Lajme

July 14, 2022

Valorant trondit tregun me publikime të reja

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Valorant është flamuri i parë-person Shooter i krijuar nga Riot Games. Plani i pazakontë i marketingut i Riot duke përdorur transmetues ka vendosur tashmë rekorde të shumta të Twitch. Popullariteti është për shkak të origjinalitetit të lojës dhe teknikës unike të marketingut të Riot që e ka bërë Valorant një zgjedhje për bastet online esports.

Valorant trondit tregun me publikime të reja

Riot Games synon t'i bëjë qitësat strategjikë dhe sportet elektronike të disponueshme lehtësisht për lojtarët fillestarë. Për më tepër, ofruesi po zhvillon lojëra për të tërhequr një skenë të rëndësishme konkurruese. Ofruesi gjithashtu përpiqet të adresojë disa nga kritikat e ngritura ndaj zhanrit nga lojtarët profesionistë.

Agjent i ri i lojës

Agjenti i fundit trim, Neon, u lirua në vitin 2012. Ka kaluar shumë kohë që kur Riot solli një tjetër në lojë. Fansat kanë kërkuar për personazhin e radhës për më shumë se dy muaj. Riot Games zgjodhi të kalonte pak kohë duke përmirësuar përmbajtjen aktuale në lojë, duke përfshirë balancimin e armëve dhe agjentëve dhe përditësimet e hartave.

Kështu thonë burimet Trima lojtarët nuk do të duhet të presin shumë për të parë agjentin e ardhshëm heroik në veprim. Agjenti i ri sjell disa talente të dëmtuara. Deri më tani, ky është i gjithë informacioni i disponueshëm për Agjentin e ardhshëm Valorant, Bounty Hunter, sipas zbuluesve të respektuar të lojës si ValorLeaks.

Ky gjuetar bujarish turk do të ketë një ton gotik dhe fantazues. Agjenti do të ndjekë frikën e lojtarëve nëse ata nuk i varrosin. Vizioni i Riot për të pasur një personazh Bounty Hunter që do ta bënte më "intim" ndjekjen e armiqve në harta është realizuar.

Aftësitë e Agjentit të Ri

Rritja e tifozëve të agjentit ka vënë në dukje gjithashtu aftësitë. Aftësia Prowler thërret një krijesë zbulimi për të gjetur një kundërshtar aty pranë. Kur kundërshtari zbulohet, ata do të bëhen miop. Këto shtesa po shtojnë tregjet e basteve Valorant që mund të përfshihen në faqet e basteve online esport.

  • Kap: Kjo aftësi lëshon një rruzull në qiell që ulet mbi agjentët ngjitur, i lidh dhe i shurdhon ata dhe shkakton dëme në një rreze të shkurtër AoE.
  • Fantazma: Kjo aftësi është identike për t'u kapur. Vetëm rruzull kthehet në qiell dhe shndërrohet në një rojtar i cili u jep një refuzim gjurmësh kundërshtarëve të vëzhguar.
  • Bie nata: Kjo aftësi prodhon një valë mjegullore që hesht, gjurmon dhe prish çdo armik me të cilin bie në kontakt.

Ngjarja kryesore e Serisë Verizon VCT Game Changers

Në kampionat kanë marrë pjesë entuziastë të basteve sportive. Pas një fundjave kualifikimesh të hapura, tetë skuadrat më të mira konkurruan në Serinë e parë të madhe Verizon VCT Game Changers të vitit 2022. 8 skuadrat më të mira nga kualifikimet e hapura vazhduan në turneun kryesor, një grup me dy eliminime që filloi më 6 prill. Futbollistët kishin mundësia për të vënë bast dhe për të ndjekur ngjarjen në faqet e njohura të basteve esport.

Finalja e Madhe e 9 Prillit ishte më e mira nga pesë, të gjitha ndeshjet ishin më të mirat nga tre. Ekipet po konkurronin për një pjesë të fondit të çmimeve dhe pikëve drejt kualifikimit në Kampionatin Botëror të Game Changers. Një total prej 410 pikësh do t'i jepen 16 skuadrave më të mira në çdo Seri Verizon VCT Game Changer.

Çmimet

Cloud9 White dhe 80 pikë ishin fituesit e edicionit, duke marrë 20,000 dollarë dhe 80 pikë. Shopify Rebellion doli i dyti dhe mori 10,000 dollarë dhe 60 pikë. Në vendin e tretë dhe të katërt, përkatësisht, ishin Dignitas Female dhe Counter Logic Gaming Red. Ekipet morën 7,000 dollarë dhe 5,000 dollarë dhe 50 dhe 40 pikë.

Gen.G Black dhe TSM X dolën në vendin e pestë dhe të gjashtë, duke fituar 3000 dollarë dhe 30 pikë. Dy të fundit u renditën përkatësisht në vendin e 7-të dhe të 8-të. VersionX dhe Dart Monkeys morën 1000 dollarë dhe 20 pikë për rezultatet e tyre përkatëse.

Mjeshtra të Trimërisë

2022 Turneu i Kampionëve VALORANT është ngjarja e hapjes së sezonit në vazhdim. Për një shans për t'u kualifikuar në Masters në Reykjavik, mijëra ekipe po konkurrojnë në shtatë gara rajonale të VCT. Individët e interesuar në bastet në këtë ngjarje mund të kërkojnë këshilla për bastet esports në burime me reputacion online. Ngjarja ofron një gamë të gjerë tregjesh për lojtarët.

Ngjarja filloi me një lojë të grupit me dy eliminime të stilit GSL përpara se të kalonte në grupin me dy eliminime me tetë ekipe. Katër skuadrat e para në grup u renditën. pjesa tjetër u nda në dy grupe bazuar në performancën e tyre në eventet Challenger dhe fuqinë e rajonit të tyre.
Dy skuadrat e para do të kalojnë në fazën e eliminimit të dyfishtë, duke u përballur me katër skuadrat e para. Bastet online priren të arrijnë kulmin kur lojërat arrijnë në këtë nivel.

Çmimi

Fituesi do të marrë një çmim në para prej 200,000 dollarësh dhe 750 pikë. Vendi i dytë do të marrë 120,000 dollarë dhe 500 pikë. Ekipet e vendit të tretë dhe të katërt do të marrin përkatësisht 85,000 dhe 65,000 dollarë, dhe 400 dhe 300 pikë. Ekipet e vendit të pestë dhe të gjashtë do të marrin 40,000 dollarë dhe 250 pikë.

Ka ende një shans për baste online esports pasi asnjëra prej tyre nuk është konfirmuar sepse konkursi është ende duke vazhduar. Ekipi FunPlus Phoenix, në veçanti, mori 200 pikë qarku. Për shkak të kufizimeve të udhëtimit të shkaktuara nga lufta Rusi-Ukrainë, ajo nuk ishte në gjendje të konkurronte në Master.

Transmetuesi i YouTube u ndalua

Pas publikimit të një klipi të guximshëm Tirade, një Transmetues Valorant YouTube me 6.9 milionë ndjekës u ndalua. IShowSpeed, një YouTuber i lojrave dhe reper eksperimental, u ndalua nga Valorant dhe tituj të tjerë të Riot Games. Për më tepër, ai mund të përjashtohet nga YouTube për degradimin e një lojtari femër në gjuajtjen e heroit taktik të Riot.

IShowSpeed më pas ka kërkuar falje për veprimet e tij. Ai pretendoi se po kalonte një ditë të keqe në videon virale, e cila duket se ka shkaktuar ndalimin. Ndërsa situata u zgjidh shpejt, ajo ka nxitur debatin rreth bisedave të mbeturinave në lojë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports
2024-05-23

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Lajme