Bast në World Electronic Sports Games 2024

Një turne ndërkombëtar i esports i quajtur World Electronic Sports Games aka (WESG) është një konkurs dixhital i vendosur në Shangai, i cili bazohet në Lojërat Olimpike. Që nga viti 2016, lojtarë nga të njëjtat kombe konkurrojnë kundër ekipeve të tjera kombëtare të lojtarëve. Kjo garë unike e esports ndan burrat dhe gratë, me lojtarë që konkurrojnë kundër lojtarëve të tjerë të të njëjtit seks. Në vitin 2016, turneu i parë ofroi një grup çmimesh prej 5.5 milionë dollarësh.

Gjatë vitit të parë të veprimtarisë, vetëm shtetasit kombëtarë mund të garonin në ekipin e një vendi. Rregullat e turneut kanë evoluar dhe tani lejojnë dy anëtarë të huaj për çdo ekip. Konkurrentët e turneut janë ata që fitojnë vazhdojnë në turne, bazuar në protokollet e një eliminimi.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Lojëra në WESG

Duke shfaqur një numër lojërash të njohura, lojtarët e WESG konkurrojnë në nivelin më të lartë.

Counter Strike

Counter Strike (CS:GO) është një lojë e vendosur në vende të ndryshme në botë. Lojtarët kontrollojnë personazhet kundërshtarë antiterroristë ose militantë terroristë. Për çdo raund të lojës, skuadrat punojnë për të mposhtur njëri-tjetrin duke arritur objektivat që shkatërrojnë gjithçka në ekipin kundërshtar. Loja lejon personalizimin e aksesorëve dhe armëve.

Dota 2

Me Dota 2, lojtarët luajnë në ekipe me 5 lojtarë kundër një ekipi tjetër, i cili ose mbrohet ose zë një bazë në hartë. Çdo lojtar kontrollon një personazh, të quajtur hero, i cili ka aftësi të fuqishme. Lojtarët mund të zgjedhin nga 122 heronj për të kontrolluar dhe mbledhur pikë për heroin kur ai mposht një hero në ekipin kundërshtar. Për të fituar, një ekip duhet të shkatërrojë strukturën e madhe në bazën e ekipit tjetër, të quajtur Ancient.

Gur vatra

Hearthstone është një lojë me letra dixhitale, e cila është falas për të luajtur. Duke u bazuar në serinë Warcraft, loja përdor të njëjtat karaktere dhe elementë. Në vitin 2014, Blizzard Entertainment publikoi lojën për macOS dhe Windows. Më vonë gjatë vitit, kompania lëshoi gjithashtu versionet Android dhe iOS.

Duke shfaqur teknologjinë ndër-platformë, titulli mbështet lojën midis lojtarëve në pajisje të ndryshme. Dy kundërshtarë përdorin kuvertë me 30 letra, duke kontrolluar një hero me fuqi unike. Lojtarët përdorin kristale për të thirrur miqtë për të sulmuar kundërshtarin, duke shkatërruar përfundimisht heroin e konkurrencës.

Pse janë të njohura Lojërat Elektronike Sportive Botërore?

Meqenëse WESG bazohet në Lojërat Olimpike, tifozët përjetojnë një ndjenjë krenarie kombëtare kur shikojnë ndeshjet dhe rezultatet. Përveç kësaj, bastet në internet ka rritur popullaritetin e ngjarjeve dixhitale të ndjekura mirë. Industria shumë miliarda dollarëshe e esports tërheq baste në të gjithë globin.

Bastet ushqehen nga lojtarët profesionistë të lojërave dhe tifozët amatorë që duan të përjetojnë një nivel tjetër emocioni ndërsa shikojnë garat e lojërave. Ndërsa popullariteti i telefonave celularë vazhdon të rritet, tregu i lejon lojtarët të shikojnë dhe të bastojnë për të gjithë WESG garat në lëvizje. Qasja e lehtë, popullariteti global dhe loja emocionuese rrit popullaritetin e WESG në të gjithë botën.

Përparësitë

Meqenëse njerëzit anembanë globit po shpenzojnë më shumë kohë në lojërat dixhitale, WESG ofron një mënyrë unike për të shijuar sportet elektronike. Qoftë shikimi, lojërat apo bastet, turneu ofron një sërë opsionesh argëtimi për entuziastët e lojërave.

Lojtarë të rinj

WESG nxit pjesëmarrjen e lojtarëve të rinj në esports duke zgjeruar mundësitë e lojërave për lojtarët që marrin pjesë në gara. Popullariteti në rritje i turneut shërben për të nxjerrë në pah lojërat në turne, duke tërhequr lojtarë të rinj në të gjithë globin.

Çmimet

Me grupin e tij të çmimeve shumëmilionëshe, WESG u ofron lojtarëve një mundësi për të fituar shuma të konsiderueshme parash. Përtej konkurrencës, bastorët vënë bast në turne me shpresën për të zgjedhur lojtarët dhe ekipet fituese. Praktika dhe të kuptuarit e lojës i ndihmon konkurrentët të fitojnë para. Duke hulumtuar dhe vënë bast zgjuar, një lojtar i fatit rrit shanset e tij për të fituar.

Pse është popullor ky turne për të bastuar?

Një arsye që turneu është popullor për të bast është numri i zgjedhjeve të ndryshme të basteve. Me një larmi kaq të gjerë lojërash elektronike të disponueshme për t'u parë dhe për të vënë bast, kumarxhinjtë kënaqen me bastet në ndeshje të veçanta ose një përzierje garash. Meqenëse lojërat promovojnë krenarinë kombëtare, qytetarët shpesh janë të etur për të vënë baste në ekipin e vendit të tyre. Bastet janë një mënyrë tjetër për të shtuar eksitimin në emocionin e konkurrencës.

Ekipet fituese të Lojërave Elektronike Botërore të Sporteve dhe momentet më të mëdha

Në vitin 2016, turneu i parë u mbajt raundet kualifikuese në Shangai. Edhe me paratë e konsiderueshme të çmimeve në dispozicion, shumë lojtarë kryesorë nuk morën pjesë në turneun inaugurues. Në vend të kësaj, disa lojtarë me famë botërore zgjodhi të shkojë në ngjarje më të njohura, të tilla si ELEAGUE Major. WESG gëzonte ende një konkurrencë të fortë me Ekipin EnVyUs të Francës duke mposhtur Ekipin Kinguin nga Polonia në CS:GO për të marrë në shtëpi një grup të madh çmimesh.

TNC Pro Team mposhti Cloud9 të Danimarkës në Dota 2 për të fituar çmimin e madh. Skuadra e Aleancës së Suedisë fitoi kundër Skuadrës Famëkeqe nga Peruja për të fituar medaljen e bronztë. Koreanët konkursin StarCraft 2 për të fituar. Në vendin e tretë, Alex Sunderhaft nga Amerika mundi Tobias Sieber nga Gjermania. Në finalen e madhe, kampioni i Hearthstone Euneil Javiñas nga Filipinet fitoi ndaj suedezit Jon Westberg.

Ku dhe si të bastni në Lojërat Elektronike Sportive Botërore

Për të vënë bast dhe për të fituar, një lojtar duhet të hulumtojë ekipet dhe lojtarët individualë që konkurrojnë në WESG. Ashtu si bastet për sportet e rregullta, është jetike të njihni të gjithë pjesëmarrësit para basteve. Pas shqyrtimit të gjasave, lojtari i fatit fiton para për të gjetur fituesit e saktë të garave individuale dhe ekipore. Këtu janë disa nga llojet e mundësive të basteve të disponueshme për turneun.

Në komunitetet e esports, kumarxhinjtë takohen në mediat sociale për të vënë bast joformalisht mes miqsh. Këto baste janë shpesh për para të gatshme ose artikuj të tjerë, në varësi të kushteve të vendosura midis dy individëve ose grupit. Megjithatë, bastet sociale nuk janë gjithmonë një ide e mirë. Bastet kundër miqve mund të çojnë në mosmarrëveshje dhe vendosja e basteve me të huajt në internet është e rrezikshme.

Bastet personalisht ose kokë më kokë i mundësojnë një lojtari të basteve me lojtarë të tjerë që bastojnë joformalisht me njëri-tjetrin. Faqet e internetit të lojërave ofrojnë gjithashtu baste kokë më kokë. Konkurrentët paguajnë një tarifë për të hyrë, dhe fituesi merr paratë e çmimit, që është një kombinim i tarifave të paguara.

Baste të vërteta esports përfshin vendosjen e parave për individin ose ekipin që pritet të fitojë nëpërmjet një platforme në internet ose një biznesi me bazë tokësore. Sidoqoftë, nëse një person nuk është i aftë për lojën dhe historinë e lojtarëve, është mirë të mos shpenzoni para. Vetëm bastorët e aftë, të cilët e kuptojnë strategjinë e esports, fitojnë fitime të qëndrueshme.

Sigurisht, lojtarët mund të vendosin edhe baste fantazi, gjë që në fakt nuk është bast. Ashtu si futbolli i fantazisë, ekipet e sporteve të fantazisë përbëhen nga lista të lojtarëve të sporteve elektronike. Të apasionuarit pas sporteve të fantazisë parashikojnë fituesit për argëtim pa bast para.

Ku dhe si mund të vë bast një lojtar në këtë turne?

Me reputacion librat online esports ofrojnë mundësi bastesh esport dhe shanset për tifozët për të vënë bast në WESG. Është jetike të kontrolloni kredencialet e licencimit dhe reputacionin e faqes së internetit përpara se të vendosni bast. Ekziston një pabarazi e dallueshme në përvojën e një lojtari bastesh me faqet e internetit të basteve me cilësi të lartë dhe me cilësi të ulët.

Faqet e besuara ofrojnë kushte të qarta shërbimi, kredenciale licencimi të shfaqura dukshëm dhe komente të mira. Nuk është e sigurt të vësh bast para në një libër sportiv të rastësishëm. Në zgjedhjen e një bastori, bastorët duhet të sigurohen që një faqe në internet të ketë cilësitë e mëposhtme:

  • Një libër sportiv historia pozitive e operacioneve siguron një bastues se ai do të marrë pagesën në një bast fitues.
  • Librat sportive të njohura përgjithësisht kënaqen reputacion të mirë në internet, të cilat tërheqin entuziastët e esports.
  • Besueshmëria teknike u siguron konsumatorëve gati 100 për qind disponueshmëri për vendosjen e basteve.
  • Strukturat e mira të bonusit janë konkurruese me faqet e tjera të internetit në treg.
  • Ndërfaqet e thjeshta për t'u përdorur u lejojnë bastuesve të lundrojnë lehtësisht në faqen e internetit.
  • Mbulimi i ngjarjeve WESG rrit emocionet e basteve live
  • Opsionet e basteve ofrojnë mënyra të ndryshme për të vënë bast.
  • Shanset e favorshme janë konkurruese me librat e tjerë sportiv.
  • Metodat e respektuara të depozitave ofrojnë transferime të besueshme fondesh dixhitale.
  • Proceset e shpejta dhe të thjeshta të tërheqjes sigurojnë një përvojë të qetë.

Kumari në internet po fuqizon lojtarët dhe fansat që të bastojnë me lehtësi para në WESG. Bastet po bëhen shpejt një nga aspektet më emocionuese të lojërave dixhitale dhe esports. Duke ofruar një mënyrë të re për tifozët për t'i shijuar lojërat, librat sportiv në internet konkurrojnë me njëri-tjetrin për të mbledhur pjesë të konsiderueshme të tregut të basteve esports.

Bastet e drejtpërdrejta shtojnë argëtimin dhe eksitimin e turneut. Duke shfrytëzuar fuqinë e internetit, librat sportive u ofrojnë tifozëve mundësinë për të luajtur kumar nga kudo në mbarë globin. Nga Azia në Evropë, entuziastët e WESG mund të vendosin baste për ekipet dhe lojtarët e preferuar nga komoditeti i shtëpisë. Ashtu si Olimpiada, turneu ndez një ndjenjë krenarie kombëtare për tifozët e esports kudo që të jetojnë.

Cila është strategjia më e mirë për të vënë bast në këtë turne?

Dija është mbret në bastet e sporteve. Bastet inteligjente do të thotë që një tifoz i esports hulumton skuadrat dhe lojtarët përpara se të vendosë para. Një skuadër mund të ketë një avantazh, nëse ka marrë një lojtar të renditur më të lartë përpara turneut.

Duke parë të dhënat historike, të cilat detajojnë lojtarët që fitojnë më shpesh, do të ndihmojnë një lojtar që të vendosë një bast solid. Me pak njohuri dhe shumë fat, të apasionuarit pas sporteve elektronike mund të shijojnë bastet për skuadrat dhe lojtarët që konkurrojnë në Lojërat Sportive Elektronike Botërore.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi