Gjithçka që duhet të dini rreth ESporte : Udhëzues për fillestarët

Vitet e fundit, popullariteti i eSports është rritur me një ritëm të paparë më parë. Në fakt, turnet e eSports tani po konkurrojnë në mënyrë të favorshme me ngjarjet kryesore sportive. Po kërkoni të vini bast në eSports? Nëse përgjigjeni po, atëherë ky udhëzues do t'ju ofrojë të gjithë informacionin e nevojshëm në mënyrë që të mund të bëni bastin tuaj të parë në një ndeshje profesionale League of Legends, StarCraft II, Dota 2 ose çdo ngjarje tjetër eSport që ju pëlqen.

Në krye të asaj se çfarë janë bastet eSports, ky udhëzues do të mbulojë faqet më të mira të basteve eSports për t'ju nisur dhe llojet e basteve eSport, ndër informacione të tjera jetike.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Faqet më të mira të basteve eSports për t'ju filluar

Ka shumë site bastesh esports në treg, por jo të gjitha janë mjaft të mira për të zgjedhur. Ju duhet të gjeni një faqe që ka funksionuar mjaftueshëm për të fituar besimin e përdoruesve të saj. Ja çfarë duhet të keni parasysh kur zgjidhni faqen më të mirë të basteve esports:

Reputacioni

Kur zgjidhni një faqe bastesh eSports, gjëja e parë që duhet të shikoni është reputacioni i saj. Ka shumë njerëz atje që mund ta kenë përdorur faqen dhe e kanë gjetur atë të besueshëm, që do të thotë se është një zgjedhje e mirë edhe për ju. Ju mund të shikoni komentet e tij në internet dhe të lexoni se çfarë kanë thënë të tjerët për të në mënyrë që të vendosni nëse ia vlen koha dhe paratë tuaja.

Opsionet e pagesës

Disa faqe ofrojnë një një gamë e gjerë opsionesh pagese, ndërsa të tjerët mund të ofrojnë vetëm një ose dy lloje pagesash. Është e rëndësishme të zgjidhni një faqe me një mënyrë pagese që mund ta përdorni lehtësisht pa pasur asnjë problem. Kjo do ta bëjë më të lehtë depozitimin dhe tërheqjen e parave tuaja gjatë basteve.

Mbështetje për shërbimin ndaj klientit

Ky është një faktor tjetër që duhet të keni parasysh kur zgjidhni faqen më të mirë. Ju dëshironi të gjeni një faqe që ofron mbështetje të mirë të shërbimit ndaj klientit, në mënyrë që të mund të mbështeteni tek ata kur keni një problem.

Siguria

Siguria duhet të jetë një nga prioritetet tuaja kur zgjidhni një faqe bastesh esports sepse nuk dëshironi që faqet me qëllim të keq të paraqiten si të ligjshme. Kërkoni një faqe që ka funksionuar mjaftueshëm dhe ka pak ose zero ankesa nga përdoruesit e saj. Kjo siguron që paratë tuaja të mbeten të sigurta dhe të sigurta.

Lojëra eSport për të bast

Gjithmonë merrni parasysh lojërat e disponueshme për të cilat mund të bastoni. Ju duhet një faqe që ofron lojëra të shumta në mënyrë që të mund të diversifikoni bastet tuaja. Kjo do të zvogëlojë rreziqet tuaja duke ju siguruar bast në zhanret tuaja të preferuara të lojës.

Shanset e basteve eSport

Shanset e mira do t'ju sigurojnë që të merrni fitimet më të mira nga bastet tuaja nëse fitoni.

Bazuar në kriteret e mësipërme, disa nga faqet më të mira të basteve esports përfshijnë:

 • 1xBet
 • 22 BET
 • 10 Bast
 • Betsson
 • Eja
 • LeoVegas
 • WilliamHill
 • Betwinner

Çfarë është bastet eSports?

Ka shumë forma bastesh, dhe bastet esports janë një prej tyre. Me këtë formë bastesh, ju vini bast në sporte elektronike dhe jo në ngjarje sportive fizike. Esports qëndron për sportet elektronike dhe ato janë një nga sportet më emocionuese për t'u parë, sepse përfshijnë konkurrencë në kohë reale. Kjo do të thotë që një lojtar që humbet ende mund të fitojë në një pjesë të sekondës, duke e bërë atë shumë emocionuese për të parë dhe për të vënë bast.

Bastet e sporteve kanë ekzistuar prej disa vitesh, por janë ende relativisht të reja për shumicën e njerëzve jashtë komunitetit të lojërave. Kjo është arsyeja pse shumë kompani të lojërave kanë filluar të përqendrohen gjithnjë e më shumë në bastet e sporteve elektronike.

