Bast në The Masters Tour 2024

Masters Tour është një nga turnetë më të mëdhenj të esporteve i bazuar në Hearthstone. Është organizuar nga Blizzard, zhvilluesi i vetë lojës. Prandaj është kampionati më i profilit të lartë për këtë titull. Çdo vit, një numër i madh ndeshjesh individuale ndodhin për të përcaktuar fituesin e përgjithshëm. Këto janë turne personalisht që zhvillohen para një turme të drejtpërdrejtë. Turneu luhet në të gjithë globin në një sërë ambientesh të klasit botëror. Gjatë ndeshjes së Masters 2019, disa ndeshje u zhvilluan në Evropë, Azi dhe Amerikën e Veriut.

Pishinat e çmimeve janë të paktën 25,000 dollarë për ndeshje. Është interesante që komuniteti i lojtarëve të Hearthstone mund të kontribuojë në këtë grup çmimesh duke blerë paketa në internet me botim të kufizuar. Çdo pako e shitur shton para në tenxhere për të luftuar kampionët.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Rreth Hearthstone

Nëse dikush do të bënte një lista e turneve esports të fokusuar në Hearthstone, ata do të habiteshin nga gama e gjerë e ngjarjeve. Sidoqoftë, Turneu Masters dallohet për shkak të shkallës së tij. Rreth 300 lojtarë marrin pjesë. Shumica e tyre do të kenë garuar më parë në një ndeshje kualifikuese. Nëse bëjnë mirë, do të përfundojnë duke marrë një ftesë për Masters. Shpërblimet mbresëlënëse monetare kanë tërhequr lojtarët më të aftë të Hearthstone në botë.

Që lojtarët të bëjnë parashikime të mira në turnetë e esports, ata duhet të dinë mjaftueshëm për lojën që luhet. Prandaj është e rëndësishme të bëhen disa kërkime bazë mbi Hearthstone. Ai u zhvillua nga kompania Blizzard Entertainment si një spin-off i popullaritetit të tyre World of Warcraft ekskluzivitet. Kjo lojë online me letra u lëshua si një titull pa pagesë. Kjo ndihmoi në tërheqjen e një numri të madh lojtarësh.

Fillimisht iu dha emri Heroes of Warcraft për faktin se i përket universit të kësaj serie ikonike fantazi. Shumë nga të njëjtat vende, relike dhe personazhe janë paraqitur në kartat e koleksionit dixhital. Ashtu si shumë tituj esport, ai mbështet lojën ndër-platformë. Kjo do të thotë që lojtarët mund të sfidojnë njëri-tjetrin në pajisjet Windows, Mac, iOS dhe Android.

Ekipi pas Hearthstone u përqendrua në shmangien e shumë prej çështjeve të zakonshme që gjenden në zhanrin e kartave dixhitale. Për shembull, kundërshtarët nuk janë në gjendje të kryejnë lëvizje kur është radha e lojtarit. Kumarxhinjtë do të duhet ta marrin parasysh këtë përpara se të vendosin një bast. Aktualisht, rreth 100 milionë njerëz e shijojnë këtë lojë. Prandaj, ka kuptim që Hearthstone ka tërhequr vëmendjen e komunitetit online të basteve esports.

Rregullat e lojës Hearthstone

Përpara se të uleni për të parë turnetë online të Hearthstone esport, është një ide e mirë të studioni rregullat themelore. Mënyra standarde e lojës është një ndeshje një-në-një. Kjo mund të jetë ose e rastësishme ose e renditur. I pari është shumë më i qetë. Ndërkohë kjo e fundit kërkon që lojtarët të konkurrojnë në një sistem renditjeje me nivele.

Loja është e bazuar në kthesa. Lojtarët zgjedhin një hero që i përket një prej dhjetë klasave unike. Secili do të ketë aftësitë e veta të veçanta. Kjo është ajo ku strategjia e hershme luan një rol kyç. Lojtarët përdorin një kuvertë letrash në përpjekje për të ulur shëndetin e kundërshtarëve të tyre derisa të arrijë zero. Luajtja e një karte do të përdorë mana. Kostoja e mana do të ndryshojë nga karta në kartë. Si rezultat, buxhetimi është një komponent kyç i Hearthstone.

Llojet e kartave përfshijnë: magji, minion, hero dhe armë. Kartat mund të ndryshojnë në rrallë dhe janë të renditura nga epike në bazë. Herë pas here Blizzard do të lëshojë zgjerime të reja. Megjithatë, gjatë një turneu, kuvertat priren të jenë më themelore në mënyrë që t'i japin çdo kampioni një fushë loje të barabartë. Lojtari është në kohë gjatë radhës së tij. Kjo ndihmon për të shpejtuar ndeshjet.

Pse është popullor The Masters Tour?

Kur bast në turne esport, një lojtar i fatit do të dëshirojë të zgjedhë një lojë esport që është kënaqësi për t'u parë. Hearthstone është i mirënjohur për modelet e tij shumëngjyrëshe dhe tërheqëse të kartave. Nëse lojtari është adhurues i WoW, atëherë është loja për ta. Kjo do t'i lejojë ata të eksplorojnë njohuritë e pasura të universit Warcraft.

Është gjithashtu e rëndësishme të zgjidhni një titull ku aftësitë i kalojnë shanset. Në këtë mënyrë lojtari i fatit mund të marrë një vendim të informuar bazuar në njohuritë e tij për lojtarët. Shumica e ndeshjeve të Hearthstone kanë dy lojtarë. Kjo do të thotë se ka një shans të mirë për të zgjedhur një fitues të mundshëm.

Nëse personi ka një njohuri të thellë të lojës, ai mund të vendosë të shkojë për një bast më të specializuar. Për shembull, ata mund të parashikojnë nëse një lojtar do të tërheqë një kartë specifike. Prandaj, lojërat e fatit Hearthstone shpërblejnë ata që dinë sa më shumë për rregullat, skenarët e mundshëm dhe strategjitë e kampionëve.

Në përgjithësi, Hearthstone do t'u tërheqë ata që preferojnë lojëra video që mbështeten në taktika. Kumarxhiu mund të marrë parasysh se çfarë lëvizjesh do të bëjë secili lojtar. Bërja e kësaj do t'i ndihmojë ata të përmirësojnë shanset e tyre për të vendosur një bast fitues.

Ekipet fituese të Masters Tour

Meqenëse ky është një nga turnetë më të mëdhenj esport të fokusuar në Hearthstone, konkurrentët janë shumë të aftë. Një numër i madh i atyre me performancën më të lartë vijnë nga Bashkimi Europian. Megjithatë, ka edhe disa skuadra kryesore që vijnë nga SHBA, Kina, Japonia dhe Kanadaja.

Kampionatet e sporteve si Turneu Masters kërkojnë që secili anëtar i ekipit të punojë së bashku si një njësi. Është e rëndësishme që lojtarët të kujdesen për grupet që njihen për strategjinë e tyre. Hearthstone është një lloj cerebral loje. Kjo është në kontrast me sportet e tjera elektronike që janë më të përqendruara në reflekset dhe saktësinë e shpejtë.

Guri më i mirë i vatrës ekipet do të jenë të aftë në matematikë. Kjo për faktin se buxhetimi mana është çelësi për të arritur një fitore. Ata gjithashtu duhet të kenë njohuri të gjera për të gjitha paketat e kartave. Bërja e kësaj do t'i ndihmojë ata të zgjedhin ato që u japin atyre një avantazh ndaj kundërshtarit të tyre.

Dhjetë skuadrat e mëposhtme konsiderohen aktualisht si më të mirat në këtë turne:

  • T1
  • Ekipi të do shumë
  • Fogsail Freebooters
  • Ekipi i RDU
  • StrifeCro/Kolento
  • Portokalli/Freakah
  • Shkëlqim
  • Team Pog Champ
  • Invictus Gaming
  • Swashbucklers Southsea

Momentet më të mëdha

Turneu Masters konsiderohet nga shumë njerëz si një nga turnet më të mirë esports atje. Kjo për shkak të numrit të momenteve ikonike që kanë ndodhur ndër vite. Për shembull, gjatë një ndeshjeje mes Kalaxz dhe WE Stone, ky i fundit arriti të thyejë serinë e fitoreve të të parit. Ai e arriti këtë duke përdorur sulmet Brain Freeze.

Lojtari Badajimpom është i mirënjohur brenda ligave esport Hearthstone. Në një lojë të paharrueshme, ai përdori kuvertën e tij të nënshkrimit, Quest Warrior për të arritur një fitore mbresëlënëse. Shquhet si një nga ndeshjet më të mira të Tourit 2021. Megjithatë, po atë vit lojtari doli kundër një sfiduesi të pamposhtur, WEYuansu. Ky kundërshtar përdori një paketë letrash Brute Demon Hunter për një efekt të madh. Ndërsa ishte në litarë ai nxori një Triple Brute. Kjo doli të ishte shumë e fuqishme për Badajimpom.

Kur Furyhunter dhe VKmsbc sfiduan njëri-tjetrin, ajo përfundoi duke qenë një nga lojërat më stresuese të Masters Tour. Furyhunter ishte jashtëzakonisht pranë eliminimit nga kjo ndeshje gjysmëfinale. Megjithatë, pasi nxori një kartë surprizë Kindling Elemental, ai siguroi një vend në finalet e mëdha.

Ku dhe si të bastni në Turneun Masters

Ka shume faqet e basteve esport online atje jashte. Hearthstone është një lojë video mjaft e zakonshme. Prandaj, nuk do të jetë e vështirë të gjesh një librari që kujdeset për këtë lloj tregu. Kur vini bast në turne esport, është e rëndësishme të zgjidhni llojin e duhur të bastit. Zgjedhja e një fituesi të drejtpërdrejtë priret të jetë më popullorja. Kjo është për shkak se shumica e ndeshjeve do të vënë dy lojtarë kundër njëri-tjetrit.

Ka një bollëk letrash të mundshme që lojtari mund të hedhë poshtë. Rrjedhimisht, lojtari duhet të njohë kuvertën që favorizon secili konkurrent. Në këtë mënyrë ata mund të krahasojnë dy kuvertën e kundërta dhe të analizojnë se cila ka avantazhin. Është gjithashtu e mençur të qëndroni të informuar për përditësimet e reja të kuvertës. Blizzard i lëshon këto rregullisht. Nëse kumarxhinjtë nuk hulumtojnë letrat e fundit, mund të krijojë boshllëqe në njohuritë e tyre për lojën.

Shumë njerëz presin deri në gjysmëfinale ose në finale përpara se të bastojnë në Turneun Master. Ndërkohë, ata mund të shikojnë ndeshjet e mëparshme dhe të kujdesen për ndonjë lojtar të fortë. Kjo është strategjia ideale për këdo që dëshiron të bëjë bastet më të detajuara të mundshme.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi