Lajme

February 14, 2024

Tastierat më të mira të membranës: të heshtura, të qëndrueshme dhe të përballueshme

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Nëse jeni në treg për një tastierë të re, por nuk dëshironi të shpenzoni një pasuri për një tastierë mekanike, tastierat me membranë janë një alternativë e shkëlqyer. Ato ofrojnë disa veçori që ia vlen të merren parasysh, si funksionimi i qetë dhe qëndrueshmëria.

Tastierat më të mira të membranës: të heshtura, të qëndrueshme dhe të përballueshme

A duhet të blini një tastierë me membranë?

Përgjigja për këtë pyetje varet nga preferencat tuaja personale dhe stili i lojës. Nëse nivelet e zhurmës janë një shqetësim në mjedisin tuaj të lojrave, një tastierë membranore është një zgjedhje e mirë. Ndërsa disa nga tastierat më të mira të lojërave të qeta mund të prodhojnë decibel më të ulët se tastierat mekanike, tastierat membranore ende ofrojnë një përvojë të shkëlqyer të lojës.

Shumë lojtarë seriozë preferojnë tastierat mekanike për reagimin dhe personalizimin e tyre. Megjithatë, tastierat e membranës përpiqen të imitojnë ndjesinë e çelësave mekanikë dhe ofrojnë avantazhin e funksionimit të heshtur. Ato janë gjithashtu më të qëndrueshme dhe shpesh rezistente ndaj ujit dhe pluhurit.

Tastierat më të mira të membranës në treg

Pas orësh kërkimesh dhe testesh në dyqan, ne kemi përpiluar një listë të tastierave më të mira të membranës që janë aktualisht në dispozicion. Pavarësisht nëse jeni me një buxhet të ngushtë ose keni zakone specifike të lojës, ka një zgjedhje për të gjithë.

Corsair K55 Core

 • Tastierë me madhësi të plotë me çelësa të dedikuar mediash
 • Ndriçim i personalizueshëm RGB
 • E qëndrueshme me rezistencë ndaj derdhjes 300 ml
 • Aftësia e rrokullisjes me 12 çelësa

SteelSeries Apex 3 TKL

 • Dizajni Tenkeyless (TKL) për transportueshmëri
 • Rezistent ndaj ujit dhe pluhurit
 • Çelësat e heshtur
 • 10 zona mbresëlënëse ndriçimi RGB

Redragon K512 Shiva

 • Ndërprerëse lineare me ndjesi mekanike
 • Gjashtë çelësa makro për personalizim
 • 26 çelësa anti-fantazmë
 • Mbështetëse kyçe e ndashme

Razer Ornata V3X

 • Çelësat e membranës së heshtur
 • Mbështetja e kyçeve të përfshira
 • Ndriçim RGB me 16.8 milionë ngjyra
 • Performancë e shkëlqyer në lojërat e integruara me Chroma

Snpurdiri 60 për qind

 • Dizajn kompakt
 • Çelësat me ndjesi mekanike
 • Çmim i përballueshëm
 • Opsione të kufizuara RGB

HyperX Alloy Core RGB

 • Tastierë me madhësi të plotë me çelësa të dedikuar mediash
 • Çelësat anti-ghosting
 • Rezistente ndaj derdhjeve
 • Efektet dinamike të ndriçimit RGB

Çfarë duhet të keni parasysh kur blini një tastierë membranore

Ndërsa tastierat e membranës mund të mos kenë aq shumë faktorë për t'u marrë parasysh sa tastierat mekanike, ka ende disa aspekte të rëndësishme që duhen mbajtur parasysh:

 • Cilësia kryesore
 • Rezistencë ndaj ujit dhe pluhurit
 • Çelësat makro
 • Çelësat e medias

Cilësia e çelësit mund të jetë e vështirë të gjykohet pa një përvojë praktike, por rezistenca ndaj ujit dhe pluhurit, çelësat makro dhe çelësat e medias janë veçori që mund të përmirësojnë shumë përvojën tuaj të lojës.

Mendimet Përfundimtare

Kur blini një tastierë membranore, është e rëndësishme t'i jepni përparësi rehatisë mbi konkurrencën. Ndërsa tastierat e membranës mund të mos përputhen me performancën e tastierave mekanike, ato ofrojnë një përvojë të rehatshme dhe të qëndrueshme të lojës. Merrni parasysh preferencat tuaja personale dhe buxhetin kur merrni vendimin tuaj.

Mbani mend, kur blini përmes lidhjeve në faqen tonë, ne mund të fitojmë një komision të vogël shoqërues. