FIFAe World Cup

January 26, 2023

Udhëzues i basteve FIFAe për t'ju përgatitur për rikthimin e finaleve të FIFAe 2023

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Pyetja "A mund të bastoj në FIFA eSports?" është pyetur nga dashamirët e futbollit në mbarë botën. Si një nga sportet elektronike më të njohura në botë, FIFA natyrshëm ngre këtë lloj hetimi. Çdo ditë, miliona tifozë luajnë FIFA online kundër njëri-tjetrit. Shumë njerëz janë bërë profesionistë të nivelit të lartë të FIFA eSports dhe konkurrojnë në nivelet më të larta të lojës në kampionate dhe turne të mëdhenj.

Udhëzues i basteve FIFAe për t'ju përgatitur për rikthimin e finaleve të FIFAe 2023

Mësoni detajet e basteve të FIFA-s dhe ku mund të vendosni bastet tuaja me ndihmën e udhëzuesit tonë gjithëpërfshirës. Lexoni këshillat tona dhe ndihuni shumë më të përgatitur vendosni bastet në listat kryesore sportive.

Si të filloni bastet e FIFA eSports

Bastet e FIFA eSports janë një fenomen që ka kohë që ekziston. Për një kohë të gjatë, lojtarët dhe ndjekësit e tyre kanë vënë bast mbi rezultatet e ligave dhe turneve të tyre. Megjithatë, vitet e fundit, lojtarët e kanë çuar aktivitetin e kohës së lirë të basteve në videolojëra në nivel profesional. Bastet për lojtarët profesionistë të FIFA eSports kanë qenë dukshëm më të thjeshta vitet e fundit për shkak të përhapjes së ngjarjeve ndërkombëtare me ekipe nga e gjithë bota.

Për më tepër, bastet në FIFA janë identike me baste në sport si futbolli, tenisi dhe NFL. Ideja bazë është e njëjtë: luani kumar për një rezultat që mendoni se do të ndodhë. Ju do t'i ktheni paratë tuaja nëse kjo ndodh.

FIFA dhe sportet e tjera elektronike mund të vihen në lojë në një sërë mjedisesh. Faqet e basteve të FIFA-s do të përfshijë një orar të ndeshjeve dhe turneve të ardhshme që mund të vihen bast nëse klikoni në skedën "FIFA". Ju gjithashtu mund të shikoni lojërat në dispozicion dhe të zgjidhni një për të ndjekur.

Shikoni shanset që ofrohen aktualisht pasi të keni vendosur për një lojë. Do të ketë një gamë të gjerë bastesh në dispozicion, nga të dukshmet (rezultati i ndeshjes dhe rezultati i saktë) deri te ato të reja (shënuesi i parë i golit dhe të dyja skuadrat për të shënuar).

Pasi të keni bërë zgjedhjen e bastit, ju mund të vendosni aksionin tuaj duke klikuar mbi koeficientët dhe duke e shtuar atë në fletën e basteve. Përpara se të klikoni butonin "Vendosni bast", sigurohuni që jeni në rregull me rrezikun dhe përfitimin e mundshëm.

Për ta ilustruar, thoni se dëshironi të vini bast 5 £ me koeficient 2.10 në Dragonn për të mposhtur Gorilla në Kupën e Botës së FIFA-s. Për të vendosur një bast, zgjidhni shanset e ndeshjes së ekipit fitues dhe klikoni "Bast Tani". Kjo do të thotë se një divident prej £ 10.50 është i mundur. Pasi të keni bërë bast, mund të relaksoheni dhe të shijoni lojën. 

Tregjet kryesore të basteve të sporteve elektronike të FIFA-s

Disa faqe bastesh të FIFA-s ofrojnë një bollëk të jashtëzakonshme Shanset e basteve eSports. Disa nga shanset më të zakonshme për bastet e FIFA eSports dhe si llogariten ato janë si më poshtë:

Bast i ndeshjes

Ky është një bast i thjeshtë në të cilin ju mbështetni një ekip për të fituar, humbur ose barazuar. Lloji më themelor i basteve në sport në çdo pjesë të botës shpesh shënohet si "1/2". Bastorët që sapo kanë filluar në eSports mund të shikojnë tregun e basteve të ndeshjeve.

Rezultati i përgjithshëm

Një bast i rezultatit total është një bast më i ndërlikuar se një bast ndeshjeje pasi përfshin parashikimin e numrit të golave që do të shënohen gjatë lojës. Ata do të thonë diçka në këto rreshta: +5.5. Nëse vendosni një bast mbi 5.5 gola dhe shënohet një gol i gjashtë, ju do të fitoni bastin tuaj.

Rezultati i pjesës së parë

Ky bast është ideal për spektatorët që duan që ai të përfundojë shpejt. Bastet e pjesës së parë kërkojnë që bastuesi thjesht të parashikojë se si do të jetë rezultati deri në pushimin e lojës.

Bastet e turneut

Bastet në turne si Kupa e Botës e FIFA-s organizohen nga faqe të ndryshme bastesh të FIFA-s. Ju mund të vini bast mbi fituesit eventualë të ngjarjeve dhe madje të zgjidhni tre fituesit më të mirë. Për entuziastët që mund të presin, ato janë investime të shkëlqyera.

Handikapët

Strategjia optimale për të vënë baste në të preferuarat duke përmirësuar shanset tuaja. Si një mjet për të niveluar fushën e basteve, handikapet përfshijnë aplikimin e një peshe të shtuar fiktive në rezultatin përfundimtar. Për shembull, nëse vini bast në një ekip me një handikap -1.5 gol, do të grumbulloni vetëm nëse ajo palë fiton me tre gola ose më shumë.

Si funksionojnë shanset e basteve të FIFA eSports

Ju mund të mos e dini se si llogariten shanset nëse jeni i ri në bastet sportive. Mos u shqetësoni; ato janë të thjeshta për t'u mësuar dhe nuk do të duhet shumë kohë për t'u kuptuar. Shanset thyesore, dhjetore dhe amerikane janë tre varietetet kryesore. Si funksionojnë ato?

Shanset thyesore

Probabilitetet e secilit skenar shfaqen si fraksion. Shembull: 4/1. Këtu, një bast prej vetëm 1 € do t'ju sjellë 4 €. Ju do të largoheni me 5 € (basti juaj fillestar plus çdo pagesë tjetër). Me shanse 10/1, kërkohet një euro kapital për të fituar 10 €. Provoni investimin tuaj dhe shpërblimin e mundshëm në një fletë bast nëse keni vështirësi në llogaritjen e probabiliteteve.

Shanset Amerikane

Këto shanse veprojnë si një indeks. Ju mund të prisni të merrni 150 € nëse rrezikoni 100 € me koeficient 1.5. Supozimi i një bast prej 1 € me shanse +4000 jep një pagesë prej 40 €. Nëse fitoni me koeficient nën zero, do të humbni më shumë se basti juaj fillestar. Në koeficientin +400, një bast paund do të sillte 1,25 paund.

Shanset dhjetore

Çmimi dhjetor tregon se sa do të fitoni nëse vini bast 1 € në rezultat. Për shembull, 5.00 do t'ju fitojë 5 €, që është shuma juaj dhe fitimet tuaja. Kur shanset bien nën 2.00, ju fitoni më pak se aksionet tuaja për një bast fitues. Për shembull, 1 € në një bast fitues prej 1,86 do t'ju fitojë 1,86 €.

Strategjia më e mirë e basteve të FIFA-s

Strategjia më e mirë për bastet e FIFA eSports është të shqyrtoni të gjithë librin sportiv dhe të merrni kohën tuaj për të zgjedhur se cilën ndeshje do të ndiqni. Shumë njerëz që sapo kanë filluar me bastet sportive ose eSports duhet të shmangin vendosjen e basteve të mëdha menjëherë. Megjithatë, përdorimi i racionalitetit në bastet tuaja mund të rrisë shanset tuaja për të bërë baste të suksesshme.

Bej detyrat.

Disa burime të statistikave të eSports, duke përfshirë manualet dhe faqet e internetit në internet, ofrojnë statistika të plota të FIFA-s që mund t'i studioni përpara dhe gjatë garave. Shikoni numrat e tyre dhe statistikat e turneut për të përcaktuar se cilët individë mund të fitojnë.

Filloni të vogla.

Kjo këshillë vlen për të gjitha format e lojërave të fatit, duke përfshirë sportet elektronike, kazinotë, sportet dhe pokerin. Fillimi me baste të vogla ju lejon të fitoni përvojë pa rrezikuar stabilitetin tuaj financiar.

Vendosni paratë tuaja në lojë, jo lojtarët.

Pse të mos vini bast në ndeshje nëse nuk mund të zgjidhni një krah për të mbështetur? Kategoritë e basteve të tilla si golat totale dhe këndet janë një mënyrë e shkëlqyer për të vënë bast pa mbështetur një ekip të caktuar.

Mos nxitoni.

Mos harroni se ju jeni duke vënë bast për atletët e eSports, jo për klubet e tyre të preferuara të futbollit. Nuk është e sigurtë që profesionisti i Liverpool-it do të mundë Wigan-in vetëm sepse ata po luajnë me Liverpool-in dhe profesionisti i Wigan-it po luan për Wigan-in.

Mendimet Përfundimtare

Tani që i keni bazat në arsenalin tuaj, është koha të vazhdoni dhe të bëni bastin tuaj të parë eSports FIFA. Mos harroni të vendosni baste në faqet legjitime dhe të sigurta të basteve të FIFA-s për të pasur një përvojë bastesh argëtuese dhe të sigurt. Ne kemi kuruar faqet e besueshme të basteve eSports për t'ju ndihmuar të bëni një zgjedhje të informuar. Fat të mirë dhe argëtohu!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Fushata "Monopoly GO Victory": Fito shpërblime të mëdha dhe zare falas
2024-02-16

Fushata "Monopoly GO Victory": Fito shpërblime të mëdha dhe zare falas

Lajme