Evil Geniuses

November 23, 2023

Gjenitë e këqij thuhet se do të largohen nga industria e sporteve elektronike: Ndikimi i mundshëm dhe sfidat financiare

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Kohët e fundit, ka pasur pretendime që sugjerojnë se Evil Geniuses, një organizatë e shquar e sporteve elektronike, mund të përgatitet të largohet nga industria. Këto pretendime, të bëra nga 'të brendshëm të industrisë', u raportuan në Sports Business Journal. Spekulimet u ngritën pasi Evil Geniuses vendosën të tërhiqen nga LCS (Seria e Ligës së Legends Championship). Është thënë se organizata është përpjekur në mënyrë aktive të shesë divizionin e saj esports, por deri më tani asnjë blerës nuk ka shfaqur interes.

Gjenitë e këqij thuhet se do të largohen nga industria e sporteve elektronike: Ndikimi i mundshëm dhe sfidat financiare

Ndikimi i mundshëm

Ndërsa është e rëndësishme të theksohet se këto pretendime aktualisht janë të paverifikuara, nëse janë të vërteta, ato mund të kenë implikime të rëndësishme për industrinë e esports. Evil Geniuses ka qenë një prani e gjatë në esports që nga fillimi i viteve 2000 dhe ka marrë pjesë në disiplina të ndryshme esports.

Shqetësimet për gjenitë e liga

Gjenitë e Keq së fundmi arritën sukses duke fituar turneun VALORANT Champs dhe duke marrë vendin e parë, së bashku me një çmim prej 1 milion dollarësh. Megjithatë, ka shqetësime për të ardhmen e organizatës. Ajo ka shpërbërë listën e saj Dota 2, e cila ishte e bazuar në Amerikën e Jugut, dhe ka paqartësi rreth ekipeve të saj në Counter-Strike 2 dhe VALORANT.

Artikulli në Sports Business Journal nuk dha detaje specifike, por ai theksoi qëllimin e dukshëm të Evil Geniuses për të shitur divizionin e saj të esports, qoftë në tërësi ose në pjesë.

Sfidat financiare

Largimi i mundshëm i gjenive të liga nga sportet elektronike mund të jetë rezultat i peizazhit sfidues ekonomik në industri. Raportet janë shfaqur këtë vit që sugjerojnë se organizata është përballur me vështirësi financiare dhe ka funksionuar me një staf të kufizuar.

Ndikimi në Industri

Nëse Evil Geniuses me të vërtetë del nga skena e esports, do të ishte një goditje e rëndësishme për industrinë. Ky vit ka parë tashmë pushime të shumta nga puna, mbyllje të organizatave dhe partneritete të dështuara. Largimi i një organizate të shquar si Evil Geniuses do të nënvizonte më tej betejat me të cilat përballen sportet elektronike.

Për më shumë përditësime mbi industrinë e sporteve, vizitoni Esports.net.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Fushata "Monopoly GO Victory": Fito shpërblime të mëdha dhe zare falas
2024-02-16

Fushata "Monopoly GO Victory": Fito shpërblime të mëdha dhe zare falas

Lajme