Udhëzues gjithëpërfshirës për bastet në garat e sporteve elektronike të guximshme

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerTomas NovakFact Checker

Titulli më i ri nga Riot Games, Valorant, po sheh shumë veprim në qarkun konkurrues të lojërave. Të apasionuarit pas basteve ka të ngjarë të kenë parë një rritje në tregjet e esporteve në libralidhësin e tyre të preferuar, me Valorant që ka të ngjarë të jetë një nga lojërat e disponueshme.

Kërkimi juaj për informacion rreth basteve Valorant përfundon këtu. Do të mësoni në këtë udhëzues ekspertësh se Valorant po fiton shumë tërheqje mes entuziastëve të basteve esports pasi kombinon komponentët e lojërave të lojërave me qitës në person të parë dhe në arenën e betejës. Një zotërim i fortë i lojës është shtylla kurrizore e çdo qasjeje të suksesshme ndaj basteve Valorant, si me çdo sport tjetër bastesh. Vazhdoni të lexoni për të mësuar më shumë.

Udhëzues gjithëpërfshirës për bastet në garat e sporteve elektronike të guximshme

Gjëja e parë që duhet të bëni kur mësoni se si të vini bast në Valorant është të kuptoni se si funksionon loja dhe si fiton ose humbet një palë.

Pesë lojtarë përballen me pesë të tjerë në një ndeshje Valorant.

Ka disa karaktere të luajtshme të quajtur Agjentë të disponueshëm dhe çdo ekip duhet të zgjedhë pesë prej tyre. Çdo agjent ka aftësi unike që mund të përdoren në mënyrë strategjike, të tilla si granata tymuese, kokteje Molotov dhe shërim. Çelësi për të fituar është zgjedhja e agjentëve që mund të prodhojnë kombinime të fuqishme.

Aftësitë e Agjentit ekzistojnë kryesisht për të përmirësuar arsenalin e lojës. Ekziston një shumëllojshmëri e gjerë e armëve në dispozicion për të zgjedhur. Pistoletat, SMG-të, pushkët dhe snajperët janë të gjitha të disponueshme, si dhe llojet e tjera të armëve të zakonshme për gjuajtësit në vetën e parë.

Ekziston një ekonomi në lojë për të bashkëvepruar. Të fitosh fiton më shumë para, por humbja dëmton ekonominë. Për të qenë në pozitë të barabartë me armiqtë tuaj, ju duhet të zotëroni artin e menaxhimit ekonomik.

Të dyja skuadrat alternojnë sulmin dhe mbrojtjen gjatë dy pjesëve të lojës. Për të patur sukses, sulmuesit duhet të vendosin një gozhdë (ashtu si bomba e Counter Strike) në një nga dy vendet. Mbrojtësit duhet t'i mbajnë këto zona të sigurta dhe të neutralizojnë thumbin nëse instalohet atje.

Formati i ndeshjes është më i miri nga 25 në modalitetin e parazgjedhur, të pa renditur. Skuadra e parë që fiton 13 raunde fiton ndeshjen. Në modalitetin konkurrues, skuadra fituese duhet të fitojë me epërsi dy raundesh.

Mënyrat e lojës guximtare

  • E pavlerësuar: Nëse jeni duke kërkuar për një përvojë më pak konkurruese të përputhjes Valorant, provoni Unrated. Renditja e skuadrave humbëse nuk do të ndikohet në këtë modalitet loje. Nëse një palë fiton 13 raunde radhazi në formatin më të mirë nga 25, ata do të fitojnë ndeshjen.
  • Spike Rush: Spike Rush Game Mode është një lojë raundi 80 sekondash ose 100 sekondash në të cilën çdo anëtar i ekipit sulmues mban një Spike që lojtarët duhet ta aktivizojnë duke e mbjellë. Aftësia përfundimtare e çdo lojtari përgatitet dhe rruzullat e fuqisë shfaqen rastësisht nëpër fushën e lojës.
  • Ndeshja e vdekjes: Në modalitetin deathmatch, dhjetë lojtarë garojnë në një lojë falas për të gjithë për gjashtë minuta; fituesi përcaktohet nga ai që mbledh i pari 30 vrasje.
  • Konkurruese: Modaliteti i konkurrencës është një variant i renditur i ndeshjes së zakonshme më të mirë nga 25 në Valorant. Pas konkurrimit në pesë ndeshje, renditen performancat e lojtarëve, me Radiant që është niveli më i lartë dhe Iron është më i ulëti.
Valorant

Të kuptuarit se si funksionojnë shanset Valorant është pjesë e thelbit të strategjisë suaj të basteve Valorant.

Shanset guximtare të basteve shpesh paraqiten si koeficiente amerikane, të paraqitura si një numër në proporcion me -100. Mundësia për të fituar një ekip ka një ndikim të madh në këto shifra. Nënqentë përfaqësohen me simbolin plus (+), ndërsa të preferuarat tregohen me shenjën negative (-).

Këtu është një shembull se si mund të duken shanset Valorant: Cloud9 -175 vs. Të pavdekshëm +150.

Bazuar në shanset e mësipërme, Cloud9 është favoriti i ndeshjes. Pas shenjës negative është shuma që duhet të vihet bast për të sjellë 100 dollarë fitim. Nëse merrni 175 dollarë, për shembull, dhe fitoni, fitimi juaj do të jetë 100 dollarë.

Anasjelltas, simboli plus tregon se të Pavdekshmit janë të dobëtit e kësaj ndeshjeje. Këtu, shanset tregojnë se sa mund të prisni të fitoni në një bast 100 dollarë. Vini bast 100 dollarë dhe do të merrnit 150 dollarë fitim.

Bastorët duhet të dinë se shanset luhaten rregullisht dhe ndryshojnë pak nga një libër sportiv në tjetrin. Shikoni tonë faqet e rekomanduara të basteve esports nëse jeni të hutuar se ku të vini bast ose thjesht po blini një bastvënës të ri.

Image

Llojet e basteve të guximshme

Pasi të keni përmirësuar strategjinë tuaj të basteve Valorant, tani duhet të mësoni se çfarë baste ju presin në bastet në Valorant. Ky seksion i këtij udhëzuesi ekspert të basteve Valorant do të diskutojë llojet e basteve që shumica e faqeve të basteve eSports ofrojnë për Valorant.

Fituesi i ndeshjes

Fituesit e ndeshjeve janë përzgjedhjet më themelore të basteve Valorant. Ky është një bast tradicional "zgjidh fituesin". Për të fituar, gjithçka që duhet të bëni është të parashikoni ekipin fitues. Është e sigurt të thuhet se fituesit e ndeshjeve janë lloji më i popullarizuar i basteve, pavarësisht nëse jeni duke luajtur teke apo akumulues.

Rezultati i saktë

Për të fituar këto baste, duhet të parashikoni rezultatin përfundimtar të lojës. Bastet me rezultate të sakta mund të klasifikohen në dy lloje në Valorant: të bazuara në harta dhe të bazuara në ndeshje.

Rezultati i saktë i bazuar në harta kërkon parashikimin e suksesshëm të rezultatit të një harte të caktuar (p.sh., 13-9 për Immortals në hartën 1). Rezultati i saktë i bazuar në ndeshje ju kërkon të parashikoni me saktësi rezultatin e ndeshjes së dhënë (p.sh., 2-1 për Cloud9). Bastet e rezultateve të sakta, në përgjithësi, janë jashtëzakonisht të vështira për t'u thirrur.

Totali i raundeve ose hartave

Bastet mbi/nën në numrin e hartave ose raundeve luhen në mënyrë të ngjashme për të korrigjuar bastet e rezultateve, me një dallim kyç. Në vend që të merrni me mend rezultatin përfundimtar, do t'ju duhet të parashikoni se sa harta ose raunde do të luhen në një ndeshje të caktuar.

Rezervuarët bëjnë një parashikim të arsimuar bazuar në rezultatet e fundit (dhe metrikë të tjerë), dhe detyra juaj është të parashikoni nëse numri përfundimtar i hartës/raundeve do të jetë më i madh apo më i ulët se kjo shifër.

Shumica e asistimeve ose vrasjeve

Ky opsion i basteve Valorant është relativisht i thjeshtë. Për të fituar këtë bast, duhet të parashikoni saktë se cili lojtar do të regjistrojë më shumë vrasje (ose asistime, nëse dëshironi) gjatë ndeshjes. Kjo ofertë e sporteve elektronike është e rrezikshme, por mund të shpërblehet shumë nëse e dini rrugën tuaj rreth komunitetit konkurrues të lojërave të Valorant.

