Bast në Intel Extreme Masters 2024

Intel Extreme Masters, ose IEM, është një ligë turneu për esports. Është një nga seritë më prestigjioze të turneut në botë, dhe trofeu IEM i eventit final është një nga çmimet më të kërkuara për ekipet e esports. Me pak fjalë, IEM është një punë e madhe në esports.

Intel Extreme Masters përbëhet nga një seri turnesh dhe ngjarjesh më të vogla që çojnë në një ngjarje finale masive, me disa nga grupet më të mëdha të çmimeve në lojërat profesionale. Fondi i çmimeve për finalet e 2022 ishte një milion dollarë, i cili do të mbetet i njëjtë për finalet e 2023.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Gjithçka rreth Intel Extreme Masters

Historia

Seria e turneve Intel Extreme Masters filloi qysh në vitin 2006. Finalet e para të IEM u mbajtën duke filluar nga 15 mars deri më 18 mars 2007. Që atëherë, një finale e madhe është mbajtur çdo vit.

Partneritetet

Sponsorët kryesorë për Intel Extreme Masters përfshijnë Intel. Megjithatë, IEM organizohet dhe drejtohet nga Liga e Sporteve Elektronike ose ESL. ESL, në pronësi të Turtle Entertainment, është një nga ligat më të mëdha të lojërave profesionale në botë. Sponsorë të tjerë për IEM përfshijnë Acer Predator, GG.bet, Paysafecard, DHL, MTN dhe DEW AMP Game Fuel.

Vendndodhjet

Intel Extreme Masters është një seri turneu global. Për këtë arsye, ngjarjet për IEM zhvillohen në të gjithë botën. Finalja e madhe për IEM zhvillohet në Katowice, Polonia. Sidoqoftë, finalet për turnetë kualifikuese ose turne rajonalë zhvillohen në pjesë të ndryshme të botës, duke përfshirë Çikago, Shangai dhe Sydney.

Lojëra

Fillimisht, Counter-Strike 1.6 ishte e vetmja lojë e përfshirë në Intel Extreme Masters. Megjithatë, disa video lojëra të tjera i shtohen edhe IEM më vonë. Me kalimin e viteve, lojëra të reja shtohen në IEM dhe disa lojëra hiqen.

Lista e lojërave që dikur ishin pjesë e IEM ose janë pjesë e IEM tani përfshin Counter-Strike 1.6, Warcraft 3: Reign of Chaos, Warcraft 3: The Frozen Throne, World of Warcraft, Quake Live dhe StarCraft II, Liga e Legjendave. Aktualisht, loja kryesore për IEM është Counter Strike Global Offensive (CS: GO).

Gjithçka që duhet të dini rreth CS: GO

Ofensivë Globale Counter-Strike ose CS: GO është një lojë me gjuajtje me shumë lojtarë, e disponueshme në PC, PlayStation 3 dhe Xbox 360. Ndërsa CS: GO u lançua si një titull me pagesë, kohët e fundit është bërë falas, që do të thotë se nuk keni nevojë të paguani një qindarkë për ta luajtur.

CS: GO është gjithashtu një nga lojërat më të njohura me gjuajtje në person të parë, me mbi dhjetë milionë lojtarë aktivë. Edhe sot, ju mund të gjeni lehtësisht mbi gjysmë milioni lojtarë të njëkohshëm në CSGO në Steam.

Historia dhe Zhvillimi

CS: GO është kësti më i fundit i serisë së lojërave të njohura, Counter-Strike, i cili filloi që në vitin 2000. CS: GO është zhvilluar nga Valve dhe Hidden Path Entertainment, që të dyja janë disa nga emrat më të mëdhenj në lojëra. CS: GO botohet nga Valve.

CS: GO hyri në fazën e zhvillimit në mars të 2010, menjëherë pasi Hidden Path Entertainment u përpoq të portonte Counter-Strike Source për konzollat. Loja u zbulua zyrtarisht për publikun më 12 gusht 2011 dhe më në fund u lëshua më 21 gusht 2012.

Skena e Sporteve

CS: GO është një nga lojërat më konkurruese atje për shkak të sistemit të ndërlikuar të renditjes që rendit lojtarët sipas nivelit të tyre të aftësive. Me kalimin e viteve, një skenë masive e sporteve elektronike për CS: GO gjithashtu filloi të rritet. CS: GO esports është aktualisht një nga skenat më të mëdha të esports në botë, me ngjarje të mëdha esports që zhvillohen çdo vit.

Pse Intel Extreme Masters është popullor për bast?

Nëse dëshironi të futeni në bastet CSGO, duhet të konsideroni bastet në ngjarje për Masters Intel Extreme. Ngjarjet e esporteve për Intel Extreme Masters janë deri tani disa nga ngjarjet më të njohura për të vënë bast. Ka disa arsye pse është kështu.

Puna është se IEM është vetë një nga seritë më të njohura të turneve për CS: SHKO. Siç e kemi përmendur tashmë, është gjithashtu ngjarja më prestigjioze, me të gjitha skuadrat kryesore që shkojnë pas finaleve të mëdha.

Për shkak të gjithë atij popullariteti, pothuajse të gjithë basteshkruesit mbulojnë këtë ngjarje. Nuk do t'ju duhet të bëni shumë kërkime për të gjetur bastevënës që ofrojnë opsione bastesh për IEM. Jo vetëm kaq, por për shkak se IEM është kaq popullor, prodhuesit e basteve zakonisht ofrojnë mijëra tregje bastesh për ngjarjet e IEM, gjë që lejon shumë më tepër larmi.

Meqenëse kjo është ngjarja më prestigjioze dhe të gjitha skuadrat më të mira të CS: GO do të luftojnë për trofeun e madh të finales, secila prej këtyre skuadrave do të sjellë performancat e tyre më të mira në eventet IEM. Për shkak të kësaj, ne mund të shohim disa nga momentet më të çmendura në ndeshjet e IEM. E gjithë kjo ndihmon për ta bërë përvojën e basteve shumë më emocionuese.

Ekipet fituese të Intel Extreme Masters dhe momentet më të mëdha

Deri më tani ka pasur mbi 60 ngjarje të IEM në shkallë të gjerë. Secila nga finalet e tyre përkatëse u zhvillua në të gjitha pjesët kryesore të botës, duke përfshirë Dallasin, Katowice, Melburn dhe më shumë.

Disa nga ekipet më të mira e skenës CS: GO esports mori pjesë në këto ngjarje. Ekipet që fituan këto ngjarje kanë gdhendur emrin e tyre si disa nga ekipet më të mira në botë.

Ne kemi parë gjithashtu disa nga momentet më të çmendura në këto ngjarje, duke filluar nga defuzimet e pabesueshme deri te kthetrat dhe goditjet me kokë të paimagjinueshme. Këtu është një listë e fituesve të të gjithë kampionateve IEM dhe disa nga momentet më të mira në historinë e IEM CS: GO.

Lista e Fituesve të Ngjarjeve IEM ndër vite

 • Pentagrami i ekipit
 • Fnatic
 • sportet e miut
 • SK Gaming
 • Fnatic
 • sportet e miut
 • e-STRO
 • mibr
 • wNv Puna ekipore
 • mTw
 • Fnatic
 • sportet e miut
 • SK Gaming
 • Fnatic
 • Gjenitë e liga
 • sportet e miut
 • WeMade FOX
 • Natus Vincere
 • Fnatic
 • Lojëra komplekse
 • Fnatic
 • Natus Vincere
 • Fnatic
 • SK Gaming
 • Natus Vincere
 • Lojëra ESC
 • Ekipi Envy
 • Natus Vincere
 • Mongolët Z
 • Fnatic
 • Ninja në pizhame
 • Astralis
 • SK Gaming
 • Ninja në pizhame
 • Fnatic
 • Klani FaZe
 • NRG Esports
 • Astralis
 • Astralis
 • Team Liquid
 • Team Liquid
 • Astralis
 • Natus Vincere
 • Klani FaZe
 • FURIA Esports
 • Virtus.pro
 • Vitaliteti i ekipit
 • Klubi i Sporteve Kaos
 • Renegatë
 • ViCi Gaming
 • Astralis
 • Gambit Esports
 • Gambit Esports
 • Natus Vincere
 • Renegatë
 • Gambit Esports
 • Bravos Gaming
 • Ninja në pizhame
 • TYLOO
 • FURIA Esports
 • Vitaliteti i ekipit
 • Klani FaZe
 • Re 9
 • Klani FaZe

Momentet më të mëdha në IEM CS: GO History

Ngjarjet e IEM janë të mbushura me momente të çmendura dhe të paharrueshme ku lojtarët profesionistë të CS: GO tregojnë aftësi ekstreme dhe sens të lojës. Këtu janë zgjedhjet tona kryesore për momentet më të mira në historinë e IEM CS: GO.

180 Vrasje me Pistoletë nga Hiko

Në raundin e parë të pistoletës Dust2 ndërmjet Re 9 dhe Ninja në pizhame, Hiko ishte i vetmi i mbetur nga Cloud9 për t'u mbrojtur kundër katër lojtarëve nga Ninjas në Pyjamas. Hiko shkon drejt dyerve të dyfishta, pa e ditur që pas derës së djathtë e pret një lojtar.

Sapo Hiko kalon derën e dyfishtë, lojtari fillon të gjuajë dhe brenda një çast, Hiko bën një 180 dhe e gjuan atë lojtar në kokë. 180 ishte aq i shpejtë sa mund ta humbisje me vetëm një injorim. Është gjithashtu një nga momentet më të rishikuara në historinë e IEM CS: GO.

Katër Vret Pasha në katër sekonda

PashaBiceps ishte i vetmi që mbante Harkun në Inferno pasi katër lojtarë nga Fnatic u përpoqën ta shtynin atë. Megjithatë, ai arriti të përmbysë të katër lojtarët në vetëm një shpërthim. Kjo është padyshim një nga katër vrasjet më të shpejta që janë parë ndonjëherë në historinë e esports CS: GO.

Ku dhe si të bastni në Intel Extreme Masters?

Për të bastuar në ndeshjet e Intel Extreme Masters, do t'ju duhet të gjeni një bastvënës në internet që ofron tregje bastesh për ta. Për fat të mirë për ju, pothuajse të gjithë krijuesit e basteve që mbulojnë esports ofrojnë tregje bastesh për ndeshjet IEM.

Sidoqoftë, jo të gjitha janë të shkëlqyera, dhe disa madje mund t'ju mashtrojnë. Për të shmangur përfundimin në një faqe bastesh të pabesueshme që mund t'ju mashtrojë, shikoni esporranker.com, ku disa nga faqet kryesore të basteve shqyrtohen tërësisht.

Ju mund të zgjidhni çdo faqe nga esportranker.com pa u shqetësuar se mos mashtroheni. Të gjitha platformat në esporranker.com janë testuar posaçërisht për mashtrime.

Me këtë thënë, do të duhet të zgjidhni vetë një platformë sepse do të varet shumë nga preferenca juaj personale. Pasi të keni zgjedhur një platformë, gjithçka që duhet të bëni është të regjistroheni në platformë dhe të bëni disa depozita me vlerën e shumës me të cilën dëshironi të bëni baste.

Pas kësaj, shikoni orarin për ndeshjet IEM dhe gjeni tregjet e basteve në platformë kur ndeshja juaj e preferuar do të zhvillohet. Pasi të jetë bërë kjo, thjesht hidhini një sy shanset e basteve csgo dhe vendosni bast tuaj. Ju duhet të prisni për ngjarje të mëdha si finalet e mëdha të IEM, ku është pjesa më e madhe e emocioneve.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi