Lajme

March 9, 2023

Lojtarët më të mirë të eSports të të gjitha kohërave

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Sponsorët, klubet, turnet, ndjekësit dhe profesionistët që luajnë në nivelet më të larta dhe fitojnë jetesën nga paratë e çmimeve dhe mundësitë e sponsorizimit, të gjithë kontribuojnë në biznesin e lulëzuar të esporteve në mbarë botën.

Lojtarët më të mirë të eSports të të gjitha kohërave

Cilët janë atletët më të mëdhenj të esporteve të të gjitha kohërave dhe si i renditim ata?

Këta dhjetë lojtarë janë më të mirët e të gjitha kohërave për shkak të aftësive, famës dhe ndikimit të tyre të jashtëzakonshëm në zhvillimin e esports, edhe pse të gjithë e arritën famën e tyre në periudha të ndryshme dhe për sporte të ndryshme elektronike. Ata kanë krijuar terren të ri për organizatat e tyre, titujt e tyre dhe sportet elektronike në tërësi.

Për t'i vënë këta individë kundër njëri-tjetrit do të ishte një ushtrim kotësie, por kjo është pjesë e kënaqësisë së një liste me top 5 të të gjitha kohërave. Krahasimi i lojtarëve nga periudha apo sporte të ndryshme do të ndezë një diskutim të gjallë.

#5: Merr_E DREJTA

Christopher "GeT_RiGhT" Alesund u ngrit në kulmin e skenës profesionale Counter-Strike 1.6 në 2009, vetëm dy vjet pasi ai kishte bërë debutimin e tij. 

 • Fnatic mori 19-vjeçaren e atëhershme pasi i kushtoi dy vitet e mëparshme konkurrimit për një pozicion të qëndrueshëm në organizatat më të mira të Suedisë. 
 • Por pavarësisht se ishte në shoqërinë e lojtarëve kryesorë të esports si f0rest, Patrik "cArn" Sättermon dhe Rasmus "Gux" Ståhl, ishte GeT_E drejta që u rrit për të ilustruar Suedez Counter-Strike 1.6.
 • Si një novator i taktikës që tani quhet "duke përgjuar", GeT_E drejta shfrytëzoi sa më shumë çdo hapje që skuadra e tij i dorëzoi. Ai ishte një kundërshtar vdekjeprurës për shkak të saktësisë, vigjilencës dhe shkathtësisë së tij të shkëlqyer, gjë që e lejoi atë të pastronte vetë bombat dhe të gjente një mënyrë të lirë nga situatat më të dëshpëruara.

Brenda vitit të tij të parë me Fnatic, lojtari suedez GeT_E DREJTA fitoi 10 turne - një arritje e pabesueshme. Marr_RiGhT dhe f0rest luajtën pranë SK Gaming për pak më shumë se një vit e gjysmë në 2011, një vit që ishte më pak produktiv se një vit më parë. Marr_Arritjet e RiGhT deri në këtë pikë ishin përtej ëndrrave më të egra të shumicës së rivalëve të tij esports. Çuditërisht, suedezi ishte vetëm në fillim të aventurave të tij.

Brenda pak muajsh nga debutimi i Counter-Strike: Global Offensive, GeT_RiGhT ishte bërë lojtari më i mirë i padiskutueshëm i lojës. Duke u rikthyer në garë me f0rest, të dy u bënë një nga dyshet më të frikshme historia e esports.

Marr_RiGhT ka fituar një vend të përhershëm në panteonin e pavdekësisë së esports me performancën e tij të shkëlqyer prej një dekade.

#4: Daigo

Daigo Umehara nga Japonia ishte një superyll i hershëm ndërkombëtar në esports dhe një nga lojtarët më të mirë të esports në botë. Kur ai udhëtoi për në Shtetet e Bashkuara në 1998 dhe mundi Alex Valle në Street Fighter Alpha 3, ai paralajmëroi lindjen e një rivaliteti legjendar ndërkombëtar që përfundimisht do të përcaktonte seria më e famshme e lojërave luftarake të të gjitha kohërave.

Umehara, i njohur më mirë me emrin e tij The Beast, u bë i fiksuar pas luajtjes së videolojërave në arkada në vitin 1991. Ishte në vitin 1997 që Daigo fitoi titullin e kampionit të Japonisë në Street Fighter.

Kampionati botëror i vitit 1998 ishte fillimi i një epoke të re të garave ndërkombëtare që pati efekte të gjera jashtë sferës së Street Fighter. Fitorja nga Umehara në lojën më të harlisur në industrinë e lojërave luftarake në atë kohë shënoi fillimin e një mbretërimi të gjatë dominimi në zhanër.

Daigo ka luajtur mbi një duzinë tituj në nivel profesional, nga Vampire Hunter tek Street Fighter 5. Kur mposhti Justin Wong në një meç të vitit 2004, ai u shndërrua nga lojtari më i mirë i Street Fighter në planet në një personazh të famshëm ndërkombëtar.

Ju mund ta keni parë tashmë këtë video: Daigo është në jetën e tij të fundit dhe Wong është i përgatitur të përfitojë. Daigo nxjerr një sekuencë të pabesueshme blloqesh për të realizuar rikthimin e mrekullueshëm.

Revista sportive amerikane GamePro e krahasoi momentin Daigo/Wong të vitit 2004 me kapjen ikonë mbi supe të Willie Mays në Serinë Botërore 1954. Ky moment përfaqësonte jo vetëm një lojë të vetme, por një brez të tërë në lojë.

Arritjet e mëparshme të Daigo janë mjaft mbresëlënëse për t'i garantuar atij një vend këtu, por ato janë vetëm fillimi. 

 • Më shumë se 15 vjet më vonë, ai është ende një nga lojtarët më të mirë në botë, pasi ka fituar turnetë Evo 2009 dhe 2010 radhazi me performancën e tij tashmë të famshme. 
 • Pasi fitoi vendin e dytë në 2015 Capcom Cup (dhe dhuroi çmimin e tij prej 60 mijë dollarë për një bursë bamirësie), ai fitoi dy tituj Topanga A-League dhe dy tituj Topanga World League.
 • Daigo ka një rezyme të pakrahasueshme dhe jetëgjatësia e pabesueshme e The Beast është e pakrahasueshme me asnjë lojtar tjetër.

#3: f0pushim

Patrik "f0rest" Lindberg ka lindur në Suedi, e cila ka një histori të gjatë të prodhimit të disa prej lojtarëve më të mirë në botë të esports. Ecuria e vitit 2009 që F0rest pati në ekipin Fnatic, kur performanca e tij e përsosur i ndihmoi ata të bëheshin organizata me fitimet më të larta në historinë e Counter-Strike, është ndoshta arritja më e mirë e F0rest. Në atë kohë, shumë shikues kishin frikë se sporti ishte në pragun e vdekjes. Lindberg ishte padyshim më i njohuri në esports jashtë Azisë.

Që nga përparimi i tij në 2005 në skenën profesionale, f0rest ka qenë vazhdimisht një lojtar i nivelit të lartë. Ish-shoku i skuadrës Patrik "cArn" Sättermon e quajti f0rest lojtarin më të madh në ligë, dhe askush nuk i ra në sy. f0rest fitoi më shumë se 50 medalje në karrierën e tij. Nëse bëni një sondazh me lojtarët dhe ndjekësit e Counter-Strike, do të gjeni konsensus të gjerë.

f0rest ka një shtesë mbresëlënëse në rezymenë e tij. Përveç të qenit lojtari më i mirë në historia e Counter-Strike, shkëlqimi i tij në pasardhësin, Counter-Strike: Global Offensive, ishte një arsye e madhe pse Team Ninjas me pizhame shkuan në ecurinë e tyre të paprecedentë fituese të hartës LAN 87-0 - kjo është fitorja më e gjatë në historinë e esports.

Pesë vjet pas publikimit të Counter-Strike: Global Offensive, f0rest është ende një nga lojtarët më të mirë në Suedi. Respekt për një nga veteranët e vërtetë të industrisë esports dhe një nga lojtarët kryesorë të esports në mbarë botën.

#2: Blic

Nuk kishte skenë më konkurruese Starcraft askund midis 1998 dhe 2010. Pasuria dhe prestigji i Starcraft lejuan zhvillimin dhe mirëmbajtjen të një ekologjie të lulëzuar për më shumë se një dekadë. Loja u rrënjos në jetën e përditshme në Korenë e Jugut për shkak të mbulimit televiziv dhe kafeneve në internet. Starcraft shpërtheu në qendër të vëmendjes, duke mos u ngadalësuar kurrë, ndërsa lojërat e tjera u ngjitën me kujdes në pjatë.

 • Lee "Flash" Young Ho është lojtari më i suksesshëm dhe më i njohur i Starcraft ndonjëherë. 
 • Ai ka fituar mbi 400,000 dollarë në turne dhe ka bërë qindra mijëra të tjerë nëpërmjet marrëveshjeve dhe sponsorizimeve. 
 • Flash triumfoi në esport më të shikuar, më të analizuar dhe me presion të lartë globalisht.
 • Sipas Liquipedia, Flash ka një përqindje qesharake prej 70% të fitimit kundrejt lojtarëve më të mirë në botë, ruan rekordin për vlerësimin më të lartë në histori, mban rekordin për qëndrimin më të gjatë si lojtari numër 1 në planet dhe është i barabartë. për shumicën e fitoreve të Starleague në një vit të vetëm.

Flash është një simbol i shkëlqimit dhe dominimit për shumë entuziastë aktualë të esporteve. Dikur i njohur me tituj si "Final Boss" dhe "The Ultimate Weapon", baza e fansave të Lee Young Ho përfundimisht u vendos në emërtimin e drejtpërdrejtë "God"

#1: Faker

Për sa i përket skenës konkurruese të esports, Lee "Faker" Sang-hyeok është si Michael Jordan. Fillimisht i emërtuar "Unkillable Demon King" nga Cool (një lojtar kinez që ka dalë në pension), ai ka tërhequr vëmendjen e publikut. 

Gjysmëperëndi i League of Legends mbretëron mbi një skenë që ka arritur vërtet nivele të konkurrencës atletike profesionale. Ai është lojtari i esports në botë industria e League - sporti më i madh dhe më konkurrues. Faker nuk është vetëm një anomali për sa i përket talentit, por ai po shijon gjithashtu sukses të pashembullt në një lojë të krijuar për të kufizuar ndikimin e çdo lojtari individual.

Si një sport ekipor, Liga i jep një premisë planifikimit, komunikimit dhe bashkëpunimit. Përveç nëse, sigurisht, kundërshtari juaj është Faker.

Si një 17-vjeçar në vitin 2013, Faker u shfaq si një lojtar yll në League of Legends pasi u pa nga organizata më e mirë koreane e esports, SK Telecom. Pavarësisht se ishte një fillestar, Faker e udhëhoqi SKT-në në vendin e tretë në ndarjen e Pranverës dhe tani konsiderohet gjerësisht si një nga fluturuesit më të mirë në botë. SKT e kapi kampionatin në verë dhe e kaloi atë sukses drejt një fitoreje në Kampionatin Botëror në Staples Center të Los Anxhelosit.

Që nga ai moment emri Faker është lidhur me arritje. 

 • Me ish-shokun e tij të skuadrës Bae "Bengi" Seong-woong, ai është një nga dy lojtarët e vetëm në historinë e League of Legends që ka fituar tre kampionate botërore.
 •  Që kur u fut në qendër të vëmendjes, Faker ka fituar gjashtë tituj vendas. Tre nga këto fitore u fituan radhazi. 
 • Ai ka rrëmbyer çdo kompeticion të madh ndërkombëtar të Ligës: IEM, All-Stars, MSI dhe Worlds.

Ai është atleti i parë i esports në kopertinën e ESPN The Magazine. Në një lojë si The League, ekzistenca e një lojtari si Faker tregon talentin themelor të përpjekjes, pse shikuesit pëlqejnë ta shikojnë atë dhe pse e respektojnë atë si sport. Ai ka fituar më shumë çmime në para në krahasim me çdo lojtar tjetër të Ligës. 

Është pranuar gjerësisht nga entuziastët, ekspertët dhe lojtarët që Faker është League of Legends GOAT (ose "Më i madhi i të gjitha kohërave"). Në Worlds 2022, Faker jo vetëm që vendosi disa rekorde të reja, por gjithashtu u tregoi të gjithëve pse është simboli i League of Legends.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports
2024-05-23

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Lajme