Gjithçka rreth basteve në SK Gaming

SK Gaming është një organizatë e njohur dhe një nga ekipet më të njohura esport në videolojërat profesionale në mbarë botën. Schroet Kommando (SK), një kompani e lulëzuar e sporteve elektronike me zyra në Këln dhe Berlin, Gjermani, u themelua në vitin 1997 nga miq të përkushtuar. Gjatë dy dekadave e gjysmë të fundit, SK Gaming ka pasur sukses në takimet kryesore të turneut. Ata kanë fituar edhe miliona dollarë çmime në sporte të ndryshme. Si një konkurrent ambicioz dhe një biznes që mendon jashtë kutisë, SK ka bërë disa nga njerëzit më të famshëm në historinë e esports dhe ka udhëhequr rrugën në disa fronte.

SK Gaming ka theksuar gjithmonë atmosferën ndërkombëtare midis anëtarëve të saj, pavarësisht triumfeve të saj në fushë dhe jashtë saj. Që nga fillimi i grupit, ai është përpjekur të ndërtojë miqësi midis lojtarëve dhe stafit me prejardhje të ndryshme etnike dhe fetare.

Gjithçka rreth basteve në SK Gaming
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Lojtarët e SK Gaming

Emil Moselund, alias Fruity, Thomas "Ekon" Chenel dhe Kérian Candolfi, i njohur zakonisht si Kérian, përfaqësojnë SK Gaming në Liga e raketave konkurse. I pari është nga Danimarka, ndërsa dy të tjerët janë danezë.

Katër lojtarë gjermanë përfaqësojnë SK Gaming në garat Clash Royale. Këta janë Justus von Eitzen, alias Flobby dhe Morten Mehmert, i njohur zakonisht me emrin e tij të parë, Morten. Dy të tjerët janë Samuel "xopxsam" Klotz dhe Lucas Nageler, alias BigSpin.

SK Gaming gjithashtu ofron njĂ« ekip nĂ« Brawl Stars. ËshtĂ« ndĂ«r ekipet mĂ« tĂ« njohura tĂ« esports. KĂ«ta janĂ« Pedro Guijarro, Bekri "Symantec" Tahiri dhe Guillem GonzĂĄlez, alias GuilleVGX. Ruben 'Ikaoss' Exposito dhe Sergio Iglesias alias Kiwii kompletojnĂ« listĂ«n me pesĂ« lojtarĂ«. Symantec Ă«shtĂ« i vetmi gjerman nĂ« ekipin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« esports; pjesa tjetĂ«r janĂ« spanjolle.

Lista e FIFA-s e SK Gaming përbëhet nga vetëm dy lojtarë gjermanë. Këta janë Niklas Noerenberg, alias NiklasNeo dhe Tim "TimLatka" Schartmann.

Lojtarët e League of Legends

Janë dy skuadra në Liga e Legjendave. Këto janë ekipi fillestar i SSK Gaming i krijuar në 2010 dhe SK Gaming Prime, i themeluar në 2014. Lista e Prime merr pjesë kryesisht në turnetë lokale. Grupi kryesor përbëhet nga shtatë lojtarë, përfshirë Erberk "Gilius" Demir dhe Janik Bartels, alias Jenax, të dy nga Gjermania. Lojtarë të tjerë janë Jean "Jezu" Massol (Francë), Erik Wessén alias Treatz (Suedi) dhe Thomas "Tom" Diakun nga MB. Dy të tjerët janë Daniyal Gamani, i njohur si Sertuss, nga Gjermania dhe Simon' Swiffer' Papamarkos nga Australia.

Ekipi i Kryeministrit pĂ«rbĂ«het gjithashtu nga shtatĂ« lojtarĂ«. Dy janĂ« lojtarĂ« holandezĂ«; Alois Nelissen, i njohur zakonisht si Alois, dhe Max' Raqo' Temminck. Georgia Paras alias TroubleInc (gjermanisht), Edgaras' Eckas' Strazdauskas (Lituani) dhe Sven Vidović alias Dehaste (Kroaci) janĂ« gjithashtu ndĂ«r anĂ«tarĂ«t mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« ekipit tĂ« esports. Dy tĂ« tjerĂ«t janĂ« Ilya Makavchuk (Bjellorusi) alias Gadjet dhe Patryk "Mystiq" PiĂłrkowski nga Polonia.

Lojërat më të forta të SK Gaming

Yjet e përleshjes

Kjo është loja më e fuqishme e SK Gaming. Ekipi Brawl Stars u themelua në vitin 2022 dhe aktualisht përbëhet nga lojtarë me 5 yje dhe është një ekip i famshëm esport nga SK Gaming. Ekipi ka qenë fitues në disa gara më të mira të Brawl Stars. Pavarësisht turne të ndryshëm fiton, ky ekip shquhet për udhëtimin e tij drejt Finaleve Botërore të Brawl Stars 2020.

Përfundimi ishte eventi final i vitit i mbajtur nga Supercell. Kampionati Botëror i Sezonit Garues 2020 ishte gjithashtu ndër turnetë e organizuar nga Supercell. Ekipet e kualifikuara për turne janë skuadrat më të mira të esports përmes një fushate kualifikimi në mbarë botën gjatë gjithë vitit. Ekipi i SK Gaming përfundoi i treti, duke fituar një çmim prej 125,000 dollarë.

Clash Royale

Katër yje përfaqësojnë ekipin në garat ndërkombëtare. SK Gaming e themeloi këtë Ekip në 2018 dhe ka fituar më shumë se 190,000 dollarë në para. Suksesi i tyre më i fundit ishte në Finalet Botërore të Ligës Clash Royale 2020. Ekipi përfundoi i dyti në konkurs, duke fituar një çmim prej 70,000 dollarë. Ekipi fitoi sezonin e vjeshtës perëndimore të Clash Royale League 2019.

Liga e Legjendave

Ekipi ka listën më të gjerë në SK Gaming. E përhapur në skuadrën kryesore dhe SK Gaming Prime, ky ekip ka pasur sukses në gara të ndryshme. Një pjesë e suksesit kanë qenë çmimet e fituara, ndërsa të tjerat kanë qenë në pozicionin ku përfunduan.

Pse është popullor SK Gaming?

SK Gaming është një organizatë legjendare me një histori të gjatë dhe të shquar. Ekipi është vendosur si një markë e shquar e sporteve elektronike. Ata kanë qenë rreth e rrotull për mjaft kohë, të themeluar në 1997! Lojtarët më të vjetër dhe fansat e esports kujtojnë ato kohë, por ishin vite më pas që imazhi dhe respekti i tyre publik u rrit.

Duke u zhvilluar ngadalë në shumicën e lojërave me kalimin e kohës, SK Gaming përfundimisht u vendos si një prani e vazhdueshme në industrinë e esports. League of Legends, CSGO, Quake dhe lojëra të tjera mbajnë gjurmët e organizatës.

Organizata Ă«shtĂ« rritur nĂ« madhĂ«si dhe tani merr pjesĂ« nĂ« lojĂ«ra tĂ« ndryshme dhe gara esports. ËshtĂ« i respektuar dhe i mbĂ«shtetur nga mbĂ«shtetĂ«sit nĂ« mbarĂ« botĂ«n, edhe nĂ«se nuk ka tĂ« njĂ«jtin apel si mĂ« parĂ«. LojtarĂ«t e tyre kanĂ« njĂ« tĂ« ardhme tĂ« ndritur pĂ«rpara, dhe kush e di se çfarĂ« i pret e ardhmja?

Pse është popullor ky ekip për të bastuar?

Brawl Stars është alternativa më e preferuar e bastorëve. Me disa triumfe të pabesueshme, SK Gaming ka dominuar skenën profesionale. Ata kanë një histori të fortë ndaj skuadrave të tjera të forta dhe performojnë vazhdimisht mirë. Sepse Brawl Stars nuk është aq i famshëm sa disa lojëra të tjera esports, disa prezantues nuk e vendosin në "listën" e tyre

Çmimet dhe rezultatet e SK Gaming

SK Gaming ishte një skuadër shumë e vlerësuar në vitet 2000, me një bazë tifozësh në rritje në vitet 2010. Megjithatë, nuk ka më forca dominuese globalisht në skuadër. Gjërat kanë shkuar në jug me SK për një kohë të gjatë, por duket se ata më në fund kanë marrë një kontroll me gjërat.

Edhe nëse rezultatet e tyre nuk janë më të mirat, prania e SK Gaming Esports njihet vazhdimisht. Përgjatë viteve, skuadra ka arritur rezultate të jashtëzakonshme. Ata janë të pakrahasueshëm kur bëhet fjalë për lojëra më të vogla esports si Brawl Stars ose Clash Royale.

Yjet e përleshjes

Skuadra ka fituar gjashtë gara radhazi në vitet e fundit. Ata fituan Kampionatin Brawl Stars 2022: finalet e Marsit EMEA të mbajtura online në Evropë. SK Gaming fitoi sezonin 2 të Gamestars League: Finalet Ndërkombëtare, të mbajtura në internet në të gjithë Evropën në 2021. Ekipi fitoi katër ngjarje të tjera në të njëjtin vit, duke përfshirë Sfidën ESL Mobile 2022 Fall: EU-MENA.

Turneu online përfshiu skuadrat e Evropës, Lindjes së Mesme dhe Afrikës. Kampionati Brawl Stars 2021: Finalja e Tetorit EMEA, Kampionati Brawl Stars 2021: Finalja e shtatorit EMEA dhe ESL Mobile Challenger 2021 Pranverë: EU-MENA janë ndër turnetë e tjerë të fituar. Në vitin 2020, Ekipi përfundoi i treti në finalet e Brawl Stars World. Ata fituan një çmim të dukshëm prej 125,000 dollarë.

