Halo

October 31, 2023

Bungie Hit by Layoffs: Vonesa në Destiny 2 DLC dhe Marathon Release

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Në një raport të fundit, është zbuluar se Bungie, krijuesi i njohur i Halo dhe Destiny, është goditur nga një valë pushimesh nga puna. Kjo nuk është hera e parë që kompania përballet me pushime nga puna në klimën aktuale ekonomike, por ky raund i veçantë ka pasur një ndikim të rëndësishëm. Si rezultat, publikimi i The Final Shape DLC dhe Marathon të Destiny 2, filmi i shumëpritur i nxjerrjes, është vonuar.

Bungie Hit by Layoffs: Vonesa në Destiny 2 DLC dhe Marathon Release

Ndikimi i pushimeve nga puna

Ndërsa numri i saktë i stafit të prekur nga pushimet nga puna nuk dihet ende, raportet e hershme sugjerojnë se dhjetëra njerëz janë lënë të lirë. Largimet përfshijnë disa punonjës të nivelit të lartë dhe lajmet për këto teprica kanë shkaktuar tronditje në platformat e mediave sociale si LinkedIn dhe Twitter.

Klima aktuale ekonomike

Industritë e lojrave dhe esports janë goditur rëndë nga rënia ekonomike globale, me dhjetëra mijëra njerëz që humbën punën e tyre këtë vit. Kompanitë po përpiqen të përshtaten me kushtet gjithnjë e më sfiduese, dhe efekti i valëzuar i pushimeve nga puna ndihet jo vetëm nga punonjësit, por edhe nga kompanitë në të cilat do të bashkohen.

Përgjigja e Bungie

Në përgjigje të pushimeve nga puna, CEO i Bungie, Pete Parsons, lëshoi ​​një deklaratë. Megjithatë, disa kritikë e kanë kritikuar përgjigjen e tij si 'ton të shurdhër'. Ndikimi i pushimeve nga puna në ekipet sociale të kompanisë është i dukshëm, por zhvilluesit nuk janë prekur për momentin.

Implikimet për lojërat e Bungie

Vonesa në publikimin e Marathon, shooter futuristic ekstraktues dhe The Final Shape DLC për Destiny 2 është një rezultat i drejtpërdrejtë i pushimeve nga puna. Marathon tani pritet të dalë në 2025, ndërsa DLC The Final Shape është shtyrë në mesin e 2024. Vlen të përmendet se Sony ka investuar 1.2 miliardë dollarë në 'mbajtjen e punonjësve' për të parandaluar që zhvilluesit e Destiny 2 të largohen nga Bungie.

Ndikimi Afatgjatë

Ndërsa vonesat mund të jenë ndikimi më i menjëhershëm i pushimeve nga puna, është tragjike që një kompani tjetër i është dashur të përdorë shkurtimin e punonjësve për të mbijetuar. Ekipet kryesore të zhvillimit në Bungie mbeten të paprekura, gjë që duhet të minimizojë ndikimin në paraqitjen e lojërave dhe zgjerimet. Megjithatë, çështja më e madhe në fjalë është nevoja që kompanitë t'i japin përparësi mirëqenies së punonjësve të tyre.

Për më shumë lajme për esports dhe lojëra, vizitoni Esports.net.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC
2024-04-10

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC

Lajme