Lajme

November 9, 2023

X8: Ultimate VR Multiplayer Hero Shooter

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

X8, qitësi ynë i heronjve me shumë lojtarë 5v5 VR, tani është i disponueshëm në Meta Quest dhe SteamVR. Në këtë artikull, ne do t'i hedhim një vështrim rrugëtimit të zhvillimit të lojës dhe përpjekjeve të bëra për të nxitur një komunitet të angazhuar.

X8: Ultimate VR Multiplayer Hero Shooter

Duke u fokusuar në cilësinë dhe ndërtimin e komunitetit

Në Thirdverse, ne besojmë se zemra e çdo loje qëndron në komunitetin e saj. Që nga fillimi, qëllimi ynë ishte të krijonim një lojë që jo vetëm ofron një VR cilësore dhe përvojë me shumë lojtarë, por gjithashtu nxit një komunitet të lulëzuar lojtarësh.

Një nga fokuset tona kryesore ishte në përvojën VR. Ne kemi zbatuar manipulim kompleks të armëve, një sistem unik "thikash hedhës" dhe aftësi të bazuara në gjeste për të krijuar një përvojë gjithëpërfshirëse të lojës që na dallon nga lojërat 2D në të njëjtin zhanër.

Për të siguruar cilësinë e lojës, ne zhvilluam dy Beta të mbyllura, duke mbledhur komente të vlefshme nga lojtarët e hershëm. Ky reagim na ndihmoi të identifikojmë dhe adresojmë çështje kritike, duke rezultuar në përmirësime në sistemin e hyrjes dhe në aspekte të tjera të lojës.

Ndërtimi i një komuniteti të fortë

Në fund të majit, ne lançuam X8 në Meta App Lab dhe Steam për qasje të hershme. Kjo na lejoi të ndërtonim dhe forconim komunitetin tonë ekzistues duke përpunuar lojën bazuar në reagimet e lojtarëve. Në vetëm katër muaj, mbi 100,000 lojtarë kanë instaluar X8, duke demonstruar popullaritetin e lojës.

Ne kemi qenë të angazhuar në mënyrë aktive me lojtarët tanë, duke rregulluar defektet, duke rregulluar mirë bilancin e lojës dhe duke zbatuar veçoritë e kërkuara. Ky shkëmbim i vazhdueshëm me komunitetin tonë ka qenë i dobishëm në formësimin e lojës dhe sigurimin e suksesit të saj.

Drejtimi i industrisë VR Esports

Një nga qëllimet tona ambicioze me X8 është të vendosim VR esports si një fenomen të zakonshëm. Ne kemi organizuar tashmë tre ngjarje esports VR, duke përfshirë një turne me ftesë për qasje të hershme dhe një turne në Tokyo Game Show. Këto ngjarje kanë vendosur një precedent për të ardhmen e esports VR.

Në gusht, ne nisëm provën fillestare të Ligës sonë të parë zyrtare Early Access X8 në partneritet me Virtual Atletics League (VAL). Ky sezon tetë-javor i lejoi lojtarët të konkurronin në ndeshjet e prishjes 5 v5 dhe të ngjiteshin në renditje për një shans për të fituar një pjesë të grupit të çmimeve prej 10,000 dollarësh. Angazhimi ynë për të promovuar esports VR dhe për të ofruar mundësi konkurruese për lojtarët tanë është i dukshëm në grupin e konsiderueshëm të çmimeve.

Paketa Ekskluzive e Themeluesit

Ndërsa përgatitemi për prezantimin zyrtar, ne jemi të ngazëllyer për të prezantuar Paketën e Themeluesit, 'Mytos'. Kjo paketë përfshin armë ekskluzive të krijuara për të rrëzuar Demi-zotat. Ai është i disponueshëm për një kohë të kufizuar për ata që shkarkojnë X8 gjatë periudhës së lëshimit të tij.

Për më tepër, si shenjë vlerësimi për komunitetin tonë të aksesit të hershëm dhe familjen Discord, ne do t'i vëmë tehun, pistoletën dhe SMG të Shalqirit falas në javët e ardhshme.

Pse X8 është 'Free për të luajtur'

Ne morëm vendimin e qëllimshëm për ta bërë X8 një lojë 'Free për të luajtur'. Të frymëzuar nga suksesi i lojërave revole jo-VR si Overwatch, Apex Legends dhe VALORANT, ne donim të krijonim një lojë që të jetë e aksesueshme për sa më shumë lojtarë të jetë e mundur. Ashtu si në sportet tradicionale, ku çdokush mund të luajë falas me pajisje minimale, ne besojmë se të gjithë duhet të kenë një shans të konkurrojnë dhe të kenë sukses në X8.

Bashkohuni me X8 Journey

X8 është më shumë se thjesht një lojë; është një lëvizje. Me një fokus të fortë në angazhimin e komunitetit, sportet elektronike dhe një përkushtim ndaj cilësisë, ne kemi besim se X8 do të vazhdojë të lulëzojë. Ju ftojmë të bashkoheni me ne në këtë udhëtim të jashtëzakonshëm dhe të formësoni të ardhmen e lojërave VR dhe esporteve VR.

X8 është në dispozicion tani për shkarkim falas në Meta Quest Store dhe në Steam për 9,99 dollarë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports
2024-05-23

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Lajme