Lajme

March 24, 2022

Çfarë duhet të dini për përditësimin e pranverës Dota

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Që nga publikimi i tij në 2013, Dota 2 është bërë një titull popullor brenda komunitetit të basteve online esports. Faqja e internetit EsportRanker përmban shumë informacione rreth lojërave të fatit në këtë titull. Loja e arenës së betejës në internet me shumë lojtarë (MOBA) është përdorur në një sërë ligash dhe turnesh pro. Kjo përfshin ikonën Dota International, e cila zhvillohet çdo vit me një vëmendje të madhe mediatike.

Çfarë duhet të dini për përditësimin e pranverës Dota

Zhvilluesi i lojës, Valve, menaxhon rregullisht Dota Pro Circuit. Zhvillohen një seri turne ndeshjesh ku lojtarët përpiqen të fitojnë pikë të mjaftueshme kualifikimi për të arritur në Ndërkombëtar. Një grup çmimesh i financuar nga grupi që grumbullon miliona dollarë u jepet atyre që shkëlqejnë në International. 

Si rezultat, faqet e basteve elektronike janë bërë shumë të interesuara për Dota 2. Ajo ka filluar të marrë të njëjtin nivel mbulimi mediatik si ngjarjet më tradicionale sportive. Tifozët e basteve në internet mund të shikojnë International live në televizion ose në aplikacionet e transmetimit në internet.

Nje Njoftim i Ri

Është e rëndësishme që lojtari të fitojë njohuri të mjaftueshme përpara se të vendosë një bast. Para së gjithash, ata duhet ta luajnë lojën vetë. Nëse po, atëherë ata mund të kuptojnë më mirë se si përditësimet e reja do të ndikojnë në lojërat e esport. Për shembull, përfitimet, armët ose hartat e reja mund të përfundojnë duke e lëkundur një ndeshje në favor të një lojtari të caktuar.

Valve njoftoi një përditësim tjetër për Dota 2 në kohë për pranverën 2022. Ka kërkime krejt të reja, thesare për të gjetur dhe shpërblime për anëtarët e repartit. Nëse tifozët e basteve duan të qëndrojnë të informuar për këtë titull, është e mençur të studioni me kujdes përditësimin. Në këtë mënyrë ata mund të zbatojnë njohuritë e tyre të fundit në bastet e tyre esport.

Detajet e Përditësimit

Personalizimi i një personazhi është një pjesë e madhe e Dota 2. Përditësimi ofron disa emoticons të rinj, sprays dhe rrota chat. Për të zhbllokuar ato të zgjedhura, lojtari duhet të jetë në një nivel reparti prej argjendi, ari ose platini.

Ata me një leje luftimi mund të gëzojnë veçoritë e asistentit. Kjo përfshin një tregues të dobishëm të pjelljes së runes dhe rekomandime neutrale për përmirësimin e artikullit për ta bërë lojën më të lehtë për t'u luajtur. Përfitimi i fundit do të thotë që lojtarët mund të gjejnë artikuj që i përshtaten më shumë tipit të tyre të karakterit. Prandaj, shanset e tyre për të fituar një ndeshje mund të rriten.

Nëse lojtarët janë të interesuar të fitojnë Thesarin Sezonal të Pranverës 2022, atëherë ata mund ta blejnë atë duke përdorur copëza. Thesari është i disponueshëm vetëm për ata në Dota Plus. Ai përfshin një sërë artikujsh për sa vijon:

  • Omniknight
  • Anti-Magjistar
  • Luani
  • Sëpatë
  • Profeti i vdekjes
  • Winter Wyvern
  • Kunkka
  • Grimstroke

Për më tepër, ekziston një shans për të zhbllokuar Leafy, korrierin Seadragon. Ato janë të dobishme për lojtarët që përdorin rregullisht gurë të çmuar kinetikë dhe prizmatikë.

Nëse kjo nuk mjaftonte, ka edhe kërkime të Dota Plus për t'u shijuar. Kjo do t'i ndihmojë lojtarët të ruajnë sasinë e tyre të copëzave. Në fakt, gjatë gjithë sezonit të pranverës ka deri në 115,200 copëza në dispozicion. Do të jetë veçanërisht tërheqëse për këdo që është në kërkim të relikeve të reja.

Çfarë do të thotë përditësimi për bastet Dota 2?

Njoftimi i sezonit të pranverës është më shumë se një mënyrë për të mbajtur lojtarët të interesuar në lojë. Ai gjithashtu mund t'u japë kumarxhinjve një sërë këshillash për bastet esport. Për shembull, ata mund të shohin se cilat reparte kanë fituar përfitime platini. Kjo do t'u japë atyre një ide se cilat ekipe kanë gradat më të larta. Nëse ata përfundojnë duke luajtur në qarkun profesionist Dota, atëherë lojtari i kumarit mund të përdorë njohuritë e tyre të reja.

Për më tepër, nëse treguesi i pjelljes së runes përfshihet në garat profesionale mund të ndryshojë ndjeshëm natyrën e ndeshjeve. Përfitimi i rekomandimeve të përmirësimit do të ndihmonte për të kursyer kohë lojtarëve duke automatizuar zgjedhjet e tyre. Si pasojë, kumarxhinjtë do të duhet të marrin parasysh këto variabla përpara se të vendosin një bast. Skuadra ose lojtari fitues mund të përfundojë të jetë ai që favorizon reflekset e shpejta mbi taktikat.

Sa më shumë lojtarë të tërheqë një lojë, aq më shumë vëmendje do të fitojë edhe nga krijuesit e basteve elektronike esport. Dota 2 është tashmë një titull shumë i popullarizuar dhe ai që shfaqet në një bollëk faqesh librash. Nëse përditësimi i pranverës është shumë i suksesshëm, ai mund ta rrisë këtë popullaritet edhe më tej. Si pasojë, kumarxhinjtë do të jenë në gjendje të gjejnë një numër më të madh tregjesh të fokusuara në Dota.

A duhet ta kalojnë njerëzit këtë sezon?

Mund të jetë joshëse për fansat e basteve që të injorojnë përditësimin e Pranverës dhe të përqendrohen në sporte të tjera të profilit të lartë. Në fund të fundit, Dota International nuk zhvillohet deri në verë/vjeshtë. Sidoqoftë, sa më shumë që një lojtar i kumarit të kuptojë për Dota, aq më shumë ka gjasa që ata të vendosin një bast fitues.

Prandaj, është e mençur të analizohen mënyrat se si përditësimi i pranverës do të ndryshojë natyrën e lojës. Edhe ndryshimet e vogla mund të kenë një ndikim të madh në planin afatgjatë. Ata mund të bëjnë që profesionistët të ndryshojnë taktikat e tyre ose të humbasin një avantazh të rëndësishëm.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Gjysma e dytë e sezonit ALGS 2024: Një zhytje e thellë në fenomenin e sporteve
2024-06-02

Gjysma e dytë e sezonit ALGS 2024: Një zhytje e thellë në fenomenin e sporteve

Lajme