Gjithçka rreth League of Legends Betting Odds

Gjatë viteve të fundit, ka pasur një rritje masive të njerëzve që kanë filluar të futen në baste për lojëra esports si League of Legends. Një nga faktorët kryesorë që kontribuan në këtë ishte mbyllja e ngjarjeve të rregullta sportive për shkak të Covid 19.

Nëse jeni adhurues i sporteve elektronike të League of Legends, mund të mendoni gjithashtu të futeni në bastet e League of Legends. Ndonëse nuk është e komplikuar në pjesën më të madhe, një gjë për të cilën duhet të mësoni më shumë janë shanset e basteve të League of Legends, që është pikërisht ajo që do të shpjegojmë këtu në detaje.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Gjithçka që duhet të dini për shanset e basteve për League of Legends

Përpara se të futeni në bastet e League of Legends, ka disa kushtet e basteve esports për të cilat duhet të mësoni. Një nga më të rëndësishmet prej këtyre kushteve janë koeficientët e basteve, ose në rastin tonë, shanset e basteve të League of Legends.

Ka shumë për të mësuar në lidhje me shanset e basteve të League of Legends, si për shembull se si të gjeni më të mirat dhe cilat lloje ekzistojnë. Shanset e basteve gjithashtu ju ofron disa informacione të vlefshme në lidhje me bastin që do të bëni, gjë që është thelbësore nëse nuk dëshironi të humbni gjatë gjithë kohës. Ju mund të bëni shumë mirë në bastet e League of Legends nëse dini shumë për shanset e basteve dhe jo shumë për termat e tjerë.

Shpjegohen shanset e basteve të League of Legends

Bastet e League of Legends kanë thjesht shanse për rezultate të caktuara në ngjarjet e esporteve të League of Legends. Shanset në baste përcjellin dy nga elementët më themelorë të basteve esports, duke përfshirë shumën që do të merrni nëse fitoni bastin dhe sa gjasa mund të ndodhë një rezultat specifik.

Për shembull, le të themi se finalja e madhe për një turne të League of Legends po zhvillohet midis T1 dhe Gen.G. Në këtë ndeshje mund të ndodhin disa rezultate. T1 mund të fitonte ngjarjen, Gen.G mund të merrte një numër të caktuar vrasjesh, ose T1 mund të merrte vrasjen e parë.

Bookmakers përdorin shanset e basteve për të përcaktuar gjasat që secili prej rezultateve të sipërpërmendura të ndodhë. Një tjetër gjë që na tregojnë shanset e basteve është shuma e parave që do të merrni në këmbim për të fituar një bast.

Bastorët duhet të jenë të vetëdijshëm për shanset më të fundit përpara se të vendosin një bast. Të dish se cili rezultat ka një shans më të lartë për të ndodhur është një informacion i vlefshëm dhe nuk duhet të injorohet. Gjithashtu, njohja e shumës që do të merrni në këmbim për të fituar bastin, do t'ju ndihmojë të vendosni nëse bastet për një rezultat të caktuar ia vlen të rrezikoni.

Llojet e koeficienteve të basteve LoL

Ju mund të pyesni veten se si mund t'i lexoni shanset e basteve për të kuptuar shanset e sakta të një rezultati të caktuar dhe sasinë e kthimit që do të merrni. Kjo do të varet nga lloji i koeficienteve të përdorura për bastet e League of Legends, i quajtur edhe formati tek. Çdo format i çuditshëm ka një metodë të ndryshme për leximin e tyre. Këtu janë disa nga llojet më të zakonshme të shanseve LoL.

Shanset thyesore

Shanset thyesore përdorin një fraksion për të përfaqësuar kthimin që do të merrni dhe shanset që rezultati të ndodhë. Për shembull, një rezultat i veçantë për një ndeshje të League of Legends mund të ketë shanse të pjesshme prej 5/3, të shqiptuara pesë me tre.

Së pari, shanset e pjesshme prej 5/3 ju tregojnë se do të merrni 5 dollarë në këmbim nëse vini bast 3 dollarë dhe fitoni bastin, ku 2 dollarë është shpërblimi juaj për të fituar bastin. Në të njëjtën mënyrë, nëse vini bast 6 dollarë, do të merrni 10 dollarë në këmbim, me 4 dollarë që janë shpërblimi juaj.

Së dyti, meqenëse shanset prej 5/3 ju sjellin një kthim më pak se dyfishi i shumës suaj të basteve, një rezultat me këto shanse do të ketë një shans më të lartë për të ndodhur. Nga ana tjetër, një rezultat i koeficienteve 3/1 ka shumë më pak shanse të ndodhë sepse shpërblimi është trefishi i shumës së bastit.

Shanset dhjetore

Ju mund t'i konvertoni shanset thyesore në shanse dhjetore drejtpërdrejt duke përdorur ndeshjet. Shanset prej 5/3 bëhen 1,67 për formatin dhjetor, dhe 3/1 bëhet 3,0. Shanset dhjetore janë më të lehtat për t'u lexuar. Numri përfaqëson shumëfishin e saktë që do të merrni në këmbim. Për shembull, nëse vini bast 100 dollarë për një rezultat me shanse 3.0, do të merrni 300 dollarë në këmbim, me 200 që është shuma juaj fituese.

Shanset Amerikane

Shanset amerikane përdorin një numër me një shenjë pozitive ose negative. Shanset -150 do të thotë që ju duhet të vini bast 150 dollarë për të fituar 100 dollarë. Nga ana tjetër, shanset prej +150 do të thotë që ju do të merrni 150 dollarë në këmbim të basteve 100 dollarë.

Ku të gjeni shanset më të mira të League of Legends

Ndërsa bastet në League of Legends, një nga gjërat më të rëndësishme që duhet të keni parasysh janë shanset e basteve. Gjithashtu, shanset e basteve janë një nga faktorët kryesorë që duhet të keni parasysh kur vendosni për një bastevënës online esports. Ju dëshironi të zgjidhni bastebërësit që kanë shanset më të mira të basteve.

Ju mund të pyesni se cilat janë shanset e mira të basteve. Meqenëse shanset e basteve përcaktojnë shumën që do të merrni në këmbim për të fituar bastin, shanset më të mira të basteve janë ato që ju ofrojnë shumën më të madhe të kthimit për bastet që fitoni.

Për të gjetur shanset më të mira të League of Legends, mund të shikoni se cilat shanse janë të disponueshme për një treg të caktuar bastesh në disa libralidhës në internet. Kjo është për shkak se pothuajse të gjithë basteshkruesit kanë shanse paksa të ndryshme. Disa libralidhës kanë shanse me kthime të vogla të paarsyeshme, madje edhe në baste të rrezikshme. Ju duhet të filtroni këto lloje platformash dhe të zgjidhni ato që ofrojnë shanse me kthime të mëdha.

Kjo mund të duket si një detyrë që kërkon kohë dhe e lodhshme. Megjithatë, nuk duhet të shqetësoheni. Ekziston një mënyrë më e lehtë për të gjetur shanset më të mira të League of Legends. Ju mund të shikoni EsportRanker për rishikimet e faqeve të basteve, ku disa nga faqet më të mira të basteve vlerësohen bazuar në disa standarde, duke përfshirë cilësinë e koeficienteve të basteve.

Shanset më të mira të basteve Live LoL

Me bastet konvencionale, ju vendosni baste për rezultatet e një ndeshjeje përpara se ndeshja të fillojë. Megjithatë, ekziston një lloj tjetër bastesh që ju lejon të vendosni baste në një ndeshje siç zhvillohet, e cila quhet baste esport live.

Meqenëse situata e një ndeshjeje të League of Legends mund të ndryshojë ndërsa përparon, gjasat që të ndodhin rezultate specifike gjithashtu ndryshojnë. Për këtë arsye, krijuesit e basteve përditësojnë vazhdimisht shanset e tyre për baste live, ku këto koeficiente quhen koeficientë të basteve live.

Ka disa përfitime të përdorimit të koeficienteve të basteve live mbi koeficientët e rregullt. Së pari, shanset e basteve live janë shumë më të sakta për atë se çfarë rezultati ka të ngjarë të ndodhë, sepse ato përditësohen sipas situatës së ndeshjes. Së dyti, ju mund të monitoroni nga afër një ngjarje me baste live dhe të krijoni një strategji më të mirë bastesh për të përmirësuar shanset tuaja për sukses.

Një avantazh tjetër i përdorimit të shanseve të basteve live është se ndonjëherë shfaqen mundësi të çmendura bastesh. Këto mundësi ose ju japin shanse super të larta për të fituar bastin ose për të marrë kthime jashtëzakonisht të larta.

Bast në League of Legends me para të vërteta

Jo shumë njerëz dinë për të, por ju mund të bastni në League of Legends me para të vërteta. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të gjeni një libralidhës që ofron tregje bastesh për esports League of Legends. Procesi i basteve LoL me para të vërteta është mjaft i thjeshtë pasi të keni zgjedhur një libralidhës.

Për të vënë bast në League of Legends me para të vërteta, shkoni në faqen kryesore të krijuesit të basteve që keni zgjedhur dhe më pas regjistrohuni në platformë.

Pas kësaj, zgjidhni një opsion depozitimi nga ato të disponueshme dhe bëni depozita me vlerën e shumës me të cilën dëshironi të vini bast. Tani mund të shikoni disa ngjarje të League of Legends dhe tregje bastesh dhe të vendosni baste për rezultatet për të cilat ndiheni mirë.

Nëse jeni në gardh për të filluar të futeni në bastet e League of Legends me para të vërteta, marrja e vendimit është shumë e thjeshtë. Gjithçka që duhet të bëni është të pyesni veten, "a jeni një lojtar i mirë i League of Legends dhe a dini shumë për esports League of Legends?" Nëse përgjigja është po, duhet ta provoni patjetër.

Pyetjet e shpeshta

A janë të ligjshme bastet e League of Legends?

Në pjesën më të madhe, është krejtësisht e ligjshme. Megjithatë, ju duhet të jeni mbi moshën ligjore të kërkuar për lojërat e fatit dhe duhet të luani kumar vetëm në platforma të regjistruara dhe të licencuara. Disa vende kanë ndaluar lojërat e fatit, ndaj duhet të kontrolloni edhe ligjet e vendit tuaj.

Ku mund të gjej shanset më të mira për bastet LoL?

Nuk ka asnjë faqe me shanset më të mira për League of Legends. Ju do të duhet të krahasoni shanset e ofruara në disa site bastesh dhe më pas të zgjidhni atë që ju jep fitimin më të lartë.

Çfarë lloje të shanset e basteve LoL ekzistojnë?

Ekzistojnë tre lloje të koeficienteve të basteve për League of Legends, duke përfshirë koeficientët Fractional, Shanset Dhjetore dhe Shanset Amerikane. Këto lloje quhen edhe formate tek.

Ku të bastni në League of Legends me para të vërteta?

Ju mund të bastni në League of Legends me para të vërteta në bastebërësit në internet që kanë libra sportive për sportet elektronike. Pothuajse të gjitha faqet e basteve esports ofrojnë tregje bastesh për ngjarjet e League of Legends.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

LAN ose Online: Një Make-Or-Break për bastorët e eSports
2022-12-29

LAN ose Online: Një Make-Or-Break për bastorët e eSports

Pandemia globale ka sjellë një bum në bastet e Sporteve. Ai gjithashtu ndaloi turnetë LAN, por solli rritjen e turneve në internet. Sidoqoftë, turnet e drejtpërdrejta LAN po kthehen me lehtësimin e bllokimeve dhe programet e imunizimit që rezultojnë efektive.