Për të fituar raunde pistolete

Fijet e pistoletës shërbejnë si fishekë hapës për të dyja pjesët. Pra, në një ndeshje Valorant, harta e parë dhe e trembëdhjetë njihen si "pushtet e pistoletës". Ato ndikojnë kryesisht në dy raundet e ardhshme dhe mund të ndryshojnë ndjeshëm shanset në favor të çdo skuadre. Kjo është arsyeja pse ekipet bëjnë punë shtesë për të përsosur raundet e pistoletës dhe pse bastet mbi to janë kaq të njohura.

Tani që e kuptoni se si të vini bast në Valorant, mund të jeni të interesuar gjetja e një turneu Valorant eSport për të vënë bast. Tashmë janë zhvilluar disa turne në mbarë botën, megjithëse loja është ende relativisht e re.

Deri më tani, i vetmi turne në listë është Turneu i Kampionëve VCT 2022: Kampionati Game Changers, që do të mbahet në Berlin nga 15 deri më 20 nëntor.

Mbani në mend se disa nga këto data mund të ndryshojnë. Jo vetëm që Valorant është një shtesë relativisht e re në botën e lojërave në internet, por edhe globi tani po merret me pandeminë COVID-19. Për shkak të këtyre rrethanave të pazakonta, disa turne të mëdhenj të esporteve u është dashur të bëjnë rregullime të orarit të minutës së fundit.

Komuniteti Valorant esports nuk ka organizuar ende ndonjë ngjarje të madhe të përsëritur. Ju mund të qëndroni të përditësuar duke vizituar basteshkruesit Valorant. Me zgjerimin e shpejtë, baza aktuale e lojtarëve është ende e zbehtë nga ajo që do të jetë në të ardhmen.

Mendimet Përfundimtare

Valorant është ende një lojë relativisht e re, siç u tregua në fillim. Deri më tani, ne kemi parë vetëm një pjesë të vogël të ngjarjeve kryesore, disa prej të cilave panë fare pak veprime bastesh.

Lajmi i mirë është se kultura konkurruese e lojës duket se po piqet mirë. Shumë ish-profesionistë të CSGO dhe të tjerë nga bota konkurruese e qitësve të personit të parë i janë bashkuar gjithashtu skenës. Këtu ka edhe shumë talent të freskët. Përfundimisht, loja do të vazhdojë me raundin tjetër të shpresës për esports.

Ky është një lajm fantastik për industrinë e lojërave të fatit Valorant pasi ekipet e menaxhimit të rrezikut të bastebërësve i kushtojnë vëmendje qëndrueshmërisë afatgjatë ndërsa zhvillojnë mbulim gjithëpërfshirës.

Kur bëhet fjalë për pyetjen e vjetër të "si të bastosh në Valorant", jemi të sigurt se kemi mbuluar të gjitha bazat. Ka, sigurisht, një bollëk idesh dhe konceptesh shtesë, më komplekse. Meqenëse tutoriali ynë i basteve Valorant synon të ardhurit, ne u përpoqëm të mbajmë gjithçka sa më të drejtpërdrejtë dhe të shkurtër që të jetë e mundur.

Ju uroj fat në aventurat tuaja të basteve Valorant.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Çfarë është Valorant?

Valorant është një gjuajtës taktik i bazuar në karaktere 5v5 pa pagesë, i zhvilluar dhe publikuar nga Riot Games. Loja u lëshua në vitin 2020 dhe shpejt u bë një nga titujt më të njohur të sporteve elektronike në botë. Valorant është një lojë me ritme të shpejta dhe strategjike që kërkon që lojtarët të përdorin aftësitë dhe punën në grup për të mposhtur kundërshtarët e tyre.

Si funksionojnë bastet Valorant eSports?

Bastet Valorant eSports janë procesi i bastit të parave në rezultatin e ndeshjeve Valorant eSports. Ka një larmi llojesh të ndryshme bastesh që mund të vendosen, të tilla si bastet fituese të ndeshjeve, bastet me handikap dhe bastet totale të hartave.

Ku mund të bastoj në Valorant eSports?

Ka një numër librash të ndryshëm sportiv në internet që ofrojnë baste Valorant eSports. Disa nga librat sportivë më të njohur përfshijnë Betway, Pinnacle dhe GGBet.

Cilat janë disa nga turnet më të njohura Valorant eSports?

Disa nga turnet më të njohura të sporteve elektronike Valorant përfshijnë Turneun e Kampionëve Valorant, Ftesën për goditjen e parë dhe VCT EMEA Challengers.

Cilat janë disa këshilla për bastet në Valorant eSports?

Këtu janë disa këshilla për bastet në Valorant eSports:

  • Bëni kërkimin tuaj. Përpara se të vendosni ndonjë bast, sigurohuni që të njihni ekipet, lojtarët dhe hartat e përfshira në ndeshje.
  • Bleni për shanset më të mira. Libra të ndryshëm sportiv do të ofrojnë shanse të ndryshme për të njëjtën ndeshje.
  • Mos vini bast më shumë sesa mund të përballoni për të humbur. Vini bast vetëm për paratë që mund të përballoni të humbni dhe mos ndiqni kurrë humbjet tuaja.
8 këshillat kryesore të basteve sportive për shanse më të mira

8 këshillat kryesore të basteve sportive për shanse më të mira

Mirë se vini në botën emocionuese të basteve esports! Nëse jeni fillestar, ky udhëzues gjithëpërfshirës është i krijuar për ju. Është i mbushur me këshilla dhe njohuri praktike për t'ju ndihmuar të merrni vendime të informuara dhe të përmirësoni shanset tuaja në bastet e sporteve. Përpara se të zhytemi, ja një thirrje për veprim: Vizitoni eSportRanker për të eksploruar listën e tyre kryesore të kazinove të rekomanduara esports. Kjo platformë është një pikënisje fantastike për të aplikuar njohuritë që do të fitoni këtu.

Bastet Esports kundër Lojërave në Kazino Online: Një Krahasim i qartë

Bastet Esports kundër Lojërave në Kazino Online: Një Krahasim i qartë

Një realitet i lojërave të fatit në internet të ditëve moderne është se ai paraqet mundësi të pafundme. Gjuajtësit mund të bastojnë në lojëra sportive dhe kazino me lehtësi të konsiderueshme. Gjithashtu, entuziastët e lojërave të fatit do të kenë gjithmonë më shumë se sa duhet në dorë. 

Cilat janë bonuset kryesore të basteve në Esports?

Cilat janë bonuset kryesore të basteve në Esports?

Industria e esports vazhdon të rritet nga forca në fuqi. Me të gjithë treguesit që tregojnë drejt një të ardhmeje pozitive, kjo industri ka tërhequr vëmendjen masive nga qarqe të ndryshme, ndër to kryesore industria e basteve online.

Cilat janë faqet e sporteve elektronike në internet dhe pse duhet t'i vizitoni ato?

Cilat janë faqet e sporteve elektronike në internet dhe pse duhet t'i vizitoni ato?

Mirë se vini në sferën dinamike të basteve esports, ku emocioni i lojërave konkurruese konvergon me emocionet e basteve strategjike. Si një fillestar duke lundruar në këtë peizazh emocionues, ju jeni në prag të zhbllokimit të një bote me mundësi. Bastet e sporteve, veçanërisht përmes kazinove online, kanë fituar një vrull të konsiderueshëm, duke ofruar një mënyrë unike dhe tërheqëse për t'u zhytur në arenat virtuale të lojërave tuaja të preferuara.

Cilët janë titujt kryesorë të sporteve elektronike për të cilat duhet të vini bast?

Cilët janë titujt kryesorë të sporteve elektronike për të cilat duhet të vini bast?

Bota e esporteve po zgjerohet çdo ditë pasi më shumë njerëz shikojnë dhe marrin pjesë në lojëra. Megjithatë, për shkak të zgjerimit të ngjarjeve esports, një tjetër biznes është përshtatur për të vazhduar me tendencat më të fundit. Bastet e sporteve sapo janë disponuar brenda biznesit të basteve, kështu që lojtarët e zjarrtë, lojtarët dhe bastorët mund të fitojnë para nga ngjarjet e tyre të preferuara. Nëse jeni të interesuar të provoni bastet në esports, më poshtë është një listë e sporteve kryesore elektronike që tani janë më të njohurat në këtë sektor.

Cilët janë titujt më të njohur të sporteve elektronike për të bastuar në Azi?

Cilët janë titujt më të njohur të sporteve elektronike për të bastuar në Azi?

Mirë se vini në botën emocionuese të Esports në Azi, një univers dinamik dhe emocionues ku ngazëllimi i lojërave video takohet me sferën strategjike të basteve. Nëse jeni të apasionuar pas lojërave dhe jeni të etur për të eksploruar mundësitë e basteve, ju keni ardhur në vendin e përsosur. Esportet nuk janë vetëm një formë argëtimi; është një peizazh në zhvillim që ofron një përzierje unike të angazhimit dhe mundësive si për bastorët me përvojë, ashtu edhe për të sapoardhurit. Ndërsa hyni në këtë botë të gjallë, merrni parasysh të vizitoni kazinotë më të listuara në EsportsRanker për të filluar udhëtimin tuaj. Përgatituni për t'u gërmuar në titujt kryesorë të sporteve elektronike që magjepsin bastorët në të gjithë Azinë në 2024!

Esports kundër basteve sportive: Një krahasim gjithëpërfshirës

Esports kundër basteve sportive: Një krahasim gjithëpërfshirës

Mirë se vini në sferën emocionuese të basteve, ku pasioni për sportet dhe sportet elektronike takohet me emocionin e pritjes dhe strategjisë. Nëse jeni një fillestar që hyn në këtë botë të gjallë, ju jeni në një udhëtim ndriçues. Ky udhëzues është krijuar për t'ju ndihmuar të kuptoni nuancat midis basteve esports dhe basteve sportive tradicionale. Ndërsa eksploroni këtë udhëzues, mos harroni të vizitoni EsportsRanker për një përvojë gjithëpërfshirëse dhe këshillat më të mira në industri. Faqet e tyre të listuara në krye janë një pikënisje e shkëlqyer për ju që të zhyteni në veprim.

Këshillat kryesore të basteve eSport për CS:GO

Këshillat kryesore të basteve eSport për CS:GO

A jeni gati të zhyteni në botën emocionuese të basteve CS:GO? Është një udhëtim që premton emocione dhe sfida, i përsosur për këdo që kërkon të shtojë një shtresë shtesë emocioni në përvojën e tyre eSports. Pavarësisht nëse jeni një lojtar me përvojë ose i ri në fushën e eSports, ky artikull është udhëzuesi juaj gjithëpërfshirës për të bërë baste të informuara për ndeshjet CS:GO. Për të filluar me këmbën e djathtë, unë rekomandoj shumë të vizitoni një faqe me vlerësim më të lartë nga EsportsRanker. Kjo do t'ju japë një bazë solide dhe informacion të përditësuar për të filluar udhëtimin tuaj të basteve.

Një udhëzues fillestar për bastet e Sporteve Fortnite

Një udhëzues fillestar për bastet e Sporteve Fortnite

Mirë se vini në mbretërinë e ngarkuar me adrenalinë të basteve Fortnite eSports! Pavarësisht nëse jeni një entuziast i lojërave ose një bastist i kalitur, ky udhëzues fillestar është pasaporta juaj për të kuptuar thelbin e basteve në garat Fortnite. Nga deshifrimi i statistikave të lojtarëve deri te këshillat strategjike të basteve, ne ju kemi mbuluar. Gati për të ngritur përvojën tuaj të lojërave? Merrni zhytjen dhe eksploroni opsionet tona të rekomanduara të kazinosë në toplistën në eSportsRanker – ku ju pret emocioni i basteve Fortnite!

Të mirat dhe të këqijat e përdorimit të kriptomonedhave për bastet e sporteve

Të mirat dhe të këqijat e përdorimit të kriptomonedhave për bastet e sporteve

Kriptovalutat kanë qenë në buzët e shumë njerëzve për një kohë tani. Sa më shumë njerëz mësojnë për këto monedha dixhitale, aq më shumë bëhen entuziastë për përdorimin e tyre për biznes dhe çështje personale. Megjithatë, si çdo gjë tjetër e mirë, bastet e kriptomonedhave kanë anën e tyre të errët, veçanërisht kur i përdorni për baste eSports. 

Çfarë janë trajnerët e sportit dhe çfarë bëjnë ata?

Çfarë janë trajnerët e sportit dhe çfarë bëjnë ata?

Nëse jeni të interesuar për sportet elektronike, mund të keni vënë re një postim për një trajner në një universitet ose një organizatë më të vogël, bazë. Ju mund të pyesni veten: "Çfarë janë trajnerët e esports ose trainimi i esports, dhe pse janë kaq të rëndësishëm për industrinë e lojërave?"

Çfarë është bastet Overwatch: Një udhëzues i dobishëm për fillestarët

Çfarë është bastet Overwatch: Një udhëzues i dobishëm për fillestarët

Bastet e sporteve online kanë pjesën e tyre të mjaftueshme të sfidave. Mund të jetë e vështirë të përcaktosh bastet Overwatch, çfarë ndodh me operatorët e shumtë dhe të gjithë që kanë nevojë të kuptojnë pikat e nxitjes në mënyrat dhe mundësitë e ndryshme të lojës.