Gjithçka rreth basteve në Virtus.pro

Virtus.pro është një organizatë e njohur ruse e sporteve e themeluar në vitin 2003. Më shumë se 100 lojtarë kanë luajtur nën emrin e ekipit gjatë gjithë ekzistencës së organizatës. Skuadra është e mirënjohur për disa paraqitje të mrekullueshme ndër vite. Veçanërisht, ajo ka fituar vendin e parë më shumë se 100 herë në gara të ndryshme në disiplina të ndryshme eSports për të forcuar pozicionin e saj në mesin e ekipit më të mirë të eSports që ka pasur ndonjëherë.

Suksesi i ekipit rezultoi në formimin e ekipit të femrave Virtus.pro më 5 shtator 2012. Më 18 shtator 2014, Virtus.pro Polar Team u formua. Më vonë, organizata e riemëroi ekipin e sapoformuar ASUS.Polar. Riemërtimi u bë për ta bërë atë një markë më vete, por me të njëjtën pronësi. Ai plan përfundoi i pasuksesshëm. Organizata e bashkoi atë me Virtus.pro dhe marka e re pushoi së ekzistuari. Virtus.pro mori më shumë se 100 milionë dollarë amerikanë në vitin 2015 nga USM Holdings, në pronësi të Alisher Usmanov. Duke ecur përpara, ekipi u bë pjesë e Holding ESforce eSports.

Gjithçka rreth basteve në Virtus.pro
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Lojtarët aktualë të Virtus.pro

Siç u përmend më herët, lojtarë të panumërt kanë luajtur për Virtus.pro gjatë viteve, me disa të tërhequr nga esports dhe të tjerë të pushuar nga ekipi për shkak të paraqitjeve të ulëta. Sidoqoftë, Virtus.pro zakonisht zëvendëson lojtarë të tillë me të tjerë nga ekipet më të mira të esports. Disa nga lojtarët e mbetur janë përmendur më poshtë.

  • LojtarĂ«t Counter Strike: Global Offensive janĂ« Evgeniy Lebedev, Timur Tulepov, Mareks Galinskis, Ali Dzhami dhe Alexey Golubev.
  • Dota 2 lojtarĂ«t janĂ« Xakoda Lipartiia, Danial Lazebny, Dmitrii Dorokhin, Ivan Moskalenko dhe Danil Skutin.
  • Rainbow Six Siege Lista pĂ«rfshin Ali Alan, Pavel Kosenko, Mironov Andrey, Eugin Petrishin dhe Andrey Bavian.
  • Fushat e BetejĂ«s sĂ« PlayerUnkown Lista pĂ«rfshin Dmytro Dubenyuk, Batulin Alexander, Kirill Lukyanov, Yaroslav Kuvichko dhe Ramazan Valiulin.

Listat zakonisht ndryshojnë herë pas here në bazë të paraqitjeve të lojtarëve. Organizata Virtus.pro dihet se pret shumicën e lojtarëve origjinalë të Golden Five, një ekip me listën më të njohur për Counter-Strike në Poloni në atë kohë.

Vendet e lojtarëve

Lojtarët e Virtus.pro vijnë nga disa vende të ndryshme. Të tilla përfshijnë Rusinë, Ukrainën, Estoninë, Danimarkën, Letoninë, Gjermaninë, Kazakistanin, Bjellorusinë, Moldavinë, Kirgistanin, Sllovakinë, Poloninë, Uzbekistanin dhe Suedinë. Megjithatë, shumica e lojtarëve janë nga Rusia. Virtus.pro nuk ka kufizime lidhur me atë se kush mund t'i bashkohet ekipit bazuar në vendin e origjinës. Performanca është metrika kryesore që ata përdorin.

Virtus. lojërat më të forta të profesionistëve

CS: SHKO

Loja më e fortë e Virtus.pro aktualisht (që nga viti 2022) është Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO). Performanca e shkëlqyer në konkurs filloi në vitin 2014 pasi organizata nënshkroi listën prej pesë anëtarësh AGAiN që përfshinte Jaroslaw Jarzabkowski, Pawel Bielinski dhe Janusz Pogorzelski. Ajo gjithashtu nënshkroi lojtarët e Golden Five Flip Kubski dhe Wiktor Wojtas. Ekipi fitoi sezonin EMS One Katowice dhe CEVO në të njëjtin vit dhe vazhdoi të fitojë në ESEA vitin e ardhshëm.

Një listë e re CS: GO u formua në vitin 2018, me vetëm Janusz dhe Pawel që mbetën nga lista e mëparshme. Performanca tjetër më e mirë erdhi në vitin 2019 pasi fitoi 10,708 dollarë amerikanë për marrjen e vendit të parë në Pranverën e Ligës së Sporteve të Polonisë.

Dota 2

Virtus.pro është gjithashtu i njohur për performancën e tij në Dota 2. Shumë lojtarë zakonisht vënë bast për ekipin si ekipin e tyre të preferuar për të fituar në shumicën e ligave dhe turneve. Skuadra mori vendin e dytë gjatë sezonit 2018-2019 Dota Pro Circuit. Në ligat rajonale të Dota Pro Circuit 2021, Virtus.pro u bë skuadra e vetme në të gjitha rajonet që përfundoi 7-0 në dy sezone.

Rainbow Six Siege

Virtus.pro hyri në Rainbow Six Siege skenë në 2020 dhe tashmë po shquhet si një nga skuadrat e frikshme në shumicën e ngjarjeve të lojës. Trajneri kryesor për listën e Rainbow Six Siege është Artyom Morozov.

Virtus.pro kishte gjithashtu ndarje të ndryshme për Fortnite, League of Legends, Artifact, Starcraft, 2, World of Tanks, Quake Champions, Apex Legends dhe Hearthstone. Këto disiplina aktualisht janë pezulluar për arsye të ndryshme.

Pse është Virtus.pro popullor?

Virtus.pro është ndër ekipet më të njohura të esports globalisht për arsye të shumta. Si fillim, skuadra ka performuar relativisht mirë, duke fituar shumicën e ndeshjeve që luan. Kjo u jep lojtarëve besimin për të vënë baste për ekipin, duke e ditur se ka shumë gjasa që ekipi të vazhdojë me paraqitjen e shkëlqyer.

Një arsye tjetër për popullaritetin e Virtus.pro është se ai menaxhohet mirë. Menaxhmenti bën gjithçka që është e mundur për të siguruar që ekipi të funksionojë me fitim. Kjo përfshin pezullimin e lojtarëve apo edhe të disiplinave të tëra sa herë që ka probleme me performancën. Gjuajtësit nuk kanë nevojë të shqetësohen për listat e çdo skuadre të Virtus.pro që luan.

Virtus.pro zakonisht merr pjesë në shumicën e ngjarjeve dhe turneve kryesore të esports. Kjo do të thotë që tifozët e ekipit munden gjithmonë gjeni turne dhe liga në faqet më të mira të basteve esports për të vendosur baste në ekip. Skuadra ka gjithashtu lista për disa disiplina. Pra, lojtarët mund të bastojnë në të njëjtin ekip në lojëra të ndryshme eSports.

Virtus.pro është gjithashtu i popullarizuar për shkak të stilit të tij argëtues të lojës. Ky është veçanërisht rasti në Dota 2. Pra, lojtarët mund të kënaqen duke parë ekipin duke luajtur pasi të vendosin bastet e tyre. Ekipi është i mirë-koordinuar, me çdo lojtar që shfaq aftësi të mahnitshme të lojës.

Çmimet dhe rezultatet e Virtus.pro

Intel Extreme Masters XV – Kampionati BotĂ«ror 2021

Virtus.pro mori pjesë në këtë kampionat dhe përfundoi në pozitën e dytë duke fituar një çmim prej 180,000 dollarë amerikanë nga një grup çmimesh prej 1 milion dollarësh. Ngjarja u organizua në Evropë në datat 16 dhe 28 shkurt 2021. Formati i kampionatit kishte një fazë play-in me një grup eliminimi të dyfishtë, nga ku tetë skuadrat e mbetura kaluan në fazën e grupeve. Fazat e grupeve kishin dy formate me dy eliminime, me tre skuadrat e para që kaluan në play-off. Playoff-et çuan në çerekfinale, gjysmëfinale dhe në finalen e madhe.

Flashpoint Sezoni 2

Kjo ligë CS: GO u organizua në Evropë nga 10 nëntori 2020 deri më 6 dhjetor 2020. Virtus.pro fitoi turneun dhe u shpërblye me 500,000 dollarë amerikanë nga një grup çmimesh prej 1 milion dollarësh. Dymbëdhjetë ekipe eSport morën pjesë në ligë. Formati i ligës përfshinte fazat e grupeve, fazën e shansit të fundit dhe play-off-in.

DreamHack Masters Las Vegas 2017

DreamHack organizoi këtë seri lojërash Global Offensive jashtë linje, të organizuar në MGM Grand Garden Arena. Gjashtëmbëdhjetë ekipe morën pjesë në këtë ngjarje, duke luajtur në fazat e grupeve të përbëra nga katër grupe, secili me katër ekipe. Dy skuadrat e para nga secili grup kaluan në play-off, duke çuar në finale. Virtus.pro fitoi serinë, duke fituar 200,000 dollarë nga një grup çmimesh prej 450,000 dollarësh.

ELEAGUE Major: Atlanta 2017

Kjo ligë u organizua jashtë linje në Atlanta nga 22 janari 2017 deri më 29 janar 2017. Ajo kishte një format të sistemit zviceran me 16 ekipe në fazat e grupeve nga të cilat tetë skuadra kaluan në play-off, duke çuar në finale. Virtus.pro përfundoi në pozitën e dytë duke marrë në shtëpi një çmim prej 150,000 dollarë amerikanë nga një grup çmimesh prej 1 milion dollarësh.

DreamHack Open Bukuresht 2016

Kjo seri e hapur për lojën Offline Global Offensive u zhvillua në Bukuresht nga 16 nëntor 2016 deri më 18 nëntor 2016. Tetë skuadra morën pjesë në veprimtari. Formati kishte dy grupe që luanin në një format me dy eliminime dhe play-off që kishin një grup me një eliminim. Virtus.pro fitoi serinë për të marrë 50,000 dollarë amerikanë nga një grup çmimesh prej 100,000 dollarë amerikanë.

ELEAGUE Sezoni 1

Kjo ligë jashtë linje u mbajt në Atlanta nga 24 maj 2016 deri më 30 korrik 2016. Formati përmbante fazat e grupeve, play-off-et, fazën e shansit të fundit dhe play-off-in përfundimtar. Virtus.pro fitoi ligën dhe u shpërblye me 400,000 dollarë amerikanë nga një grup çmimesh prej 1.4 milionë dollarësh.

Arritjet e tjera të Virtus.pro përfshijnë vendin e tretë në World Electronics Sports Games 2016, i pari në ESL ESEA Pro League Invitational 2015, së pari në sezonin 18 të ESEA: Global Invite Edition, dhe së pari në ESL Major Series One Katowice 2014.

Lojtarët më të mirë dhe më të njohur të Virtus.pro

Jaroslaw Jarzabkowski

Jaroslaw Jarzabkowski, i njohur më mirë me emrin e tij të përdoruesit Pashabiceps, është aktualisht lojtari më i vjetër dhe një nga lojtarët më të njohur në ekipin Virtus.pro. Ai ka qenë ndër lojtarët më të njohur në ekip për shumë vite, falë aftësive dhe aftësive të tij në Counter-Strike: Global Offensive. Shumë tifozë të esports e konsiderojnë atë një nga më të mëdhenjtë. Kredencialet e tij të mahnitshme mbështesin atë opinion popullor. Ai gjithashtu ka gjeneruar një shumë të mirë në fitimet e çmimeve deri më tani, me shifra që ka gjasa të rriten ndërsa ai vazhdon të luajë.

Mareks Galinskis

Mareks Galinskis është një tjetër lojtar i njohur i Virtus.pro i cili njihet më mirë me emrin e tij të përdoruesit, Yekindar. Ai u nënshkrua me Vitrus.pro në maj 2020 dhe ndikimi i tij u ndie pothuajse menjëherë pasi ndihmoi skuadrën të fitonte eventin e radhës, kualifikuesin e CIS Cup 2020 Blast, duke prodhuar paraqitje mahnitëse. Ai gjithashtu udhëhoqi ekipin për të fituar IEM York CIS dhe postoi vlerësimin më të mirë ndonjëherë në server në proces. Edhe kur Yekindar nuk shfaq performancën e tij më të mirë në një lojë, ai gjithmonë krijon hapësirë që shokët e tij të shkëlqejnë. Shtimi i lojtarëve të tillë ndihmon që Virtus.pro të bëhet një ekip i famshëm eSport.

Ku dhe si të bastni në Virtus.pro

Bastet në Virtus.pro janë mjaft të lehta. Hapi i parë është gjetja e një faqeje bastesh esports ku keni të drejtë. Kur zgjidhni faqen, merrni parasysh opsionet e pagesës, kufijtë e transaksioneve, besueshmëria dhe mirëdashësia ndaj përdoruesit për t'u siguruar që të shijoni përvojën më të mirë të basteve esports. Ju gjithashtu duhet të siguroheni që faqja ofron tregje bastesh esports në disiplinat në të cilat Virtus.pro merr pjesë. Hapi tjetër do të jetë depozitimi i fondeve në faqe online e basteve esports dhe vendosni bastin e dëshiruar. Një këshillë e mirë është të kontrolloni gjithmonë për çdo bonus të disponueshëm dhe t'i përdorni mirë ato.

Strategjia më e mirë për bast në Virtus.pro

Si fillim, duhet të merrni parasysh listën e ekipit të esports dhe të siguroheni që nuk janë bërë ndryshime që mund të ndikojnë në performancën e ekipit. Nëse ka disa ndryshime, mund t'ju duhet të rregulloni bastin tuaj në përputhje me rrethanat. Gjithashtu, merrni parasysh kufizimin e basteve tuaja në disiplinat e esports në të cilat Virtus.pro performon mirë rregullisht. Mos harroni të zgjidhni me mençuri llojin e bastit dhe shumën e bastit dhe shmangni marrjen e vendimeve emocionale të basteve.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

TĂ« rejat e fundit

EliGE: Veterani i Amerikës së Veriut shkëlqen me shkëlqim në sezonin 2024 të Counter-Strike 2
2024-05-16

EliGE: Veterani i Amerikës së Veriut shkëlqen me shkëlqim në sezonin 2024 të Counter-Strike 2

Ndërsa bota e esports e kthen vështrimin drejt dramës së shpalosur të sezonit Counter-Strike 2 (CS2) 2024, disa emra kanë ndezur vazhdimisht në tabelën e liderëve. Lojtarë si donk, ZywOo dhe m0NESY kanë mahnitur audiencën me performancat e tyre mahnitëse. Megjithatë, mes këtyre yjeve në rritje është një veteran i Amerikës së Veriut, përvoja dhe aftësia e të cilit jo vetëm që kanë përputhur, por në shumë aspekte, i kanë tejkaluar bashkëmoshatarët e tij. Ky lojtar nuk është askush tjetër veçse EliGE i Complexity.

Përzierja e listës së Cloud9 Counter-Strike 2: Një agim i ri mes thashethemeve për shpërbërjen
2024-04-23

Përzierja e listës së Cloud9 Counter-Strike 2: Një agim i ri mes thashethemeve për shpërbërjen

Në botën gjithnjë në zhvillim të esports, pak histori tërheqin vëmendjen ashtu si ndryshimet sizmike në listat e skuadrave kryesore. Sot, ne po zhytemi thellë në skuadrën Counter-Strike 2 të Cloud9, një temë që ka shkaktuar valëzime në komunitet pas largimit të lojtarëve të shquar dhe thashethemeve të vorbullta për shpërbërjen.