Gjëra të rëndësishme për t'u kujdesur kur bëni baste në eSports si fillestar

Jeni një bast për herë të parë në esports? Këtu janë disa gjëra të rëndësishme për t'u kujdesur:

 1. Zgjedhja e faqes së basteve: Skena e basteve esports po rritet, por është ende relativisht e re. Kjo do të thotë se nuk ka shumë site të krijuara për të bastuar.
 2. Buxheti juaj: Gjithmonë duhet t'i jepni përparësi buxhetit tuaj mbi çdo gjë tjetër kur vendosni se sa të vini bast në një ndeshje esports. Ju nuk dëshironi të rrezikoni më shumë se çfarë mund të përballoni të humbni sepse kjo do të çojë vetëm në probleme financiare në të ardhmen.
 3. Shanset: Kontrolloni gjithmonë shanset përpara se të vendosni bast. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse vendosni një bast me rrezik të lartë.
 4. Niveli juaj i aftësive: Nëse jeni fillestar dhe nuk keni luajtur apo parë kurrë më parë esports, atëherë rekomandohet shumë që të filloni me aksione të ulëta dhe të qëndroni atje derisa aftësitë tuaja të përmirësohen mjaftueshëm për lojëra me aksione më të larta.

Mësoni Rreth eSports

Kur bëhet fjalë për baste serioze sportive, një lojtar i bixhozit duhet të ketë një kuptim të plotë të sporteve për të cilat po bast. E njëjta gjë vlen edhe për bastet në eSports, kjo është arsyeja pse fillestarët inkurajohen të mësojnë sa më shumë që të munden për skenën e eSports përpara se të vënë bast paratë e tyre. Është thelbësore të kuptohen skuadrat dhe lojtarët pjesëmarrës. Çdo lojtar ose ekip ka stilin e tij unik të lojës dhe rekordin e konkurrencës. Për ekipin eSports, është gjithashtu e rëndësishme të kuptohet dinamika e ekipit.

Për fat të mirë, të gjitha këto informacione dhe më shumë mund të gjenden me një kërkim të shpejtë në internet. Ka shumë faqe interneti dhe komunitete interneti që i dedikohen eSports. Të dhënat mbi performancën e kaluar të ekipeve dhe lojtarëve dhe analiza të thelluara të historive të tyre profesionale mund të gjenden gjithashtu në internet. Në atë që do të jetë një temë e përsëritur në këtë artikull, bastet eSports janë shumë të ngjashme me bastet sportive 'tradicionale'.

Të mirat dhe të këqijat e basteve eSports

Bastet e sporteve po bëhen gjithnjë e më popullore, por ende nuk janë për të gjithë. Këtu janë disa të mirat dhe të këqijat e basteve në esports.

Pro

 • Kjo është një mënyrë shumë emocionuese për të kaluar kohën tuaj. Ju do të jeni në gjendje të vendosni baste dhe të shikoni lojëra të mrekullueshme në të njëjtën kohë.
 • Bastet online esports janë të përshtatshëm. Ju mund të vini bast kur dëshironi, ku dëshironi dhe sa dëshironi.
 • Ju merrni shumë bonuse dhe promovime në faqet e basteve në internet.

Kundër

 • Ekziston rreziku i varësisë. Nëse nuk jeni të kujdesshëm, mund të filloni të vini baste shumë më tepër sesa mund të përballoni të humbni. Kjo mund të rezultojë në probleme financiare.
 • Ekziston gjithashtu një rrezik për t'u mashtruar nga faqet mashtruese të basteve në internet.

Si funksionon një sajt bastesh eSports?

Pyes veten si të bastni në esports dhe si funksionojnë faqet e basteve esports? Shumica e faqeve të basteve esports kanë tërhequr të gjitha ndalesat për ta bërë më të lehtë për fillestarët aksesin në lojëra dhe fillimin e basteve. Për të filluar bastet në një faqe esports, duhet të:

Regjistrimi me sitin

Kur regjistroheni në një sajt, me shumë mundësi do t'ju kërkohet të plotësoni të dhënat personale si adresa, numri i telefonit, emaili dhe fjalëkalimi. Pasi të dorëzoni të gjithë informacionin e kërkuar, faqja do t'ju dërgojë një email konfirmimi, pas së cilës do të identifikoheni në llogarinë tuaj, do të zgjidhni një metodë bankare dhe do të depozitoni fondet.

Depozitat janë zakonisht të menjëhershme për t'u siguruar që mund të filloni bastet pothuajse menjëherë pas regjistrimit, dhe faqet e esports gjithmonë do të ofrojnë një gamë të gjerë metodash bankare. Zgjidhni çdo metodë të përshtatshme për ju.

Vendosja e një basti

Për të vendosur një bast në një faqe bastesh esports, zgjidhni ndeshjen për të cilën dëshironi të vini bast dhe zgjidhni llojin e bastit tuaj. Futni bastin tuaj (sasinë e parave që dëshironi të vini bast në një ndeshje të caktuar) dhe konfirmoni bastin.

Ndërsa ka sajte bastesh esports që do t'ju lejojnë të ndryshoni ose madje të tërhiqni bastin tuaj përpara fillimit, të tjerët nuk e ofrojnë këtë liri veprimi. Kjo është arsyeja pse ju duhet të mësoni disa këshilla të rëndësishme të basteve esports dhe të zgjidhni bastet tuaja me kujdes përpara konfirmimit.

Shënim: Shumica e faqeve të basteve esports do t'ju japin një bonus mirëseardhjeje pas depozitimit tuaj të parë. Kuptoni termat dhe kushtet e bonusit përpara se të kërkoni. Me njohurinë se si funksionon bonusi, ju mund të maksimizoni përdorimin e këtyre shpërblimeve, duke u siguruar që ato të funksionojnë në avantazhin tuaj.

Llojet e basteve eSports

Fillestarët e lojërave të fatit eSports janë gjithmonë (këndshëm) të befasuar nga numri i madh i opsioneve të basteve të disponueshme në eSports. Kjo gamë siguron që lojtarët të zgjedhin atë që funksionon më mirë për ta. Ndërsa disa lloje bastesh janë të lehta për t'u fituar, të tjerët janë të vështirë për t'u fituar. Ju do të dëshironi të zgjidhni një bast që ju jep një shans më të mirë. Disa nga më të zakonshmet llojet e basteve eSports janë renditur më poshtë:

 • Të drejta të plota: Kjo përfshin bast për fituesin e ndeshjes. Nuk ka barazime të plotë.
 • Mbi/Nën: Ky lloj bastesh është po aq i lehtë sa të tregosh një numër. Për shembull, një fitues i zakonshëm në këtë lloj bastesh është nëse një lojë do të ketë më shumë se ose më pak se 100 vrasje.
 • Fitues i turneut: Ky lloj basti është zakonisht një zgjedhje popullore për turne të mëdhenj. Ju do të vini bast se cila skuadër do të fitojë një turne.
 • Tek / Çift: Në këtë bast, ju do të vini bast nëse numri i ngjarjeve në një ndeshje të veçantë eSports do të jetë tek apo çift. Për shembull, në një ndeshje Dota 2, ju mund të parashikoni nëse një ekip do të fitojë një numër të caktuar raundesh çift ose tek.
 • Rezultati i saktë: kjo përfshin parashikimin e rezultatit të saktë të një ndeshjeje të caktuar esports. Kjo mund të jetë për sa i përket pikëve, të tilla si 2-0 ose 4-3.

Lojtarët duhet të marrin kohë për të kuptuar opsionet e tjera të basteve që ka secila lojë për ta bërë përvojën e tyre emocionuese të basteve eSports.

Shiko eSports

Në çdo bast sportiv, suksesi afatgjatë dhe njohuritë e lojës shkojnë gjithmonë krah për krah. Kjo është arsyeja pse një nga këshillat më thelbësore për fillestarët është të shikoni sa më shumë eSports para se të vendosni para. Leximi i statistikave dhe hulumtimi mund të shkojë vetëm kaq larg; shikimi i disa lojërave është mënyra më e mirë për të fituar një kuptim themelor të sporteve elektronike për të cilat një lojtar është i interesuar të bëjë baste. Kumarxhinjtë mund të shikojnë transmetimet e eSports në platforma online si YouTube dhe Twitch, falas ose me tarifa të përballueshme abonimi.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Gjërat që duhet të dini rreth basteve sportive në kazinotë në internet
2023-02-09

Gjërat që duhet të dini rreth basteve sportive në kazinotë në internet

Nuk ka shumë gjëra që mund të bëni që ofrojnë një nivel të ngjashëm emocioni dhe emocioni si bastet e sporteve. Bastet e sporteve janë edhe më emocionuese se bastet sportive për ngjarje të rregullta sportive, sepse sportet elektronike janë shumë më të paparashikueshme se sportet e zakonshme. Të shohësh një ekip të dobët të fitojë kundër një prej skuadrave më të mira në skenën e esports nuk është aq e pazakontë.