Gjithçka rreth basteve në NewBee

NewBee është një ekip kryesor i esports me seli në Kinë. Skuadra fitoi The International 2014 dhe përfundoi e dyta në The International 2017. NewBee kishte divizione në Dota 2 dhe League of Legends. Gjithashtu, ekipi kishte divizione StarCraft 2, Warcraft 3 dhe Hearthstone. NewBee mori në shtëpi 5 milionë dollarë para çmimesh pasi fitoi The International 2014. Fitorja i futi ata në Librin e Rekordeve Botërore Guinness për grupin më të madh të çmimeve në një garë esports në atë kohë.

Fatkeqësisht, në janar 2021, NewBee dhe lojtarët e tij pësuan një ndalim të përhershëm nga të gjitha ngjarjet e Valve për trukim ndeshjesh. Ndalimi përfshin gjithashtu ekipet dhe lojtarët e League of Legends (LoL) dhe Hearthstone.

Gjithçka rreth basteve në NewBee
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Lojtarët e NewBee

Ekipi Dota 2 ka pasur disa lojtarë që përfaqësojnë NewBee në turne të ndryshëm. Midis lojtarëve ishin Xu 'Moogy' Han, Yin Rui alias Aq dhe Wen' Wizard' Lipeng. Yan' Waixi' Chao, Zeng Hongda alias Faith dhe Lai 'Fonte' Xingyu përfaqësuan NewBee në gara të ndryshme Dota 2 në 2020.

Lojtarët e skuadrës International 2014 ishin Zhang' xiao8' Ning, Zhang 'Mu' Pan, Chen' Hao' Zhihao dhe Wang Jiao alias Banana. Pjesa tjetër e anëtarëve të ekipit ishin Wang' SanSheng' Zhaohui dhe Gong Jian, alias ZSMJ. Të gjithë anëtarët ishin kinezë.

LoL

Të Liga e Legjendave ekipi ka pasur disa lojtarë gjatë viteve. Këto janë kryesisht kineze, duke përfshirë; Fang Qi-Fan alias Skye, Bao' V' Bo, Hong Hao alias HanXuan dhe Zhu Yong-Quan alias Quan. Lojtarë të tjerë janë Lei' Corn' Wen, Zhang Hong-Wei alias Mor, Li' Dream6' Xiang dhe Lin Wei-Xiang alias Lwx.

Lojtarët e tjerë kryesorë që përfaqësonin skuadrën ishin Liu Qing-Song, alias Crisp, Yu 'Happy' Rui dhe Li Wei-Jun, alias Vasili, mes shumë lojtarëve të tjerë kinezë që u larguan pas shpërbërjes së listës.

Gur vatra

Divizioni ka pasur më pak lojtarë që përfaqësojnë NewBee sesa League of Legends. Wu 'Wayne' Wei Han 'Princi' Xiao dhe Feng Jianbin, alias Hulk, janë mes lojtarëve. Të tjerë janë Shen Yang, alias God Slayer, Zhang' lovelychook' Bohan dhe Luo Siyuam, alias Kismet, të cilët gjithashtu përfaqësojnë NewBee në Gur vatra konkurse. Pjesa tjetër e anëtarëve ishin Hu' NaiGoD' Chao, Jiang Xu alias Bubble, Song Ming alias LonelyGod dhe Sung' Richard Knight' Bing. Të gjithë lojtarët në listë ishin kinezë.

StarCraft 2

Të StarCraft II Lista ishte e vogël me vetëm pesë lojtarë. Baek Dong Jun i njohur ndryshe si Dear (Korean i Jugut) dhe Sasha' Scarlett' Hostyn (kanadez) ishin midis anëtarëve. Pjesa tjetër e anëtarëve ishin kinezë; Wang Yu lun alias Shana, Li' TIME' Peinan dhe Hu' Top' Tao. Ekipi u shpërbë në MARS 2020.

Warcraft

Të Warcraft Lista u krijua në 2018, por më vonë u shpërbë në Prill 2020. Anëtarët e ekipit ishin Guo' eer0' Zixiang (kinez), Jo Ju Yeon i njohur ndryshe si LawLiet dhe Park 'Lyn' Joon, të dy koreano-jugorë.

