Lajme

December 1, 2022

Bazat e Shanset e Basteve Esporte

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Gjëja e parë për këdo që fillon me bastet eSport është të mësojë se si funksionojnë shanset e basteve. Të kuptuarit se sa është kritike bastet e ndryshme pasi zbulojnë gjasat që një ngjarje të ndodhë dhe, më e rëndësishmja, vlerën e ofruar nga shanset. Për fat të keq, gjërat shpesh duken konfuze për fillestarët, veçanërisht kur ballafaqohemi me një listë të gjatë shanse bastesh.

Bazat e Shanset e Basteve Esporte

Cilat janë shanset e basteve në Esports?

Shanset e basteve janë në thelb një grup numrash të ofruar nga një titullar që përfaqëson gjasat e një rezultati specifik në një ngjarje. Në shumicën e rasteve, shanset e dhëna nga libralidhës të ndryshëm priren të ndryshojnë. Gjithashtu, Faqet e basteve eSport priren të paraqesin shanse ndryshe, gjë që mund të jetë konfuze.

Formatet e koeficienteve të basteve në Esports

Janë tre kryesore shanset e ofruara nga krijuesit e basteve elektronike eSports në internet. Kjo perfshin:

  • Shanset e fraksionit, i njohur edhe si Shanset britanike janë të njohura në mesin e librave britanikë. Siç sugjeron emri, këto shanse zakonisht shprehen në formën e thyesave (6/1). Për një koeficient gjashtë me një (6/1), një lojtar fiton 6 dollarë për çdo 1 dollarë të vënë bast, plus investimin tuaj fillestar. Me fjalë të tjera, bastet e fraksionit përfaqësojnë një raport midis shumës së bastit dhe fitimit nga basti.
  • Shanset dhjetore ose evropiane ofrohen kryesisht në faqet e basteve evropiane, kanadeze dhe australiane. Këto shanse janë të lehta për t'u kuptuar. Shuma e fitimit në përgjithësi llogaritet duke shumëzuar shumën e bastit me shanset dhjetore.
  • Shanset amerikane ose të parave përdoren kryesisht në SHBA. Shanset për rezultatin e preferuar shpesh shoqërohen nga një shenjë minus (-) dhe tregojnë shumën e aksioneve që kërkohet për të fituar 100 dollarë. Nga ana tjetër, shanset e "Underdogs" shoqërohen nga një shenjë pozitive (+) dhe tregojnë shumën e mundshme të fitimit për çdo 100 dollarë të bastuar.

Bastet e njohura në sporte

Ka shumë lloje të basteve eSports. Disa baste zakonisht janë specifike për lojën, ndërsa të tjera zbatohen për video lojëra të ndryshme. Për shembull, tregjet e basteve CS: GO mund të ndryshojnë nga ato të përdorura në LoL. Këtu janë disa nga llojet e zakonshme të basteve të ofruara nga faqet e basteve eSport.

Baste të plota

Bastet e plota janë padyshim ndër llojet më të thjeshta të basteve eSport. Pothuajse çdo faqe bastesh që ofron baste online eSport duhet t'i ketë këto opsione. Në mënyrë ideale, bastet e plota kërkojnë lojtarë për fituesin e drejtpërdrejtë në një seri garash eSports. Disa baste të zakonshme të drejtpërdrejta të ofruara nga faqet e basteve në internet përfshijnë baste fitues të ndeshjeve dhe turneve.

Baste Mbi/Nën

Ky lloj basti kërkon që bastorët e eSports të vënë bast në numrin e rasteve kur një ngjarje ndodh në një ndeshje. Për shembull, kjo mund të jetë rezultatet CS: GO ose numri i vrasjeve në LoL. Në shumicën e rasteve, faqja e basteve vendos në një numër dhe cakton kuota bazuar në probabilitetet përkatëse.

Bast Handicap

Rezervatorët që përpiqen të barazojnë skuadrat shpesh ofrojnë këtë lloj basti kur ka një favorit të qartë. Për shembull, kur një titullar i jep një ekipi një handikap prej +2 pikësh, kjo në thelb do të thotë që favoritët e qartë duhet të fitojnë me më shumë se dy pikë. Përndryshe, bastet mbi ekipin e dobët fitojnë.

Rezultati i saktë

Bastet e rezultateve të sakta janë të lehta për t'u kuptuar, veçanërisht kur bastet në futboll. Megjithatë, ky lloj basti mund të zbatohet ndryshe në bastet eSports. Për shembull, shumica e faqeve të basteve LoL ofrojnë bastin e saktë të rezultatit, duke i lejuar një lojtari të parashikojë nëse një ekip do të fitojë 3-0, 3-1, 0r 3-1 dhe anasjelltas.

Vrasja e Parë/Gjaku i Parë

Ky lloj basti është i zakonshëm për lojërat MOBA si CS: GO. Ky lloj basti lejon lojtarin të vë bast për skuadrën ose lojtarin që ka të ngjarë të marrë vrasjen/gjakun e parë të ndeshjes. Kështu, lojtarët pritet të bëjnë kujdesin e duhur në seksionin përkatës për të përfituar nga ky bast.

Harta e parë

Ky lloj basti u lejon lojtarëve të bastojnë për fituesin e një harte individuale. Ashtu si bastet First kill, përdoruesit me njohuri adekuate për forcën e një ekipi ose lojtari shpesh kanë një avantazh të vogël kur bëhet fjalë për këto lloj bastesh.

Gama e basteve eSports mund të jetë e madhe. Si i tillë, lojtarët duhet të përpiqen gjithmonë të kuptojnë lloje të ndryshme bastesh dhe, më e rëndësishmja, të jenë në gjendje të gjejnë shanset e vlerës.

Si të gjeni shanse të vlefshme për sportet elektronike

Çdo lojtar duhet të bëjë gjithmonë krahasime të çuditshme kur kërkon vlerën më të mirë të mundshme. Edhe pse shumë konsiderata hyjnë në lojë kur vlerësohen shanset për eSports, gjithmonë do të ketë mënyra të thjeshta dhe efektive për të përfunduar punën.

Disa lojtarë mbështeten në këshillat e basteve eSport, por gjykimi i lojtarëve luan një rol të paçmuar. Thënë kështu, këtu janë disa këshilla që vijnë në ndihmë për të ndihmuar lojtarët të gjejnë shanse me vlerë të lartë:

  • Kuptoni lojën
  • Pazar përreth
  • Vlerësoni probabilitetet
  • Kushtojini vëmendje kontrolluesit të shanseve të sporteve elektronike në internet
  • Mbani emocionet larg
  • Mos i injoroni të preferuarat e rënda

konkluzioni

Shanset e sporteve nuk janë të ndryshme nga ato të përdorura në sportet kryesore. Të gjitha i shërbejnë të njëjtit qëllim, hedhin dritë mbi probabilitetin e një rezultati dhe gjithashtu shumën e mundshme të fitimit. Një lojtar bast mund të gjejë vlerën më të mirë nga bastet eSport vetëm duke u mbështetur në njohuritë e tyre për lojën dhe duke vazhduar me aktualitetin Këshilla për bast eSport dhe lajme.

Kur dyshoni, këshillohet gjithmonë t'i përmbaheni basteve të thjeshta dhe aksioneve të vogla për të minimizuar rreziqet.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC
2024-04-10

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC

Lajme