Cilët janë titujt kryesorë të sporteve elektronike për të cilat duhet të vini bast?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerTomas NovakFact Checker

Bota e esporteve po zgjerohet çdo ditë pasi më shumë njerëz shikojnë dhe marrin pjesë në lojëra. Megjithatë, për shkak të zgjerimit të ngjarjeve esports, një tjetër biznes është përshtatur për të vazhduar me tendencat më të fundit. Bastet e sporteve sapo janë disponuar brenda biznesit të basteve, kështu që lojtarët e zjarrtë, lojtarët dhe bastorët mund të fitojnë para nga ngjarjet e tyre të preferuara. Nëse jeni të interesuar të provoni bastet në esports, më poshtë është një listë e sporteve kryesore elektronike që tani janë më të njohurat në këtë sektor.

Cilët janë titujt kryesorë të sporteve elektronike për të cilat duhet të vini bast?

1. Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO)

Pa asnjë dyshim, CS:GO është një nga sportet më të mira elektronike për të bastuar. Lojtarët në këtë FPS kërkojnë lavdinë virtuale në këtë arenë qitës me shumë lojtarë në internet. Që nga publikimi i tij në 2012, GS: GO u ka ofruar lojtarëve orë argëtimi.

Ajo ka tregun më të madh të eSports të lëkurës së armëve dhe merr përmirësime të rregullta përmes arnimeve. Atje jane turne të mëdha vjetore si IEM Katowice, ESL One Rio de Janeiro, DreamHack Anaheim dhe ESL One Cologne.

Pishinat e çmimeve të këtyre turneve arrijnë vazhdimisht një milion dollarë dhe tërheqin turma prej mbi një milion njerëz. Nuk është çudi që Counter-Strike: Global Offensive ka qenë kaq i suksesshëm. Stinat nuk mbarojnë; prandaj, argëtimi vazhdon gjatë gjithë vitit.

2. League of Legends (LoL)

Një nga arsyet e shumta League of Legends (LoL) është bërë një nga sportet më të mira elektronike në mbarë botën është nxitja e saj për industrinë e lojërave të fatit. Megjithëse është më i popullarizuari në Azi, ai ka mbi tetë milionë përdorues në mbarë globin. Fondi i çmimeve për Ligën zyrtare të LoL eSports vlen 80 milionë dollarë.

3. Call of Duty

Call of Duty renditet vazhdimisht lart midis veprimeve kryesore të basteve eSports mbi të cilat mund të vihen bast. Që nga prezantimi i saj rreth 20 vjet më parë, kjo lojë ka grumbulluar një bazë të pabesueshme fansash. Askush në atë kohë nuk mund ta imagjinonte suksesin masiv që do të gëzonte përfundimisht ky titull.

Mbi 400 milionë kopje të lojës janë shpërndarë deri më tani. Megjithatë, niveli i konkurrencës në turnetë profesionale eSports është i paprecedentë.

Interesi për multiplayer konkurrues filloi me Call of Duty 4: Modern Warfare dhe është rritur vetëm që atëherë. Zhvilluesi i lojës, Activision, ka lëshuar një Call of Duty League me 12 ekipe të modeluar sipas Ligës së njohur Overwatch.

4. Trima

Valorant i Riot Games, një qitës heroik në personin e parë i lëshuar në vitin 2020, shpejt fitoi popullaritet, veçanërisht kur vinte baste në eSports. Turneu i Kampionëve VALORANT është një seri turnesh me tre nivele: VALORANT Challengers, VALORANT Masters dhe VALORANT Champions.

Aktualisht në zhvillim është një version vetëm për celular i Valorant, platforma e Riot Games për bastet në lojërat më të njohura eSports. Për shkak të fokusit të saj tek lojtarët celularë, kjo lojë pritet të ruajë ose rrisë pozicionin e saj si lider në treg në bastet e Sporteve.

Image

5. DotA 2

Sa i përket eSporteve më të mira për të bastuar, Dota 2 vjen në vendin e dytë në shumicën e sajteve. I gjithë grupi i çmimeve e veçon këtë lojë nga konkurrentët e saj në tregun e eSports. Por ka një gamë të gjerë shpërblimesh në dispozicion, në varësi të statusit tuaj. Fondi i madh i çmimeve mund të financohet kryesisht nga fansat që blejnë lejen e betejës në lojë.

Koleksioni ka një shumëllojshmëri të gjerë të përmbajtjes, të tilla si personazhe të luajtshëm, lëkura, sfida dhe më shumë. Paratë e çmimeve përbëjnë 25% të përmbledhjes dhe kanë qenë mbi 34 milionë dollarë në vitet e fundit.

6. Fortnite

Ka disa aspekte që duhen marrë parasysh gjatë diskutimit Qëndrueshmëria e Fortnite si një eSport. Më shumë para janë bërë nga lojtarët më të mirë të Fortnite sesa në çdo eSport tjetër të ri.

Më shumë njerëz kanë fituar para në Fortnite sesa në çdo eSport tjetër. Mbi 250 milionë lojtarë janë regjistruar për lojën në të gjitha platformat.

7. StarCraft II

Kjo lojë strategjike ka qenë rreth e rrotull për një kohë. Megjithatë, pavarësisht nga mosha e tij, StarCraft II ka ruajtur popullaritetin e tij në skenën e eSports si një nga veprimet kryesore të basteve esports. Shfaqet rrallë në televizion dhe shumica e lojtarëve të tij janë nga Koreja e Jugut. Çmimi ESL Pro Tour Starcraft II është mbi 4 milionë dollarë. Popullariteti i tij i jashtëzakonshëm është sepse tërheq një numër të madh bastuesish nga e gjithë bota.

Mendimet Përfundimtare

Sportet e tjera elektronike, si Apex Legends, një lojë Battle Royale, po rriten. Popullariteti i këtyre lojërave po rritet që nga shumë faqet online të basteve eSports t'i inkorporojë ato në platformat e tyre.

Sportet elektronike mund të jenë një mënyrë argëtuese për të fituar para dhe janë eksploruar për t'u përfshirë në Lojërat Olimpike. Më sipër janë eSportet më të mira për të vënë bast. Disa janë të njohura sepse kanë qenë rreth e rrotull për një kohë të gjatë, ndërsa të tjerët janë të njohur sepse janë të mirë. Këto gara eSport shtojnë diçka të rëndësishme në sjelljet tradicionale të lojërave, duke bërë të mundur fitimin e parave duke bastuar në eSports.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Si të përcaktoj titujt më të mirë të eSports për baste?

Vlerësoni popullaritetin e një loje, skenën konkurruese dhe performancën e fundit për të identifikuar pretendentët kryesorë.

A janë disa zhanre të eSports më të favorshme për suksesin e basteve?

Po, zhanret si gjuajtësit në vetën e parë dhe MOBA shpesh ofrojnë mundësi të ndryshme bastesh për shkak të natyrës së tyre konkurruese.

Cilët faktorë duhet të marr parasysh përpara se të vendos një bast eSports?

Analizoni pikat e forta të ekipit, formën e lojtarëve, rezultatet e fundit të ndeshjeve dhe çdo turne në vazhdim për të marrë vendime të informuara për bastet.

A mund t'i besoj shanset e basteve eSports për të udhëhequr zgjedhjet e mia?

Ndërsa shanset ofrojnë njohuri, kombinimi i tyre me kërkimin mbi dinamikën dhe performancën e ekipit rrit strategjinë tuaj të basteve.

A ka turne apo liga specifike të njohura për baste emocionuese dhe fitimprurëse në eSports?

Po, turnetë e mëdhenj si The International (Dota 2) dhe League of Legends World Championship tërheqin interes të konsiderueshëm bastesh, duke ofruar mundësi emocionuese.

8 këshillat kryesore të basteve sportive për shanse më të mira

8 këshillat kryesore të basteve sportive për shanse më të mira

Mirë se vini në botën emocionuese të basteve esports! Nëse jeni fillestar, ky udhëzues gjithëpërfshirës është i krijuar për ju. Është i mbushur me këshilla dhe njohuri praktike për t'ju ndihmuar të merrni vendime të informuara dhe të përmirësoni shanset tuaja në bastet e sporteve. Përpara se të zhytemi, ja një thirrje për veprim: Vizitoni eSportRanker për të eksploruar listën e tyre kryesore të kazinove të rekomanduara esports. Kjo platformë është një pikënisje fantastike për të aplikuar njohuritë që do të fitoni këtu.

Bastet Esports kundër Lojërave në Kazino Online: Një Krahasim i qartë

Bastet Esports kundër Lojërave në Kazino Online: Një Krahasim i qartë

Një realitet i lojërave të fatit në internet të ditëve moderne është se ai paraqet mundësi të pafundme. Gjuajtësit mund të bastojnë në lojëra sportive dhe kazino me lehtësi të konsiderueshme. Gjithashtu, entuziastët e lojërave të fatit do të kenë gjithmonë më shumë se sa duhet në dorë. 

Cilat janë bonuset kryesore të basteve në Esports?

Cilat janë bonuset kryesore të basteve në Esports?

Industria e esports vazhdon të rritet nga forca në fuqi. Me të gjithë treguesit që tregojnë drejt një të ardhmeje pozitive, kjo industri ka tërhequr vëmendjen masive nga qarqe të ndryshme, ndër to kryesore industria e basteve online.

Cilat janë faqet e sporteve elektronike në internet dhe pse duhet t'i vizitoni ato?

Cilat janë faqet e sporteve elektronike në internet dhe pse duhet t'i vizitoni ato?

Mirë se vini në sferën dinamike të basteve esports, ku emocioni i lojërave konkurruese konvergon me emocionet e basteve strategjike. Si një fillestar duke lundruar në këtë peizazh emocionues, ju jeni në prag të zhbllokimit të një bote me mundësi. Bastet e sporteve, veçanërisht përmes kazinove online, kanë fituar një vrull të konsiderueshëm, duke ofruar një mënyrë unike dhe tërheqëse për t'u zhytur në arenat virtuale të lojërave tuaja të preferuara.

Cilët janë titujt më të njohur të sporteve elektronike për të bastuar në Azi?

Cilët janë titujt më të njohur të sporteve elektronike për të bastuar në Azi?

Mirë se vini në botën emocionuese të Esports në Azi, një univers dinamik dhe emocionues ku ngazëllimi i lojërave video takohet me sferën strategjike të basteve. Nëse jeni të apasionuar pas lojërave dhe jeni të etur për të eksploruar mundësitë e basteve, ju keni ardhur në vendin e përsosur. Esportet nuk janë vetëm një formë argëtimi; është një peizazh në zhvillim që ofron një përzierje unike të angazhimit dhe mundësive si për bastorët me përvojë, ashtu edhe për të sapoardhurit. Ndërsa hyni në këtë botë të gjallë, merrni parasysh të vizitoni kazinotë më të listuara në EsportsRanker për të filluar udhëtimin tuaj. Përgatituni për t'u gërmuar në titujt kryesorë të sporteve elektronike që magjepsin bastorët në të gjithë Azinë në 2024!

Esports kundër basteve sportive: Një krahasim gjithëpërfshirës

Esports kundër basteve sportive: Një krahasim gjithëpërfshirës

Mirë se vini në sferën emocionuese të basteve, ku pasioni për sportet dhe sportet elektronike takohet me emocionin e pritjes dhe strategjisë. Nëse jeni një fillestar që hyn në këtë botë të gjallë, ju jeni në një udhëtim ndriçues. Ky udhëzues është krijuar për t'ju ndihmuar të kuptoni nuancat midis basteve esports dhe basteve sportive tradicionale. Ndërsa eksploroni këtë udhëzues, mos harroni të vizitoni EsportsRanker për një përvojë gjithëpërfshirëse dhe këshillat më të mira në industri. Faqet e tyre të listuara në krye janë një pikënisje e shkëlqyer për ju që të zhyteni në veprim.

Këshillat kryesore të basteve eSport për CS:GO

Këshillat kryesore të basteve eSport për CS:GO

A jeni gati të zhyteni në botën emocionuese të basteve CS:GO? Është një udhëtim që premton emocione dhe sfida, i përsosur për këdo që kërkon të shtojë një shtresë shtesë emocioni në përvojën e tyre eSports. Pavarësisht nëse jeni një lojtar me përvojë ose i ri në fushën e eSports, ky artikull është udhëzuesi juaj gjithëpërfshirës për të bërë baste të informuara për ndeshjet CS:GO. Për të filluar me këmbën e djathtë, unë rekomandoj shumë të vizitoni një faqe me vlerësim më të lartë nga EsportsRanker. Kjo do t'ju japë një bazë solide dhe informacion të përditësuar për të filluar udhëtimin tuaj të basteve.

Një udhëzues fillestar për bastet e Sporteve Fortnite

Një udhëzues fillestar për bastet e Sporteve Fortnite

Mirë se vini në mbretërinë e ngarkuar me adrenalinë të basteve Fortnite eSports! Pavarësisht nëse jeni një entuziast i lojërave ose një bastist i kalitur, ky udhëzues fillestar është pasaporta juaj për të kuptuar thelbin e basteve në garat Fortnite. Nga deshifrimi i statistikave të lojtarëve deri te këshillat strategjike të basteve, ne ju kemi mbuluar. Gati për të ngritur përvojën tuaj të lojërave? Merrni zhytjen dhe eksploroni opsionet tona të rekomanduara të kazinosë në toplistën në eSportsRanker – ku ju pret emocioni i basteve Fortnite!

Të mirat dhe të këqijat e përdorimit të kriptomonedhave për bastet e sporteve

Të mirat dhe të këqijat e përdorimit të kriptomonedhave për bastet e sporteve

Kriptovalutat kanë qenë në buzët e shumë njerëzve për një kohë tani. Sa më shumë njerëz mësojnë për këto monedha dixhitale, aq më shumë bëhen entuziastë për përdorimin e tyre për biznes dhe çështje personale. Megjithatë, si çdo gjë tjetër e mirë, bastet e kriptomonedhave kanë anën e tyre të errët, veçanërisht kur i përdorni për baste eSports. 

Udhëzues gjithëpërfshirës për bastet në garat e sporteve elektronike të guximshme

Udhëzues gjithëpërfshirës për bastet në garat e sporteve elektronike të guximshme

Titulli më i ri nga Riot Games, Valorant, po sheh shumë veprim në qarkun konkurrues të lojërave. Të apasionuarit pas basteve ka të ngjarë të kenë parë një rritje në tregjet e esporteve në libralidhësin e tyre të preferuar, me Valorant që ka të ngjarë të jetë një nga lojërat e disponueshme.

Çfarë janë trajnerët e sportit dhe çfarë bëjnë ata?

Çfarë janë trajnerët e sportit dhe çfarë bëjnë ata?

Nëse jeni të interesuar për sportet elektronike, mund të keni vënë re një postim për një trajner në një universitet ose një organizatë më të vogël, bazë. Ju mund të pyesni veten: "Çfarë janë trajnerët e esports ose trainimi i esports, dhe pse janë kaq të rëndësishëm për industrinë e lojërave?"

Çfarë është bastet Overwatch: Një udhëzues i dobishëm për fillestarët

Çfarë është bastet Overwatch: Një udhëzues i dobishëm për fillestarët

Bastet e sporteve online kanë pjesën e tyre të mjaftueshme të sfidave. Mund të jetë e vështirë të përcaktosh bastet Overwatch, çfarë ndodh me operatorët e shumtë dhe të gjithë që kanë nevojë të kuptojnë pikat e nxitjes në mënyrat dhe mundësitë e ndryshme të lojës.