Bast në Rainbow Six Siege World Cup 2024

Kupa e Botës Rainbow Six Siege është një ngjarje sezonale që bashkon lojtarët më të mirë të Rainbow Six Siege në mbarë botën për të konkurruar në nivelin më të lartë të lojës. Ngjarja është gjithashtu një mundësi unike për tifozët që të ndajnë pasionin, krenarinë dhe dashurinë e tyre për lojën me ekipet e tyre të preferuara në një skenë botërore.

Tom Clancy's Rainbow Six Siege, popullor Rainbow Six Siege, është një lojë eSports e zhvilluar nga Ubisoft Montreal. Videoloja mund të luhet online në platformat Microsoft Windows, Xbox dhe PlayStation. Versioni i parë i Rainbow Six Siege u lirua në dhjetor 2015 dhe menjëherë pushtoi botën e lojrave.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Gjithçka rreth Kupës së Botës Rainbow Six Siege

Kupa e parë botërore Rainbow Six Siege ishte planifikuar për verën e vitit 2021. Sipas organizatorëve, 20 ekipe pritej të paraqiteshin në ngjarjen inauguruese. Katërmbëdhjetë ekipe u ftuan drejtpërdrejt nga Ubisoft, dhe gjashtë ekipe të tjera duhej të konkurronin dhe të fitonin në raundet kualifikuese për të marrë pjesë në Kupën e Botës.

31 ekipe nga vende të ndryshme dhe rajonet do të merrnin pjesë në fazat kualifikuese. Fatkeqësisht, ngjarja u desh të shtyhej për shkak të pandemisë Covid 19 që goditi botën gjatë asaj kohe.

Deri në vitin 2020, R6 kishte më shumë se 70 milionë lojtarë aktivë - versioni më i fundit i lojës u lëshua në janar 2022. Versioni njihet si Rainbow Six Extraction dhe përmban shumicën e personazheve në Siege.

Lojë R6

Rainbow Six Siege është një lojë online me qitje në person të parë. Lojtarët mund të zgjedhin dhe përdorin çdo operator nga opsionet e shumta. Çdo personazh ka aftësi, pajisje, armë dhe kombësi të ndryshme, duke i lejuar lojtarët të zgjedhin atë që funksionon më mirë për aftësitë dhe preferencat e tyre të lojës. Sidoqoftë, dallimet në aftësitë e personazheve nënkuptojnë se ekipet zakonisht kanë një avantazh të veçantë konkurrues.

Zakonisht, loja luhet nga dy ekipe, njëra e përbërë nga terroristë dhe tjetra vepron si një njësi kundër terrorizmit. Objektivat kryesore për çdo ekip ndryshojnë në varësi të mënyrës së lojës së luajtur.

Për shembull, në modalitetin Hostage, qëllimi kryesor i sulmuesit është të nxjerrë pengje nga mbrojtësit pasi ky i fundit i pengon sulmuesit të shpëtojnë pengjet. Në modalitetin Bombë, objektivi kryesor i sulmuesve është të lokalizojnë dhe çaktivizojnë bombat ndërsa mbrojtësit punojnë për të vrarë sulmuesit ose për të shkatërruar defuzuesin.

Mënyra të tjera të lojës Rainbow Six Siege përfshijnë Zonën e Sigurt, Realizmin Taktik dhe Outbreak. Është gjithashtu e mundur të shijoni lojën vetëm duke luajtur modalitetin Situations ose Training Grounds. Për më tepër, disa ngjarje sezonale zakonisht zhvillohen çdo vit.

Shanset e basteve të Kupës së Botës Rainbow Six Siege

Para shtyrjes së Kupës së Botës Rainbow Six Siege, disa Faqet e basteve eSports kishte ofruar tashmë tregje bastesh për ngjarjen. Popullariteti i lojës dhe ngjarjes rezultoi që ofruesit e basteve eSports të ofrojnë shanse shumë konkurruese.

Sipas ekspertëve, shanset relativisht të ngjashme për këtë ngjarje do të ofrohen në faqet e basteve eGaming, gjë që ka të ngjarë të ndodhë para fundit të vitit. Ubisoft ende nuk ka shpallur datat zyrtare të ngjarjes.

Tregjet e basteve dhe shanset

Tregjet kryesore të basteve të ofruara në shumicën e faqeve të basteve eSports për ngjarjet e Rainbow Six Siege janë të plota, shumica e vrasjeve dhe fituesit e ndeshjeve. Bastet e plota përfshijnë parashikimin e fituesit të përgjithshëm të turneut. Shanset për baste të tilla janë zakonisht mesatare për të preferuarat e ngjarjeve, por mund të jenë shumë të larta për të dobëtit.

shanset e basteve sepse shumica e vrasjeve janë zakonisht të larta për shkak të vështirësisë në parashikimin e saktë të numrit të vrasjeve për çdo lojtar. Shanset për tregjet e basteve fitues të ndeshjes ndryshojnë në varësi të skuadrave që luajnë kundër njëra-tjetrës, ku skuadra e preferuar për të fituar ndeshjen ka shanse më të ulëta.

Përveç kësaj, disa operatorë bastesh ofrojnë tregje unike bastesh, të tilla si bastet nëse një peng do të lëndohet ose nëse një ekip do të arrijë të përdorë defuzuesin.

Pse Rainbow Six Siege World Cup është popullor për të bastuar?

Një nga arsyet kryesore pas popullaritetit të Kupës së Botës Rainbow Six Siege është se ai paraqet lojtarët dhe ekipet më të mira të botës që luajnë kundër njëri-tjetrit. Tifozët e konsiderojnë atë një kënaqësi të vërtetë pasi shikojnë lojtarët e tyre të preferuar të garojnë në nivelin më të lartë, ndërsa shijojnë shfaqjen e aftësive dhe taktikave të larta të përdorura nga ekipet pjesëmarrëse.

Një arsye tjetër kryesore është se ngjarja u jep lojtarëve tregje të shumta bastesh. Pothuajse të gjitha faqet kryesore të basteve eSports janë vendosur të ofrojnë tregje bastesh të Kupës Botërore të Rainbow Six Siege, veçanërisht ato që tashmë kanë të tjera Ngjarjet e lojërave eSport.

Shanset e basteve gjithashtu ka të ngjarë të jenë më të mira se shanset për shumicën e ngjarjeve të tjera eSports për shkak të asaj se sa konkurruese do të jenë ndeshjet, gjë që është e dobishme për lojtarët.

Sipas organizatorëve të Kupës Botërore të Rainbow Six Siege, procesi i përzgjedhjes së lojtarëve dhe ekipeve është i drejtë, transparent dhe i bazuar në merita. Kështu, çdo lojtar mund të kualifikohet dhe të marrë pjesë në turne, me kusht që të jetë mjaftueshëm i mirë. Kjo inkurajon dhe motivon miliona lojtarë në mbarë botën që të provojnë fatin e tyre për të hyrë në turne, duke ndihmuar në rritjen e popullaritetit të ngjarjes.

Ekipet më të mira të Kupës së Botës Rainbow Six Siege

Siç u përmend më herët, Kupa e Botës Rainbow Six Siege e planifikuar për vitin 2021 duhej të shtyhej për shkak të pandemisë Covid-19. Megjithatë, tashmë kishte plane të detajuara se si duhej të ndodhte gjithçka, të cilat me gjasë do të mbeten të njëjta për momentin kur do të ndodhë ngjarja.

Ekipet pjesëmarrëse

Kupa e Botës Rainbow Six Siege do të jetë turneu i parë me bazë në vend Rainbow Six Siege, duke përfshirë 45 ekipe nga rajone dhe vende të ndryshme. Vetëm 14 ekipe me ftesa direkte kanë konfirmuar pjesëmarrjen.

31 skuadrat e tjera do të duhet të konkurrojnë në ligat kualifikuese të Kupës së Botës Rainbow Six Siege për të fituar një vend për t'u paraqitur në të parën nga shumë turne më të mëdhenj të Kupës së Botës Rainbow Six Siege. Gjashtë skuadrat fituese nga kualifikueset do të kualifikohen për turneun, me 20 ekipe që do të garojnë në fazën finale të Kupës së Botës Rainbow Six Siege.

Procesi i përzgjedhjes së ekipit

Ka rregulla të përcaktuara që do të përdoren për të përcaktuar se cilët lojtarë do të luajnë për secilën nga ekipet kombëtare. Çdo ekip në turnetë online të Kupës së Botës Rainbow Six Siege do të ketë një komitet kombëtar që përbëhet nga tre menaxherë. Menaxheri i ekipit të parë do të jetë një përfaqësues i zgjedhur nga komuniteti lokal i Rainbow Six Siege.

Lojtarët dhe trajnerët profesionistë vendas do të zgjedhin të dytin, dhe ekipi lokal i Ubisoft eSports do të zgjedhë të tretin. Të gjithë menaxherët e ekipit duhet të jenë 18 vjeç e lart dhe të kenë shtetësinë e vendit që përfaqësojnë. Më pas, menaxherët do të zgjedhin pesë lojtarë për ekipet e tyre përkatëse. Çdo ekip mund të ketë maksimumi dy lojtarë nga e njëjta organizatë profesioniste.

Ambasadori i Kupës së Botës R6

Duke pasur parasysh rëndësinë e turneve të Kupës Botërore të Rainbow Six Siege, Ubisoft e pa më së miri të gjente një nga atletët më me ndikim dhe më të njohur si ambasador të ngjarjes. Ata gjithashtu kontaktuan Tony Parker, një atlet i njohur ndërkombëtarisht që luajti në NBA, për të marrë rolin.

Tony Parker ka më shumë se 20 vjet përvojë në garat profesionale, me vlerësime të shumta dhe 4 tituj të kampionatit NBA. Ai gjithashtu ka një pasion të vërtetë për lojërat eSports. Sipas organizatorëve të ngjarjes, Tony Parker mund të ndajë njohuritë e tij të vlefshme mbi kampionatet e Kupës Botërore të Rainbow Six Siege me lojtarët.

Performanca

Është ende sfiduese të bësh parashikime për skuadrat fituese pasi ende nuk ka njoftime formale se cilët lojtarë do të luajnë për skuadrat përkatëse. Ajo që mund të thuhet është se konkurrenca do të jetë e ashpër. Nuk ka asnjë informacion zyrtar se sa do të jetë çmimi i pishinës.

Ku të bastni në Kupën e Botës Rainbow Six Siege

Bastet në Kupën e Botës Rainbow Six Siege do të jenë të ngjashme me bastet e lojërave video. Ngjarjet dhe turnet e Rainbow Six. Si fillim, lojtarët duhet të gjejnë faqet e basteve në internet eSport që ofrojnë tregje bastesh në këtë ngjarje.

Futbollistët mund të kenë preferenca të ndryshme, që do të thotë se asnjë ofrues i veçantë i basteve eSports nuk mund të pretendohet si më i përshtatshmi për të gjithë. Një zgjidhje e lehtë për këtë është vizita në një faqe të renditjes për ofruesit e eSports. Një faqe e besueshme e renditjes duhet të ketë të gjitha informacionet dhe sugjerimet përkatëse për bastorët e eSports.

Hapi tjetër që duhet ndjekur kur bastet në turnetë e Kupës së Botës Rainbow Six Siege përfshin zgjedhjen e një tregu të përshtatshëm bastesh. Kjo mund të variojë nga bastet për rezultatin e një ndeshjeje ose turne të përgjithshëm deri tek specifikat e lojës, të tilla si se cili lojtar do të ketë më shumë vrasje. Ashtu si me një listë të turneve eSports, shumica e tregjeve të basteve shpesh kanë shanse të ndryshme, të cilat lojtarët duhet t'i marrin parasysh përpara se të vendosin bast.

Strategjitë e basteve për Kupën e Botës R6

Futbollistët duhet të hulumtojnë skuadrat dhe lojtarët përpara se të bastojnë në turnetë më të mirë të Kupës së Botës Rainbow Six Siege. Kjo përfshin zbulimin e performancave të kaluara dhe krahasimin e performancave të ekipit për të ndihmuar në marrjen e vendimeve të informuara në lidhje me rezultatet e mundshme.

Futbollistët e rinj duhet të konsiderojnë fillimin e vogël derisa të mësohen me bastet e lojërave elektronike. Së fundi, lojtarët duhet të shmangin bastet që janë shumë të rrezikshme, pavarësisht nga shanset tërheqëse që mund të kenë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi