

Me një varg rezultatesh të përziera, ata filluan të fitojnë njohje mbarëbotërore pasi arritën në finalet e shumë turneve të mëdhenj. Në Frankfurt, ekipi fitoi ESL One dhe The Major, respektivisht. Më vonë, ata përfunduan të tetat në International 2015, turneu më i mirë vjetor i Dota 2. Këto arritje e ndihmuan ekipin që shpejt të bëhej një nga ekipet më të mira të esporteve Dota 2 në botë. Pavarësisht nga një mori largimesh lojtarësh dhe polemikash të brendshme, ai dominoi garat profesionale Dota 2 në 2019. Ekipi fitoi turneun MDL Paris dhe ESL One Birmingham. Ishte gjithashtu kampion i turneve të Katowice, si dhe Chongqing Majors, në të njëjtin vit.

Pasioni dhe angazhimi i ekipit ka qenë zgjerimi i komunitetit të lojërave. Këto janë arritur duke iu përmbajtur ideologjive të thjeshta por efektive dhe duke nxitur kulturën pozitive të kërkuar për sukses në industri. Këto axhenda shtyhen përpara nga sponsorizimi promovues dhe marketingu i ekipit. Ata gjithashtu bëjnë të pamundurën për të gjetur trajnerë dhe lojtarë shumë të aftë për të ndihmuar ekipin të rritet.

CS: SHKO

Në Mars 2016, Team Secret fitoi një femër Kundër-Strike: Ofensivë Globale ekip nga e gjithë bota. Ekipi vendosi të zgjerohej në botën e Street Fighter muajin e ardhshëm. Me sigurimin e figurave kryesore nga Team TyRanT, Team Secret hyri në Epokën konkurruese të Empires 2 në korrik të vitit të ardhshëm. Më vonë do të nënshkruante me Team IDK dhe do të zgjerohej në Rainbow Six Siege Pro League.

John Yao, CEO i ekipit, ra dakord të merrte frenat e korporatës në vitin 2017. Ai kishte punuar si konsulent strategjie për pjesën më të madhe të jetës së tij profesionale. Yao po kërkonte një ndryshim dhe pasi u takua me bashkëpronarin e Team Secret Puppey, iu shfaq një mundësi. Detyra ishte të kthehej në rrugën e duhur anën e biznesit të ekipit.

Menaxhimi i shkëlqyer

Puppey është një menaxher ekspert talentesh pasi ai është gjithashtu një lojtar profesionist. Ai ka një njohuri gjithëpërfshirëse sesi pjesëmarrësit e perceptojnë atë dhe gjithashtu çfarë kërkojnë që ai të funksionojë në mënyrë më efektive. Falë përvojës së tij të madhe, Yao ka qenë me sukses në krye të anës financiare të gjërave. Për shkak të këtij çiftimi të talenteve dhe menaxhimit të biznesit, Team Secret është ngritur në mënyrë të qëndrueshme nëpër rangjet dhe renditet ndër më të mirat dhe më të mirat skuadrat e njohura të sporteve elektronike botë.

Është rritur në një forcë dominuese, me skuadrat kryesore të esports që konkurrojnë në gjashtë lojëra të ndryshme në të dy anët e globit, në Evropë dhe Azinë Juglindore. Ekipet e Dota 2 dhe Rainbow Six Siege në Evropë, një skuadër vietnameze LoL, një ekip malajzian PUBG Mobile dhe skuadra filipinase Wild Rift dhe VALORANT në Azinë Juglindore. Më parë, organizata kishte edhe ekipe Fortnite dhe Counter-Strike: Global Offensive.

Lojtarët e ekipit sekret

Lojtarët e Dota 2 që përfaqësojnë Team Secret janë Nisha (Jankowski Michał, polak), Sumail (Sumail Hassan Syed, Pakistan dhe Iceiceice (Pei Xiang Daryl Koh, nga Singapori). YapzOr (Jaradat Yazied, nga Jordania) dhe Puppey (Ivanov Clement, Estonisht) kush është kapiteni i skuadrës plotëso ekipin.

Në Rainbow six siege pesë lojtarë përfaqësojnë aktualisht ekipin. Ata udhëhiqen nga kapiteni i tyre britanik Pacbull (Bull Peter). Pjesa tjetër e listës përbëhet nga evropianë gjithashtu, Hife (Finkenwirth Vincent, gjerman), SlebbeN (Nordlund Alex, finlandez), Gomfi i Belgjikës (de Meulenaere Santino) dhe Keenan (Dunne Keenan) nga Irlanda.

League of Legends përbëhet nga lojtarë vietnamezë, DNK (Đỗ Ngọc Khải), Eddie (Nghĩa Hoàng) dhe Phi1 (Võ Văn Phi). Nagiya (Nguyễn Võ Anh Hoàng), Simon (Dương Thanh Hoà) dhe Jerry (Nguyễn Tiến Duy) plotësojnë listën e 6 lojtarëve.

Lojtarët e lojërave të tjera

Ekipi Pubg përfshin pesë lojtarë duke përfshirë, MADTOI (Areesanan Aekachai) nga Tajlanda. Pjesa tjetër; IShotz (Tan Boon Sheng Raymond), KiD (Danez B Yusniza Muhammad), Fredo (Fuad Bin Razali Ahmad) dhe Jumper (Hashim Muhammad) janë të gjithë malajzianë.
Liga e legjendave: 6 lojtarët e Wild Rift janë të gjithë filipinas. Ata janë Hamez (Santos James), Azar (Salle Eleazar) dhe Code (Raymundo Morris). Chewy (Dela Cruz Caster), Tatsurii (Garcia Heri) dhe Trebor (Mansilungan Robert) përbëjnë ekipin.

Në mënyrë të ngjashme, lojtarët e Valorant janë të gjithë nga Filipinet gjithashtu. Dispenser (Depio Te Kevin), Dubstep (Balisi Paguirigan Jayvee) dhe JessieVash (Cristy Angeles Cuyco Jessie) janë pjesë e këtij ekipi. Pjesa tjetër janë Borkum (Albert Abadiana Timbreza Jim) dhe Witz (Riley Go Reyes Zhon). Jremy (Gargara Cabrera Jeremy) është një lojtar zëvendësues për ekipin.

Lojërat më të forta të Team Secret

Fitoret emocionuese të Team Secret filluan menjëherë pasi u formua dhe kanë vazhduar të rriten. 2015 dhe 2019 ishin vitet më të mira për ekipin për sa i përket suksesit. Skuadra fitoi Turneu ESL One, The Major në Frankfurt dhe The Summit 3, MarsTV Dota 2 League në 2015. Ata gjithashtu fituan Finalet Botërore MLG, Kampionatin Nanyang Dota 2 dhe Red Bull Battle Grounds: Dota 2 në pranverë.

Ekipi fitoi MDL Paris, ESL One Birmingham, Katowice, si dhe Chongqing Majors në 2019. OMEGA League: Europe Immortal Division, DreamLeague Season 13 dhe The International 2019 turnet u fituan të gjitha në të njëjtin vit. Kjo ishte kur ata u vendosën si një nga ekipet më të njohura të esports në të gjithë disiplinat.

Një tjetër arritje e dukshme është Sezoni i DreamLeague 14 DPC EU Upper Division, të cilin ata e fituan në 2020. Në të njëjtin vit, ata fituan OGA Dota Pit S3: Edicioni Europe/CIS.

Pse është popullor Team Secret?

Team Secret ka pasur shumë sukses, veçanërisht në Dota 2. Ata janë të dashur nga fansat dhe faqet më të mira të basteve esports. Rëndësia e tyre është rritur vitet e fundit. Skuadra është e njohur në Evropë, ku ka një bazë të madhe tifozësh. Theksi i tyre për t'u bërë një markë ndërkombëtare e ka ndihmuar atë të fitojë edhe më shumë tërheqje. Për shkak të suksesit të ekipit Dota 2 në Azinë Juglindore, rajoni ka sjellë tifozë të rinj në ekip. Shkalla e rritjes dhe angazhimi i tifozëve të Azisë Juglindore kanë qenë jashtëzakonisht të larta. Si rezultat, skuadra ka formuar një divizion të ri të mbushur me lojtarë nga kjo zonë.

Lojërat në të cilat Team Secret ka investuar kanë një audiencë të madhe globale. Tencent mbështet lojëra si PUBG Mobile, e cila ka konkurse të shumta në mbarë botën. Team Secret është bërë i njohur pas paraqitjes së vazhdueshme në këto e-turne.

Aspekti më i njohur i Team Secret është rezymeja e tyre e jashtëzakonshme e Dota 2. Sidoqoftë, ata janë një ekip kryesor i esports me lista në PUBG Mobile, League of Legends, Wild Rift dhe Rainbow Six Siege. Këto kanë gjithashtu një bazë të konsiderueshme tifozësh.

Ekipet fituese të Team Secret dhe momentet më të mëdha

Ekipi Dota 2 ka pasur një varg fitoresh mbresëlënëse. Team Secret është ndër skuadrat më të famshme të esportit që presin një fitore në çdo kohë. Që nga ngritja e tij në dominim në Dota 2, ekipi është bërë më i fortë, duke zgjeruar ndjekësit e tij besnikë dhe kabinetin e trofeve.

Shanghai Major, i njohur gjithashtu si Majori i Dimrit ishte takimi i dytë i Kampionatit Dota Major të Valve, i cili gjithashtu fitoi Team Secret. Gjatë turneut, Sekreti i Ekipit përparoi përmes kllapës së sipërme. Ajo mundi OG në një ndeshje më të mirë nga tre me rezultatin 2–1 në raundin e parë të grupit të sipërm. Në raundin e dytë të grupit të sipërm, ata mundën Evil Geniuses 2–1. Team Secret më pas mundi Team Liquid në një ndeshje më të mirë nga tre në finalet e grupit të sipërm, duke fituar 2-0 dhe duke kaluar në finale, të cilën e fituan.

Në mars 2016, Team Secret u përball me Team Liquid, fituesin e fundit të grupit të poshtëm, në një ndeshje më të mirë të pesëfishtë për 1.1 milion dollarë amerikanë në finalet e mëdha. Ndeshja përfundoi me fitoren 3–1 për Team Secret.

Ata fituan sezonin 8 të DreamLeague me një listë të re dhe një sezon të ri të Dota Pro Circuit 2017-2018.

Performanca pas përzierjes

Skuadra fitoi disa turne të mëdha pas riorganizimeve të mëdha. Turnetë e fituara përfshinin Chongqing Major dhe MDL Disneyland Paris Major. Pas KL Major në 2019, ku Team Secret u cilësua si një nga favoritët, këto riorganizime kanë ndodhur. Ata ia kalonin lehtësisht bashkëmoshatarëve të tyre, duke u përballur me reklamat e tyre. Ekipi vazhdoi të fitonte finalet e grupit të sipërm me një lojë të vetme ndaj Virtus.pr. Megjithatë, Secret nuk ishte në gjendje të siguronte një fitore përfundimtare dhe kështu kampionatin e madh. Finalja e serive me pesë lojëra ishte një përvojë emocionuese për shikuesit.

Ku dhe si të bastni në Sekretin e Ekipit

Pjesa më vitale e duke zgjedhur faqet e duhura të basteve esports është tregjet e ndryshme në dispozicion. Tregjet më të mira për ngjarjet e këtij ekipi mund të gjenden në JetBull, 1xbet, Vulkanbet, Lootbet dhe Betsson. Nëse doni të vini bast në Team's Secret, basti më i mirë duket të jetë në veshjen e tyre Dota 2.

Ekipi ka ecurinë statistikore më dominuese të çdo ekipi esports, duke u vendosur si një nga ekipet më të jashtëzakonshme. Shumicën e kohës, prezantuesit për turne i tregojnë ata si të preferuar. Ata e kanë çimentuar këtë status me lojërat e tyre gati të pathyeshme në vitet e mëparshme. Prandaj, është skuadra më e mirë për të vënë bast.

Team Secret mund të jetë në formën më të mirë të jetës së tyre, por kjo nuk garanton që çdo bast i vetëm për të fituar është i saktë. Si rezultat, lojtarët duhet të mbajnë gjithmonë nën kontroll pritshmëritë e tyre dhe të bëjnë gjëra që mund të ndikojnë në bastet e tyre, si siguria dhe preferencat e bastvënësve.

Bastet në takimet ndërkombëtare

Kur bëhet fjalë për garat ndërkombëtare, lojërat e tjera janë pak më të rrezikshme. Prandaj, për të vënë bast mbi to, kërkohet një strategji specifike bastesh. Vendosja e basteve të drejtpërdrejta në turne të vogla me pak ose aspak ekipe të mëdha do të ishte strategjia më e mirë. Nëse luani kundër një kundërshtari të dobët ose të barabartë, një strategji tjetër e dobishme është të vini bast që skuadra të fitojë ndeshjen. Si rezultat, është e nevojshme të ndiqni ekipin për të marrë njoftime të rëndësishme, duke përfshirë ndeshjet e tyre dhe ndoshta lojtarët e humbur. Kjo do t'ju ndihmojë të shmangni bastet me sy të lidhur.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi