Lajme

August 11, 2022

Njoftimi i pjesëmarrësve për DreamHack 2022

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Sipas Twin Galaxies dhe Librit të Rekordeve Guinness, DreamHack është partia më e madhe LAN dhe festivali kompjuterik në nivel global. Ngjarja paraqet trafikun më të shpejtë dhe më të madh të internetit në botë. Të apasionuarit mund të parashikojnë disa ngjarje të rëndësishme të ardhshme përmes basteve online esports. Këto turne transmetohen drejtpërdrejt në platforma të ndryshme.

Njoftimi i pjesëmarrësve për DreamHack 2022

DreamHack Melbourne 2022

Ngjarja është planifikuar në Melburn dhe Parqet Olimpike midis 2 dhe 4 shtator. Counter-Strike: Global Offensive po kthehet në skenën kryesore në Australi për tre ditë intensive konkurrimi për herë të parë që nga IEM në 2019.

Ekipet pjesëmarrëse

Me afrimin e konkursit, garuesit do të zyrtarizohen. Në mënyrë tipike, tre ekipe janë fituesit e kualifikimeve të mbyllura, ndërsa pesë skuadra marrin ftesa direkte për këtë ngjarje.

Formati përbëhet nga dy grupe me eliminim të dyfishtë (GSL) dhe një fazë grupore. Secili grup ka katër ekipe, dhe ndeshjet hapëse dhe fituese janë Bo1. Ndeshjet për eliminim dhe finalja janë Bo3. Dy skuadrat e para të secilit grup kalojnë në play-off.

Të gjitha ndeshjet në grupin me një eliminim të playoffs janë Bo3. Tetë ekipe që konkurrojnë në Global Offensive do të konkurrojnë jashtë linje për një çantë çmimi prej 100,000 USD. Fituesi i çmimit kryesor do të marrë 50,000 dollarë, dhe i dyti do të marrë 20,000 dollarë. Ekipet që renditen në vendin e tretë dhe të katërt do të marrin secila një shpërblim prej 10,000 dollarësh. Grupi i çmimeve për ekipet e vendeve të pesta dhe të gjashta është respektivisht 3,000 dhe 2,000 dollarë.

Lojëra të tjera në ngjarje

Të dielën, më 4 shtator, DreamHack Melbourne do të presë finalen e madhe të LCO Split 2. Gara do të prezantojë ekipet më të mira të League of Legends në Oqeani. Halo Infinite do të luhet gjithashtu në DreamHack Melbourne. Ngjarja Rajonale e HCS ANZ do të zhvillohet gjatë gjithë fundjavës.

DreamHack Roterdam 2022

Ngjarja kryesore e Javës së Lojërave RTM do të jetë DreamHack Rotterdam, e cila do të kthehet në Rotterdam Ahoy midis 14 dhe 16 tetorit. Disa ngjarje esports, një LAN i konsiderueshëm, një studio transmetimi, faza argëtimi dhe një ekspozitë e madhe lojrash ku të pranishmit mund të shikojnë pajisjet dhe lojërat më të reja do të jenë të gjitha pjesë e një festivali esports dhe lojrash që do të zhvillohet këtë vit.

Ekipet pjesëmarrëse

Tetë skuadra do të angazhohen në luftime kundër-goditjeve jashtë linje në Serinë Challenger ESL. Një fazë në grup me dy grupe me eliminim të dyfishtë (GSL) është një veçori formati. Secili grup përbëhet nga katër skuadra, dhe ndeshjet e para dhe fituese janë Bo1. Dy klubet e para nga secili grup kalojnë në play-off pas ndeshjeve të eliminimit dhe kampionatit, që janë çështje të Bo3. Kllapat me një eliminim me ndeshje Bo3 përbëjnë formatin e playoff-it.

Pas kualifikimit, pjesëmarrësit do të konfirmohen. Veçanërisht, disa ekipe marrin ftesa direkte. Fituesi i çmimit kryesor do të marrë 50,000 dollarë, dhe i dyti do të marrë 20,000 dollarë. Ekipet që renditen në vendin e tretë dhe të katërt do të fitojnë secila një shpërblim prej 10,000 dollarësh. Grupi i çmimeve për ekipet e vendeve të pesta dhe të gjashta është respektivisht 3,000 dhe 2,000 dollarë.

Si të bastni në turnetë e DreamHack

Edhe pse ka shumë libralidhës DreamHack Esports, zgjedhja e më të mirës për nevoja të veçanta mund të jetë sfiduese. Lojtarët duhet të kontrollojnë me një faqe e basteve esports për të konfirmuar shanset e ofruara për tregun ku duan të bastojnë. Shumica e faqeve të basteve esports DreamHack ofrojnë shanse të shkëlqyera.

Llojet e zakonshme të basteve në turnetë DreamHack

  • Bastet e ditës së ndeshjes: Bastet para ndeshjes zakonisht kanë shanse të mira. Kjo është mënyra më e popullarizuar për të vënë bast përpara konkurrencës. Shumica e faqeve të basteve esport postojnë para ndeshjes shanset e basteve sapo të mbarojnë kualifikueset e mbyllura. Shumica e basteve unike janë të arritshme vetëm gjatë basteve para ndeshjes.

  • Bast i drejtpërdrejtë: Në këtë bast, lojtarët do të bastojnë në rezultatin e të gjithë turneut dhe jo vetëm në një lojë specifike. Zakonisht, këto baste janë të arritshme përpara fillimit të ngjarjes.

  • Bast live: Kumarxhinjtë me eksperiencë të njohur me sportin dhe strukturën e shanseve shpesh zgjedhin këtë bast. Një kuptim i plotë i ekipeve dhe lojtarëve individualë përmes këshillave të basteve elektronike është i nevojshëm për bastet live. Lojtarët kanë nevojë për të kuptuar se si të përfitojnë nga shanset e veçanta. Prandaj, ky treg nuk është më i miri për fillestarët.

Strategjitë për të vënë bast në turnetë e DreamHack

Fitues i plotë

Në këtë bast të thjeshtë, individët do të vënë bast që ekipi të fitojë DreamHack Open në nëntor. Megjithatë, shanset për këtë bast në faqet e basteve DreamHack ndryshojnë pak.

Set i Hartave të luajtura

Shumica e ndeshjeve kualifikuese të DreamHack Open janë çështjet më të mira nga tre. Bastet në numrin total të hartave të luajtura me Handikap Mbi dhe Nën 2.5 janë më të përhapurit. Kur loja shkon në tre ndeshje, basti Mbi fiton. Në mënyrë të ngjashme, kur ndonjë ekip fiton 2-0, fiton Basti Under. Disa bastebërës ofrojnë gjithashtu alternativa të basteve Çift/Tek përveç opsioneve Mbi/Nën.

Rezultati përfundimtar

Bastorët mund të parashikojnë rezultatin përfundimtar në seritë më të mira nga tre ose më të mirat në pesë në vend që të zgjedhin vetëm fituesin. Ky bast mund të ofrojë vlerë të shkëlqyer kur një person ka fatin të hamendësojë saktë rezultatin.

Numri i përgjithshëm i hartave që fiton një ekip

Faqet e basteve në internet DreamHack ofrojnë bast të saktë të rezultatit përfundimtar në metoda të ndryshme. Lojtarët duhet të zgjedhin sa harta besojnë se çdo ekip do të fitojë gjatë gjithë garës për të vendosur bastet. Bastorët mund të zgjedhin një ekip për të fituar zero, një ose dy harta.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC
2024-04-10

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC

Lajme