Bast në Arena of Valor International Championship 2024

Arena of Valor, më parë Strike of Kings, është një lojë video në internet e zhvilluar nga TiMi Studio Group. Është i disponueshëm në pajisjet iOS, Android dhe Nintendo Switch. Është ndër lojërat më të njohura në Azi pasi shfaqet në pothuajse të gjitha ngjarjet kryesore të eSports në rajon.

Kampionati Ndërkombëtar Arena of Valor është ngjarja më e famshme e Arena of Valor. Ky turne është zhvilluar çdo vit gjatë pesë viteve të fundit nën ekskluzivitetin AIC. Përsëritja e gjashtë, e organizuar nga VSPN, Level Infinite dhe Garena, filloi më 16 qershor 2022 dhe do të përfundojë më 10 korrik 2022. Çmimi i grupit zakonisht ndryshon çdo vit, me ngjarjen e vitit 2022 që do të ketë çmimin më të lartë të grupit prej 2 milionë dollarë. Deri më tani, të gjitha ngjarjet e Kampionatit Ndërkombëtar Arena of Valor janë mbajtur online.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Gjithçka që duhet të dini rreth Arena of Valor International Championship

Arena e Trimërisë, më parë Strike of Kings, është një lojë video në internet e zhvilluar nga TiMi Studio Group. Është i disponueshëm në pajisjet iOS, Android dhe Nintendo Switch. Është ndër lojërat më të njohura në Azi pasi shfaqet në pothuajse të gjitha ngjarjet kryesore të eSports në rajon.

Loja AoV

Arena of Valor është një lojë me shumë lojtarë që përmban një arenë beteje. Çdo lojtar zgjedh një karakter për të kontrolluar në fushën e betejës. Personazhet e lojës quhen heronj, secili ka aftësi unike.

Sa më shumë që një lojtar përdor një hero, aq më shumë aftësi merr heroi. Lojtarët mund të fitojnë përvojë dhe ar në disa mënyra, duke përfshirë vrasjen e monstrave dhe miqve, shkatërrimin e strukturave dhe mposhtjen e lojtarëve të tjerë.

Ari mund të përdoret më pas për të blerë artikuj të veçantë të lojës që i japin lojtarit aftësi superiore që janë të dobishme në arenën e betejës. Për më tepër, ari mund t'i ndihmojë lojtarët të blejnë më shumë heronj. Nga ana tjetër, përvoja e fituar mund të zhbllokojë dhe të shtojë më shumë aftësi për ta bërë një hero më të fuqishëm.

Mënyrat e lojës

Arena of Valor ka disa mënyra të lojës, me më të popullarizuarin atë 5v5, i quajtur zakonisht Grand Battle. Objektivi kryesor i lojtarëve në këtë mënyrë është të shkatërrojnë frëngjitë e armikut dhe të sigurojnë disa misione, si vrasja e vrasësit të errët dhe shkatërrimi i bërthamës së kundërshtarit. Ndeshjet e Grand Battle zakonisht zgjasin nga 12 deri në 18 minuta.

Black City Arena, e cila është një modalitet 1v1, është një tjetër mënyrë popullore në lojën. Ai përmban vetëm një korsi të vetme, një kullë, një bërthamë për të kuqe dhe blu, dy furça në anët e fushës së betejës horizontale dhe një tenxhere HP.

Zakonisht luhet edhe Dueli Shadow. Ky modalitet 3v3 luhet në Flatland Battlefield dhe përmban një hartë më të vogël. Ajo ka vetëm një frëngji, dhe çdo ekip ka një bazë bazë. Lojërat janë më të shpejta, secila prej 4 deri në 6 minuta.

Mënyra të tjera të dukshme të lojës përfshijnë Abyssal Clash, Hook Wars, Football Fever, Death Match, Gladiator's Summit, Mayhem Mode dhe Duo Race.

Shanset e basteve në Arena of Valor International Championship

Lojtarët e interesuar për të vënë baste në turnetë e Kampionatit Ndërkombëtar Arena of Valor janë më së shumti të interesuar të shqyrtojnë shanset e ofruara nga faqe të ndryshme bastesh eSports. Në mënyrë ideale, shanset e basteve Arena of Valor zakonisht ndryshojnë në varësi të disa faktorëve, të tillë si lloji i bastit dhe faqja e zgjedhur e basteve eSports. Shumica e ofruesve të basteve eSports zakonisht ofrojnë një shumëllojshmëri të gjerë të llojeve të basteve për pothuajse të gjitha ndeshjet në këtë ngjarje.

Fituesi i ndeshjes është një nga Llojet më të njohura të basteve në turnetë më të mirë Arena of Valor International Championship. Lojtarët parashikojnë se cili ekip do të fitojë një ndeshje specifike. Rezultati i bastit mund të jetë ose një fitore ose një humbje.

Shanset janë zakonisht dukshëm më të ulëta që skuadra e preferuar të fitojë. Një lloj tjetër i lidhur bast është fituesi i ngjarjes. Për këtë, lojtarët vënë bast se cila skuadër do të fitojë kampionatin.

Llojet e basteve me handikap shohin kufizimet e lidhura me skuadrën e preferuar për të fituar, gjë që i bën bastet më të barabarta. Rezultati është se edhe shanset bëhen më të afërta, gjë që funksionon më mirë për lojtarët që dëshirojnë të vënë bast për fitimin e skuadrës së dobët.

Lloji i bastit mbi/nën kërkon që lojtarët të vënë bast nëse një ekip do të shënojë më shumë ose më pak se një numër i caktuar. Në mënyrë ideale, ky bast u jep lojtarëve lirinë për të parashikuar rezultatet me një gamë më të gjerë.

Llojet e tjera të basteve për Kampionatin Ndërkombëtar Arena of Valor përfshijnë rezultatin e saktë, gjakun e parë, vrasjet totale, handikapin e hartës dhe fituesin e hartës.

Pse kampionati ndërkombëtar Arena of Valor është i popullarizuar në mesin e lojtarëve?

Shumëllojshmëria e tregjeve të basteve është padyshim ndër arsyet kryesore që Arena of Valor International Championship është e popullarizuar në mesin e lojtarëve. Vendet më të njohura të basteve në internet eSport ofrojnë tregje bastesh për pothuajse të gjitha ndeshjet e paraqitura në këtë ngjarje, duke e bërë të lehtë për lojtarët që e duan lojën të vënë baste në lojërat e tyre lojtarët dhe ekipet e preferuara.

Një arsye tjetër është se shumica e faqeve të basteve eSports ofrojnë shanse tërheqëse (marzhe të ulëta) për shumicën e ndeshjeve të Arena of Valor. Shanset janë më tërheqëse se zakonisht dhe tërheqin më shumë lojtarë në faqet përkatëse. Shumat e mundshme që lojtarët mund të fitojnë nga bastet në turne rriten me shanset e përmirësuara.

Bastet në ligat e kampionatit ndërkombëtar në Arena of Valor janë gjithashtu relativisht të lehta. Shumica e llojeve të basteve të ofruara nga ofruesit e basteve eSports janë të lehta për t'u kuptuar dhe vendosur. Kjo i bën ata të përshtatshëm edhe për lojtarët pa përvojë bastesh. Shumica e bastebërësve ofrojnë gjithashtu tregje bastesh live për turneun.

Kjo është e dobishme pasi u lejon lojtarëve të analizojnë ndeshjet dhe të vendosin baste live bazuar në informacione të besueshme në kohë reale. Për më tepër, të gjitha lojërat zakonisht janë të planifikuara mirë përpara turneut, duke e bërë të lehtë për lojtarët që t'i kapin të gjitha ndeshjet drejtpërdrejt.

Ekipet fituese të kampionatit ndërkombëtar AoV dhe momentet më të mëdha

Shumë skuadra Arena of Valor janë paraqitur në gjashtë përsëritjet e Kampionatit Ndërkombëtar Arena of Valor që janë zhvilluar deri më tani, ku shumica e tyre kanë lojtarë të ndryshëm çdo vit.

Megjithatë, disa skuadra dhe lojtarë kanë spikatur në garë për shkak të paraqitjeve të tyre mbresëlënëse. Këtu janë turnet kryesore Arena of Valor International Championship në vitet e fundit, duke gjykuar nga performancat e tyre mbresëlënëse.

Burrium United E-Sports

Burriam United eSports janë mbajtës i titullit të Kampionatit Ndërkombëtar të Arena of Valor i vitit 2021. Ekipi fitoi 40% të grupit të çmimeve prej 1 milion dollarësh, me 20% të nënkampionit të parë, V Gaming. Hong Kong Attitude ishte nënkampion i dytë, duke fituar 15% të grupit të çmimeve.

Burriam United eSports është një organizatë profesionale eSports me bazë në Thai. Lojtarët aktivë që fituan kampionatin në 2021 përfshinin Satittirat Chetnarong, Anurak Saengjan, Pakinai Srivijarn dhe Weerapat Rungchaeng.

Performanca e skuadrës ishte aq mbresëlënëse saqë shumica e lojtarëve të saj u dhanë çmime. I identifikuar nga ID-të e lojtarëve të tyre, NuNu fitoi çmimin MVP të Finals dhe Line-Up Mid më i mirë, Overfly fitoi çmimin Best Line-Up Dark Slayer dhe Difoxn fitoi çmimin Best Line-Up Abyssal Dragon.

Ekipi i MAD

Ekipi MAD fitoi përsëritjen e katërt të Kampionatit Ndërkombëtar Arena of Valor, i cili u zhvillua në vitin 2020. Ky ekip profesionist eSports është i bazuar në Tajvan. Pas performancës së tij të spikatur, ekipit iu dha 40% e parave të grupit të çmimeve, e cila ishte 200,000 dollarë.

Disa nga lojtarët në njësinë që kishin performanca mbresëlënëse përfshinin lojtarin 03.22, i cili ishte MVP i Finaleve dhe më i mirë i Line-Up Abyssal Dragon, dhe KuKu, i cili ishte fituesi i Mbështetjes më të Mirë të Linjave.

Ekipi Flash

Dymbëdhjetë ekipe u zhvilluan në Kampionatin Ndërkombëtar Arena of Valor 2019, me Team Flash që doli si kampione. Ekipi fitoi 200,000 dollarë nga grupi i çmimeve prej 500,000 dollarësh. Dy lojtarët e Team Flash që u dalluan më shumë gjatë atij evenimenti ishin XB, i cili fitoi çmimin MVP të Finaleve dhe ADC, i cili fitoi çmimin e xhunglës më të mirë Line-Up.

Skuadra J

Ekipi J fitoi Kampionatin Ndërkombëtar Arena of Valor në 2018, duke fituar 250,000 dollarë nga grupi i çmimeve. Çmimi MVP i turneut shkoi për lojtarin e J Team me emrin e përdoruesit Neil.

Ende lëviz nën të shtëna me armë

Ekipi Still Moving Under Gunfire ishte skuadra e parë që fitoi Kampionatin Ndërkombëtar Arena of Valor. Ekipi fitoi përsëritjen e parë të turneut, i cili ishte në vitin 2017, pasi konkurroi kundër 11 skuadrave të tjera ndërkombëtare profesionale. Çmimi për ekipin fitues ishte 200,000 dollarë.

Ku të bastni në Kampionatin Ndërkombëtar Arena of Valor

Gjetja e një faqeje të përshtatshme bastesh eSports për të bastuar në turnetë më të mëdhenj të Arena of Valor International Championship mund të jetë sfiduese për shkak të opsioneve të shumta të disponueshme për bastorët e eSports. Disa faqe bastesh për lojëra video nuk janë aq të mira dhe mund të rezultojnë në një përvojë të keqe bastesh.

Duke parë listën e turneve eSports dhe platformave të basteve, gjetja e platformës më të përshtatshme të basteve egaming mund të jetë mjaft e vështirë. Një nga zgjidhjet më efektive është të vizitoni një faqe të dedikuar të renditjes së basteve eSports. Site të tilla zakonisht kanë të gjithë informacionin përkatës të nevojshëm për të zgjedhur faqet e përshtatshme të basteve eSports bazuar në preferencat, duke përfshirë sugjerimet kryesore.

Si të vendosni bastet tuaja në AoV IC

Procesi i basteve është relativisht i lehtë pas zgjedhjes së faqes së basteve eSports. Lojtarët duhet së pari të regjistrohen dhe të identifikohen në faqen e basteve dhe të financojnë llogaritë e tyre të basteve. Më pas ata duhet të zgjedhin llojin e basteve dhe tregun e basteve sipas zgjedhjes së tyre. Përzgjedhja mund të bazohet në shumë faktorë, duke përfshirë shanset dhe rezultatet e mundshme.

Për më tepër, lojtarët duhet të vendosin gjithashtu për sasinë e parave që duan të vendosin për çdo bast. Procesi hap pas hapi i vendosjes së basteve mund të ndryshojë në sajte të ndryshme të basteve eSports, por zakonisht përfshin vetëm disa klikime. Diçka për t'u theksuar është se të gjitha bastet duhet të vendosen në kohë, zakonisht përpara fillimit të ndeshjeve përkatëse.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi