Gjithçka rreth basteve në PSG Esports

PSG Esports është një veshje profesionale e videolojërave me bazë në Paris. Është një ndarje e klubit gjigant francez të futbollit Paris St-Germain. Në një konferencë për shtyp në tetor 2016, presidenti i klubit Nasser Al-Khelaifi zbuloi hyrjen e tyre në fushën premtuese të lojërave video. Ata u bënë klubi i parë profesionist evropian që zhvilloi një divizion esports. Ekipi më i mirë i esports bashkëpunoi me libralidhësin në internet Betway si sponsorin kryesor të tij.

Firma e basteve furnizon skuadrën me këmisha dhe xhaketa përmes kësaj marrëveshjeje. Për më tepër, ato ofrojnë përmbajtje unike në mediat sociale.

Gjithçka rreth basteve në PSG Esports
Liam Fletcher
WriterLiam FletcherWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser
Lojtarët e PSG Esports

Lojtarët e PSG Esports

Pas lançimit, PSG Esports filloi me FIFA esport më pas u zgjerua për të përfshirë lojëra të tjera. Klubi është rritur duke u bërë një nga më të njohurit në të gjithë botën e lojrave. Ajo ka vazhduar të vendosë rëndësinë e saj dhe ka fituar vendin e saj si pjesë e veshjeve më të mira. Më shumë lojëra janë prezantuar, duke përfshirë Dota 2, Liga e Legjendave, dhe Brawl Stars. E gjithë kjo është lehtësuar nga shumë marrëdhënie strategjike me ekipet kryesore, veçanërisht në Azi.

e tyre FIFA Lista përbëhet nga tre lojtarë: AF5 e Katarit, Maniika dhe Nkanteem (të dy nga Franca). Nga fillimi i vitit 2019, AF5 ka qenë transmetuesi i tyre ekskluziv i lojërave. Ai shoqëron lojtarët e FIFA-s të klubit gjatë garave të tyre dhe prodhon përmbajtje ekskluzive për shfrytëzimet dhe arritjet e tyre.

Maniika është një lojtar dhe superstar me përvojë në rrjetin e mediave sociale esports, Twitch. Gjithashtu, ai është një trajner fantastik dhe shërben në disa cilësi në klub. Ai është gjithashtu një drejtor teknik në Akademinë e Sporteve dhe është një lojtar profesionist. Nkantee, një yll në rritje në skenën franceze të FIFA-s, është një lojtar i ri 18-vjeçar që iu bashkua veshjes në prill 2021. Së bashku me Maniika, ata konkurrojnë në të gjitha garat zyrtare për klubin.

Yjet e përleshjes

Duke filluar nga shkurti 2019, ekipi i PSG-së ka qenë pjesë e lojës celulare Supercell Brawl Stars. Në janar 2020, PSG do të konfirmonte largimin e ndërsjellë të skuadrës së saj franceze Brawl, por më vonë, në mars, klubi vendosi të krijojë një skuadër të re. Skuadra e re ishte aziatike dhe e vendosur në Singapor. Anëtarët e ekipit ishin CoupdeAce, Relyh, Scythe (si zëvendësues), të gjithë nga Singapori dhe Jordon (japonez).

LoL

Në qershor 2020, ekipi i famshëm i esport konfirmuan kthimin e tyre në League of Legends, duke bashkëpunuar me Talon Gaming të Hong Kongut për të krijuar PSG Talon. Lojtarët përfshijnë; Hanabi (Su Chia-Hsiang, nga Tajvani), Lumi (Kim Dong-woo, Koreja e Jugut), Maple (Huang Yi-Tang nga Tajvani), Unifikuar (Kit Wong Chun nga Hong-Kong), Kaiwing (Ling Kai Wing nga Hong-u -Kong), Kartis (Su Chia-Hsiang nga Hong-Kong).

Ndërmarrja e përbashkët midis PSG dhe Talon eSports garon në Kampionatin e Paqësorit në Tajvan, Hong Kong, Makao, Tajlandë, Singapor, Malajzi dhe Filipine. Lojtarët e ekipit PSG.LGD janë Ame (Wang Chunyu, kinez), NothingToSay (Cheng Jin Xiang, Malajzian), Faith_bian (Zhang Ruida, kinezisht), XinQ (Zhao Zixing, kinezisht) dhe y' (Zhang Yiping, gjithashtu kineze)

Lojtarët e PSG Esports
Ndeshjet më të forta të PSG Esports

Ndeshjet më të forta të PSG Esports

Grupi ka pasur një rekord mbresëlënës konkurrues. Ata kanë fituar disa gara dhe gara në të cilat kanë marrë pjesë. Aftësitë e PSG-së u njohën shpejt nga tifozët si dhe nga organizata të tjera globale menjëherë pas hyrjes së tyre në skenën e esports. Skuadra ka bërë shumë gjatë këtyre viteve. Lista e Dota 2 është më e suksesshme dhe më e fuqishme nga të gjitha lojërat, kështu që mund të presim rezultate të shkëlqyera në çdo kohë.

LGD, një gjigant kinez Dota 2, u bashkua me PSG-në në vitin 2018. Menjëherë pas krijimit të këtij bashkëpunimi, lista fitoi dy gara për t'u renditur në mesin e ekipeve më të mira të esports në glob. Ata përfunduan të dytët në International 2018. Edhe pse lista aktuale nuk ka arritur ende aq shumë sa ajo e mëparshme, ata me siguri janë treguar të aftë. Ekipi ka fituar ftesën OGA Dota PIT dhe WePlay AniMajor. Ata u mundën nga Team Spirit në finalet e mëdha ndërkombëtare 2021, por gjithsesi përfunduan në një vend të dytë të fortë.

Seria e Kampionatit Paqësor (PCS) është gara e nivelit më të lartë të Ligës së Legjendave në Tajvan, Hong Kong, Macau dhe Azinë Juglindore. Skuadra ka tre tituj PCS, më i fundit prej të cilëve u fitua më 29 gusht 2021.

Ndeshjet më të forta të PSG Esports
Pse është popullor PSG Esports?

Pse është popullor PSG Esports?

Disa klube profesionale anembanë botës janë angazhuar në lojëra përmes ligave të FIFA-s, por PSG shkoi më lart dhe përtej. Ajo ka një qasje të re për të bashkëvepruar me mbështetësit e saj dhe gjithashtu për të tërhequr të rinj në vende të rëndësishme në rritje. Sistemi aktiv i lojtarëve të të rinjve të organizatës, i cili filloi në dhjetor 2020, është një nga karakteristikat e tij më të dukshme. Divizioni kënaqet duke ofruar perspektiva joshëse si për të rinjtë ashtu edhe për profesionistët aspirantë. Ky organizim i të rinjve është i bazuar kryesisht në Francë, por gjendet në të gjithë botën.

Ekipi FIFA i PSG ka disa nga lojtarët më të mirë në botë dhe klubi beson se pjesëmarrja në FIFA është një strategji e mirë marketingu sepse FIFA është loja më e njohur në Francë, Evropë dhe me shumë gjasa në botë. Qëllimi është të integrohen esports në skuadrën e futbollit si dhe superyjet e klubit. Neymar është një superyll i njohur për klubin e tij mëmë, PSG, dhe është një ambasador i lojës së FIFA-s. Prandaj, kjo e bën shumë të lehtë për të që të ndikojë në tifozët që të mbështesin ekipin e tyre duke e promovuar edhe atë në nivel global. Ky lloj marketingu e ka bërë PSG një nga ekipet më të njohura të esports në industri.

PSG gjithashtu ka rritur angazhimin e saj ndaj lojërave celulare. Ai u bë PSG.RRQ pasi investoi në Rex Regum Qeon, një ekip indonezian lojërash që konkurron në Ligën Profesionale Mobile Legends: Bang Indonesia. Kjo ka ndihmuar praninë e ekipit në industri si dhe ka tërhequr tifozë të rinj në ekskluzivitetin e tyre. Çdo tifoz i basteve esports duhet të ketë në mendje PSG Esports në çdo kohë bastesh.

Pse është popullor PSG Esports?
Çmimet dhe rezultatet e PSG Esport

Çmimet dhe rezultatet e PSG Esport

Me hyrjen në industri, një nga lojërat e para në të cilat morën pjesë ishte Rocket League. RLCS Sezoni 4: Evropa ishte gara e tyre debutuese në Rocket League dhe ata u renditën në vendin e katërt. Niveli i klubeve të Esport Rocket League u njoh si kompetent dhe kërcënues për skuadrat e mëdha.

Pasi mposhti G2 në finale, skuadra fitoi DreamHack Open Leipzig 2018. Skuadra e Esports pati një gjysmë të parë të vështirë të vitit pasardhës, por në një farë mënyre ata përfunduan të tretin në ngjarjen RLCS Sezon 7-Europe. DreamHack Pro Circuit: Valencia 2019 u fitua gjithashtu nga ekipi. Pas kësaj, skuadra e Rocket League e PSG-së u palos.

Dota 2

PSG.LGD u formua pasi organizata u bashkua me LGD Gaming, a Dota 2 superfuqi. Skuadra e vjetër e LGD-së do të mbetej, por skuadra do të rifillonte kështu me një emër të ri dhe gjithçka që erdhi më pas. EPICENTER XL do të ishte ngjarja e tyre e parë me identitetin e ri dhe ata e fituan atë me shpejtësi. Ata gjithashtu fituan një tjetër, MDL Changsha Major. Pas Changsha Major, skuadra iu afrua fitimit të The International 2018, por ra 2-3 në finale kundër OG dhe përfundoi i treti në The International 2019 vitin e ardhshëm.

Sezoni konkurrues i Dota 2 në 2021 do të fillonte me më pak kufizime për COVID-19 dhe gjërat do të ktheheshin në normalitet. Skuadra fitoi ftesën OGA Dota PIT dhe WePlay AniMajor. Si rezultat, fushatat e tyre ndërkombëtare kanë qenë jashtëzakonisht të suksesshme.

LoL

Fushata e skuadrës në League of Legends ka qenë mesatarisht e suksesshme. e tyre turneun e parë nën identitetin e tyre të ri ishte PCS Pranvera 2020, ku mposhtën Machi Esports në finale. Ata gjithashtu zunë vendin e parë në përballjen e mes-sezonit 2020.

Çmimet dhe rezultatet e PSG Esport
Lojtarët më të mirë dhe më të njohur nga PSG Esports

Lojtarët më të mirë dhe më të njohur nga PSG Esports

Në fushën e lojërave video, fitoret në turne nuk janë gjithçka. Disa konkurrentë kanë grumbulluar shumë ndjekës thjesht duke transmetuar drejtpërdrejt përmbajtjen e tyre ndërsa luajnë. Hanabi, i cili përfaqëson ekipin PSG Talon, është një nga lojtarët më të njohur në botë. Lojtari ka një normë fitimi prej 83.33 përqind. Në maj 2021, ai përfundoi i treti në konkursin 2021 Mid-Season Ftesa.

Maniika (Johann Simon) është një lojtar i lojërave të FIFA-s që aktualisht përfaqëson klubin në Xbox. Ai është një lojtar me përvojë me një ndjekës në rritje në Twitch. Ai është gjithashtu drejtor teknik i Akademisë eSports. Puna përfshin mbikëqyrjen e të gjitha programeve të Akademisë, duke përfshirë mësimin e 25 trajnerëve të ekipit për të siguruar që qasja e klubit të përcillet. Ai certifikon shumë programe trajnimi që do të ofrohen më pas në Studio PSG, qoftë nga distanca apo edhe gjatë seminareve.

Nkantee (Ilias El Rhazzaz) është një lojtar kryesor në industrinë franceze të lojërave të FIFA-s. Ai ka një kontratë me PSG-në që zgjat deri në fund të sezonit 2021–2022 dhe deri në sezonin 2021–2022. Ai u bë anëtar i ekipit, i cili i dha kontratën e tij të parë profesionale.

Lojtarët më të mirë dhe më të njohur nga PSG Esports
Ku dhe si të bastni në PSG Esports

Ku dhe si të bastni në PSG Esports

Në varësi të kategorisë, çdo krijues bastesh ofron baste të përgjithshme ose të personalizuara. Të bësh këtë do të thotë që nuk ka dy përvoja të njëjta bastesh, veçanërisht kur bëhet fjalë për lojëra të ndryshme. Sidoqoftë, individët duhet të ndihen të sigurt duke vënë baste në PSG Esports sepse ata kanë lojtarë shumë të aftë në ekipe.

Rivaliteti, Betway, GGBet, ArcaneBet dhe Dafabet janë faqet më të mira të basteve esports për vendosjen e basteve në ekip. Pala është një zgjedhje e mirë për njerëzit që planifikojnë të bastojnë kur luajnë Dota 2 ose League of Legends. Ata konsiderohen si një nga ekipet më të mira në botë në Dota 2 dhe nuk do të kenë asnjë problem të mposhtin edhe kundërshtarët më të frikshëm. Për fillestarët, bastet në Dota dhe fituesit e ndeshjeve kanë një shans të mirë për të fituar.

League of Legends është pak më e rrezikshme, kryesisht sepse ekipet ndërkombëtare, veçanërisht ato nga rajonet LCK dhe LPL, nuk mund të gjejnë një bazë. Bastet e plota janë ideale për turne të vogla ose PCS, ndërsa bastet fituese të ndeshjeve duhet të përdoren vetëm kur një ekip luan kundër një kundërshtari statistikisht më të dobët ose të barabartë.

Në përgjithësi, shikimi i transmetimeve ose VOD-ve mund t'ju ndihmojë të kuptoni më shumë rreth ekipeve të Paris Saint-Germain Esports. Është shumë argëtuese t'i shohësh ata të kalojnë në finalen e Internacionales, dhe gjithashtu të jep shumë informacion për ekipin. Në çdo rast, sigurohuni që të bëni detyrat e shtëpisë tuaj përpara se të vendosni ndonjë bast, por Dota 2 dhe League of Legends janë baste relativisht të sigurta.

Ku dhe si të bastni në PSG Esports