Faqet kryesore të basteve të Arena of Valor 2024

Çdo lojtar kërkon përvojën më të mirë, dhe ata me sa duket e kërkojnë këtë pothuajse çdo lojë eSport. Nga strategjia dhe aventurat tek sportet luftarake dhe gjithçka tjetër, ka shumë eSports sot (që nga viti 2022). Sidoqoftë, disa lojëra eSport kanë provuar të kenë më shumë ndjekës se të tjerat me kalimin e kohës.

Si rezultat, ka nga ato lojëra që kanë fituar statusin e referencës, dhe kjo është radha në të cilën dikush do të përmendte me besim Arena of Valor. Ashtu si Dota 2 dhe League of Legends - për të përmendur vetëm disa, kjo lojë është një produkt i ekspertizës dhe teknologjisë së profilit të lartë. Shikoni këtë postim për informacione rreth kësaj loje.

Faqet kryesore të basteve të Arena of Valor 2024
Zhang Wei
ExpertZhang WeiExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Çfarë është Arena of Valor?

E shkurtuar si AoV, Arena os Valor është një arenë beteje në internet me shumë lojtarë, e krijuar për lojëra në celular. Loja është aq e ngjashme me League of Legends sa mund të mendoni se është një version i kësaj të fundit. Ajo gjithashtu merr hua disa Dota 2 aspektet. Me këtë lojë, ju praktikisht jeni në shesh me yje. Po, ju keni atë që duhet për të demonstruar zotërimin tuaj të konsolës.

Për çfarë bëhet fjalë loja?

Me AoV, Tencent, zhvilluesit e lojës kaluan një milje shtesë për t'u siguruar që jeni në mes të një xhungle, mënyra e vetme e së cilës është lufta. Kundërshtarët tuaj janë të pajisur me goditjet më brutale, që do të thotë se do t'ju duhet të shpëtoni jetën tuaj me më shumë energji dhe agresion.

Tani, sapo të hapni lojën, do të jeni pikërisht në qendrën e betejës, ku duhet të kontrolloni gjithçka. AoV është një lojë që përfshin strategji dhe zhdukje totale të armiqve. Si i tillë, do të ketë presion masiv mbi supet tuaja, ndaj duhet të punoni shumë për të fituar ndeshjen. Goditjet po ndodhin gjatë gjithë lojës, dhe ju duhet të jeni aq të mençur sa një gjarpër dhe mjaftueshëm i fortë për të mbetur gjallë në fund të gjithçkaje.

Fuqizoni lojtarët tuaj

Ju mund të kërkoni të dini nga lojtarët tuaj për forcën e tyre të sulmit dhe mbrojtjes, si dhe pozicionet e tyre të preferuara. Në këtë mënyrë, ju mund t'i shmangeni skenave të rrezikshme pa njolla dhe do të shijoni lojën. Nëse nuk e dini, luftëtarët në AoV evoluojnë, që do të thotë se mund të forconi lojtarët tuaj.

Ju mund t'u jepni luftëtarëve tuaj më shumë fuqi duke rrëzuar armiqtë tuaj dhe duke negociuar pengesat. Është gjithashtu e mundur të vidhni luftëtarët e armikut tuaj ose t'i ndryshoni luftëtarët tuaj sipas preferencës tuaj. Për të qenë në anën e sigurt, kurrë mos u përpiqni të përparoni në territorin e kundërshtarit pa një aleat në anën tuaj; ky do të ishte një gabim i kushtueshëm pasi armiqtë tuaj do të qëllojnë nga të gjitha drejtimet.

Bast në Arena of Valor

Suksesi i AoV është i dukshëm, dhe kjo mund të shihet në numrin e librave esports që tani janë bastet esports. Nuk është për t'u habitur të gjesh shumicën e faqeve të basteve sportive që nxitojnë lojtarët e AoV, ku secili përpiqet të ofrojë shanset më të mira. Me shumë skuadra që mbyllin brirët për të pasur një pjesë të grupeve të çmimeve të lojës, lojtarët nuk kanë mungesë opsionesh për të zgjedhur.

Ku të bastni në Arena of Valor

Nga qindra faqe të njohura bastesh, ju mund të zgjidhni disa më të besueshmet. Dhe ndërsa ju mund të mos e shihni librin tuaj të preferuar të esports këtu, kjo nuk do të thotë se nuk është e mirë. Në EsportRanker, mund të gjeni një listë të faqeve të besueshme dhe të sigurta të basteve që ofrojnë baste Arena of Valor.

Procedura e shpejtë e basteve në Arena of Valor

Për të bastuar në AoV:

 • Regjistrohu me një libër sportiv
 • Verifikoni llogarinë tuaj të basteve
 • Depozitoni para në llogari
 • Zgjidhni një ndeshje eSport për të bastuar dhe llojin e bastit
 • Zgjidhni bastin tuaj dhe konfirmoni bastin (Fituesi i raundit, Frëngjia e parë, Basti i rezultatit, etj.)

Pse është popullor Arena of Valor?

Duke grumbulluar të paktën 200 milionë lojtarë (që nga viti 2022), AoV është një nga esportet më të luajtura. Që numri i lojtarëve që zgjedhin rritet çdo muaj është gjithashtu i vërtetë. Por pse është kaq popullore kjo lojë? Epo, arsyeja e parë është se është lehtësisht e arritshme. AoV është ekskluzivisht një MOBA celular, që do të thotë se kushdo me një smartphone, qoftë Android apo iPhone, mund të zgjedhë dhe të nisë përvojën.

Një arsye tjetër janë grupet e mëdha të çmimeve që duhen fituar. Kupa e Botës eSports, për shembull, ka paraqitur të paktën 500,000 dollarë që nga edicioni i saj i parë në 2018. Kjo është një tërheqje e madhe për lojtarët e AoV që duan të provojnë fatin e tyre.

Po përzgjedhja e heronjve? Loja vjen me një përzgjedhje të gjerë për të zgjedhur, duke filluar nga gjuajtësit dhe magjistarët deri te vrasësit dhe luftëtarët. Çfarë do të thotë kjo është se lojtarët mund të zgjedhin atë që preferojnë. Lojëra ekipore ose solo, loja i ofron të gjitha.

Komuniteti internect

AoV bashkon njerëz nga të gjitha sferat e jetës, duke përfshirë lojtarë, lojtarë, tifozë dhe të tjerë. Këta njerëz u përhapën në të gjithë botën, me Azinë që merr pjesën më të madhe. Me shumicën e turneve të mbajtura në vendet aziatike, si Tajvani, Vietnami dhe Kinë, del fuqishëm Azia kryeson ndërsa të tjerët e ndjekin.

Amerika e Veriut dhe Evropa janë të përfaqësuara në mënyrë të barabartë. Megjithatë, nuk ka rëndësi se nga vini; do të ndiheni gjithmonë si në shtëpinë tuaj sapo të bëheni pjesë e këtij komuniteti të internetit. Me lojën që lejon lojërat epike të ekipit, lojtarëve u pëlqen fakti që AoV është një lojë sociale.

Duke luajtur Arena of Valor në internet

AoV është në mënyrë ideale një lojë 5v5 ose 3v3, që do të thotë se mund të bashkoheni si pesë ose tre. Objekti i lojës është të asgjësojë kristalin, bërthamën ose bazën e kundërshtarit. Sigurisht, lojërat paraqesin mënyra të ndryshme, duke përfshirë Ranked Match dhe Grand Battle. Po kërkoni të luani AoV? loja është e disponueshme në shumë site bastesh eSport; gjetja e asaj që ju përshtatet duhet të jetë problematike.

Lojtarë të mëdhenj në Arena of Valor

Nëse ka një esport që ka bashkuar një grup lojtarësh shumë të talentuar, ai është Arena of Valor. Si e tillë, zgjedhja e më të mirës nga kjo pishinë e madhe mund të jetë një detyrë e madhe pasi secili ka preferencat e veta. Sidoqoftë, pavarësisht nga kriteret që përdorni, emrat e mëposhtëm kanë qenë gjithmonë sinonim me AoV.

 • Peng Yunfei
 • Youqi Cai
 • Lin Heng
 • Li Daheng
 • Chen Zhengzheng
 • Zhang Cong
 • Jiang Tao
 • Luo Siyuan
 • Fan Yang
 • Zhong Letian

Skuadrat më të mëdha të lojës

Mënyra më e lehtë për të identifikuar skuadrat më të mira në çdo turne është duke parë arritjet e tyre. Bazuar në këtë, këtu janë disa nga emrat që sundojnë botën e esport AoV pa një renditje të përcaktuar.

 • Edward Gaming
 • Talon Esports
 • Royal Mos u Dorëzo
 • AG Super Play
 • Buriram United Esports
 • Hero JiuJing
 • Turnso Gaming
 • Luftëtarët Mashtrues
 • eStar Gaming
 • Korrëse Qiao Gu

A ka një kampionat Arena of Valor?

AoV është një lojë celulare me rritje të shpejtë. Kështu, fakti që është turneun lista rritet vazhdimisht është diçka që pritet. Tani, Arena of Valor World Cup është një ngjarje vjetore e inauguruar në vitin 2018. Është një ngjarje e madhe që vendos një çmim të madh në para për lojtarët për të konkurruar, me grupin e çmimeve që arrin nivelin më të lartë të të gjitha kohërave në 2022 (10,000,000 dollarë). Kaq i madh është turneu. Mos harroni se edicioni i vitit 2020 u anulua për shkak të pandemisë Corona, por me turneun e vitit 2022 që vjen me dyfishin e çmimeve, lojtarët nuk janë aspak penduar.

Kualifikimet e Kupës së Botës AoV

Për të fituar akses në skenën më të madhe të AoV, pjesëmarrësve u kërkohet që së pari të kenë sukses në ligat e tyre rajonale, të cilat janë kryesisht në Azi, megjithëse pritet që Amerika dhe Evropa të regjistrojnë praninë e tyre më shpejt se vonë

 • AoV Star League
 • Arena e Kupës Toryumon të Japonisë
 • Seria Garena Challenger

Disa nga çajrat më të suksesshëm në Kupën e Botës AoV përfshijnë Hong Kongun, Vietnamin dhe Korenë.

Bast në Arena of Valor tek ofruesit

Siç e lexuat më herët, dhjetëra prezantues ofrojnë shanse dhe tregje të shkëlqyera bastesh AoV. Ju duhet të gjeni disa prej tyre me pak kërkim. Nëse jeni duke kërkuar se ku të vini bast në AoV, librat e mëposhtëm nuk do t'ju zhgënjejnë. Nga bonuset dhe ndërfaqja te shanset dhe shumë të tjera, librat e mëposhtëm esports i kanë të gjitha.

 • Lootbet
 • Rivaliteti
 • William Hill
 • Betway
 • VulkanBet
 • Rivaliteti
 • Bovada
 • Majë
 • 1xBet
 • Buff.be

Ndiqni ekipet më të mira të Arena of Valor dhe vini bast me saktësi

Nuk ka asgjë si bastet e sigurta kur bëhet fjalë për bastet esport. Që nga fillimi i basteve, të dobëtit kanë qenë të njohur për të shkaktuar shqetësime dhe nuk është më lajm kur një palë e dobët mposht favoritin e rastësishëm. Sidoqoftë, skuadrat më të forta fitojnë më shpesh sesa skuadrat më të dobëta. Kjo është arsyeja pse shanset tuaja për të shmangur humbjet bëhen më të mira kur ndiqni skuadrat më të mira dhe vini bast në përputhje me rrethanat. Fatmirësisht, mund të pyesni internetin për fuqinë e çdo ekipi AoV dhe të gjitha faktet do të shfaqen.

Nëse jeni duke gjuajtur skuadra për t'u ndjekur dhe për të vënë bast, disa prej tyre të shquar përfshijnë ato të listuara më herët në këtë postim, si dhe në vijim:

Team Liquid

Kjo është një zgjedhje e lehtë për çdo lojtar bast, duke marrë parasysh arritjet e tij në botën e eSports. Pas ekzekutimeve të suksesshme në Dota 2, Team Liquid bëri rrugën e saj në Arena of Valor, dhe ajo tashmë është e preferuara për lojtarët.

Nova eSports

Nova Esports skuadra të shumta që dihet se shkaktojnë telashe në një gamë të gjerë titujsh, duke përfshirë Clash Royale, PUBG dhe, natyrisht, AoV. Injorimi i një ekipi të tillë do të ishte një gabim për çdo lojtar.

SK Gaming

Pyetni çdo lojtar AoV dhe ata do të thonë SK Gaming është një forcë për t'u llogaritur. Ndikimi i Sk Gaming në botën e lojërave eSport është i dokumentuar mirë, pasi ka pasur sukses në Smite, LoL, CS: GO, Smite, Rainbow Six dhe shumë eSporte të tjera. Dhe tani ata kanë shtrirë të njëjtin ndikim në AoV; ju nuk mund të përballoni t'i anuloni ato.

Pro dhe kundra

Pavarësisht se sa e mirë është një lojë esport, ajo duhet të ketë disa pozitive dhe negative, dhe Arena of Valor nuk bën përjashtim.

Pro

 • Miqësore për celularin. Arena of Valor është projektuar duke pasur parasysh pajisjen tuaj celulare dhe loja është menduar ekskluzivisht për t'u luajtur në pajisjet celulare. Kjo u sjell komoditet lojtarëve sepse ata nuk kanë nevojë të ulen me sy të ngjitur në desktop për të shijuar përvojën.
 • Çmime të mëdha. AoV prezanton turne që lejojnë lojtarët të luftojnë për çmime në para. Për shembull, Kupa e Botës AoV 2022 vjen me një shumë të madhe 10,000,000 dollarë, e cila pritet të tërheqë talente të jashtëzakonshme nga e gjithë bota.
 • Aspekti social. Jo shumë lojëra janë aq sociale sa AoV. Ndërsa ekziston një opsion i lojës solo, shumë njerëz zgjedhin opsionin e lojës në ekip, sepse i lejon ata të shoqërohen me lojtarë të tjerë ndërsa punojnë së bashku për të mposhtur një armik të përbashkët.

Kundër

 • Loja mund të jetë e shtrenjtë: Jo të gjithë janë të kënaqur me shumën minimale që duhet të paguajnë për të zgjedhur AoV. Sidoqoftë, mund të zgjidhni ta luani lojën në modalitetin falas nëse mendoni se kjo është një pengesë. Gjithçka me të cilën do t'ju duhet të luftoni janë disa reklama që mund të shfaqen ndërsa jeni në mes të veprimit. Por ka edhe alternativa më të lira për ata që nuk duan të luajnë AoV.
 • Loja mund të jetë problematike
 • Është një lojë shumë konkurruese. Ju do të duhet të jeni në maksimumin tuaj për të fituar (natyrisht, edhe shokët tuaj të skuadrës do të duhet të jenë në formën e tyre të mirë).

Kuptimi i shanset e basteve Arena of Valor

Për të bastuar me sukses në AoV, së pari duhet të kuptoni shanset. Në fund të fundit, kjo është ajo që përcakton se sa mund të fitoni. Nëse po kërkoni të kuptoni shanset, faleminderit Zotit sepse shumica e platformave të basteve do t'ju ndihmojnë. Shanset AoV paraqiten në formate të ndryshme, në varësi të krijuesit të basteve në fjalë, dhe këto mund të jenë shanse fraksionale ose dhjetore. Është e këshillueshme të kuptoni se çfarë kuptimi kanë formatet sepse nuk e dini kurrë se çfarë do të gjeni në librin tuaj të preferuar të sportit.

Ju duhet të kuptoni se shanset shumë të larta do të thotë se rezultati është i pamundur dhe anasjelltas. Kështu, shanset mund t'ju japin një pasqyrë se ku mund të vendosni bastin tuaj. Duke thënë këtë, ju gjithashtu duhet të kuptoni se prezantuesit gjithmonë do të paraqesin shanse në favor të tyre. Kjo njihet si skaji i shtëpisë, dmth, libri ka dorën e sipërme në çdo shanse të paraqitur. Përveç avantazhit të shtëpisë, faktorë të tjerë që kanë ndikim përfshijnë formën aktuale të ekipit dhe performancën kokë më kokë.

Këshilla dhe truke bastesh

A keni dëshirën për baste Arena of Valor eSport? Nëse është kështu, ju duhet të zgjidhni faqja më e mirë e basteve eSport. Për më tepër, këtu janë disa këshilla dhe truket për t'ju ndihmuar në përpjekjen tuaj të re.

 • Shkoni për bastet më të mira: Një mënyrë për të vendosur bastin më të mirë është të hulumtoni ekipet dhe të kuptoni se si të performoni. Duke njohur të dobëtit dhe favoritët e rastësishëm, mund të parashikoni me njëfarë saktësie (megjithatë jo gjithmonë) rezultatin e çdo ndeshjeje.
 • Blini përreth për shanset më të mira: Rezervuarët kanë shanse të ndryshme, me disa që ofrojnë shanse pak më të larta; është e panevojshme të thuhet, shanset më të mira janë mënyra për të shkuar.
 • Bonuset e marrjes: A ofron libralidhës ndonjë bonus? Kjo është diçka që nuk dëshironi ta humbisni. Përdorni bonuset për të vendosur baste pa bërë shumë para.
About the author
Zhang Wei
Zhang WeiAreas of Expertise:
eSporte
About

Zhang Wei, i njohur më mirë në arenën e Esports si "DragonMaster", ka gdhendur një vend si një udhëheqës i mendimit në udhëkryqin e kazinove online dhe Esports. Me një instinkt të pagabueshëm për trendet, e kombinuar me një vëmendje të përpiktë ndaj detajeve, ai është njëkohësisht një strateg dhe një vizionar në këtë fushë.

Send email
More posts by Zhang Wei