Lajme

September 22, 2022

Lajmet më të fundit të basteve në NewBee

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

NewBee është një organizatë kineze eSports. Në një moment, NewBee ka qenë një ekip i top-4 në renditjen globale të Dota2 dhe ekipi i renditur i dytë në Kinë. Suksesi i tyre bëri që komuniteti Dota 2 t'i referohej NewBee si një ekip i ëndrrave. Zhang "Xiao8" Ning formoi skuadrën, ndërsa Wang "Niuwa" Yue, një miliarder kinez, ishte sponsori i ekipit.

Lajmet më të fundit të basteve në NewBee

Pavarësisht se është një nga ekipet kryesore të Dota2 eSports, NewBee është relativisht i ri në skenë dhe ishte Ndërkombëtare kampion i vitit 2014. Në mënyrë intriguese, NewBee arriti të fitonte kompeticionin ndërsa ishte afër eliminimit nga faza e grupeve.

Ekipi i NewBee u ndalua përgjithmonë nga ngjarjet e Valve

Pas tetë muajsh, Valve Corporation e ndaloi përgjithmonë NewBee për rregullimin e një ndeshjeje. Kufizimi i përhershëm ishte në fuqi që nga 1 janari 2021. Pesë anëtarët e linjës së NewBee morën gjithashtu ndalime të përjetshme përveç organizatës.

Distributori i Dota 2 Perfect World njoftoi se NewBee dhe pesë lojtarët e tij nuk do të lejohen të marrin pjesë në asnjë garë të lidhur me Valve ose Perfect World. Këta lojtarë ishin Xu "Moogy" Han, Yin "AQ" Rui, Wen "Wizard" Lipeng, Yan "Waixi" Chao dhe Zeng "Faith" Hongda.

A ishte NewBee popullor përpara këtij ndalimi?

Para ndalimit, NewBee ishte ndër skuadrat më të pëlqyera dhe më të suksesshme që konkurronin Dota 2. Grupi përfundoi i dyti në The International 7 dhe i pari në The International 4. The International, ose TI, konsiderohet si kulmi i skenës konkurruese Dota 2.

Jo vetëm që NewBee ishte një nga ekipet më të mira kineze Dota 2 dhe ndër ekipet më të mira në mbarë botën. Kompania përfundoi e dyta në vitin 2017 dhe e para në konkursin TI në 2014. Për sa i përket çmimit të përgjithshëm, NewBee ishte ekipi i gjashtë me fitimet më të larta të sporteve elektronike.

Organizata kineze e sporteve NewBee fitoi Dota 2 International 2014. Megjithatë, skuadra u akuzua për trukim ndeshjesh në maj 2020. Ky incident ndodhi në shkurt 2020, në një lojë kundër Avengerls në Starladder ImbaTV League, e cila është një konkurrencë e vogël në Dota Pro Circuit të Valve.

Ekipi i NewBee Konkurrencat dhe Rezultatet e fundit

Që nga fillimi i ekipit Dota2 në 2014-02-13, ata kanë arritur sukses të shkëlqyer. Skuadra ka marrë çmime prej mbi trembëdhjetë milionë dollarësh nga turne të ndryshëm. NewBee u bë i njohur pasi fitoi The International 2014.

Konkursi u organizua në Seattle, Washington. Ishte në përsëritjen e tij të katërt në kohën e kësaj ngjarjeje, e cila u mbajt në Seattle për të tretin vit radhazi. NewBee mposhti Vici Gaming në finale dhe fitoi 5,025,029 dollarë në para.

NewBee arriti lavdi edhe në The International 2017. Ngjarja shënoi përsëritjen e gjashtë të The International dhe të tretën Major të fushatës 2017. Seattle shërbeu si qyteti pritës i turneut për të gjashtin vit radhazi.

Për të katërtën herë radhazi, Main Event u mbajt në KeyArena të Seattle Center, një arenë me shumë përdorime me mbi 17,000 spektatorë. Pas humbjes nga Team Liquid në ndeshjen e kampionatit, NewBee mori çmimin nënkampion prej 3,950,067 dollarë.

Si të bastni në ekipin NewBee

Dota 2 pret gara të rregullta gjatë gjithë vitit, me The International që është më i madhi. I gjithë komuniteti Dota 2 i kushton vëmendje kur Dota Pro Circuit zhvillon ngjarje. Rezervatorët ofrojnë mundësi të shkëlqyera bastesh për këto ngjarje dhe i mbulojnë ato. Me raste, lojtarët mund të zbulojnë shanse të favorshme në ngjarje të tjera të pavarura Dota.

Kur bastet esport lejohen në vendin ku banon një lojtar, ai mund të luajë kumar në lojëra të tilla. Vende të shumta bastesh esport ofrojnë shanse për ngjarje të ndryshme të NewBee. Kur bast, lojtarët e fatit mund të zgjedhin midis përdorimit të lëkurës (objekte virtuale në lojëra) ose parave aktuale. Në ditët e sotme, kumari i lëkurës është shumë më i zakonshëm se bastet me para.

Më shumë se gjysma e të gjithë aktivitetit të basteve në librat e lënave të lëkurës vendoset duke përdorur "Lojë Skins", paratë më të përdorura. Disa faqe kryesore të basteve esports ofrojnë disa nga shanset më agresive të basteve NewBee. Dota 2 dhe League of Legends janë ndër lojëra esports promovuar në tregje.

Bast mbi rezultatin e lojërave

Forma më e drejtpërdrejtë e basteve në internet në Dota 2 është rezultati i një ndeshjeje, megjithëse nuk është gjithmonë më emocionuesi. Bastet për rezultate dhe ngjarje specifike të lojës mund të jenë më emocionuese dhe të rrisin shanset. Lojtarët mund të zgjedhin se cila skuadër do të fitojë një lojë në bastet Esports, e cila është më e drejtpërdrejta.

Lojërat Dota 2 luhen shpesh në një format Bo1, Bo3 ose Bo5, ku fituesi përcaktohet pas një maksimumi prej 1, 3 ose 5 lojërash, hartash ose raundesh (përveç finaleve të mëdha) (ekuivalenti i seteve në tenis ). Planifikuesit e disa garave zgjedhin një sistem të bazuar në ndeshje Bo2. Këto lojëra mund të rezultojnë edhe në barazim. Pothuajse çdo faqe online e basteve esports do t'i lejojë individët të vendosin këto baste Dota 2. Megjithatë, disa mund t'u ofrojnë lojtarëve shanse më të larta për esports.

Strategji të tjera për të bastuar në Ekipin NewBee

Bastet për fituesin e çdo konkursi të NewBee në faqet kryesore të basteve esport është një nga taktikat më të pranueshme. Ekzistojnë opsione bastesh në tregun e Fituesit të Ndeshjes, si Rezultati i Saktë dhe Handicap. Për më tepër, lojtarët mund të bastojnë se sa raunde do të fitojë një ekip në një handikap në hartë dhe sa harta do të fitojë NewBee në një seri.

Ofrohen gjithashtu bastet e barazimit, orarit shtesë dhe nën/mbi në numrin total të raundeve të luajtura të hartës, pavarësisht kompleksitetit të tyre. Lojtarët duhet të shqyrtojnë vazhdimisht lajmet, këshillat e basteve elektronike, tendencat e përgjithshme të industrisë dhe performancat historike të ekipeve për të informuar metodat e tyre të basteve.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Fushata "Monopoly GO Victory": Fito shpërblime të mëdha dhe zare falas
2024-02-16

Fushata "Monopoly GO Victory": Fito shpërblime të mëdha dhe zare falas

Lajme