Udhëzuesi i plotë për bastet kripto në ESporte

Me siguri e keni vënë re se një fjalë e re qarkullon në internet. Po flasim për kriptomonedha ose kriptomonedha. Tonelata njerëz pretendojnë se kjo është gjëja tjetër e madhe. Crypto premton të revolucionarizojë mënyrën se si mendojmë për paratë ose monedhat fiat. Për shkak të të gjitha përfitimeve që ofrojnë kriptovalutat në botën e financave, shumë njerëz kanë filluar t'i përdorin ato për të kryer transaksione me njëri-tjetrin ose për të shkëmbyer vlera me njëri-tjetrin.

Bastet e sporteve janë një nga fushat e zakonshme ku njerëzit kanë filluar të adoptojnë kriptomonedha. Nëse jeni të apasionuar pas kriptos dhe dëshironi të mësoni më shumë rreth basteve të kriptosports, atëherë jeni në vendin e duhur. Këtu është mendimi ynë për gjithçka që ju duhet të dini rreth basteve në esports duke përdorur kripto.

Udhëzuesi i plotë për bastet kripto në ESporte
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Udhëzuesi i basteve Crypto Esports

Me rritjen e popullaritetit të kriptomonedhave, lojtarët e lojërave elektronike kanë filluar të përfshijnë kriptomonedha. Nëse nuk keni dëgjuar kurrë për bastet e kriptosports, do të habiteni kur të dëgjoni se janë shumë të njohura.

Tonelata bastesh në internet, nëse jo pothuajse të gjithë, kanë filluar të përfshijnë veçori të basteve të kriptomonedhave. Shumica e rezervistëve ofrojnë bonuse dhe oferta promocionale edhe në bastet e kriptosports.

Çfarë është Crypto/Cryptocurrency

Kriptovaluta ose kripto është një fjalë tjetër për monedhën dixhitale. Mund ta mendoni si gjendjen e llogarisë që shihni në aplikacionet tuaja bankare ose kur identifikoheni në faqen e internetit të bankës tuaj.

Sidoqoftë, ndryshimi midis numrit që shihni në llogaritë tuaja bankare dhe kriptovalutave është se balanca në llogarinë tuaj në të vërtetë mbështetet në një autoritet qendror, që është qeveria, pothuajse në të gjitha rastet.

Kriptovalutat nuk mbështeten në asnjë lloj autoriteti qendror. Në vend të kësaj, kriptovalutat mbahen duke përdorur një libër dixhital që regjistron dhe ruan të gjitha transaksionet.

Çfarë është bastet Crypto Esports

Crypto bast esports është pikërisht ajo që sugjeron emri. Bastet Crypto esports janë kur përdorni një kriptomonedhë për të bërë depozita në një libralidhës online esports dhe më pas përdorni ato depozita për të bërë baste në ndeshjet e esports.

Procesi i basteve kripto esports është gjithashtu mjaft i ngjashëm me bastet duke përdorur çdo metodë tjetër depozitimi. Dallimi është se ju do të përdorni kuletat tuaja kripto për të bërë depozita.

A ia vlen të vihet bast me kriptomonedha?

Ka shumë përfitime nga përdorimi i kriptomonedhave për të bërë depozita në faqet e internetit të lojërave të fatit esports. Mund të qëndroni anonim dhe transaksionet janë të shpejta.

Sidoqoftë, do t'ju duhet të merrni një portofol kripto nëse doni të përdorni metodat e depozitimit të kriptove. Pas kësaj, do t'ju duhet të merrni disa kriptovaluta nga shkëmbimet e kriptove.

Ndërsa kjo mund të jetë shumë e vështirë për disa njerëz, padyshim ia vlen për njerëzit që preferojnë të gjitha përfitimet që ofrojnë kriptovalutat.

Kriptovalutat më të mira për bastet e sporteve

Njerëzit po hyjnë në kriptovaluta për një sërë arsyesh. Disa njerëz blejnë Bitcoin si një investim, dhe të tjerët marrin DogeCoin për shkak të rëndësisë së tij meme. Disa njerëz preferojnë Solanën për shkak të shpejtësisë së saj të shpejtë të transaksionit dhe sesa e lirë është për t'u transferuar.

Pra, nëse jeni duke kërkuar për kriptomën më të mirë për bastet esports, atëherë jeni me fat sepse shumë prej tyre janë të shkëlqyera për atë detyrë të veçantë. Këtu janë disa nga kriptomat kryesore opsionet e pagesës për bastet esports dhe pse ato janë kaq të shkëlqyera. Ju mund të zgjidhni një në bazë të preferencave tuaja.

 • Solana (SOL): Solana është ndoshta një nga kriptomat më të mira për bastet esports. Solana ka dëshmuar se është në gjendje të trajtojë mbi dy mijë transaksione në sekondë.
 • Ethereum (ETH): Ndërsa Ethereum është pak më i ngadalshëm se Solana, me rreth 12 deri në 25 transaksione në sekondë, ai është më i miratuar.
 • Bitcoin (BTC): Bitcoin është kriptomonedha më e njohur. Nëse është e vetmja kripto që zotëroni, është një opsion i shkëlqyeshëm për bastet e sporteve.
 • Tether (USDT): Nëse jeni i ri në kriptomonedhën, ndoshta kripto-ja më e thjeshtë për t'u përdorur është Tether ose USDT. USDT është e lidhur me dollarin amerikan, që do të thotë se 1 USDT do të jetë gjithmonë e barabartë me 1 $.

Për Crypto

Ka mijëra faqe bastesh që kanë filluar të përfshijnë opsione pagese me kripto. Jo vetëm kaq, por ka mijëra faqe bastesh që kanë vetëm opsione depozitimi kripto.

Megjithatë, jo të gjitha janë të shkëlqyera. Disa madje mund t'ju mashtrojnë. Interneti është i mbushur me raporte të njerëzve që humbin të gjitha paratë e tyre në një faqe bastesh që ose nuk ishte legjitime ose kishte disa probleme serioze sigurie.

Për këtë arsye, gjëja e parë që duhet të bëni kur zgjidhni faqet më të mira të basteve për kripto është nëse faqja është e ligjshme ose ka ndonjë problem sigurie. Ju mund ta bëni këtë duke kontrolluar disa rishikime.

Pasi të siguroheni që një faqe bastesh është plotësisht e sigurt për t'u përdorur, mund të kaloni te gjëra të tjera. Disa veçori të rëndësishme për t'u parë në një faqe bastesh për kripto përfshijnë esportet e disponueshme, shanset e basteve, aktivitetet e tjera të disponueshme, bonuset dhe promovimet dhe tarifat e depozitave.

Këtu janë disa nga faqet kryesore të basteve esports për kripto:

Ndërsa këto janë disa nga faqet më të mira të basteve për kripto, vendosja për një faqe është diçka që duhet ta bëni vetë. Provoni disa prej tyre për të parë se cila ju pëlqen më shumë.

Si të bastni me Bitcoin

Nëse po mendoni të filloni të përdorni kripto-n për baste esports, me siguri do të përdorni Bitcoin sepse është kriptomonedha më e njohur.

Për të vënë bast me Bitcoin, së pari do të duhet të vendosni për një faqe bastesh që lejon Bitcoin si një metodë depozitimi, e cila është gjithashtu legjitime dhe e sigurt. Mund t'i hidhni një sy edhe disa veçorive të tjera si esports të mbuluara gjithashtu.

Pasi të keni gjetur një faqe, regjistrohuni në platformë dhe bëni disa depozita duke përdorur portofolin tuaj Bitcoin. Së fundi, përdorni depozitat për të vendosur disa baste mbi rezultatin e një ngjarje esports.

Bastet e Sporteve me Bitcoin hap pas hapi

Për t'ju ndihmuar të kuptoni më mirë, këtu është një udhëzues hap pas hapi se si të bastoni në esports duke përdorur Bitcoin.

 • Hapi 1: Gjeni një faqe të ligjshme dhe të sigurt bastesh esports që ofron Bitcoin si një metodë depozitimi. Gjithashtu, sigurohuni që ju pëlqen faqja e internetit bazuar në veçoritë që ofron.
 • Hapi 2: Regjistrohu në platformë.
 • Hapi 3: Sigurohuni që portofoli juaj Bitcoin është i mbushur me të paktën shumën që dëshironi të përdorni për bast.
 • Hapi 4: Përdorni portofolin tuaj Bitcoin për të transferuar pak Bitcoin në faqen e basteve. Sigurohuni që të dërgoni një shumë provë në mënyrë që të dini se keni futur adresën e duhur të portofolit.
 • Hapi 5: Zgjidhni një lojë esports dhe një ngjarje ku dëshironi të vendosni baste.
 • Hapi 6: Gjeni një bast që ju pëlqen bazuar në shanset.
 • Hapi 7: Vendosni një bast duke përdorur depozitat që keni bërë me Bitcoin.
 • Hapi 8: Prisni që basti të përfundojë, dhe kaq.

Këshilla dhe truket mbi bastet e sporteve me Bitcoin

Këtu janë disa këshilla dhe truke mbi bastet e esports me Bitcoin që mund t'i përdorni për baste të sigurta dhe efektive.

 • Përpara se të vendosni shumën e plotë ndërsa bëni një depozitë, provojeni atë me një shumë shumë më të vogël për t'u siguruar që keni futur adresën e duhur.
 • Shikoni komentet për faqen e basteve që do të përdorni për të parë nëse faqja është e ligjshme apo jo. Nëse nuk e bëni këtë, mund të përfundoni duke humbur të gjithë Bitcoin-in tuaj.
 • Sigurohuni që të mos futni asnjë informacion në lidhje me portofolin tuaj bitcoin. Faqet e basteve nuk kanë nevojë për këtë informacion për depozitat.
 • Bitcoin mund të mos ketë të njëjtin çmim çdo ditë apo edhe çdo orë. Kontrolloni çmimin e Bitcoin për të parë nëse po merrni sasinë e duhur të krediteve të faqes së basteve.

Bastet e Sporteve duke përdorur kriptomonedha kundrejt metodave të tjera bankare

Ndërsa bastet esports me kriptovaluta janë të ngjashme me bastet me metoda të tjera bankare si Transferimi Bankar, Skrill dhe Neteller, ka edhe disa dallime midis tyre. Procesi i plotë i basteve duke përdorur kriptovaluta dhe metoda të tjera bankare është plotësisht i njëjtë pasi të jenë bërë depozitat.

Pasi të keni bërë depozitat, do t'ju duhet të zgjidhni një bast për një ngjarje esports dhe do t'ju duhet të kontrolloni shanset, pavarësisht nëse përdorni Bitcoin ose ndonjë metodë tjetër për të bërë depozita. Dallimi midis të dy llojeve të basteve është në metodën e depozitimit.

Me metoda të rregullta depozitimi, do t'ju duhet ose një llogari bankare ose një portofol elektronik, i cili gjithashtu kërkon që ju të hapni një llogari bankare në mënyrë që të mund të transferoni para në portofolin elektronik. Nga ana tjetër, me kripto, ju nevojitet një portofol kripto, i cili është shumë më ndryshe se një llogari bankare.

Një tjetër ndryshim midis basteve të kriptove dhe basteve duke përdorur opsione të tjera depozitash është anonimiteti. Depozitat kripto ju lejojnë të jeni plotësisht anonimë.

Së fundmi, ne kemi kohët e transaksionit dhe tarifat e transaksionit. Me metoda të tjera bankare, ndonjëherë mund të prisni të prisni më shumë se një ditë për të përfunduar një transaksion. Megjithatë, me kripto, transferimi është i menjëhershëm. Crypto gjithashtu lejon shpejtësi shumë më të shpejta të transaksionit.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi