Lajme

February 20, 2022

Rezultati i Kampionatit Dimëror EGC

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Kur bëhet fjalë për bastet online esports, ka disa lojëra që kanë fituar një nivel të lartë të popullaritetit. Shumë prej tyre janë qitës të personit të parë, siç është Call of Duty. Titujt e arenës së betejës me bazë ekipore janë gjithashtu të paraqitura shumë në faqet e basteve esport. Prandaj, Age of Empires është mjaft unike brenda këtij komuniteti të lulëzuar.

Rezultati i Kampionatit Dimëror EGC

Seria AOE i vendos lojtarët në rolin e një ndërtuesi qytetërimi. Qëllimi është të zgjerohet nga një grup i vogël grumbulluesish gjuetarësh në një shoqëri më të avancuar. Çelësi i fitores është mbledhja e burimeve për të paguar strukturat dhe teknologjinë e re. Ndërsa loja përparon dhe fshatrat rriten në qytete, këto burime bëhen më të kufizuara. Si rezultat, strategjia është një aftësi e rëndësishme për lojtarët profesionistë.

Natyra disi e ngadaltë dhe cerebrale e AOE e bën atë një zgjedhje befasuese brenda komunitetit të basteve online. Shumë nga lojërat e tjera të gjetura në Ranker i Esport priren të fokusohen më shumë në veprimin e shpejtë. Sidoqoftë, AOE është më emocionuese sesa mund të duket në fillim. Në një mjedis konkurrues, lojtari duhet të bëjë lëvizje shumë të qëllimshme dhe llogaritëse.

Kampionati Dimëror EGC

Më 21 janar 2022 u zhvillua shfaqja e hapjes kualifikuese për një nga turnetë më të mëdhenj Age of Empires. Kampionati Dimëror i Epoka e Perandorive IV kishte një grup çmimesh prej 20,000 dollarësh dhe u sponsorizua nga Microsoft. Lojtarët garuan kundër njëri-tjetrit në ndeshjet 1v1.

Loja në formë standarde kërkon që lojtari të përparojë në katër mosha të ndryshme në histori. Megjithatë, ky turne u fokusua vetëm në moshën e fundit. Gjatë gjithë dimrit, pati edhe tre seriale të tjera. Kualifikuesit për kampionatin u përcaktuan nga sa pikë morën gjatë gjithë sezonit. Është marrë parasysh edhe shuma e çmimit që kanë fituar.

Njerëzit që kërkojnë këshilla të basteve esport duhet të jenë të vetëdijshëm se konkurrenca është shumë e ashpër. Kampionati gjithmonë sjell shumë pretendentë të mundshëm. Lojtarët MarineLorD dhe The Viper u veçuan si me shanse veçanërisht të mira. Megjithatë, ishte lojtarja kanadeze Hera ajo që mori kurorën. MarineLorD nga Franca u rendit e dyta. Bastet e Age of Empires mund të jenë të vështira për shkak të numrit të madh të profesionistëve që luftojnë kundër tyre. 32 u kualifikuan për të marrë pjesë në finale.

Si mund ta kishin përcaktuar fituesin kumarxhinjtë?

Është e rëndësishme të hulumtoni sa më shumë nga lojtarët që marrin pjesë. Të bësh këtë do t'i kishte ndihmuar lojtarët kur parashikonin një fitues për Kampionatin Dimëror EGC. Tani që ka mbaruar, lojtarët e fatit kanë një vit të tërë për të përcaktuar se kush do të dalë në krye në 2023.

Çelësi i basteve AOE në internet është njohja e pikave të forta dhe të dobëta të secilit pretendent. Nëse entuziastët e esports janë seriozë për këtë formë të lojërave të fatit, atëherë ata mund të kalojnë vitin e ardhshëm duke u njohur me të gjithë lojtarët.

Ndeshjet kualifikuese për serinë e dimrit zakonisht transmetohen drejtpërdrejt në internet. Kumarxhinjtë e zgjuar mund t'i shikojnë këto me kujdes dhe të bëjnë analiza të hollësishme. Megjithatë, çdo gjë mund të ndodhë në këto lloje të turneve. Age of Empires mbështetet shumë në inteligjencën artificiale të krijuar për të testuar aftësitë e lojtarëve. Shpesh lëshohen përditësime dhe arna të reja të rregullta. Këto mund të ndryshojnë ndjeshëm dinamikën. Prandaj është e rëndësishme që kumarxhinjtë në internet të jenë të vetëdijshëm për çdo zhvillim të ri.

Çfarë e bën një lojtar të mirë AOE?

Vetëm profesionistët më të mirë u ftuan të merrnin pjesë në Kampionatin Dimëror EGC. Këta njerëz shfaqën një sërë tiparesh të ngjashme. Ata dinin të përfitonin nga fuqia e qytetërimit të tyre. Ata blenë vetëm përmirësimet e nevojshme. Në përgjithësi, në këto turne, një lojtar me një ushtri të larmishme ka avantazhin.

Në kampionatin e ardhshëm, ndeshjet mund t'i lejojnë pretendentët të zhbllokojnë relike. Nëse është kështu, do të thotë që fituesi duhet të jetë i aftë në gjuetinë e këtyre artikujve dhe të shpenzojë të ardhurat pasive të arit në përmirësimet e duhura.

Një nga gabimet më të mëdha që një person mund të bëjë është të neglizhojë terrenin. Edhe pse AOE thekson ndërtimin e strukturës dhe stërvitjen e ushtrisë, topografia e hartës gjithashtu luan një rol. Ata që përdorin avantazhet e tij mund të fitojnë potencialisht ndeshje kundër kundërshtarëve të frikshëm.

Mikromenaxhimi dhe prioritizimi janë dy nga aftësitë më vitale që duhen pasur. Hera dhe MarineLorD, dy kampionët e Serive Dimërore 2022, të dy e dinin se cilët elementë të ndeshjes kërkonin vëmendjen më të madhe. Prandaj, kumarxhinjtë duhet të favorizojnë lojtarët që shfaqin tipare të tilla.

Çfarë ekziston për Kampionatin Dimëror EGC 2023?

Turnetë e Modern Age of Empires zakonisht fokusohen në versionet më të fundit. Kësti më i ri AOE IV doli vetëm në tetor 2021. Prandaj duket se seria e ardhshme dimërore do të vazhdojë të përfshijë hartat e kësaj loje. Tifozët e basteve online mund të kalojnë kohën e tyre duke u njohur se si funksionon AOE IV. Sa më shumë njohuri dhe njohuri të kenë, aq më mirë do të jenë në parashikimin e një fituesi për vitin 2023.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Gjysma e dytë e sezonit ALGS 2024: Një zhytje e thellë në fenomenin e sporteve
2024-06-02

Gjysma e dytë e sezonit ALGS 2024: Një zhytje e thellë në fenomenin e sporteve

Lajme