Bast në RLCS 2024

Seria e Kampionëve të Rocket League, popullor RLCS, është një turne eSports që paraqet disa nga lojtarët më të mirë të Rocket League në botë. Me kalimin e viteve, seria RLCS, e cila filloi në vitin 2016, është ngjitur në lartësi të reja. Ky kompeticion ka pasur gjithmonë mbështetjen e plotë të një komuniteti lojtarësh dhe tifozësh, i cili ka qenë i rëndësishëm në rritjen e grupeve të çmimeve të kampionatit, duke e bërë Kampionatin Botëror RLCS një nga garat më të mëdha në skenën e Sporteve të Rocket League.

RLCS është ngjarja kryesore në ekosistemin e Sporteve të Rocket League. Zhvilluesi i lojës, Psyonix, pret këtë turne. Seria RCLS zhvillohet dy herë në vit, ku secili prej këtyre garave zgjat rreth tre muaj. Në mënyrë ideale, çdo seri është zakonisht një përzierje e finaleve online dhe offline.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Një përmbledhje e Serisë së Kampionëve të Rocket League

Që nga viti 2016, kur filloi Seria e Kampionëve të Rocket League, ky kompeticion ka pasur gjashtë fitues mahnitës. Ky është një tregues i qartë se kampionati RLCS eSport është një nga ngjarjet më konkurruese, duke e bërë atë jashtëzakonisht të paparashikueshëm. Fondi i çmimeve të konkursit është rritur gjithashtu gjatë viteve, me sezonin e parë që fitoi 75,000 dollarë, ndërsa fituesit më të fundit fituan afërsisht 1,000,000 dollarë.

Seria e Kampionatit RLCS përfshin katër rajone. Evropë dhe Amerikën e Veriut konsiderohen më të fortët dhe janë paraqitur në çdo event që nga fillimi i RLCS. Nga ana tjetër, Oqeania dhe Amerika e Jugut u shtuan së fundmi në seri përkatësisht në 2017 dhe 2019.

Kampionati Botëror i Ligës së Raketave

Kampioni i Botës në Rocket League është shenja dalluese e garave të RLCS. Në këtë event marrin pjesë 12 ekipe, me katër skuadra nga Amerika e Veriut dhe Evropa dhe dy nga Oqeania dhe Amerika e Jugut.

Me kalimin e viteve, RLCS: Rocket League World Champions i sheh ekipet të ndahen në katër grupe me nga tre ekipe, duke konkurruar në një format të rrumbullakët. Dy skuadrat e para nga secili grup më pas kalojnë në fazën eliminatore. Çerek-finalet janë zakonisht më të mirat e pesë serive, ndërsa fituesit në të dyja gjysmëfinalet marrin pjesë në një seri më të mirë prej shtatë.

Rreth Rocket League

Liga e raketave ka vendosur padyshim emrin e saj si një titull emocionues eSports. Gjithashtu konsiderohet e vështirë për t'u zotëruar për lojtarët e rinj. Rocket League në thelb ka të bëjë me lojtarët që kontrollojnë një makinë dhe drejtojnë një top në portën e një kundërshtari. Tani që makinat janë përfshirë në lojë, është e lehtë të klasifikosh Rocket League si një lojë klasike garash, por është kryesisht një lojë sportive me "makina si lojtarë"

Çdo raund zgjat pesë minuta, me ekipet konkurruese duke u përpjekur për të tejkaluar njëri-tjetrin. Rocket League mund të luhet në mënyrë solo për lojtarët që janë të rinj në lojë, duke konkurruar kundër kompjuterit. Edhe pse loja duket të jetë disi e drejtpërdrejtë, ajo kërkon praktikë të konsiderueshme.

Raketa mund të përshkruhet si një kthesë argëtuese në futboll. Loja i sheh lojtarët që përdorin makina me raketa për të shënuar. Si i tillë, çdo lojtar duhet të personalizojë automjetin e tij për të konkurruar. Loja zakonisht luhet në ekipe me tetë lojtarë. Lojtarët mund të zgjedhin të marrin pjesë në mënyrat e vetme ose me shumë lojtarë. Ndërsa ekziston një modalitet me një lojtar, loja lejon një maksimum prej katër lojtarësh në të njëjtën platformë. Loja gjithashtu lejon lojën ndër-platformë në PlayStation 4. Xbox One, PC dhe Nintendo Switch.

Pse të luani Rocket League

Në thelb, ka shumë arsye pse lojtarët e duan Rocket League. Një atribut i spikatur i lojës është se ajo inkurajon punën në grup. Gjithashtu, zotërimi i aftësive është jetik kur përballeni me ekipe të tjera. Falë konkurrencës së saj dhe shumë lojtarëve profesionistë, Rocket League është bërë gjithnjë e më popullore vitet e fundit.

Pse është popullor kampionati botëror i Rocket League?

Me Rocket League të panumërta Turne në internet eSport që funksionon gjatë gjithë vitit, si i madh ashtu edhe i vogël, mbetet që Seria e Kampionatit Botëror RLCS është një nga turnet më të njohura të eSports midis bastorëve. Thënë kështu, këtu janë disa arsye pse RLCS World mbetet i popullarizuar në mesin e basteve të basteve në turnetë kryesore esport:

Së pari, Kampionati Botëror RLCS përmban më të mirat në botë nga ligat e ndryshme të Rocket League eSport. Shumica e lojtarëve sot duan të vendosin baste në turnetë më të mëdhenj të eSports.

Një arsye tjetër pse Kampionati Botëror i Rocket League renditet ndër turnetë më të mirë të eSports për të vënë bast është ekzistenca e kampionateve rajonale. Në mënyrë ideale, kur lojtarët mund të ndjekin skuadrat ose lojtarët kryesorë për ca kohë, ata priren të fitojnë besimin e nevojshëm për të vendosur baste.

Mbulim i gjerë i Kampionatit Botëror RLSC nga faqet e basteve eSport online është gjithashtu një arsye e fortë pse kjo garë është shumë e popullarizuar në qarqet e basteve. Shumica e basteshkruesve të njohur sot mbulojnë këtë ngjarje, duke ofruar tregje të mëdha bastesh.

Së fundmi, kohëzgjatja e lojës është gjithashtu një tjetër tërheqje kritike për lojtarët. Sot, shumica e lojtarëve nuk kanë durim të presin me orë të tëra para se të përcaktohen bastet e tyre. Në lojën normale, loja është e garantuar të përfundojë në 10 minuta, përveç një barazimi kur të dyja skuadrat duhet të luajnë jashtë orarit të vdekjes së papritur për të thyer një barazim.

Ekipet fituese të Kampionatit Botëror të Rocket League dhe momentet më të mëdha

Ekipet fituese

  • Sezoni i parë: E para nga shumë garat globale të Rocket Leagues pa ekipe nga Evropa dhe Amerika e Veriut të luftonin për çmimin kryesor. Në një garë rraskapitëse, iBS doli fitues në sezonin e parë.
  • Sezoni i Dytë: Gara Evropë-Amerikane vazhdoi. Flipside Gaming mundi Mock-It në finale, duke marrë në shtëpi titullin e Sezonit 2.
  • Sezoni i tretë: Kampionati Botëror RLCS pa përfshirjen e Oqeanisë. Mes disa momenteve historike, Northern Gaming (NG) fitoi kampionatin.
  • Sezoni i katërt: Kampionati Botëror RLCS në Shtetet e Bashkuara. Pas tre lojërash monumentale me aksione eSports të lë pa frymë, Gale Force Esports fitoi sezonin e katërt.
  • Sezoni i pestë: sezonin e parë pa një kualifikim të drejtpërdrejtë në RLCS. Finalet panë tifozët të trajtuar me momente të rralla të lojës brilante të ligës raketore. Në fund të fundit, Ekipi Dignitas fitoi sezonin 5 të Kampionatit Botëror RLCS.
  • Sezoni i gjashtë: Beteja e kampionatit të sezonit të gjashtë pa betejën e Cloud 9 kundër Team Dignitas. Përfundimisht, Re 9 ishte forca për t'u llogaritur, duke dominuar dhe përfundimisht duke fituar finalet.

Renault Vitality një NRG Esports fitoi sezonin e shtatë dhe të tetë, respektivisht. Sezoni 9, i planifikuar fillimisht për shkurt në prill 2020, u shty në mes të Pandemisë COVID 19. Shpresojmë që viti 2022 të sjellë një kampion të ri Bote, siç ka qenë traditë në këtë kompeticion.

Momentet më të mëdha

EnVy's Epic Comback 2018

ZiliLoja e shumëpritur e 's kundër Tainted Minds ishte padyshim një lojë që EnVy e konsideroi si një 'shëtitës'. Sidoqoftë, Tainted Minds pothuajse i mbylli pritshmëritë e tyre dhe shpejt u rrit 2-1 në serinë tjetër, duke udhëhequr 3-0 në ndeshjen e katërt. Në një mënyrë disi befasuese, me dy minuta në orar, EnVy's ra në një sërë rezultatesh për të fituar dhe për të detyruar një lojë pesë – të cilën e fituan.

Humbja e G2 ndaj gjenive të liga

G2 Esports është një nga ekipet më të dekoruara të Rocket League. Gjërat morën një kthesë mjaft të papritur në ndeshjen e 2018 G2 me Evil Genius në Kampionatin Botëror RLCS. Me G2 që konsiderohet një bast i sigurt, Gjenitë e liga bëri një sërë shfaqjesh, duke e rrëzuar përfundimisht G2 në një garë emocionuese. Duke qenë konkursi i tyre i parë, Evil Geniuses nënvizuan se për çfarë kanë të bëjnë Kampionatet Botërore të Rocket League - Surpriza!

Gale Force fiton jashtë orarit

Finalet e mëdha të 2017-ës u ndjenë disi antiklimatike për shumicën e fansave të Rocket League eSports. Në finale pritën dy skuadra, Gale Force dhe Method. Ndërsa Gale Force e kishte hequr tashmë atë kundër Method në një seri prej shtatë ndeshjesh, Finals padyshim që jetuan në bujë. Ndeshja shkoi në vijën e duhur, me gjashtë minuta kohë shtesë vetëm për golin e Alexandre "Kaydop" Courant të Gale Force për t'i dhënë fitoren.

Ku dhe si të bastni në RLCS?

Bastet në turnetë eSport duhet të jenë të lehta, por lojtarët për herë të parë eSports mund ta kenë një kohë jo të lehtë për të gjetur rrugën e tyre kur analizojnë një listë të turneve eSports.

Ku të bastni në RLCS

Ku të bastni duhet të jetë gjithmonë një shqetësim kryesor për çdo tifoz të RCLS Rocket League. Me shumë platforma bastesh eSports që mbulojnë Rocket League, është gjithmonë e sigurt të shqyrtohen të gjitha opsionet e disponueshme. Si fillim, platformat më të mira për të bastuar në eSports janë ato me një histori të mbulimit të eSports. Për më tepër, mbështetje e shkëlqyer ndaj klientit, shanset konkurruese, rishikimet e klientëve dhe mënyrat e pagesës duhet të jenë shqetësimet kryesore kur shqyrtohen faqet e mundshme të basteve eSports në internet.

Si të bastni në RCLS

Gjithmonë ka disa tregje të thjeshta bastesh, siç është basti 'fitues i plotë'. Ndërsa kërkon pak përpjekje për t'i kuptuar ato, duhet shumë më tepër për të pasur sukses në bastet eSport.

Ndërsa bastet e RCLS Rocket League shkojnë në rrjedhën kryesore, vendosja e basteve mund të jetë komplekse, veçanërisht për fillestarët. Këtu janë disa këshilla të dobishme për bastet e Rocket League që duhet të jenë të dobishme për çdo lojtar të eSports.

  • Bëni detyrat tuaja të shtëpisë - ndiqni statistikat e ekipit dhe ekipet kërkimore
  • Keni një strategji dhe vazhdoni ta rafinoni atë në përputhje me preferencat tuaja të lojërave
  • Menaxhoni bankrollin tuaj
  • Përqafoni kumarin e përgjegjshëm
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Një Udhëzues i Bettors: Ngjarjet e ardhshme të Rocket League 2022
2022-08-04

Një Udhëzues i Bettors: Ngjarjet e ardhshme të Rocket League 2022

Industria e lojërave eSports ka qenë një atraksion i spikatur për vite me radhë. Dhe ndërsa ka të gjitha llojet e titujve të gjuajtjes, shumica e lojtarëve të eSports bëhen paksa të rrëmbyer nga titujt e përgjithshëm dhe mënyrat e parashikueshme të lojës. Liga e raketave lojtarët janë shumë me fat. Ky titull eSports dallohet në zhanrin e tij për të ofruar një tërheqje të fortë, falë konceptit të tij magjepsës. Shpejt përpara, Rocket League krenohet me një listë mbresëlënëse të ngjarjeve konkurruese.