Clash Royale

Më pas, Ekipi ishte nënkampion në dy raste në vitin 2020. SK Gaming humbi finalet e Clash Royal League 2020, por mori një çmim prej 70,000 dollarësh për vendin e dytë. Në mënyrë të ngjashme, ata morën 54,000 dollarë për pozicionin e tyre nënkampion në sezonin e vjeshtës perëndimore të Clash Royale League 2020.

Në vitin 2019, ekipi doli fitues në dy raste; Clash Royale League 2019 West Fall Season dhe QLASH League 2. Ata fituan 60,000 dollarë në turneun e mëparshëm. Ekipi SK Gaming përfundoi i dyti në sezonin e pranverës perëndimore të Clash Royale League 2019, ku fitoi 40,000 dollarë. Ekipi bëri të njëjtën shumë, 40,000 dollarë, për një përfundim të ngjashëm, në vendin e dytë, në sezonin e vjeshtës të Evropës Clash Royale League 2018.

Rezultate të tjera

SK Gaming fitoi finalet e janarit të Kupës së Kampionëve FUT 19. Fitorja e tyre në turneun e FIFA-s u dha atyre 50,000 dollarë. Turneu i nivelit 2 përfshiu edicionin e lojës FIFA 19.

Kohët e fundit, Skuadra nuk ka pasur sukses të dukshëm në Rocket League. Ata përfunduan të tretët në RLSC Season X-Spring: EU Major, ku fituan 10,000 dollarë.

Skuadra e League of Legends gjithashtu nuk ka pasur sukses të rëndësishëm kohët e fundit. Ata përfunduan të gjashtët në turneun LEC Pranverë 2021.

Lojtarët më të mirë dhe më të njohur të SK Gaming

Ka disa lojtarë që përfaqësojnë SK Gaming në disa gara. Por jo të gjitha janë aq të njohura. Këto janë lojtarë të famshëm në ekip:

BIGSPIN

I njohur zyrtarisht si Lucas NÀgeler, lojtari ka qenë anëtar i ekipit SK Gaming Clash Royale që nga tetori 2019. Lojtari krenohet me një ndjekës masiv në faqet e mediave sociale. BigSpin ka mbi 400,000 ndjekës. Shumica e tyre janë nga shërbimi i transmetimit Twitch.

MORTEN

Morten Mehmert iu bashkua ekipit të Clash Royale në qershor 2018. Lojtari është i njohur në mesin e fansave në skenën e esports. Ai ka mbi 400,000 ndjekës përmes profilit të tij në rrjetet sociale. Shumica e ndjekësve janë në shërbimin e transmetimit të esports të Twitch, ku ai ka mbi 269,000 ndjekës.

IKAOSS

SK Gaming bleu Ruben Exposito në janar 2022. Brawl Stars pro ka mbi 140,000 ndjekës në mediat sociale. Shumica e ndjekësve janë në Instagram dhe shërbimin e transmetimit, Twitch.

PEDROGUIJARRO

Pedro Guijarro iu bashkua ekipit të SK Gaming Brawl Stars në qershor 2020. Ai ka mbi 10,000 ndjekës në shërbimin e transmetimit Twitch. Ndjekësit e tjerë shpërndahen përmes Instagram, Twitter dhe YouTube.

Ku dhe si të bastni në SK Gaming

Ky është një nga ato ekipe të çuditshme të sporteve elektronike që shkëlqejnë në lojëra të vogla, por luftojnë në ato më të mëdha. Nuk ishte gjithmonë kështu; SK ka bërë disa paraqitje të jashtëzakonshme në të kaluarën, madje edhe në ndeshjet që nuk i luajnë më. Lootbet, Pinnacle, bet365, Thunderpick dhe Dafabet janë disa nga lojërat më të njohura të SK Gaming faqet e basteve esports.

Megjithatë, lojtarët duhet të jenë të gatshëm të pësojnë disa rreziqe nëse planifikojnë të bastojnë në SK. Kjo për shkak se listat e SK Gaming janë të prirur për të mos performuar mirë kur nuk mund ta përballojnë. Megjithatë, ata mund të tejkalojnë edhe skuadrat më efektive dhe të japin goditje me goditje me nokaut. Së fundi, lojtarët duhet të shikojnë rezultatet historike të SK në të gjitha ndeshjet e tyre.

Cila është strategjia më e mirë për të vënë bast në këtë ekip?

Bastorët mund të vendosin një gamë të gjerë bastesh në SK Gaming në të gjitha lojërat që ajo konkurron. Megjithatë, fitimet e plota janë bastet më të sigurta të SK Gaming në përgjithësi. Kur vjen puna për t'i bashkuar ato në mënyrë inteligjente, nuk mund të gabohet me to. Bastet në SK Gaming në faqet më të mira të basteve esports është e rrezikshme, por mund të paguajë shumë. Brawl Stars është e vetmja lojë ku shumica e basteve do të jenë fitues. Të gjitha lojërat e tjera do të kërkojnë planifikim dhe studim të përpiktë që bastet të shpërblehen.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi