Gjithçka rreth basteve në Astralis

Astralis, i njohur gjithashtu si AST, është padyshim një nga ekipet më të mira të eSports në botë. Veshja daneze ka arritur majat për t'u bërë një forcë dominuese në turnetë dhe garat kryesore të sporteve elektronike. Në këtë përmbledhje, mësoni çdo detaj rreth Astralis, nga krijimi i tij deri te lojërat e ndryshme në të cilat ka listat. Gjithashtu, mësoni për arritjet dhe arritjet e ekipit në arenën globale të eSports dhe, më e rëndësishmja, se si të bastni në Astralis.

Astralis është një ekip i famshëm eSport i themeluar në vitin 2019 pasi themeluesit e tij blenë RFRSH Entertainment, një kompani eSports e filluar në vitin 2016 nga Nikolaj Nyholm dhe Jakob Lund Kristensen. RFRSH Entertainment kishte ekipe në dy divizione, Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO) dhe League of Legends. Pas blerjes së RFRSH Entertainment, dy skuadrat filluan të luanin nën markën Astralis. Si rrjedhojë, në Astralis kaluan edhe lojtarët e skuadrave përkatëse si dhe stafi kyç.

Gjithçka rreth basteve në Astralis
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Rreth Astralis

Në pronësi të Astralis Group Management ApS, Astralis mban rekordin si ekskluziviteti i parë eSports i listuar publikisht pas listimit të tij në Nasdaq First North Growth Market në dhjetor 2019. Sipas raporteve më të fundit financiare nga kompania, të ardhurat neto të Astralis për vitin 2021 viti fiskal ishte rreth 10 milionë dollarë, një rritje prej 45% nga viti i kaluar.

Sot, Astralis është ndër ekipet më të njohura të eSports. Ajo bashkëpunon me disa prej markave kryesore në botë, duke përfshirë GARMIN, POWER, Aim Lab, Logitech, UNIBET, Turtle Beach, OMEN by HP, Hummel, Secretlab, Next Level Trading dhe Bang & Olufsen, vetëm për të përmendur disa.

Ekipet e Astralis

Ndërsa Astralis filloi si një ekip kryesor i esports në CS: GO, ai është zgjeruar në divizione të tjera. Që nga viti 2022, veshja e eSports ka lista në Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends (LoL), Fortnite, FIFA dhe Rainbow Six: Siege.

Siç u përmend më herët, dy ekipet pioniere morën pjesë në CS: GO dhe League of Legends. Menjëherë pas blerjes së dy ekipeve të RFRSH Entertainment, Astralis vazhdoi dhe themeloi një ekip FIFA të njohur më parë si Future FC dhe më vonë lançoi një listë të Rainbow Six: Siege, e njohur më parë si Disrupt Gaming. Nga ana tjetër, ekipi Astralis Fortnite u formua në vitin 2021 pas nënshkrimit të 'Th0masHD', një nga lojtarët më të mirë profesionistë në lojë Battle Royale në atë kohë.

Sot, të pesë skuadrat luajnë nën ombrellën e Astralis me ngjyrat zyrtare të skuadrës, e zezë dhe e kuqe, me logon e Astralis.

Lojërat më të forta të Astralis

NdĂ«rsa Astralis ka ekipe nĂ« pesĂ« divizione eSports, dominimi i tij Ă«shtĂ« nĂ« Counter-Strike: Global Offensive. Suksesi i ekipit nĂ« CS: GO mund t'i atribuohet blerjes sĂ« listĂ«s sĂ« RFRSH Entertainment qĂ« pĂ«rfshinte disa nga goditjet mĂ« tĂ« nxehta tĂ« qitĂ«sve tĂ« personit tĂ« parĂ«, duke pĂ«rfshirĂ« RenĂ© "cajunb" Borg, Andreas "Xyp9x" HĂžjsleth, Finn "karrigan" Andersen, "dev1 Nicolai". Reedtz dhe Peter "dupreeh" Rasmussen. PĂ«rveç listĂ«s sĂ« pasur, nuk mund tĂ« anashkalohet edhe roli i trajnerit tĂ« skuadrĂ«s, Danny “zonic” SĂžrensen. Ish-lojtari CS: GO pro ka qenĂ« thelbĂ«sor nĂ« suksesin e ekipit Astralis CS: GO. Ai fitoi 'Trajnerin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« Esporteve' nĂ« çmimin The Games 2020.

Me katër CS: GO Majors në kabinetin e tij të trofeve dhe mbi 20 kampionate të tjera, Astralis është padyshim ekipi më i mirë CS: GO. Thënë kështu, loja më e fortë e Astralis-it është loja më e fortë e Astralis.

Skuadra të tjera më të mira të Astralis

Një nga të tjerët për t'u parë është ekipi Astralis FIFA. Së fundmi, Stephanie "Teca" Luana u bë gruaja e parë që u kualifikua në modalitetin e lakmuar të FIFA-s Challenger. Kjo është një shenjë se ekipi i Astralis FIFA është i gatshëm për madhështi. Kthimi i Andrei "Xerxe" Dragomir në listën e Astralis League of Legends dhe nënshkrimi i Kiss "Vizicsacsi" Tamås do të thotë gjithashtu se Astralis do të jetë një ekip për t'u parë në turnetë LoL.

Pse është popullor Astralis?

Astralis është një nga ekipet më të njohura eSport mbi të cilat bastistët bastnin. Ka disa arsye pse ky ekip është i famshëm në skenën e basteve eSports.

E para është dominimi i ekipit në turnetë Counter-Strike: Global Offensive. Ekipi ka shkëlqyer në katër CS: GO Majors duke mposhtur emrat e njohur duke përfshirë FaZe Clan, Fnatic, Team Liquid dhe Natus Vincere. Astralis ka qenë gjithashtu një forcë për t'u marrë parasysh në disa turne të tjerë kryesorë CS: GO. Padyshim, ky dominim e bën skuadrën popullore në skenën e basteve, pasi lojtarët gjithmonë vënë baste për fituesit dhe lojtarët më pjellorë.

Një arsye tjetër për popullaritetin e Astralis është shtrirja e madhe e mediave sociale. Ekipi krenohet me miliona ndjekës në kanalet e tij të mediave sociale: Twitter, Facebook, Twitch, YouTube dhe Instagram. Publiku i gjerë e bën atë një ekip të njohur eSports në skenën e basteve.

I fundit është partneriteti i tij me UNIBET, një nga prodhuesit më të mirë të basteve elektronike eSports. Ekipi hyri në një bashkëpunim me UNIBET, i cili e vendos atë në vijën e parë kur bëhet fjalë për bastet. Kjo do të thotë se shumica e lojtarëve të UNIBET kanë më shumë gjasa të vënë baste në Astralis se çdo veshje tjetër eSports.

Çmimet dhe rezultatet e Astralis

Astralis është një nga ekipet më të dekoruara eSports, veçanërisht në Counter-Strike: Global Offensive. Ekipi ka grumbulluar në total 9,347,284.71 dollarë nga 127 turnetë. Më poshtë janë disa nga fitoret më të mëdha të veshjes daneze.

  • ELEAGUE Major: Atlanta 2017: Astralis u largua me trofeun ELEAGUE Major: Atlanta 2017 nĂ« Kampionatin e 10-tĂ« Counter-Strike: Global Offensive Major, duke mposhtur 15 ekipet e tjera pĂ«r t'u larguar me çmimin prej 500,000 dollarĂ«sh. Astralis ishte nĂ« finalet e tij tĂ« para, e cila pĂ«rballoi ekipin gjithĂ«-danez kundĂ«r Virtus.pro. Pas njĂ« beteje tĂ« ashpĂ«r, AST mposhti Virtus.pro nĂ« ndeshjen e tretĂ« tĂ« mĂ« tĂ« mirĂ«ve tĂ« tre finaleve pĂ«r tĂ« fituar Majorin e parĂ«.

  • FACEIT Majori: LondĂ«r 2018: Majori i dytĂ« i Astralis erdhi nĂ« Kampionatin e 13-tĂ« Counter-Strike: Global Offensive Major qĂ« tĂ«rhoqi 24 ekipe. Pasi kaloi FaZe Clan dhe Team Liquid, Astralis u takua me Natus Vincere, i cili kishte mundur BIG nĂ« tremujorĂ« dhe MIBR nĂ« gjysmĂ«finale. Edhe pse pritej tĂ« ishte njĂ« ndeshje e mbushur me adrenalinĂ«, Astralis arriti tĂ« lehtĂ«sonte Natus Vincere duke mposhtur ekipin ukrainas pĂ«r tĂ« fituar kampionatin e tij tĂ« dytĂ« tĂ« madh dhe çmimin prej 500,000 dollarĂ«sh.

  • Intel Extreme Masters Sezoni XIII: Katowice Major 2019: Astralis Major i tretĂ« erdhi nĂ« Kampionatin e 14-tĂ« Counter-Strike: Global Offensive Major, i cili gjithashtu kishte 24 ekipe. Astralis dĂ«shmoi edhe njĂ« herĂ« dominimin e saj nĂ« CS: GO duke mposhtur Ninjas me pizhame dhe MIBR nĂ« playoff pĂ«r tĂ« takuar ENCE, e cila befasoi botĂ«n duke mposhtur Team Liquid dhe Natus Vincere pĂ«r tĂ« arritur nĂ« finale. Por siç prisnin tĂ« gjithĂ«, ENCE nuk ishte nĂ« pĂ«rputhje me Astralis. DanezĂ«t shkuan nĂ« shtĂ«pi me kampionatin e tyre tĂ« tretĂ« tĂ« madh dhe 500,000 dollarĂ« pĂ«r t'u bĂ«rĂ« skuadra e tretĂ« qĂ« fiton Majoret radhazi.

  • StarLadder Major: Berlin 2019: NĂ« Kampionatin e 15-tĂ« Counter-Strike: Global Offensive Major, Astralis shkoi pĂ«rpara pĂ«r t'i dĂ«shmuar botĂ«s se ishte skuadra mĂ« e mirĂ« CS: GO, duke mposhtur 23 ekipet e tjera pĂ«r tĂ« ruajtur titullin e saj si kampion bote. Pas njĂ« serie lĂ«vizjesh, Astralis mposhti bindshĂ«m ekipin e Sporteve tĂ« Kazakistanit AVANGAR pĂ«r tĂ« fituar Majorin e tij tĂ« katĂ«rt. Fitorja nĂ« Gjermani ishte monumentale pasi Astralis u bĂ« skuadra e vetme qĂ« fitoi katĂ«r Majors, duke e bĂ«rĂ« atĂ« pĂ«rfundimisht ekipin mĂ« tĂ« mirĂ« Counter-Strike: Global Offensive nĂ« histori.

Sa më sipër janë arritjet më domethënëse të Astralis. Ekipi ka fituar mbi 20 kampionate të tjera, duke përfshirë IEM Global Challenge 2020, DreamHack Masters Winter 2020 Europe, BLAST Pro Series: Global Final 2019, ECS Sezon 8 Finals dhe BLAST Pro Series: São Paulo 2019, vetëm për të përmendur disa.

Lojtarët më të mirë dhe më të njohur të Astralis

Një nga shtytësit kryesorë të suksesit të Astralis është prodhimi i talentit të tij. Skuadra ka investuar ndjeshëm në përvetësimin e talenteve duke sjellë lojtarët më të mirë në botë në divizione të ndryshme. Më poshtë janë disa nga lojtarët më të mirë të Astralis.

  • Peter "dupreeh" Rasmussen (CS: GO): Dupreeh ka qenĂ« vendimtar nĂ« suksesin e listĂ«s sĂ« Astralis CS: GO duke ndihmuar ekipin danez tĂ« fitojĂ« katĂ«r Majoret plus shumĂ« kampionate tĂ« tjera. Pas njĂ« periudhe tĂ« suksesshme nĂ« Astralis, Dupreeh iu bashkua Team Vitality nĂ« 2022.
  • Andreas "Xyp9x" HĂžjsleth (CS: GO): NjĂ« tjetĂ«r hotshot Ă«shtĂ« ''Xyp9x'' i cili ishte gjithashtu pjesĂ« e ekipit qĂ« fitoi katĂ«r Majoret e Astralis. Ish-lojtari i Team Solomid dhe Team Dignitas u votua si njĂ« nga lojtarĂ«t mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« CS: GO nĂ« vitin 2018 dhe vazhdon tĂ« godasĂ« kundĂ«rshtarĂ«t me Astralis.
  • Lukas "gla1ve" Rossander (CS: GO): Rossander gjithashtu renditet si njĂ« nga lojtarĂ«t mĂ« tĂ« mirĂ« dhe mĂ« tĂ« njohur tĂ« Astralis. Ai gjithashtu fitoi katĂ«r Major dhe vazhdon tĂ« bĂ«jĂ« tregtinĂ« e tij me Astralis.
  • Andrei "Xerxe" Dragomir (LoL): Astralis ka nĂ«nshkruar sĂ« fundmi me "Xerxe" pĂ«r tĂ« forcuar listĂ«n e saj LoL. Xhungleri sjell njĂ« pĂ«rvojĂ« tĂ« madhe dhe me siguri do tĂ« jetĂ« i rĂ«ndĂ«sishĂ«m nĂ« Ndarjen Verore tĂ« LEC 2022.
  • Stephanie "Teca" Luana (FIFA): Pasi u bĂ« lojtarja e parĂ« femĂ«r qĂ« kualifikohet pĂ«r Modalitetin Challengers tĂ« FIFA-s, "Teca" me tĂ« vĂ«rtetĂ« do tĂ« bĂ«het njĂ« e preferuar e tifozĂ«ve.

Ku dhe si të bastni në Astralis

Për ata që merren me bastet eSports, Astralis është një nga skuadrat më të mira për të bastuar. Por ka disa gjëra që lojtarët duhet të dinë.

E para është se cili është skuadra më e mirë e Astralis për t'u mbështetur. Siç u diskutua më herët, Counter-Strike: Global Offensive është divizioni në të cilin Astralis është dominues. Thënë kështu, bastet që duan të vënë bast në Astralis kanë një shans më të mirë kur bastojnë në ekipin Astralis CS: GO. Lista e Astralis ka disa nga lojtarët më të mirë të CS: GO. Por kjo nuk do të thotë se bastet në ekipet e tjera të Astralis nuk janë një ide e mirë. Kjo është për aq kohë sa lojtarët marrin parasysh kundërshtarin dhe, më e rëndësishmja, shanset. Rregulli i përgjithshëm është që sa më të larta të jenë shanset, aq më të ulëta janë shanset për të fituar dhe anasjelltas.

Aspekti tjetër ka të bëjë me gjetjen e faqet më të mira të basteve eSports. Luaj në një faqe bastesh pa depozita dhe bonuse depozitash për të rritur bankrollin. Një autoritet rregullator me reputacion të basteve duhet gjithashtu të licencojë faqen. Së fundi, kontrolloni veçoritë e përdorshmërisë; për shembull, transmetime të drejtpërdrejta të ndeshjeve dhe turneve të ndryshme eSports. Kjo veçori fantastike u mundëson lojtarëve të ndjekin veprimin direkt nga faqja e basteve.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi