Renditja e bastebërësve më të mirë të sporteve elektronike me Trustly

Trustly është një nga shtytësit më të fortë të pagesave online në botë sot. FinTech gjithnjë në zgjerim ka bërë të mundur që tregtarët dhe blerësit të kryejnë pagesat në një mënyrë të shpejtë, të lehtë, të përshtatshme dhe të sigurt. Gjithashtu ka krijuar terrenin që shumë pagesa të tjera online të rriten.

Mundësuesi i pagesave filloi në Evropë, por ka vazhduar të përhapet shumë e gjerë ndërsa ekonomia globale bëhet realitet. Përdoret pothuajse në të gjitha llojet dhe madhësitë e pagesave. Në gjysmë dekadën e fundit, ka pasur një rritje të miratimit të Trustly si një metodë pagese në faqet e basteve sportive online dhe e-sportive.

Renditja e bastebërësve më të mirë të sporteve elektronike me Trustly
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerTomas NovakFact Checker

Rreth Trustly

Kur mendoni për Trustly si një mënyra e pagesës në internet, duhet të mendoni për një motor që drejton një automjet të tërë. Trustly nuk është një mënyrë e pavarur pagese si Skrill ose kartat e kreditit. Në vend të kësaj, infrastruktura softuerike drejton transaksione të tilla duke mundësuar banking të hapur.

Kompania është themeluar në vitin 2008 në Suedi. Truri pas idesë revolucionare ishte Carl Wilson, Lukas Gratte dhe Joel Jakobsson. Që atëherë ajo ka zgjeruar operacionet e saj në të gjithë Evropën dhe Shtetet e Bashkuara. Ata gjithashtu nisën operacionet në Australi në vitin 2021 dhe arritën 230 milionë dollarë të ardhura me mbi 650 punonjës. Selia e kompanisë është në Stokholm, Suedi.

Trustly filloi duke mundësuar vetëm transaksione bankare. Sot, ajo ka sjellë mbi 8,000 tregtarë në këtë tufë pagesash të sigurta dhe të sigurta. Përdoret nga shitës si Alibaba, Facebook, eBay, Dell, Transferwise dhe UNICEF. Më shumë se 525 milionë blerës përdorin Trustly për të paguar nga llogaritë e tyre bankare, një shifër më e madhe se ajo e përdoruesve të kartave. Kompania punon me më shumë se 6300 banka në fushat e saj të operimit.

Është një metodë pagese që shumë libra sportive po përdorin, veçanërisht me rritjen e basteve esports.

Si të bëni një depozitë me Trustly

Ky është një opsion pagese që bastorët e esports e duan për shkak të thjeshtësisë së tij. Trustly nuk kërkon që të regjistroheni ose të shkarkoni një aplikacion. Gjithçka që nevojitet është që kazinoja ose faqja juaj e preferuar e basteve ta pranojë atë si një mënyra e depozitimit. Shumica e librave kryesorë e kanë atë në listën e opsioneve të depozitave.

Për të depozituar:

 • Zgjidhni 'Depozitë' në faqen e internetit të librit sportiv. Shfaqet një listë rënëse e opsioneve të disponueshme.
 • Nga lista, zgjidhni "Trustly". Një listë e bankave shfaqet në një dritare të ridrejtimit Trustly. Klikoni në atë të preferuar. Mund të përdorni opsionin e kërkimit për të gjetur shpejt bankën tuaj.
 • Më pas banka do t'ju kërkojë të zgjidhni llogarinë nga e cila dëshironi të depozitoni. Futni numrin e llogarisë/emrin e përdoruesit dhe një kod verifikimi p.sh. PIN
 • Vendosni shumën për të depozituar dhe konfirmoni transaksionin. Shuma do të zbritet nga banka juaj dhe do të pasqyrohet menjëherë në llogarinë tuaj të basteve. Më pas mund ta përdorni për të bastuar në sportet tuaja elektronike të preferuara.

Vini re se duhet të vendosni të dhënat tuaja bankare sa herë që dëshironi të paguani përmes Trustly. Kompania nuk ruan kurrë detaje nga ndonjë transaksion. Trustly gjithashtu nuk ka kufij depozitash për sa kohë që keni një bilanc bankar. Nuk ka nevojë të lidhni Trustly me llogarinë tuaj bankare. Banka juaj tashmë e eliminon kërkesën pasi të hyjë në një pakt tregtar me Trustly.

Si të bëni një tërheqje me Trustly

Procesi i tërheqjes është i lehtë dhe i automatizuar. Në shumë mënyra është i ngjashëm me procesin e depozitimit. Përsëri, është inicuar nga faqja e internetit e basteve.

 • Pasi të keni fituar në një raund bastesh, zgjidhni 'Tërheqje' në llogarinë tuaj të basteve.
 • Zgjidhni Trustly si metodën tuaj të preferuar të tërheqjes. Do të ridrejtoheni te faqja Trustly, ku do të shfaqet sërish një listë bankash; zgjidhni bankën tuaj.
 • Vendosni llogarinë në të cilën dëshironi të tërheqni fondet tuaja.
 • Futni shumën që dëshironi të tërhiqni.
 • Konfirmoni transaksionin dhe dilni.

Meqenëse është një proces i automatizuar, nuk mund ta ktheni mbrapsht një tërheqje. Mundësia e vetme në dispozicion është të bëni një depozitë tjetër. Koha e përpunimit varet nga miratimi i Trustly dhe koha e përpunimit të bankës. Miratimi është pothuajse i menjëhershëm, por për shkak të proceseve bankare, mund të duhen 1-2 ditë që paratë të pasqyrohen në llogarinë tuaj. Kjo mund të ndikohet nga fundjavat dhe festat publike.

Shuma minimale e tërheqjes është 10 dollarë. Tërheqja maksimale është e kufizuar në 10,000 dollarë. Transaksionet me besim mund të bëhen si në celular ashtu edhe në PC duke përdorur shfletues të rregullt të internetit.

Të mirat dhe të këqijat me Trustly

Pro

 • Lehtësia dhe siguria e përdorimit - Lojtarët nuk kanë nevojë të krijojnë një llogari ose të shkarkojnë aplikacione. Libri i sporteve, banka dhe Trustly bashkëpunojnë për të eliminuar këtë kërkesë. Si rezultat, lojtari nuk ka nevojë të japë asnjë detaj personal në transaksion. Kjo është një masë e madhe sigurie.
 • Nuk ka detaje të ruajtura - Ju futni të dhënat tuaja përsëri sa herë që ju duhet të bëni transaksione. Kjo do të thotë që askush nuk mund të hyjë në llogarinë dhe transaksionet tuaja pa dijeninë tuaj.
 • Kosto e ulët - Pagesat Shumica e Trustly janë pa pagesë.
 • Shpejtësia - Shumica e pagesave, veçanërisht ato të jashtme, ekzekutohen në çast

Kundër

 • Disa njerëz preferojnë të kenë fjalëkalime të ruajtura, të cilat nuk janë të disponueshme me Trustly
 • Tërheqjet mund të zgjasin deri në dy ditë, që është më e gjatë se disa metoda të tjera të tërheqjes
 • Nuk ka mbështetje të drejtpërdrejtë Trustly për lojtarin
 • Disa banka, veçanërisht jashtë Evropës/SHBA, mund të mos jenë të lidhura me Trustly

Procesi i hapjes së llogarisë me besim

Nëse nuk jeni tregtar që merr pagesa, nuk ka nevojë të hapni një llogari Trustly. Trustly zakonisht lidh tregtarët dhe bankat për ta bërë më të lehtë për ju, konsumatorin, kryerjen e pagesave dhe tërheqjen e parave në bankën tuaj. Për tregtarët, regjistrimi i biznesit të tyre në platformën Trustly nuk kërkon më shumë sesa të vizitoni faqen e internetit ose një agjent.

Për të punuar me Trustly, gjithçka që ju nevojitet është të mbani një llogari në një bankë të mbështetur dhe të vini bast në një faqe interneti që mbështet mënyrën e pagesës. Kontrolloni gjithmonë për të konfirmuar se metoda mbështetet si për depozitat ashtu edhe për tërheqjet.

Opsione të besueshme të mbështetjes së klientit

Përsëri, si një entuziast bastesh ose konsumator i përgjithshëm, vështirë se do t'ju duhet ndonjëherë të kontaktoni mbështetjen e klientit. Institucionet (faqja e internetit dhe banka) zakonisht do të trajtojnë çdo çështje në emrin tuaj. Nëse pagesa ose tërheqja juaj vonohet, Trustly këshilloni që të kontaktoni tregtarin tuaj dhe të kërkoni një faturë pagese. Kjo i paraqitet bankës, e cila vazhdon për të nisur një vazhdimësi.

Sidoqoftë, ekziston një seksion i FAQ-ve të Trustly që mbulon shumicën e çështjeve që mund të hasni me Trustly dhe zgjidhjet për to. Thjesht vizitoni Faqja e mbështetjes me besim dhe zgjidhni kategorinë në të cilën bie problemi juaj. Edhe kur nuk keni përjetuar ndonjë problem, është e rëndësishme të kontrolloni këtë informacion dhe të zgjidhni njohuritë për përdorim në të ardhmen.

Faqja ka një formular kontakti që mund ta plotësoni nëse vërtet mendoni se problemi juaj ka nevojë për vëmendje personale. Ankesat gjithashtu mund të drejtohen në Departamentin e Ankesave në Trajtimi i ankesave të klientit faqe.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi