Gjithçka rreth basteve në Team MVP

Team MVP është një ekip i famshëm esport nga Koreja e Jugut që kishte lista në Overwatch, Counter-Strike: Global Offensive, Player Unknown's Battlegrounds dhe League of Legends. Ekipi MVP më parë priti turnetë Dota 2, Heroes of the Storm dhe StarCraft II. Skuadra e MVP's Competition of Legends ka konkurruar më parë në Division of Legends Champions Korea (LCK), liga kryesore profesionale e Koresë së Jugut, League of Legends, përpara se të binte në ligën Challengers Korea në fund të 2018. (CK).

Ekipi ishte skuadra e parë koreane që u kualifikua në fazën e parë të Playoff IV Ndërkombëtar. Ekipi humbi ndaj Team Liquid pasi kishte mundur Virtus.pro. Pavarësisht se ishin skuadra e vetme e Koresë së Jugut Dota 2 në turne, pjesëmarrja e tyre në Seattle bëri që të transmetohej drejtpërdrejt SpoTV me një audiencë.

Gjithçka rreth basteve në Team MVP
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Lojtarët MVP të ekipit

Dota 2

Në vitin 2013, Jimmy' DeMoN' Ho (SHBA) iu bashkua ekipit. Skuadra TI4 në 2014 përbëhej nga koreano-jugorët Park Tae-won alias March, Kim Seon-yeob alias QO dhe Lee Sang-don alias Forev. Lojtarë të tjerë në listë ishin Lee 'Reisen' Jun-Yeong dhe Lee Seung-gon alias Heen. Dy lojtarë u larguan nga ekipi në të njëjtin vit. Këta ishin Kim 'DuBu' Doo-young dhe Jung Har alias Solara, të dy koreanë.

Skuadra e TI5 në 2015 u përforcua me lojtarë të rinj për të zëvendësuar ata që ishin larguar. Damien' kpii' Chok (Australian) iu bashkua ekipit së bashku me Wong Jeng Yih alias NutZ (Singapore). Vitin pasues, Pyo No-a alias MP u shtua në listë. Kim Tae-sung, alias Velo iu bashkua ekipit në vitin 2016. Ekipi u zhvillua për t'u bërë një nga ekipet më të mira të esports në botë. Fatkeqësisht, MVP Phoenix u shpërbë në 2017.

Kundër-Strike: Ofensivë Globale

Sa për CS: SHKO, ekipi i shpërbërë ishte i përbërë kryesisht nga koreano-jugor. Lee Hyun-pyo alias Xign, Kim' HSK' Hae-sung, Jeon Jung-Hyeon alias rindA. Të tjerë ishin Kwon' Argency' Soon-woo dhe Jung Soo-Yong me alias kAyle. Trajneri i ekipit Ronald 'Rambo' Kim, ishte nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Skuadra ka pasur gjithashtu lojtarë të tjerë si Ahn Ho-kyeong alias Timon, Nam Hyeong-Ju alias Sound, Park' zwff' Min-Seok dhe Pyeon Seon-ho alias Termi, i cili ishte trajner. Kim Kee-Suk, alias suckle, ishte gjithashtu një qëndrim i përkohshëm i dukshëm për ekipin MVP.

Liga e Legjendave

Të Liga e Legjendave Lista përbëhej kryesisht nga koreano-jugorë, të tillë si Park SU-Hyeon alias Beware, Kim Byeong-jun alias Carrot dhe Kim Seon-Gyu alias Crow. Lojtarë të tjerë në listë ishin Cho' Motive' Se-hee, Kim Jae-jin alias Neulbo, Seo 'Garden' Jeong-won, dhe Lee Ho-Seong alias Edge. Kim Kyu-Seok dhe Kim' Iffy' Hyeon-jun kanë qenë gjithashtu në listën LoL të MVP-së.

Në vitin 2015, pesë lojtarë iu bashkuan ekipit. Kang 'ADD' Geon-mo, Oh Hyun-sik alias MaHa dhe An Jun-hyeong alias Ian. Na Woo-Hyung alias Pilot dhe Jeong' Max' Jong-bin ishin pjesa tjetër e listës, të gjithë koreano-jugorë. Cha In-Myeong alias ChaResh dhe Lee Jong-won alias Saroo kanë qenë anëtarë të ekipit të MVP.

Ndeshjet më të forta të ekipit MVP

Dota 2

Më 1 shtator, JeeF u bashkua si menaxher i ekipit. MVP krijoi të dytën e tyre Dota 2 ekipi muajin e ardhshëm, i quajtur MVP Phoenix, më 21 nëntor. Në të njëjtin muaj, MVP Phoenix shtoi American DeMoN në listën e tyre. Në dhjetor, DeMoN u largua nga ekipi pasi ata kishin fituar Sezonin 2 të NSL.

Në shkurt 2014, skuadra MVP Phoenix luajti në sezonin 1 të KDL, me DuBu që luante për ekipin. Në maj, Phoenix fitoi me sukses një play-in-spot për The International 4 pasi përfundoi i dyti në kualifikimet e TI4 të Azisë Juglindore. Pati shumë aktivitet për ekipin në vitin 2015. Skuadra e Phoenix u nda në shkurt, me Heen dhe Forev që kaluan në MVP Hot6ix. Febby dhe Kpii iu bashkuan MVP Phoenix për të plotësuar vendet vakante. Reisen u bë joaktiv në mars dhe u zëvendësua nga NutZ.

Kundër-Strike: Ofensivë Globale

Skuadra ishte e suksesshme në turne të ndryshëm përpara se të shpërbëhej në vitin 2020. MVP-ja e ekipit rrëzoi ALPHA-në_Ekipi i Kuq në rrugën e tyre për të fituar Fazën 2 të Cobx Masters. Ata gjithashtu mundën NASR_eSports në finalen e eXTREMESLAND ZOWIE Asia CS: GO 2018. Në ZOTAC Cup Masters 2018, ekipet e ekipeve MVP esport eliminuan në finale Signature Gaming.

Pse është popullor Team MVP?

Ekipi i Koresë së Jugut për shumë lojëra përbëhej nga lojtarë kryesisht nga Klani MVP. Ekipi filloi si një skuadër StarCraft II në fund të 2010. Ndërsa GSL përparonte, Team MVP hyri në skenën Dota 2 në shtator 2013. Ishte në të njëjtën ditë që ekipi StarCraft II i Team MVP u largua nga organizata eSports për t'iu bashkuar KeSPA. Ekipi MVP ka mijëra ndjekës në llogaritë e tij në Twitter dhe Facebook.

Pse është i popullarizuar për të vënë bast Team MVP?

Skuadra MVP ka konkurruar në lojëra të ndryshme esports, e cila u dha kumarxhinjve një gamë të gjerë opsionesh bastesh. Faqet më të mira të basteve të ekipit MVP u ofronin lojtarëve shanse konkurruese në lojërat aktuale dhe të ardhshme të ekipit.

Ekipi MVP Dota ka pasur disa sezone të shkëlqyera dhe arritje të jashtëzakonshme në kategori të shumta esports. Ata u konsideruan si një nga organizatat më të suksesshme të esports në turnetë kryesore Dota 2 dhe CS: GO. Vrapimi i tyre në Ndërkombëtare turnetë kanë ndihmuar ekipin MVP të grumbullojë tifozë të rinj, duke fituar kështu popullaritet.

Çmimet dhe rezultatet e ekipit MVP

Dota 2

Ekipi ka qenë shumë i suksesshëm në gara të ndryshme ku ka fituar mbi 2,000,000 dollarë në para. Ekipi pati sukses masiv në The International 2016 dhe The International 2015. Skuadra MVP përfundoi në vendin e gjashtë dhe të shtatë, përkatësisht 934,761 dollarë dhe 829,333 dollarë në çdo turne. Ekipi gjithashtu fitoi 255,000 dollarë për përfundimin e katërt në The Shanghai Major 2016 dhe 202,500 dollarë për përfundimin e gjashtë në The Manila Major 2016.

Team MVP ka fituar disa turne, duke përfshirë Pro Gamer League 2016- Summer dhe WePlay Dota 2 League Season 3. Ata gjithashtu fituan Dota Pit League Sezonin 4 dhe World Cyber Arena 2015 -SEA Pro Qualifiers dhe Korea Dota League Sezonin 3. I pari i shquar i ekipit MVP fitorja ishte në Sezonin 2 të Nexon Sponsorship LEAGUE, ku ata fituan konkursin dhe fituan 75,605 dollarë.

Kundër-Strike: Ofensivë Globale

Ekipi Counter-Strike i ekipit MVP ka fituar disa turne, si Cobx Masters Faza 2, ku ata fituan 60,706 dollarë. Ata gjithashtu fituan eXTREMESLAND ZOWIE Asia CS: GO 2018 dhe ZOTAC Cup Masters 2018- Azi. Ata fituan 40,000 dhe 10,000 dollarë në turnetë përkatëse. MVP fitoi 30,000 dollarë pasi fitoi CS: GO Asia Summit.

Në ZOTAC Cup Masters 2018, MVP fitoi 20,000 dollarë për një përfundim në vendin e katërt. Ata fituan një çmim të ngjashëm për përfundimin në pozicionin e katërmbëdhjetë në finalet e sezonit 7 të ESL Pro League. Skuadra MVP përfundoi në vendin e dytë në dy raste në 2018, duke fituar 20,000 dollarë dhe 6,859 dollarë në dy rastet e WESG 2017 Finalet e Azi Paqësorit dhe ZEN Esports Network League 2017- Finale.

Overwatch

Të Overwatch ekipi nuk ka qenë i suksesshëm si CS: GO dhe Dota 2. Ata përfunduan në vendin e gjashtë në Sezonin 3 të Overwatch Contenders 2018: Kore dhe të tetën në Sezonin 1 të Overwatch Contenders 2019: Korea. Në dy garat, ekipi MVP fitoi respektivisht 14,419 dhe 11,600 dollarë. Skuadra MVP fitoi 14,162 dollarë në Overwatch CONTENDERS 2018 Sezoni 2: Korea.

Liga e Legjendave

Ekipi nuk pati sukses masiv si ekipi Dota 2. Ata përfunduan të dytët në Rift Rivals 2017: LCK vs. LPL vs. LMS, ku fituan 10,000 dollarë. Ata gjithashtu fituan 17,596 dollarë për të përfunduar të katërtin në LCK Pranvera 2017. Një tjetër sukses i rëndësishëm ishte në verën e LCK 2016, ku ata fituan 9,040 dollarë për të përfunduar të gjashtin, dhe në pranverën e LCK 2018, ata përfunduan në vendin e nëntë dhe fituan 9,348 dollarë.

PUBG

TĂ« PUBG ndarja nuk ka qenĂ« gjithashtu shumĂ« e suksesshme. Ata pĂ«rfunduan tĂ« tretĂ«t nĂ« PUBG Warfare Masters 2018 - Sezonin Pilot duke fituar 11,221 dollarĂ« nĂ« para. Ekipi MVP pĂ«rfundoi i dyti nĂ« AfreecaTV PUBG League – Sezoni Pilot, ku fituan 18,630 dollarĂ«.

Lojtarët më të mirë dhe më të njohur të ekipit MVP

DuBu

Kim Doo-young është një lojtar i Koresë së Jugut të Dota 2 që luajti për ekipin MVP. Ai e ndihmoi ekipin të fitonte Pro Gamer League 2016- Verë, WePlay Dota 2 League Sezonin 3 dhe Dota Pit League Sezonin 4. DuBu është një lojtar i njohur që ka mbi 100,000 ndjekës në faqet e tij të mediave sociale, duke përfshirë Twitch.

Stax

I njohur zyrtarisht si Kim Gu-taek, lojtari është një profesionist i pensionuar i Counter-Strike. Lojtari ka mijëra ndjekës përmes faqeve në rrjetet sociale. Koreani i Jugut është i mirënjohur për rolin e tij Rifler, ku ka pasur fitime të përafërta prej 23,000 dollarësh. Stax ka mbi njëzet e nëntë ndjekës në profilin e tij në Twitch dhe mijëra ndjekës në Instagram dhe Twitter.

Kim Kyu-Seok

Ky është një lojtar dhe trajner i Ligës së Legjendave të Koresë së Jugut. Ai është i njohur për rolin e tij si një xhungël dhe ID-të e tij alternative; Revenger ose Yondu.

QO

Kim Sun Yeob është një lojtar i Dota 2 nga Koreja e Jugut dhe Australia. Gjatë kohës së tij në Australi, QO luajti DotA për argëtim nën dorezën RoastedKimchi kur mësoi lojën. Pasi u publikua vazhdimi i lojës, Dota 2, ai vazhdoi ta luante atë. Në janar 2017, ai u largua nga ekipi MVP vetëm disa ditë para se të shpërbëhej.

Motivi

Lojtari i League of Legends njihet zyrtarisht si Cho Se-hee. Lojtari është i njohur për rolin e tij si Mbështetës. Motive iu bashkua ekipit MVP në prill 2018 dhe u largua në dhjetor të vitit të ardhshëm.

Ku dhe si të bastni në MVP të ekipit

Lojtarët mund të shohin shanset e ekipit të MVP-së në Unibet, ArcaneBet, 1xBet dhe Betwinner. Ngjarjet e ekipit MVP mund të gjenden gjithashtu në GGBet, Pixel.bet, Casumo dhe 22BET, midis faqet më të mira të basteve esports. Këto faqe ofrojnë një shumëllojshmëri tregjesh për turnetë e esports, por lojtari duhet gjithmonë t'i krahasojë ato dhe të zgjedhë opsionin më të tregtueshëm.

Strategjia e basteve për ekipin MVP

Studimi shtesë për çdo ekip kryesor të esports dhe lojtarët e tyre është i rëndësishëm. Lojtarët mund të zbulojnë mundësi të favorshme bastesh duke mbledhur të dhëna të mira për formën aktuale të ekipit dhe lojtarët kryesorë.

Skuadra MVP, nga ana tjetër, do të ketë një avantazh të madh në ndeshjet kokë më kokë që shkojnë në shumicën e ngjarjeve. Ata janë pothuajse gjithmonë favoritë të qartë, veçanërisht kur luajnë Dota 2 dhe CSGO në maksimum. Ata dikur ishin një nga ekipet më të njohura të esports në turnetë Dota 2. Skuadra MVP ka fituar së fundmi gjashtë turne të mëdhenj, duke përfshirë The International 2017, për 934,761 dollarë. Ata janë, pa diskutim, skuadrat më të mira të sporteve elektronike në botë për të bastuar në faqet më të mira të basteve esports.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi