Lajme

August 4, 2022

Një Udhëzues i Bettors: Ngjarjet e ardhshme të Rocket League 2022

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Industria e lojërave eSports ka qenë një atraksion i spikatur për vite me radhë. Dhe ndërsa ka të gjitha llojet e titujve të gjuajtjes, shumica e lojtarëve të eSports bëhen paksa të rrëmbyer nga titujt e përgjithshëm dhe mënyrat e parashikueshme të lojës. Liga e raketave lojtarët janë shumë me fat. Ky titull eSports dallohet në zhanrin e tij për të ofruar një tërheqje të fortë, falë konceptit të tij magjepsës. Shpejt përpara, Rocket League krenohet me një listë mbresëlënëse të ngjarjeve konkurruese.

Një Udhëzues i Bettors: Ngjarjet e ardhshme të Rocket League 2022

Si u bë fuqia Rocket League në botën e sporteve

Shumica e njerëzve janë disi të intriguar për atë që e bën Rocket League një forcë për t'u marrë parasysh në botën e eSports. E thjeshtë, thjeshtësia e saj për lojtarët, tifozët dhe bastorët e eSports njësoj.

Si fillim, lojërat e Rocket League u japin lojtarëve fleksibilitetin për t'u futur dhe për të luajtur me lehtësinë e tyre. Lojtarët që kanë fatin të përdorin mjetet e lojës dhe taktikat e tyre më mirë se pjesa tjetër, nuk duhet ta kenë të vështirë të luajnë në nivele më të larta.

Nga ana tjetër, tifozët e Rocket League gjithmonë mund të sintonizohen dhe ndjekin veprimin pa u shqetësuar për rregullat komplekse. Premisa themelore e lojës është e thjeshtë – makinat godasin një top futbolli në zonën e portës së kundërshtarit. Ky është padyshim një koncept i lehtë për t'u kuptuar dhe për të filluar rrënjosjen për çdo ekip.

Ata që dëshirojnë të vendosin baste në ngjarjet dhe turnetë e Rocket League nuk mbeten gjithashtu jashtë. Duhen vetëm disa shikime, me kujdesin e duhur, për të filluar vendosjen e basteve eSports në tregjet e basteve Rocket League.

Shikimi i ngjarjeve të Rocket League në 2022

Shumica e turneve të Rocket League eSports janë të bazuara në internet. Kjo në thelb do të thotë që nuk ka vende të dedikuara ose audienca të drejtpërdrejta. Në shumicën e rasteve, veprimi transmetohet në platformat e njohura të transmetimit si Twitch dhe Youtube.

2021-2022 Seria e Kampionatit të Ligës së Raketave (RLCS) ka qenë i një lloji. Si fillim, lojtarët do të konkurrojnë për një grup më të madh çmimesh, më shumë rajone dhe një format të ri. Me përfundimin e ndarjeve të vjeshtës, dimrit dhe pranverës, lojtarët dhe tifozët e ligës së raketave kanë vendosur synimin e tyre në Kampionatin Botëror.
Këtu janë datat për ngjarjet e ardhshme të RLCS në 2022:

 • Wildcard: 4 - 7 gusht
 • Ngjarja kryesore: 4 - 14 gusht

ju lutemi mbani në mend se datat e turneut shpesh mund të ndryshojnë

Wildcard

Wildcard është e para nga dy fazat në Kampionatin Botëror. Sipas formatit të ri, 16 ekipe kanë shanse për t'u kualifikuar në Wildcard të Kampionatit Botëror. Kjo ngjarje do të shohë ekipe nga Amerika e Veriut, Evropa, Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut, Oqeania (OCE), Amerika e Jugut, Afrika Sub-Sharan, Azia-Paqësori Verior dhe Azia-Paqësori Jugor të garojnë për finalet e mëdha
Me fazat e kualifikimit ende në vazhdim, skuadrat e mëposhtme kanë arritur të rezervojnë një vend në WildCard:

 • Gjenerali NRG
 • Lojëra në stacion hapësinor
 • Versioni 1 / OpTic Gaming
 • Dignitas
 • Pika fundore CeX
 • FURIA Esports
 • Gaimin Gladiators
 • Tam Falcons
 • Veloce Esports
 • Tokyo Verdy Esports
 • Orlando Pirates Exdee
 • Sekreti i ekipit
 • Lojëra Bravado
 • Karmine Corp
 • Pionierët
 • Renegatë

Wildcard do të përdorë një format zviceran. Sipas këtij formati, të gjitha garat do të jenë një garë më e mirë e pesë (BO5), ku skuadra e parë që fiton tre ndeshje kualifikohet për në raundin tjetër. Vetëm tetë skuadrat më të mira nga Wildcard i Kampionatit Botëror u garantohet një vend në fazat e grupeve të Ngjarjeve kryesore. Kjo do të thotë se tetë skuadra të tjera me performancë më të mirë janë tashmë në pritje të fituesve të Wildcard në fazat e grupeve.

Finalja e Madhe

Finalja e Madhe do të jetë më e mira e shtatë serive. Edhe pse me një rivendosje të kllapave. Në mënyrë ideale, pushimet e kllapave aplikohen kur një ekip humbet për herë të parë. Në mënyrë ideale, kllapa zakonisht rivendoset kur fituesi i një kllape të sipërme humbet në finalet e mëdha.

Liga të tjera raketash që ia vlen të merren parasysh

Ndërsa RLCS pretendon krenarinë për të qenë turneu më i madh i Rocket League, është e zakonshme të gjesh tifozë eSports, veçanërisht bastorë, që kërkojnë ngjarje alternative të Rocket League që ia vlen të merren parasysh. Fatkeqësisht, RLCS është në thelb i gjithë tifozët e Rocket League. Përveç kësaj, disa turne të nivelit A luhen në baza rajonale (turne rajonale) të lidhura me RLCS.

Ndërsa mund të ketë turne të nivelit më të ulët, shumica e tyre zakonisht nuk mbulohen nga faqet e basteve eSport. Pra, kushdo që dëshiron të vendosë baste në turnetë e Sporteve të Rocket League duhet të fokusohet në RLCS.

Këshilla për bastet e Rocket League Esport

Si fillim, tregjet e Rocket League mbulohen shumë nga shumica e faqeve të basteve eSport. Pra, mënyra më e mirë për të filluar është të analizoni këto opsione dhe të zgjidhni librari më i mirë i eSports.

Zakonisht nuk është e mençur që një lojtar të hidhet brenda dhe të fillojë menjëherë të vendosë baste. Së pari, bastorët, për një moment, duhet të zbresin në ndenjësen e pasme dhe t'i kushtojnë vëmendje këshillave të basteve eSport. Në këtë mënyrë, bëhet më e lehtë për të identifikuar ekipet me dorën e sipërme.

Një tjetër këshillë e vlefshme e basteve eSports në internet duhet të jetë të kuptuarit e mekanikës së lojës. Kalimi i rregullave të lojës mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të filluar. Sigurisht, bastet për një ekip me më shumë fitore shpesh duken të shkëlqyera, por kjo zakonisht nuk është një garanci adekuate për të bërë zgjedhjen e duhur.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Fushata "Monopoly GO Victory": Fito shpërblime të mëdha dhe zare falas
2024-02-16

Fushata "Monopoly GO Victory": Fito shpërblime të mëdha dhe zare falas

Lajme