Lajme

November 17, 2022

eSports, një forcë përçarëse në baste

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Nuk ka dyshim që eSports është një forcë përçarëse në skenën e basteve. Gjithnjë e më shumë lojtarë po vënë baste në turnetë dhe ngjarjet e eSports, ndërkohë që prezantuesit po ndryshojnë terren për të përfituar nga potenciali i basteve eSports. Por pyetja kryesore është, çfarë do të sjellë e ardhmja? 

eSports, një forcë përçarëse në baste

Në këtë përmbledhje, mësoni më shumë rreth infiltrimit të eSports në skenën e basteve në internet, faktorët që nxisin rritjen e tij, tendencat e fundit dhe më shumë.

Historia e basteve eSports daton rreth vitit 2014 kur disa faqe bastesh filluan të ofrojnë tregje bastesh. Megjithatë, jo shumë lojtarë të fatit dinin për eSports, dhe disa lojtarë besonin se ndeshjet ishin të rregulluara.

Bastet e Sporteve dhe eSporteve në numra

Video lojërat janë rritur në mënyrë eksponenciale në dekadën e fundit. Sot, është një nga tregjet me rritje më të shpejtë, me studimet e fundit që tregojnë se tregu global i eSports kishte vlerë rreth 957.5 milionë dollarë në 2019 dhe është rritur në një industri prej 1.08 miliardë dollarësh në 2022.

Dhe nuk janë vetëm sportet elektronike që po rriten; Bastet eSport po dëshmojnë gjithashtu rritje eksponenciale. Një dekadë më parë, biseda u rrotullua kryesisht rreth asaj që është eSports dhe jo si të bastni në eSports. Por sot, bastet e Sporteve janë po aq të njohura sa kurrë më parë. 

Sipas të dhënave të publikuara nga Business Research Insights, industria e basteve eSports u vlerësua në 9,749 milionë dollarë në vitin 2021 dhe pritet të rritet me një normë të përbërë rritjeje vjetore (CAGR) prej 13.7% për të lulëzuar në një treg prej 24,190 milionë dollarësh.

Statistikat e mësipërme tregojnë qartë se bastet online eSports janë një industri e madhe. Këtu lind pyetja, çfarë ka nxitur rritjen sporadike të basteve eSports? Epo, disa faktorë qëndrojnë prapa interesit të papritur për eSports midis bastorëve.

Së pari është fakti që videolojërat kanë një ndjekës të madh. Raportet e fundit tregojnë se do të ketë mbi 500 milionë entuziastë të sporteve elektronike deri në fund të 2022. Turnetë tërheqin gjithashtu shikueshmëri të madhe, me Serinë Botërore të Free Fire 2021 në krye, pasi vendosi një rekord prej 5.41 milionë shikuesish në maksimum. Nga mbi 5 milionë shikues, një numër i konsiderueshëm është në baste.

Një faktor tjetër është disponueshmëria e operatorëve të basteve që ofrojnë tregje bastesh eSports. Ndryshe nga e kaluara, shumë sajte bastesh për lojëra elektronike sot u ofrojnë lojtarëve mundësinë për të bastuar në garat dhe turnet më të mirë të eSports gjatë gjithë vitit. 

Disa janë bastevënës të njohur që kanë shtuar tregjet e basteve eSports, ndërsa të tjerët janë sajte të reja që fokusohen vetëm në eSports. Vlen gjithashtu të përmendet se disa kompani bastesh janë aktive në ekosistemin eSports, duke sponsorizuar ekipet e eSports.

Ka edhe shumë turne dhe gara mbahen gjatë gjithë vitit, kështu që lojtarët nuk mund të humbasin tregjet e basteve, qofshin tregjet e basteve Dota 2, Call of Duty, Valorant, League of Legends, etj. Këto turne tërheqin grupe të konsiderueshme çmimesh që veshin veshjet e eSports.

Ndoshta aspekti më i madh që ka formësuar industrinë e basteve eSports është pandemia. Pasi ndeshjet e drejtpërdrejta u ndërprenë për të parandaluar përhapjen e Covid-19, eSports mbushi boshllëkun tani që atletët profesionistë mund ta luftonin atë nga distanca.

E ardhmja e basteve eSports

Siç u përmend më herët, bastet e Sporteve kanë një të ardhme të ndritur. Të gjitha parashikimet tregojnë se bastet eSports janë këtu për të qëndruar, edhe pse nuk mund të kalojnë sportet tradicionale në skenën e basteve. Por tashmë, ajo po i kalon sportet virtuale. Pra, cilët janë disa nga faktorët që do të formojnë të ardhmen e basteve eSports?

E para është rritja e eSports. Ndërsa eSports vazhdon të rritet, kështu do të rriten edhe bastet eSports. Një aspekt tjetër që do të formësojë tregun e basteve eSports është partneriteti midis lojtarëve kryesorë në eSports dhe operatorëve të basteve. Faqet e basteve eSport po zhvillojnë strategji novatore që i vendosin ato në rreshtin e parë në turnetë dhe garat e eSports.

Bonuset e basteve eSports do të luajnë gjithashtu një rol të madh në zhvillimin e basteve eSports. Për të qëndruar përpara konkurrencës, bastebërësit e Sporteve rreshtoni bonuse dhe promovime fitimprurëse për bastorët e eSports.

Natyra konkurruese e eSports do të jetë gjithashtu një shtytës kryesor i zhvillimit të basteve eSports. Sot, shumë tifozë të eSports kanë ekipet e tyre të preferuara të eSports, ashtu si ekipet në sportet tradicionale kanë tifozë të guximshëm që jo vetëm i shikojnë ekipet e tyre duke luajtur, por edhe bastojnë për to.

Së fundi, zhvillime të tilla si shanset e basteve për veten tuaj do të nxisin gjithashtu rritjen e basteve eSports tani që lojtarët e rastësishëm kanë mundësinë të bastojnë me veten e tyre. Veçoritë e transmetimit të drejtpërdrejtë direkt nga faqja e basteve nënkuptojnë gjithashtu se lojtarët mund të kapin të gjithë aksionin dhe madje të bastojnë në ndeshje të drejtpërdrejta. Nga ana tjetër, ka faqe të këshillave të basteve eSport që ofrojnë parashikime të ndeshjeve.

Përfundimi

Kjo është e gjitha, njerëz, një përmbledhje e mënyrës se si kanë evoluar bastet eSports dhe trajektoren e tyre. Për momentin, bastet e eSports janë një industri e madhe dhe nuk po shfaqin shenja të ngadalësimit. 

Pritet që industria të rritet në vitet e ardhshme, duke dominuar opsionet e basteve si sportet virtuale. Por në fund të fundit, ai nuk ka potencial për të tejkaluar bastet tradicionale sportive.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC
2024-04-10

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC

Lajme