Kuptimi i basteve eSports: Një udhëzues gjithëpërfshirës

Sipas të dhënave, konkursi i parë zyrtar i videolojërave u zhvillua më 19 tetor 1972. Ndeshja u bazua në një lojë video të quajtur Spacewar dhe u zhvillua në Universitetin Stanford. Ajo u emërua Olimpiada Ndërgalaktike e Luftës Hapësinore. Çmimi ishte një abonim njëvjeçar për Rolling Stone, të cilin e fituan Bruce Baumgart, Tovar dhe Robert E Maas.

ESportet e hershme përfshinin kryesisht garat e lojërave video arcade. Kampionati All Japan TV Game ishte ndër ngjarjet më të hershme dhe u zhvillua në Japoni në 1974. SEGA e organizoi atë si një ofertë marketingu për të promovuar shitjet dhe luajtjen e videolojërave në Japoni. Kampionati përfshiu turne lokale të mbajtura në 300 vende të ndryshme brenda vendit, me vetëm 16 finalistë që garuan në raundet e fundit të eliminimit.

Kuptimi i basteve eSports: Një udhëzues gjithëpërfshirës
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Me shpejtësi, zhvilluesit e lojërave prezantuan lojëra të shumta esports në vitet 1990 që u bënë mjaft të njohura. Ngjarjet e sporteve u futën gjithashtu në internet, duke rritur më tej aksesin e ngjarjeve dhe turneve. Kjo shënoi fillimin e basteve kryesore eSports.

Lojtarët nga e gjithë bota u interesuan për lojën dhe operatorët e basteve nuk ngurruan të ofronin tregje të ndryshme bastesh në ngjarjet e eSports. Lojërat e lëvizshme gjithashtu u prezantuan më vonë dhe çuan në një rritje të mëtejshme të popullaritetit të basteve esports.

Pse njerëzit bastojnë në esports?

Nëse ende nuk keni hyrë në baste sportive, ndoshta keni disa shqetësime se pse disa njerëz janë veçanërisht të interesuar në bastet në eSports. Kuptohet, bastet në eSports ose një lojë kompjuterike mund të duket e çuditshme.

Megjithatë, sapo të zbuloni shpërblimet e fshehura që vijnë me bastet eSports, do të jetë e lehtë të kuptoni pse lojtarët po e mirëpresin shpejt këtë vend bastesh. Pa u zgjatur më tej, këtu janë disa arsye pse disa lojtarë abonohen në bastet eSports.

Njerëzit pëlqejnë lojërat kompjuterike

Pa dyshim, lojërat kompjuterike janë përhapur. Duke pasur parasysh këtë fakt, mundësia për të vënë bast në një lojë kompjuterike që ju pëlqen dhe për të fituar diçka potencialisht është padyshim tërheqëse.

Disponueshmëria e turneve të ndryshme

Me qindra Titujt dhe garat e eSports, bastorët e eSports do të kenë gjithmonë një ngjarje të ardhshme për të parë. Ndërkohë që disa bastebërës mund të mos mbulojnë të gjitha ngjarjet, gjithmonë mund të mbështeteni në sajtet e lojërave të fatit që fokusohen në eSports.

Bastorët mund ta ndjekin lojën drejtpërdrejt

Shumica e faqeve të basteve eSports lejojnë funksione të transmetimit të drejtpërdrejtë dhe në lojë. Kështu, bastorët mund të shikojnë një lojë dhe të vendosin baste njëkohësisht, dhe kjo i bën eSports sigurisht tërheqës.

Gjithmonë ka diçka të re

Lojërat esports janë si çdo pjesë tjetër e softuerit. Kjo do të thotë që eSports janë duke u rivlerësuar dhe përmirësuar vazhdimisht, duke i bërë ato magjepsëse si për lojtarët ashtu edhe për bastorët.

Llojet e basteve

Llojet e basteve të disponueshme për bastorët e eSports varen kryesisht nga lloji i lojës që ata luajnë. Për shembull, CS: SHKO lojtarët mund të vënë bast për numrin e vrasjeve ose flamujve, ndërsa FIFA lojtarëve mund t'u kërkohet vetëm të përkthejnë njohuritë e tyre për sportet e rregullta - fituesi i ndeshjes, fituesi i turneut, mbi/nën dhe rezultati i saktë. Përpara se të zhyten në botën e basteve eSports, bastorët duhet të njihen me llojet e zakonshme të basteve unike për ngjarjen ku ata janë duke vënë baste.

Duke iu përmbajtur një loje esport

Bast vetëm për një lojë esport është një mënyrë e shkëlqyer për të përfituar sa më shumë nga bastet eSports. Është një fakt i njohur që shumica e bastorëve arrijnë rezultatet më të mira kur bastojnë në ngjarje që i kuptojnë shumë mirë. Jo vetëm që kjo strategji u rekomandohet bastorëve të rinj në eSports, por edhe lojtarët më me përvojë e shohin atë si një strategji të mirë.

Edhe pse kjo strategji mund të tingëllojë klishe, është shumë më e lehtë për një lojtar që të fitojë më shumë baste në një eSports se ata i dinë të mirat dhe të mirat e gjithçkaje sesa diçka që mezi ndjekin.

Udhëzuesit më të mirë të basteve

Kur bëni blerje për një krijues të basteve elektronike eSports, mënyra më e mirë për t'u siguruar që do të keni një përvojë të dëshirueshme lojërash është të lexoni një udhëzues bastesh ose të krahasoni libralidhës të ndryshëm. Me udhëzuesit e duhur të basteve, ju keni një shans të lartë për të shoshitur listën gjithnjë në rritje të opsioneve dhe për të zgjedhur faqen e duhur të basteve. Sigurisht, një udhëzues bastesh eSports do të zbulojë ose ndajë detaje jetike që u duhen bastorëve eSports.

Çfarë saktësisht i ofron një udhëzues bastesh një lojtari eSports? Ja çfarë mund të fitojë çdo lojtar i eSports duke lexuar udhëzues përpara se të fillojë në bastet eSports:

 • Udhëzues të basteve sportive ndihmoni lojtarët e rinj të mësojnë se si funksionon gjithçka. Ata gjithashtu zbulojnë gabimet e zakonshme të lojërave dhe praktikat më të mira për t'i shmangur ato
 • Udhëzuesit zbulojnë faqet më të mira të basteve të transaksioneve duke mbuluar aspektet kryesore si depozitat, tërheqjet, kufijtë e transaksioneve dhe monedhat e pranuara.
 • Udhëzuesit shqyrtojnë faqe të ndryshme bastesh dhe ofroni një listë të kuruar të sajteve që ofrojnë mbulim të shkëlqyer të tregjeve të basteve eSports
 • Udhëzuesit zbulojnë bastebërësit me shanset më të mira të basteve esports nga konkursi
 • Udhëzuesit ndihmojnë Lojtarët e rinj dhe me përvojë gjejnë oferta bonus dhe stimuj të tjerë të lojës që u ofrohen lojtarëve të eSports.
 • Udhëzuesit gjithashtu ndihmojnë lojtarët vlerësoni cilësinë e shërbimit ndaj klientit të ofruar nga një libër sportiv.

Si të bastoni në eSports në internet

Bastet në eSports janë padyshim të ndryshëm nga bastet tradicionale sportive në shumë mënyra. Larg elementëve grafikë dhe faktit që lojtarët e vërtetë janë pas konzollave të lojërave, bastet në eSports janë të ngjashme me bastet në sportet tradicionale.

Si i bëni bastet në ndeshjet e eSports? Bastet dhe fitimi në eSports nuk ndryshojnë nga bastet tradicionale - duhet të kuptoni lojën dhe t'i kushtoni vëmendje këshillave ose strategjive të basteve eSports ndërsa prisni për Lady Luck. Zgjidhni një ngjarje eSports që ju intereson, një treg i preferuar bastesh. Është gjithashtu në interesin tuaj më të mirë që t'i kushtoni vëmendje mundësive për t'u siguruar që zgjedhjet tuaja janë të përshtatshme për ju.

Ndryshe nga bastet tradicionale, bastet e Sporteve janë interaktive dhe ofrojnë një përvojë të shkëlqyer bastesh falë veçorive të transmetimit të drejtpërdrejtë, statistikave të detajuara, komuniteteve të mediave sociale dhe shumë më tepër. Me shumë zhanre, lojëra dhe turne, bastorët e eSports mund të bastojnë në sa vijon:

 • Arena e betejës në internet me shumë lojtarë (MOBA) të tilla si Dota 2 dhe League of Legends
 • Qitës në vetën e parë (FPS) të tilla si Counter-Strike: Global Offensive, Call of Duty, Overwatch dhe Halo
 • Simulatorë sportivë të tilla si FIFA dhe NBA 2K
 • Betejë mbretërore të tilla si PUBG, Fortnite ose CoD: Warzone

Krahasimi i basteteve sportive

Krahasimi i prenotuesve eSports është një hap kritik në çdo përvojë të lojërave në internet. Të kuptuarit e asaj se çfarë kanë për të ofruar bastet e ndryshme eSports është një nga shumë këshilla për bastet e eSports që ndihmon shumë lojtarët të bëjnë zgjedhje të informuara. Kjo mund t'ju ndihmojë gjithashtu të zgjidhni një faqe më të re bastesh për të ofruar një përvojë më të mirë të lojërave sesa të vjetrit.

Me qindra apo edhe mijëra bastevënës të licencuar që mbulojnë ngjarjet e eSports, këtu janë disa arsye pse bastorët duhet të inkurajohen të krahasojnë prenotuesit e eSports përpara se të fillojnë me bastet në internet.

 • Ndihmon bastorët të kuptojnë se çfarë kanë për të thënë njerëzit e tjerë për platformat e ndryshme të basteve eSports
 • E bën të lehtë për bastorët të krahasojnë shumëllojshmërinë e ngjarjeve eSports të mbuluara nga sajte të ndryshme dhe të zgjedhin atë që u përshtatet më shumë.
 • Ndihmon lojtarët që zgjedhin libra eSports që ofrojnë bonuse dhe promovime bujare
 • Lejon lojtarët të krahasojnë metodat e pagesës të ofruara nga faqe të ndryshme interneti dhe të vlerësojnë përshtatshmërinë e tyre.
 • Ndihmon lojtarët që të vlerësojnë më parë besueshmërinë ose statusin e licencimit të një libralidhësi.

Çdo lojtar serioz i eSports nuk duhet të anashkalojë kurrë rëndësinë e krahasimit të rezervuesve eSports përpara se të fillojë. Megjithatë, pyetja, cila është faqja më e mirë e basteve eSports?, mund të jetë e vështirë për t'u përgjigjur. Si faqet e vjetra ashtu edhe ato të reja të basteve eSports kanë pikat e tyre të forta unike. Prandaj, është përgjegjësia juaj të bëni kujdesin e duhur dhe të zgjidhni një faqe bastesh eSports që plotëson nevojat tuaja të lojërave.

Fjalori i basteve esports

Para se të filloni të shoshitni bastebërësit online esport, është në interesin tuaj më të mirë të njiheni me terminologjinë e duhur. Pritet që çdo i huaj të humbasë në përmbytjen e kushteve të lojërave eSports.

Këtu është një listë e termave që përdoren zakonisht në industrinë e basteve në internet, si në kazinotë tradicionale në internet ashtu edhe në bastet e eSports në mënyrë specifike.

Kushtet e përgjithshme

 • Esportet - Term i thjeshtë që përshkruan sportet elektronike
 • Futbollisti / bastuesi: Një person që luan bixhoz ose vendos baste
 • Libërtar - Një sinonim për një operator bastesh, bastesh sportive, në thelb kazino që mbulon tregje të ndryshme
 • Tregjet e basteve - Një përzgjedhje e koeficienteve të dhëna nga një rezervist për një lloj sporti ose mundësi bastesh eSports.
 • E çuditshme - Mundësia ose gjasat që një rezultat të ndodhë në një ngjarje të rastësishme ose një lojë.
 • Bonusi i basteve - oferta promocionale që lejojnë bastorët e eSports të fitojnë para falas pasi plotësojnë kërkesat specifike të basteve.
 • Kërkesat e bastit - Një shumëzues që përfaqëson numrin e herëve që një lojtar duhet të luajë përmes bonusit që ata të tërheqin fitimet e tyre të bonusit.
 • Strategjia e basteve - Një sistem ose qasje e përpunuar bastesh që përdor një lojtar bastesh për t'i dhënë atyre një avantazh ndaj titullarit.
 • Bast - Akti i bastit për një rezultat të një ngjarjeje të paparashikueshme.
 • Kunj - Shuma e vënë bast në një bast.
 • Fitues i turneut - A bast për ekipin që mendoni se ka shanset më të mira për të fituar një turne të ardhshëm eSports.
 • Ekipi - Një grup lojtarësh profesionistë që garojnë së bashku për një titull eSports.
 • Transmetues - Një lojtar aktiv që transmeton lojëra të drejtpërdrejta në platformat e transmetimit.
 • Platforma e transmetimit - Një faqe interneti e përdorur nga një transmetues, kryesisht lojtarë ose faqe interneti që ofrojnë lojëra, për të transmetuar drejtpërdrejt lojtarët e eSports tek ndjekësit e tyre.

Kushtet specifike të sportit

 • KDA - Shkruar gjithashtu si K/D/A është një akronim për vrasjet e shënuara, vdekjet e marra dhe asistimet, respektivisht. Përdoret për të hedhur dritë mbi performancën e një lojtari
 • Bo1, Bo2, Bo4 - Shkurtesat që mund të përkthehen në best-of-one, best-of-two, dhe best-of-four e kështu me radhë.
 • CS: SHKO - Akronimi që përfaqëson lojën jashtëzakonisht të popullarizuar në vetën e parë, Counter-Strike: Global Offensive.
 • DOTA 2 ose Dota 2 - Akronimi për lojën e arenës së betejës në internet Defense of the Ancients 2.
 • SCII ose SC2 - Një akronim për StarCraft II
 • Kllapa e vetme eliminimi - Një turne ku humbësit eliminohen dhe nuk kanë asnjë shans për të përparuar.
 • Kllapa e dyfishtë eliminimi- Një format turneu që u jep lojtarëve dispozitën e humbjes së një loje shtesë gjatë playoffs. Kjo do të thotë që humbësit duhet të konkurrojnë me humbësit e tjerë.
 • Shotcaller - Një lojtar i dha lirinë për të hartuar strategjinë e ekipit.
 • Dridhja- Një shërbim kryesor i transmetimit të drejtpërdrejtë që fokusohet veçanërisht në eSports.
 • LOL - Akronim për League of Legends. Kjo lojë është referuar rastësisht edhe si a Legjenda në qarqet e lojërave eSports.
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi