Lajme

May 23, 2024

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Marrëveshje kryesore

  • Chris "Zuna" Buechter, një lojtar pionier i Ligës së Legends të Amerikës së Veriut, ka ndërruar jetë në moshën 33-vjeçare.
  • Një faqe GoFundMe e krijuar nga vëllai i tij, Kenneth, ka mbledhur pothuajse 11,000 dollarë për të mbuluar shpenzimet e funeralit.
  • Komuniteti i esports, duke përfshirë figura të shquara si Yiliang "Doublelift" Peng, ka treguar mbështetje dërrmuese.

Chris "Zuna" Buechter, emri i të cilit është sinonim me ditët e para të konkurrimit të League of Legends në Amerikën e Veriut, na la shumë shpejt, duke ndërruar jetë më 20 maj në moshën 33-vjeçare. Lajmi, i raportuar për herë të parë nga vëllai i tij Kenneth përmes një fushatë e përzemërt GoFundMe që synon financimin e shpenzimeve të funeralit të Zuna-s, ka shkaktuar zhurmë në komunitetin e esports. Kenneth zbuloi se largimi i parakohshëm i Zunës ishte për shkak të "një episodi mjekësor të papritur të papritur"

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Në këtë kohë, përpjekja për crowdfunding ka fituar mbështetje të konsiderueshme, duke grumbulluar afërsisht 11,000 dollarë, pjesërisht falë donacioneve nga atletët aktualë dhe të mëparshëm të League of Legends esports, duke përfshirë një kontribut të dukshëm nga Yiliang "Doublelift" Peng. Kjo përgjigje dërrmuese nënvizon natyrën e ngushtë të vëllazërisë esports dhe shenjën e pashlyeshme që Zuna la në skenë.

Udhëtimi i Zuna drejt yjeve të esports filloi me kualifikimin e tij për NA LCS Spring Split 2013 si pjesë e Team FeaR, e cila më pas u riemërua në Team Vulcun. Nën drejtimin e tij, skuadra zuri vendin e tretë në play-off, duke fituar një vend në turneun prestigjioz Worlds 2013. Edhe pse viti 2014 pati një rënie në karrierën e tij në League of Legends, Zuna gjeti energji të përtërirë në Heroes of the Storm të Blizzard, duke iu bashkuar Cloud9 dhe më vonë duke luajtur për organizata me famë si Tempo Storm dhe Team Naventic deri në pensionimin e tij në 2018.

Lajmi për ndarjen nga jeta të Zunës ka nxitur një vërshim homazhe në rrjetet sociale, duke nxjerrë në pah shpirtin e tij të gëzuar dhe pasionin për lojërat. Xmithie, një ish-shok skuadre, kujtoi Zuna si "personi më i gëzuar" që kishte kënaqësinë të njihte. Kjo ndjenjë është bërë jehonë nga shumë njerëz brenda komunitetit të esports, duke pikturuar një fotografi të një njeriu, gjallëria dhe entuziazmi i të cilit për jetën ishin po aq ndikues sa trashëgimia e tij e lojërave.

Historia e Zunës është një kujtesë prekëse e elementit njerëzor pas ekraneve; e ëndrrave, betejave dhe miqësisë që përcaktojnë udhëtimin e esports. Ndërsa komuniteti vajton, ai feston gjithashtu jetën e një lojtari që guxoi të ëndërronte, të konkurronte dhe të frymëzonte. Chris "Zuna" Buechter mund të jetë larguar nga skena, por trashëgimia e tij do të jetë përgjithmonë pjesë e historisë së esports.

(Raportuar për herë të parë nga: Kenneth Buechter, maj 2023)

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Gjysma e dytë e sezonit ALGS 2024: Një zhytje e thellë në fenomenin e sporteve
2024-06-02

Gjysma e dytë e sezonit ALGS 2024: Një zhytje e thellë në fenomenin e sporteve

Lajme