Lojërat më të forta të NewBee

Dota 2

NewBee doli në qendër të vëmendjes në fillim të vitit 2014. Kjo ishte gjatë një riorganizimi kinez përpara fillimit të Ndërkombëtareturneu i katërt. Ekipi u quajt atëherë "Ekipi i ëndrrave 2". Thashethemet për një veshje të re lojrash u ndezën nga postimi i kapitenit xiao8 në QQ ku ai tha: "Fillim i ri në 2014 pas tre vjetësh në LGD, përgjithmonë Dream 5"

Në vetëm pak javë, skuadra njoftoi se do të merrte pjesë në sezonin e tretë të Kupës Sina. Lista, e cila ishte ende sekrete në kohën e njoftimit, më vonë zbuloi Mu, ChuaN, Hao dhe Faith si anëtarët e tjerë së bashku me Xiao. Katër të fundit ishin ish-anëtarë të Invictus Gaming dhe TongFu.
Liga e Legjendave

Skuadra fitoi gjashtë herë dhe humbi dhjetë herë për të përfunduar në vendin e 4-të në grupin e sezonit të pranverës LPL 2017. Ata ende fituan një vend për playoff ku dolën fitues 3-1 kundër Invictus Gaming. Më pas ata u mundën 3-0 në çerek nga EDward Gaming.

Në Kupën Demancia (2017), ata dolën në vendin e 13-të të mjerueshëm pasi ranë 1-2 ndaj Young Glory. Gjërat nuk u përmirësuan shumë në verë, kur fituan nëntë dhe humbën shtatë, duke përfunduar në vendin e tretë në fazën e grupeve. Një fitore 3-0 ndaj Snake esports në play-off u shkatërrua përsëri nga një humbje 0-3 ndaj Team WE në çerek.

Pse është popullor NewBee?

Para ndalimit, NewBee ishte ndër ekipet e suksesshme dhe më të njohura të esports Dota 2. Organizata zuri pozicionin e parë në The International 4 dhe vendin e dytë në The International 7. International, ose TI, është kulmi i skenës konkurruese Dota 2.

NewBee u bë e njohur falë veshjes së tyre Dota 2. Përfundimet kryesore në disa evente ku mposhtën kundërshtarë të mirënjohur kanë rritur famën e tyre. Fansat ndoqën përpjekjen e NewBee për të triumfuar në International 2014, një nga turnetë më emocionues. Kjo ishte kur ata u ngritën në famë duke dëshmuar se ishin kali i errët i fundit i sezonit duke mposhtur Vici Gaming.

Në garën kryesore të turneut, garuan 16 skuadra dhe 11 prej tyre morën ftesë direkte. Në të njëjtën kohë, katër të tjerët duhej të kualifikoheshin përmes kualifikueseve të veçanta rajonale, ku nënkampionët e kualifikuesve kishin një shans për të luajtur për pozitën përfundimtare në turneun kryesor. NewBee ishte një nga ekipet më të mira të esports për të marrë ftesa direkte, dhe paratë e tyre të çmimeve krijuan një rekord të ri. Kjo e themeloi ekipin si një skuadër globale shtëpiake Dota 2.

Çmimet dhe rezultatet e NewBee

Dota 2

Dota 2 është ende ndër ekipet më të famshme të esport globalisht. Ekipi fitoi mbi trembëdhjetë milionë dollarë nga garat e ndryshme ku morën pjesë. Edicionet ndërkombëtare 2014 dhe 2017 ishin rezultatet më të dukshme. Ekipi fitoi edicionet e vitit 2014 duke fituar një rekord prej 5,025,029 dollarë.

NewBee përfundoi si nënkampion pasi humbi nga Team Liquid, por mori një çmim rekord prej 3,950,067 dollarësh. Ekipi gjithashtu fitoi 686,602 dollarë në para nga The International 2019, pavarësisht se përfundoi në pozicionin 11.

NewBee ka qenĂ« fitues nĂ« disa turne, duke pĂ«rfshirĂ« ESL One Genting 2018, ku ata fituan 160,000 dollarĂ«. Ata gjithashtu morĂ«n 150,000 dhe 69,000 dollarĂ« pĂ«r fitimin e Perfect World Masters dhe Galaxy Battles, respektivisht. NewBee ishin fituesit e Sezonit 2 tĂ« LigĂ«s Profesionale Dota 2 – Top dhe Nanyang Dota 2 Championships Sezoni 2, ku ata fituan pĂ«rkatĂ«sisht 238,000 dollarĂ« dhe 100,610 dollarĂ«.

Ekipi fitoi World Cyber Arena 2014 dhe fitoi 326,257 dollarë. Më vonë në The Manila Major 2016, NewBee përfundoi i treti, por mori 315,000 dollarë në para.

Liga e Legjendave

Divizioni i ligës së legjendave nuk është aq i suksesshëm sa ekipi Dota 2, por ka pasur rezultate të mira. NewBee përfundoi i gjashti në LPL 2017 Summer Playoffs dhe fitoi 30,400 dollarë. Ekipi fitoi 29,000 dollarë për përfundimin e gjashtë në Playoff-et e Pranverës LPL 2017.

StarCraft II dhe Warcraft

Skuadra nuk pati shumë sukses komercial në këto gara. Në StarCraft II, NewBee fitoi NeXT 2019 Pranvera, por përfundoi si nënkampion në NeXT 2019 Vjeshtë. NewBee përfundoi i teti në sezonin 2 të kampionatit ekipor të Kinës 2019 dhe i katërti në sezonin 1 të kampionatit ekipor të Kinës 2019.

NewBee fitoi Penguin Sky Cup dhe përfundoi i treti në garat Warcraft Super WGL 2019 (Team). Të dyja këto patën gjithashtu sukses të vogël tregtar.

Lojtarët më të mirë dhe më të njohur të NewBee

Chen Zhihao

Hao, i njohur shpesh si General Hao brenda komunitetit kinez të lojërave, është ndër lojtarët më entuziastë të skenës. Hao është i kalitur në garat LAN, pasi ka dalë për ekipe esport si NewBee, TongFu, Nirvana.cn, Pandarea, TyLoo, Invictus Gaming dhe Vici Gaming. Entuziazmi i tij gjatë ndeshjeve është legjendar. Ai ka një dëshirë të fortë për të vrarë si lojtar i mbartur, gjë që dëshmohet nga zhytjet e tij të shumta për vrasje.

Lëvizjet e tij të rrezikshme karakterizojnë personalitetin e tij dhe shpërblimet ndarëse ose pengesat që vijnë nga agresioni i tij mund të përfitojnë ose dëmtojnë ekipin në të cilin ai merr pjesë. Hao ka konkurruar në çdo edicion të The International, duke u renditur në vendin 9-12 në 2011 me TyLoo, 7-8 në 2012 (TongFu), 4 në 2013 (TongFu), 1 në 2014 me NewBee dhe 4 në 2015 (Vici Gaming), dhe 4 në 2016 (NewBee).

Mu

Zhang Pan është një lojtar profesionist Dota 2 nga Kina. Mu konkurroi me Tongfu në Internationals 2012 dhe 2013, duke përfunduar në tetë dhe katër të parët. Ai nënshkroi NewBee në fillim të vitit 2014, fitoi The International 2014 dhe ishte anëtar i ekipit në The International 2015 dhe The International 2016. Më 14 shtator 2016, ai njoftoi largimin e tij.

Xiao8

Zhang Ning më pas u raportua të ishte një anëtar i një "Ekipi Kinez i ëndrrave", Më vonë u zbulua se ai u ble nga NewBee, së bashku me Hao, për rreth 100,000 USD, duke iu bashkuar KingJ ZSMJ dhe Mu. Xiao8 do të fillonte si një lojtar mbështetës derisa Banana dhe Sansheng të zëvendësonin ZSMJ dhe KingJ, duke ia dorëzuar "offlane" Xiao8. Pavarësisht se ishte pothuajse i mundur në fazat e grupeve, kjo skuadër do të pretendonte më pas The International 2014. Xiao8 njoftoi tërheqjen e tij nga loja profesionale në Weibo më 29 korrik.

Ku dhe si të bastni në NewBee

Ka disa libralidhës që ofrojnë shanset e basteve esports. Lojtarët e moshës legale të basteve mund të bastojnë në lojëra të tilla nëse kumari esport është i ligjshëm në vendin e tyre. Kumarxhinjtë zgjedhin mes "skineve" (artikuj virtualë në lojëra) dhe parave reale kur bëjnë baste. Kumari i lëkurës tani është shumë më i popullarizuar se bastet me para. Skinat e lojërave janë monedha më e popullarizuar në librat e basteve, duke zënë mbi gjysmën e të gjithë aktivitetit të basteve.

GGBet, 1Xbet dhe Betway janë disa nga faqet elitare të basteve esports që ofrojnë disa nga shanset më konkurruese të basteve në NewBee. Tregjet shfaqin Dota 2 dhe League of Legends, si dhe promovime të tjera esports. GGBet vazhdon të ofrojë tregjet më konkurruese të basteve esports.

Strategji për të vënë bast në NewBee

Një nga strategjitë më të mira është të vish bast mbi fituesin e çdo konkursi NewBee në faqet më të mira të basteve esports. Bastet e rezultateve të sakta dhe bastet me handikap në tregun e Fituesit të Ndeshjes janë zgjedhje të zbatueshme. Përdoruesit gjithashtu mund të bastojnë se sa harta do të fitojë NewBee në një seri dhe sa raunde do të fitojnë në një handikap harte. Edhe nëse ato janë paksa komplekse, janë të disponueshme edhe bastet Barazimi i Lojërave, Koha shtesë dhe Nën/Mbi mbi raundet totale të hartës.

Lojtarët duhet të hulumtojnë gjithmonë performancat e ekipit të kaluar, lajmet dhe tendencat e përgjithshme të industrisë për të udhëhequr strategjitë e tyre të basteve.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi