Bast në The Golden League 2024

Golden League është një garë globale eSports e drejtuar nga Elite Gaming Channel dhe Lord_Patito. Është ngjarja më e renditur nga Epoka e Perandorisë (AoE) IV dhe ofron më shumë se dhjetë javë veprime rraskapitëse nga disa prej lojtarëve më të mirë të Epokës së Perandorisë. Me një grup të përbashkët çmimesh prej 125,000 dollarësh, kjo ngjarje konsiderohet si një nga ekskluzivitetet më të mëdha të AoE.

Kjo ngjarje, si me shumicën e turneve eSport, është plotësisht online. Liga e Artë fillon me lojtarët që marrin pjesë në dy raunde kualifikuese njëditore. Lojtarët që kualifikohen për ngjarjen kryesore, e cila përfshin 64 lojtarë, luajnë në tre raunde kllapa. Tetë nga lojtarët më të mirë nga secili grup garojnë në një format të rrumbullakët pas çdo raundi. Katër më të mirët zgjidhen më pas për një playoff të fundjavës.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Rreth Age of Empires

Epoka e Perandorive është një lojë e vlerësuar me çmime të Strategjisë në kohë reale (RTS) me një trashëgimi të dekoruar që përfshin mbi një dekadë. AoE identifikohet veçanërisht nga loja e saj strategjike e ankoruar në qytetërimet kryesore historike. Titulli është përhapur në kohët historike, nga epoka e gurit deri në kohët moderne. Më mirë akoma, seriali gjithashtu kap disa krijesa legjendare së bashku me mitologjinë e lashtë. Ndërsa ka shumë për të mësuar nga loja, ka më shumë për të shijuar lojën.

Age of Empires u publikua për herë të parë më 15 tetor 1997. Që atëherë, marka AoE ka shitur më shumë se 15 milionë kopje, duke e bërë atë një nga titujt më të njohur në Zhanri RTS. Seria AoE ka qenë një forcë për t'u marrë parasysh në lojërat e PC gjatë dekadës së fundit. Ndërsa disa lojëra video përdorin disa nga mekanikat e AoE, asnjëra nuk përputhet me reputacionin dhe pozicionin e lidhur me AoE.

Lojë e lojës

Objektivi i lojës është të lejojë lojtarët të zhvillojnë qytetërimin e tyre nga një grusht gjuetarësh dhe grumbullimesh për të formuar një perandori të gjerë të Epokës së Hekurit. Për të siguruar një fitore në lojë, lojtari duhet të mbledhë në mënyrë aktive burime për të luajtur nga ndërtesat më të reja dhe të përdorë teknologji të avancuara. Në mënyrë të ngjashme, burimet duhet të përdoren me kursim pasi ato priren të jenë të pakta ndërsa zhvillohet loja.

Veçanërisht, loja ka 12 qytetërime, secila me atribute unike. Ndërsa loja shpaloset, lojtarët duhet të përparojnë në katër faza. Këto përfshijnë Epokën e Gurit, Epokën e Veglave, Epokën e Bronzit dhe Epokën e Hekurit. Çdo përparim në lojë sheh një lojtar që fiton teknologji, armë dhe njësi të reja.

Epoka e zhvillimit të Perandorive

Siç u përmend më parë, historia e Epokës së Perandorisë daton në vitin 1997, kur Ansemble Studios e nxori atë. Gjatë viteve të saj të hershme, loja ishte një e llojit të saj, duke krehur një përzierje të përsosur të Warcraft dhe Qytetërimit. Edhe pse kjo lojë kishte disa mbështetëse softuerësh, ato u zgjidhën shpejt duke përdorur arna.

Epoka e Perandorisë II

Age of Empire II, The Age of Kings, ishte titulli i dytë i serisë, i lëshuar në shtator 1999. Megjithëse kjo lojë kishte disa ngjashmëri me paraardhësin e saj, ajo gjithashtu kishte karakteristika superiore, të cilat e panë atë të merrte vlerësime dhe çmime të shumta në qarqet e lojërave . Me kalimin e viteve, ky titull pësoi përmirësime të shumta, duke përfshirë grafikë 4K, mbështetje për Xbox Live dhe arritje ekskluzive.

Epoka e Perandorisë III

Tetori 2003 pa fansat e AoE të mirëpritur Age of Empires III, i ndërtuar mbi një version të përmirësuar të Epokës së Mitologjisë dhe grafika të përditësuara. Prezantimi i Home Cities si një sistem mbështetës për lojtarët në botën e re. Ashtu si paraardhësit e tij, AOE III pati disa zgjerime kryesore, të tilla si Shefat e Luftës dhe dinastitë aziatike.

Epoka e Perandorive IV

Age of Empires IV, i lançuar në gusht 2017, është aktualisht versioni më i fundit në seri. Publikimi fillestar kishte ende pjesë të papërfunduara dhe Age of Empire IV u publikua zyrtarisht në tetor 2021. Ky titull gjithashtu i kthen lojtarët në mesjetë dhe përfshin disa mekanikë dhe veçori të serive të mëparshme që ishin hequr në AoE III.

Pse është popullor Golden League?

Popullariteti i Golden League nuk mund të vihet kurrë në dyshim, me Epokën e Perandorive që tërheq më shumë se një milion lojtarë çdo muaj. Ashtu si me shumicën e ngjarjeve eSports, natyra e konkurrencës ka qenë gjithmonë një tërheqje kryesore drejt kësaj loje ndër vite. Nga këndvështrimi i basteve, mundësia për të vendosur baste në turnetë e eSports për të cilët është i pasionuar sjell më shumë argëtim dhe eksitim.

Natyra universale e Turne në internet eSport është një arsye tjetër pse Golden League shfaqet dukshëm në faqet e basteve eSports. Këto lojëra janë të hapura për të gjithë dhe të lehta për t'u ndjekur përmes platformave të transmetimit kanë qenë të dobishme në popullarizimin e konkurrencës.

Bastet në turnetë kryesore të eSport janë bërë të zakonshme. Dhe për shkak se bastet eSports janë të njohura në ditët e sotme, numri i treguesve të etur për të vendosur baste në Golden është rritur. Kjo kërkesë, nga ana tjetër, do të thotë se faqet e basteve bëjnë përpjekje të mëdha për të siguruar që lojtarët të kenë opsione 'të mjaftueshme' në dispozicion.

Njerëzit zakonisht ndjekin të tyren ekipet e preferuara ose lojëra kur bëni baste në turne eSport. Pra, kjo do të thotë që ata mund të analizojnë dhe vendosin baste të informuara në vend që të bëjnë zgjedhje të egra. Ndërsa më shumë njerëz kthehen në Epokën e Perandorive, numri i ngjarjeve dhe mundësive për të bastuar dhe fituar rritet.

Skuadrat fituese të Ligës së Artë dhe momentet më të mëdha

Me zhvillimin e kompeticionit të AoE Golden League, është ende herët për të bërë një thirrje se kush është më i miri në kompeticion. Aksioni rraskapitës i dhjetë javëve të ngjarjes padyshim do të çojë në një kampion.

Lojtarët dhe tifozët e Age of Empires IV kanë shijuar një spektakël të rrallë gjatë kursit të turneut. Ndërsa disa lojtarë më pak të njohur kanë qenë në gjendje të arrijnë disa 'fitore të papritura' gjatë garës, disa nga favoritët e turneut kanë qenë gjithashtu të qëndrueshëm.

Ndërsa turneu shkon drejt mbylljes më 29 maj 2022, është e lehtë të vëmë në dukje disa emra premtues nga tabela e drejtuesve. Diçka në lidhje me turnetë më të mirë të esports është se performuesit më të mirë janë gjithmonë të qëndrueshëm. Ky duhet të jetë parimi udhëzues për çdo bastues të etur për të vënë baste në ligat ose turnetë eSport.

Momentet më të mëdha të AoE IV

Konkursi i Parë Age of Empire's IV, Genesis Competition nga Elite Gaming Channel, u mbajt në vitin 2021. Turnetë panë një lojtar veteran AoE me çmimin e madh. Fituesi, Ørjan "TheViper" Larsen, një kampion i vjetër i Epokës së Perandorive II, doli fitues në ngjarjen e parë "S-tier".

Konkursi i ri pa lojtarë nga komunitete të ndryshme të luftonin atë. Duke qenë se Age of Empires IV ishte një shtesë relativisht e re në listën e turneve eSports, kjo garë tërhoqi emra të mëdhenj nga tituj të tjerë të Epokës së Perandorisë, Warcraft dhe StarCraft. Pavarësisht të gjitha mosmarrëveshjeve, TheViper, lojtari më i dekoruar i Age of Empires II sot, sërish fitoi çmimin e madh duke mposhtur norvegjezin TheMista" Bonidis në finale.

Arritja e TheViper në turne ishte thelbësore në vendosjen e statusit të tij në Epokën e Perandorisë IV. Megjithatë, ai mbetet një lojtar i shquar i AoE II.

Marrëdhëniet kryesore

Lojtarët më të mëdhenj të AoE do të njihen deri në fund të garës së Ligës së Artë të vitit 2022. Sidoqoftë, garat e eSports zakonisht karakterizohen nga konkurrencë e ashpër për shkak të dinamikës së konkurrencës. Ndërsa fituesi meriton nderimet, edhe një lojtar i renditur i pesti në konkurs mund të jetë ende një konkurrent i jashtëzakonshëm. Bastet që vendosin baste në garat e eSport mund të bëjnë shuma të konsiderueshme duke e zhvendosur fokusin e tyre nga çmimi kryesor.

Gjatë konkursit, lojtarët u nënshtrohen të gjitha llojeve të opsioneve si p.sh Fushat e Hapura të Betejave, Lufta jashtë Meta, Përfundim Ekskluziv, Faza e grupit të Playoff-it, dhe Katër finale. Si e tillë, është padyshim e vështirë të zgjedhësh një fitues të drejtpërdrejtë gjatë fazave të hershme të konkursit.

Ku dhe si të bastni në Ligën e Artë?

Liga e Artë është një turne i mirënjohur online i sporteve elektronike brenda komunitetit të basteve. Si të tilla, faqet e basteve në internet eSports mbulojnë ngjarjen. Duke marrë parasysh që faqet e basteve nuk janë krijuar të barabarta, disa bastevënës priren të dështojnë në disa fusha, veçanërisht në gamën e tregjeve të basteve. Në dritën e kësaj, lojtarët e eSports këshillohen gjithmonë të bëjnë disa kërkime për të përcaktuar se cili bastvënës ofron mbulimin më të mirë të tregjeve të basteve.

Përveç mbulimit të tregut, faktorë të tjerë si cilësia e probabiliteteve, stimujt e basteve, disponueshmëria e metodave lokale të pagesës dhe reputacioni i prezantuesit ndikojnë shumë në informimin e zgjedhjes së një lojtari.

Pasi të merret parasysh pyetja se cili është faqja më e mirë e basteve, lojtari duhet të zhvendosë fokusin e tij në mënyrën se si ata vënë bast. Si fillim, lojtarët këshillohen të përfitojnë nga ofertat nga krijuesi i basteve. Për shkak të natyrës së kampionateve eSport, lojtarët duhet të përqafojnë një qasje strategjike. Dhe kjo kërkon një stil dinamik bastesh që minimizon rreziqet dhe ndihmon në menaxhimin e bankrollit. Gjithashtu, lojtarët duhet të jenë të prirur të ndjekin shanset e dhëna nga faqet e basteve eSport online, pasi ato shpesh hedhin dritë mbi rezultatet e mundshme në çdo kampionat apo ngjarje eSports.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi