Bastet e Sporteve kundër Lojërave të Kazinosë

Lajme

2022-11-24

Një realitet i lojërave të fatit në internet të ditëve moderne është se ai paraqet mundësi të pafundme. Gjuajtësit mund të bastojnë në lojëra sportive dhe kazino me lehtësi të konsiderueshme. Gjithashtu, entuziastët e lojërave të fatit do të kenë gjithmonë më shumë se sa duhet në dorë. 

Bastet e Sporteve kundër Lojërave të Kazinosë

Sportet dhe kazino/ baste sportive janë padyshim ndër format më të preferuara të lojërave të fatit online sot, përveç basteve sportive. Ndërsa një pjesë e madhe e veprimeve ndodhin në internet, këto dy arena të lojërave të fatit kanë një pjesë të drejtë të ngjashmërive dhe dallimeve. Pra, si krahasohen bastet eSport me lojërat e fatit në kazino në internet?

Lojërat e kazinosë në internet

Kazinotë në internet janë në thelb platforma ku përdoruesit luajnë lojëra konvencionale të kazinosë. Këto lojëra priten në platforma të bazuara në ueb. Një lojtar ka nevojë për një pajisje që mund të hyjë në internet, një lidhje interneti që funksionon dhe para për të luajtur. Gjuajtësit luajnë poker, ruletë, lojëra elektronike dhe tituj blackjack ashtu si kazinotë tradicionale. Sa i përket lojës, lojtarët zakonisht luajnë kundër kazinosë ose klientëve të tjerë.

Përfitimet e lojërave të fatit në kazino në internet

  • Lojtarët janë të përfshirë drejtpërdrejt gjatë vendosjes së basteve: Disa lojtarë zakonisht nuk janë të magjepsur nga bastet, ndërsa të tjerët luajnë. Kumari i kazinove në internet u jep lojtarëve më shumë kontroll sepse ata zgjedhin se çfarë të luajnë dhe zotërojnë fatin e tyre. Ndërsa fati luan padyshim pjesën më të rëndësishme, liria për të bërë zgjedhje të pavarura i bën lojërat e kazinosë në internet tërheqëse.
  • Lojtarët kanë mundësi të mëdha: Një tjetër tërheqje e lojërave të kazinosë në internet është se ato ofrojnë mundësi të panumërta. Kjo do të thotë që nëse një lojtari nuk i pëlqen një kazino ose titull i caktuar, është më e lehtë të provosh opsione të tjera.

Lojëra sportive

Sportet elektronike ose sportet elektronike janë video lojëra konkurruese, që luhen zakonisht si sport. Çdo lojë video ku lojtarët konkurrojnë në një turne të organizuar është një eSport. Mund të përdoret çdo lojë video. Megjithatë, duhet të ketë gjithmonë një metrikë të performancës. Disa klasifikime të njohura të ESports përfshijnë strategji në kohë reale, sporte, gara dhe lojëra luftarake.

Përfitimet e basteve sportive

  • Lojtarët bëjnë zgjedhje të informuara: Ndërsa pasuria ende luan një rol të rëndësishëm, bastet në internet eSports u japin lojtarëve mundësinë për të vënë baste bazuar në njohuritë. Kjo do të thotë që dikush mund të shikojë shpejt interpretuesit e kaluar dhe të analizojë statistikat aktuale për të bërë zgjedhje të informuara. Me një kujdes të duhur, shpesh rriten shanset për të bërë zgjedhjen e duhur.
  • Është argëtuese: Aspekti argëtues i basteve eSport nuk mund të anashkalohet. Çdo entuziast i lojërave video padyshim që do të donte të ndiqte veprimin dhe ndoshta do të mësonte një ose dy gjëra për lojën e tij të preferuar, përveç vendosjes së basteve.

Krahasimi i basteve në esport dhe kazino në internet

Siç u përmend më herët, eSports dhe bastet kazino janë opsionet më të njohura të lojërave të fatit në internet. Industria e basteve eSport është rritur në mënyrë eksponenciale vitet e fundit. 

Derisa kazinove online ende në krye të popullaritetit, bastet online eSports janë bërë një forcë e vërtetë, veçanërisht gjatë pandemisë. Nga ngjarjet aktuale në industrinë e basteve, mbetet e qartë se asnjë nga opsionet nuk do të realizojë rritje masive pa ndikim të jashtëm.

Nuk ka dyshim se si kazinotë online ashtu edhe lojërat e fatit eSports kanë një lidhje reciproke të dobishme. Megjithatë, megjithëse eSports janë relativisht të reja, ka pasur shumë debate nëse sektori i eSports është më popullor se industria e kazinove.

A mundet që bastet eSports të fillojnë ngadalë?

Mes disa paraleleve të spikatura midis lojërave të fatit të kazinosë dhe eSports, është e qartë se industria e basteve eSports në internet po rritet ngadalë dhe mund të jetë ndër format më të njohura të argëtimit. 

Së shpejti, shikueshmëria e eSports mund të tejkalojë audiencën sportive, duke rritur vlerën e industrisë së basteve sportive. Por si mundet që bastet eSports, një vend i anashkaluar dikur, të bëhen një forcë e tillë në qarqet e basteve? Këtu janë disa arsye të spikatura:

  • Zakonisht nuk ka sezone jashtë sezonit
  • Faqet e basteve sportive lejoj lojtarët të bëjnë zgjedhje të shumta në një bast të vetëm, duke rritur kështu shanset e lojtarit për të rritur bankrollin e tyre
  • Shumica e faqeve online të basteve eSport nuk kanë kufij minimalë të depozitave
  • Bastet e sporteve janë të drejtpërdrejta; lojtarët e rinj kanë nevojë vetëm për disa këshilla
  • Esports u lejon lojtarëve të përfitojnë nga aftësitë ose hobi i tyre.

Mendimet Përfundimtare

Me kalimin e kohës, eSports do të zotërojë padyshim një pjesë të konsiderueshme të industrisë së basteve. Covid-19 ishte një "bekim" i një farë mënyre për bastet në internet eSports, por ai gjithashtu favorizoi lojërat e kazinove. 

Ndërsa eSports dhe lojërat e kazinosë kanë atribute unike, mbetet e pamundur që eSports të kapërcejë industrinë e kazinosë. Do të duhet shumë kohë përpara se eSports të arrijë nivelin e popullaritetit që i është akorduar industrisë së kazinove në internet nëse kjo ndodh.

Është padyshim e vështirë të parashikohet nëse industria e basteve eSports do ta tejkalojë sektorin e kazinosë. Megjithatë, falë përparimeve teknologjike në të dyja fushat, të dy tregjet janë gati të rriten me dy shifra. Por askush nuk mund të thotë se çfarë do të ndodhë në të ardhmen. Megjithatë, një gjë është e sigurt; investimet masive në industri do të hapin rrugën për mundësi të zgjeruara bastesh.

Është gjithmonë më mirë të shikosh peizazhin dixhital me mendje të hapur, pasi gjërat ndodhin shpejt. Shpresojmë, do të ketë fitime masive në të dy industritë e basteve në internet.

Të rejat e fundit

Bazat e basteve Fortnite
2023-03-30

Bazat e basteve Fortnite

Lajme

Promocion i kazinosë

1xBet:Deri në 1500 € + 150 rrotullime falas
Luaj tani
22BET
22BET:Deri në 600 dollarë
Loot.bet
Loot.bet:Merrni bonusin tuaj të depozitës prej 100 €

Mos i humb këto oferta me bonus

1xBet
1xBet
Metodat e depozitimit
SkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
Merr bonusin1xBet komento
22BET
22BET
Metodat e depozitimit
SkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
Merr bonusin22BET komento
Loot.bet
Loot.bet
100 € Bonus depozite
Metodat e depozitimit
SkrillMasterCardVisaTrustlyNeteller
Merr bonusinLoot.bet komento
Close