Lajme

March 17, 2022

U lëshua një mjet i ri trajnimi për Valorant

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Tifozët e faqeve të basteve esports shpesh do të luajnë lojërat në të cilat vendosin baste. Bërja e kësaj i lejon ata të kuptojnë më mirë se çfarë të kërkojnë në një kampion të mundshëm. Një shembull i mirë i kësaj është qitësi pa pagesë në vetën e parë Valorant. Faqja, EsportRanker, përmban mjaft informacion mbi këtë titull, si dhe tituj të tjerë të esports. Që kur u publikua nga Riot Games në 2019, Valorant është përqafuar nga komuniteti i basteve online esports.

U lëshua një mjet i ri trajnimi për Valorant

Koncepti për Trima u frymëzua nga CS: GO. Prandaj dy gjuajtësit taktikë ndajnë shumë ngjashmëri. Kjo përfshin llojet e ekipeve profesionale që marrin pjesë në turne me aksione të larta. Turneu i Kampionëve Valorant (VCT) është një kompeticion relativisht i ri. Plani është që ai të zhvillohet çdo vit dhe të përbëhet nga tre nivele të ndryshme. Rajonalët vendosin se kush do të kalojë në Master. Ka disa faza për në Masters, dhe vetëm lojtarët më të mirë do të kualifikohen për në nivelin e Champions.

Në vitin 2021 finalja u organizua nga Berlini më 12 dhjetor. Skuadra Gambit Esports u mposht ngushtë nga Acend. Kjo i bëri ata kampionët e parë Valorant esport në botë. Meqenëse VCT është kaq e re, mund të duket e vështirë për tifozët e basteve Valorant të parashikojnë fituesit e mundshëm. Megjithatë, nëse lojtarët marrin kohë për të hulumtuar ekipet më të mira, kjo detyrë do të jetë shumë më e lehtë.

Rijetimi i momenteve ikonike

Mënyra më e mirë për të analizuar lojtarët profesionistë është duke parë ndeshjet e tyre më të paharrueshme. Kjo është bërë më e lehtë nga Aim Lab, partneri zyrtar i trajnimit për VCT. Mund të shkarkohet nga Steam. Me Aim Lab, lojtarët mund të praktikojnë aftësitë e tyre Valorant dhe të kontrollojnë statistikat e tyre të lojës.

Së fundmi janë publikuar shtatë detyra të reja. Ato bazohen në momente ikonike nga Turi i fundit i Kampionëve Valorant 2021. Lojtarët amatorë mund të shohin se sa mirë qëndrojnë në krahasim me profesionistët. Këto detyra gjithashtu ndihmojnë njerëzit kur bëhet fjalë për bastet Valorant në internet. Ata tregojnë se cilët kampionë kanë shansin për të bërë mirë në turneun e vitit të ardhshëm. Rrjedhimisht, përdoruesit e Aim Lab mund të jenë në gjendje të parashikojnë më mirë se kujt të vendosin një bast.

Një perspektivë e re

Bastet në esport dhe spektatorë janë shumë të ndryshëm nga pjesëmarrja aktuale. Është e lehtë të nënvlerësohet presioni i madh nën të cilin janë lojtarët profesionistë. Publikimi i ri në Aim Lab i jep publikut të gjerë një perspektivë të re duke i vendosur ata në këpucët e kampionëve. Janë zgjedhur shtatë momente veçanërisht pulsuese. Ekziston gjithashtu një detyrë ekskluzive e bazuar në ritëm. Ai përdor himnin zyrtar të VCT, "Die For You" nga Grabbitz.

Apeli kryesor i versionit të ri për fansat e basteve esports është fakti se do t'i prezantojë ata me disa nga pretendentët më të fortë atje. Ata mund të futen në këpucët e lojtarit Lakai gjatë tufës së tyre 1v2 në Ascent. Në hartën e Icebox, Hiko arrin të përballet me tre armiq me sukses. Kjo hartë është gjithashtu vendi ku TenZ shfaqi teknikën e tyre të përsosur për të rrëzuar armiqtë. Në një moment tjetër të Aim Lab, Asuna dërgon shpejt pesë rivalë në hartën Bind. Ekziston gjithashtu një moment epik 1v4 nga Derke për të përjetuar. Lojtarët profesionistë Heat dhe Deffo bëjnë të dy suksese të guximshme gjatë ndeshjeve Ace.

Të gjitha këto momente të kombinuara do t'u mësojnë adhuruesve të basteve në internet se çfarë të kërkojnë te një kampion. Në Valorant, nuk është vetëm rezultati i përgjithshëm që ka rëndësi. Arritja e të papriturës në një mënyrë të shpejtë dhe emocionuese është gjithashtu e rëndësishme.

Një lloj i ri kumarxhiu

Shfaqja e esports ka ndryshuar industrinë e basteve në një sërë mënyrash. Është krijuar një brez i ri kumarxhinjsh. Këta njerëz do të kenë qenë mjaft të rinj për të luajtur video lojëra që në moshë të re. Prandaj, ata kanë një nivel të vlefshëm ekspertize që do t'i ndihmojë ata të bëjnë një bast fitues. Ndonjëherë këshillat e basteve esports mund të shkëlqejnë nga përvoja.

Është e zakonshme që lojtarët e sporteve tradicionale të shikojnë thjesht ndeshje. Bërja e kësaj u jep atyre një ide se cilët lojtarë duhet të kenë kujdes. Megjithatë, mediumi i videolojërave është më unik. Praktikisht çdokush mund të luajë Valoran. Edhe nëse nuk janë shumë të aftë, përvoja ende u jep atyre njohuri për lojtarët profesionistë. Shpresojmë, kjo do t'u sigurojë atyre një avantazh kur bëhet fjalë për të bërë një bast.

Sa i dobishëm është botimi i ri?

Nëse lojtarët e fatit po përpiqen të analizojnë të mirat dhe të këqijat e basteve në një lojtar të caktuar, atëherë versioni i ri nga Aim Lab do të ketë një sasi të kufizuar dobie. Kjo është për shkak të faktit se tregon vetëm paraqitje të shkurtër të aftësive të tyre. Në vend të kësaj, është më mirë që lojtarët të shikojnë një ndeshje të tërë. Bërja e kësaj do t'i ndihmojë ata të marrin një pasqyrë shumë më të detajuar të çdo kampioni individual.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports
2024-05-23

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Lajme