Lajme

February 14, 2024

Kuptimi i spirales algjebrike vs pseudo-spiraleve: zbulimi i mashtruesit

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Prezantimi

Nëse e keni parë sfiduese mësimin e historisë në Persona 3 Reload, përgatituni për mësimin tuaj të parë të matematikës me znj. Miyahara më 27/4. Dallimi midis një spirale algjebrike dhe një pseudo-spiralje vetëm duke i parë ato mund të jetë mjaft i ndërlikuar. Le të zhytemi në pikat kryesore.

Kuptimi i spirales algjebrike vs pseudo-spiraleve: zbulimi i mashtruesit

Spiralet Algjebrike vs Pseudo-Spirale

  • Spiralja A nuk është një spirale algjebrike, ndërsa tre spiralet e tjera janë.
  • Spiralet algjebrike mund të grafikohen duke përdorur ekuacione algjebrike, ndërsa pseudo-spiralet kanë ekuacione në formën e r = as^m, ku r është rrezja e lakimit dhe s është gjatësia e harkut.

Kuptimi i Diferencës

Pavarësisht gjetjes së një shpjegimi të ndryshimit midis spiraleve algjebrike dhe pseudo-spiraleve, ai nuk dha shumë qartësi. Ekuacionet e spiraleve algjebrike janë algjebrike në lidhje me ρ dhe φ, ndërsa pseudo-spiralet kanë një formë të ndryshme ekuacioni.

Identifikimi i mashtruesit

Edhe me shpjegimin, mund të jetë ende sfiduese të identifikosh mashtruesin midis katër spiraleve. B, që i ngjan një spiraleje të Arkimedit, është një spirale algjebrike, por të tjerat janë të paqarta.

konkluzioni

Ndërsa spiralet e zonjës Miyahara mund të jenë konfuze, lajmi i mirë është se ato nuk do të përfshihen në provimet e mesme. Pra, thjesht mund të zgjidhni A, të fitoni respektin e shokëve të klasës dhe të vazhdoni përpara. Vetëm mbani mend, një rrotullim kanelle nuk do të duket më kurrë njësoj.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC
2024-04-10

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC

Lajme