Lajme

September 8, 2022

Paketa më e fundit e PUBG-së për kujdesin në komunitet

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

PUBG është një nga lojërat më të famshme të basteve esport tani dhe ka shumë site bastesh esport ku lojtarët mund të bastojnë në lojë. Fakti që skuadra është prapa PUBG po prezanton vazhdimisht ndryshime për të përmirësuar lojën është një arsye pse ajo ka fituar një ndjekës kaq të madh.

Paketa më e fundit e PUBG-së për kujdesin në komunitet

Duke folur për këtë, PUBG ka disa lajme emocionuese për lojtarët! Ka një të re Paketa e Kujdesit Komunitar në rrugën e saj, dhe gjithçka ka të bëjë me sistemin anti-cheat të lojës. Kalimi i fundit i lojës në lojë falas ka shkaktuar bujë në komunitetin PUBG. Shumë janë të shqetësuar se hyrja falas në lojë do të çonte në një rritje të numrit të mashtruesve. Në blogun e fundit në faqen Battlegrounds, ekipi ka pranuar se lojtarët kanë përjetuar "metoda të padrejta dhe të paligjshme në lojë"

Përpjekjet e ekipit të PUBG Anti-Cheat

Ekipi Anti-Cheat i PUBG ka punuar ditë e natë për të siguruar që loja të mos bëhet pre e mashtruesve. Pas prezantimit të zgjidhjes kundër mashtrimeve të PUBG "Zakynthos", ekipi pa një përmirësim të ndjeshëm në matjet e ndeshjeve Normale dhe Ranked, me ekipin Anti-Cheat që ndaloi mbi 200,000 llogari të shënuara si mashtrues.

Zakynthos ka disa teknika të mësimit të makinerive në vend që po e ndihmojnë atë të përmirësohet dhe të bëhet më i mirë në zbulimin e mashtruesve.

Pavarësisht përpjekjeve të pandërprera të PUBG për t'i dhënë fund mashtrimit, ekipi, pasi vuri re se një pjesë e konsiderueshme e mashtruesve në ndeshjet e renditura po përdornin llogari të hakuara, mendoi se duhej të bënte më shumë.

Ekipi aktualisht po zbaton zgjidhje për të bllokuar llogaritë e hakuara. Megjithatë, ata nuk kanë ndarë ende ndonjë përparim në lidhje me të. Por duke marrë parasysh se sa shpejt skuadra po prezanton ndryshime për të hequr qafe mashtruesit dhe llogaritë e hakuara, lojtarët mund të jenë të sigurt se diçka do të njoftohet së shpejti.

PUBG njoftoi gjithashtu se po shqyrton ndalimin e përhershëm të llogarive dhe ndalimin e harduerit për të parandaluar një person të krijojë llogari të shumta në të njëjtën pajisje.

Në blogun e fundit, PUBG ka përmendur se nuk mund të zgjerohet në detajet e "taktikave" të saj për të reduktuar mashtrimin, pasi mashtruesit mund të përfitojnë prej tij, por ata planifikojnë të heqin më shumë nga këto Paketa të Kujdesit në Komunitet.

Bastet PUBG dhe Esports

PUBG është aktualisht loja e dytë më e shitur, pasi ka shitur mbi 24 milionë kopje. Në Twitch, është loja e dytë më e shikuar, pas League of Legends. Nuk ka dyshim se popullariteti i lojës do të vazhdojë të rritet në peizazhin e basteve online esports. Loja pati ngjarjen e parë të basteve në internet në maj 2017, ku kompania që e priti atë mblodhi mbi 100,000 dollarë donacione.

Loja ka pasur një grup çmimesh që variojnë nga $30,000 deri në $200,000, dhe duke parë se sa shpejt po rritet numri i lojtarëve të rinj, do të ketë grupe çmimesh edhe më të larta në të ardhmen. Pavarësisht se është relativisht i ri në botën e basteve online, PUBG ka arritur të ndërtojë një komunitet të madh bastesh.

Bastet në PUBG duken të vështira në fillim, por në vijim këshilla për bast esport dhe dëgjimi i njerëzve më të mirë me përvojë mund të ndihmojë.

Një nga këshillat më të rëndësishme të basteve esport që duhet mbajtur parasysh është të dini gjithmonë se çfarë po ndodh në lojë. Qëndroni të përditësuar me të rejat më të fundit dhe kërkoni për libralidhës që ofrojnë promovime dhe bonuse, dhe ju gjithmonë do të jeni përpara lojës.

Kur i dini të gjitha aspektet e lojës, bastet bëhen shumë më të lehta. Bastet në PUBG ju japin mundësinë për të fituar skin dhe moda të rralla. Loja ka katër lloje të metodave të basteve:

  • Jackpot - Në këtë lloj bastesh, lojtarët vënë bast lëkurat e tyre në një jackpot dhe fituesi vendoset përmes një rrotullimi të rastësishëm. Fituesi merr të gjithë plaçkën.
  • Rrotullimet e monedhave - Kthimi i monedhës është një bast një-në-një ku të dy lojtarët kanë një shans 50% për të fituar.
  • Ruletë PUBG - Ruleta PUBG është e njëjtë me homologun e saj tradicional, ku lojtarët fitojnë në varësi të ndarjeve me ngjyrë ose të numrave që bie topi.
  • Përplasje - Siç sugjeron edhe emri, ky lloj bastesh përfundon duke "përplasur" dhe lojtarët duhet të tërheqin plaçkën e tyre përpara se kjo të ndodhë.

konkluzioni

PUBG tani është një fenomen global që ka miliona lojtarë. Gjatë pesë viteve të fundit, është rritur në popullaritet në skenën e basteve esports dhe duke pasur parasysh se sa e madhe është baza e fansave, numrat nuk do të ndalojnë së rrituri.

Ekipi i PUBG kohët e fundit ndau një postim në blog ku njoftuan një paketë të kujdesit në komunitet, duke theksuar disa nga gjërat që po bëjnë për t'u marrë me numrin në rritje të mashtruesve pasi loja kaloi në lojë falas. Ekipi i tyre Anti-Cheat ka bërë shumë për komunitetin për të reduktuar numrin e mashtruesve dhe për ta bërë lojën të drejtë dhe argëtuese për të gjithë.

Si do të ndikojnë strategjitë dhe taktikat e tyre në renditjen e tyre në botën e lojërave online? Vetëm koha do ta tregojë. Megjithatë, një gjë është e sigurt. PUBG duket e vendosur të mos e lëshojë komunitetin dhe të lejojë që loja të infektohet me llogari të hakuara dhe mashtrues, pasi kjo do të ndikojë në përvojën e basteve të PUBG esports.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Gjysma e dytë e sezonit ALGS 2024: Një zhytje e thellë në fenomenin e sporteve
2024-06-02

Gjysma e dytë e sezonit ALGS 2024: Një zhytje e thellë në fenomenin e sporteve

Lajme