Lajme

February 12, 2024

Zbuloni botën magjepsëse të Nightingale: Një aventurë fantazi e krijuar në mënyrë procedurale

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Prezantimi

Ndërsa vrapoj nëpër ajër, duke iu afruar me shpejtësi skajit të një shkëmbi, filloj të pendohem për vendimin tim për të përdorur kartën Trickster. Karta e Mbretërisë së Vogël, një nga të shumtat në Nightingale, dukej e dyshimtë, duke më ofruar të më linte "të kërceja në lartësi të mëdha", por ishte shumë e mirë për të qenë e vërtetë. Një shmangie taktike larg një armiku Bound Fae tani më sheh duke katapultuar drejt detit.

Zbuloni botën magjepsëse të Nightingale: Një aventurë fantazi e krijuar në mënyrë procedurale

Përzierja e historisë dhe fantazisë

Kur u njoftua, estetika e Nightingale tërhoqi vëmendjen e shumë njerëzve. Botët e saj fantastike të gazit, krijesat e veçanta dhe personazhet këndorë, të stilit viktorian, me shpatulla të gjera dhe ijë të vogla, e bëjnë këtë aventurë PvE të bashkëpunimit të dallohet midis bollëkut të lojërave të mbijetesës që po shohim tani. Ndërsa Nightingale sigurisht duket unike, është thellësia e madhe e botës që e bën atë të dallohet më shumë.

Një shkrirje e historisë së botës reale, ndikimeve letrare dhe një realiteti alternativ të krijuar nga Inflexion Games, Nightingale ju sheh duke ecur në rrugën tuaj nëpër një botë fantastike që përfshin përrallat dhe folklorin me të cilët jemi njohur, figura historike të jetës reale dhe, disi, emra të famshëm nga romanet klasike. Në udhëtimin tuaj, ju merrni përsipër kërkime nga të tillë si Victor Frankenstein dhe Nellie Bly dhe ndesheni me krijesa fantastike që të kujtojnë ato nga librat me tregime të fëmijërisë.

Bota e bilbilit

Duke ardhur nga një zhvillues që strehon veteranët e industrisë nga studiot si BioWare, kjo nuk duhet të jetë një tronditje e madhe - ndërtimi i botës është buka dhe gjalpi i tyre. Ata që kaluan nga BioWare në Inflexion kishin mbuluar një gamë të gjerë zhanresh: fantastiko-shkencore me Mass Effect, fantazi mesjetare me Dragon Age dhe madje edhe fantazi të arteve marciale me Jade Empire. Pra, ndërtimi i një loje në hapësirën e "fantazisë historike bashkëkohore" i intrigoi ata.

Rezultati është një botë e bukur, edhe pse e përafërt rreth skajeve, me shumë elementë të njohur mbijetese, si artizanati, gjuetia dhe peshkimi, por edhe një ndjenjë konstante që nuk e dini se çfarë ka afër.

Zonat e krijuara në mënyrë procedurale

Këtu nuk janë vetëm Faes magjike të Nightingale që bëjnë magji - ka edhe një magji sinqerisht të padepërtueshme prapa skenave.

E ndërtuar në serverin e dedikuar të Inflexion, "bota" e Nightingale përbëhet nga sfera të panumërta të krijuara në mënyrë procedurale. Ju i krijoni këto Realms duke kombinuar një kartë Biome me një kartë Major në një faqe portali. Karta Biome përcakton terrenin, ndërsa karta Major ndikon në cilat NPC, pika të interesit dhe elementë të tjerë kyç shfaqen në atë botë. Me fjalë të tjera, ka një bollëk kombinimesh që mund t'i bashkoni, ku secili rezulton në një fushë që as vetë zhvilluesit nuk mund ta parashikojnë.

Ndërsa përparoni, ju mblidhni dhe krijoni më shumë Karta Realm, duke ju lejuar të bëni kombinime të reja. Dëshironi t'i shijoni gjërat edhe më shumë? Përdorni një kartë Minor në një Transmuter për të ndryshuar aspekte të sferës në të cilën jeni aktualisht, në kohë reale. Ju mund të luani një kartë që gllabëron botën në një natë të pafund, por që rrit fuqinë tuaj magjike ose një kartë që ju rrit dëmin, por ju rëndon. Me këto letra, ka gjithmonë një kapje - siç më mësoi Trickster.

Një Udhëzues në Vrimën e Lepurit në Realmwalking

Kjo mund të tingëllojë dërrmuese, por ju keni një udhëzues që ju ndihmon të siguroheni që të mos humbisni në vrimën e lepurit duke ecur në mbretëri. Puck, një Fae me pamje ogurzi, vendos qëllime që janë veçanërisht të dobishme që herët ndërsa përpiqesh të përballesh me Nightingale. Ndërsa përparoni, merrni më shumë kërkime nga NPC-të, por gjithmonë keni mundësinë t'i hiqni të gjitha dhe të ecni në mbretëri sipas kohës së lirë. Kërkoni për Krijesat e Fabled me miqtë, ndërtoni një Estate mbresëlënëse pa kufizime vendosjeje, plotësoni enigmat e Bastilles ose mblidhni Jehona të Shpresës që mishërojnë njohuritë e vetë Nightingale. Ka një bollëk gjërash për të bërë dhe problemi është të vendosësh se në çfarë të përqendrohesh së pari.

Qasja dhe vlera e hershme

Duke qenë se Nightingale po hyn vetëm në aksesin e hershëm më 20 shkurt, ajo që ofrohet këtu është shumë mbresëlënëse, por patjetër që ka nevojë për lustrim. Flexion planifikon një nisje të plotë nëntë deri në 12 muaj pas lëshimit të hershëm të aksesit, me fokusin fillestar "një nisje e qëndrueshme" dhe rregullimin e çdo "çështjeje urgjente" përpara se të trajtoni përditësimet, përmbajtjet e reja, përmirësimet dhe sistemet e lojës.

Mund t'ju befasojë që Nightingale kushton 29,99 dollarë në aksesin e hershëm, pothuajse çmimi i një loje të plotë, por Flynn thekson se ofrimi i vlerës në atë pikë çmimi është thelbësor për studion - diçka që ai beson se jo të gjitha lojërat e bëjnë.

Nga tetë deri në nëntë orë që kalova me Nightingale, mund të them me siguri se ofron shumë për çmimin e saj, edhe nëse ka nevojë për pak punë. Mezi e gërvishtja sipërfaqen në kohën time të lojës dhe u joshesha vazhdimisht nga shtegu i rrahur për t'u strehuar nga breshëri vdekjeprurës, për të eksploruar shpella të fshehura (me arinj të zemëruar brenda) dhe për të kërkuar burime për të krijuar pajisje të reja dhe për të ndërtuar pronën time. Sa herë që përpiqesha të largohesha, magjepsesha të bëja një detyrë tjetër. Këtu ka diçka magjike dhe mezi pres të shoh se si do të dalë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Mega Incineroar: Një ndryshim i lojës apo një dështim konkurrues?
2024-04-13

Mega Incineroar: Një ndryshim i lojës apo një dështim konkurrues?

Lajme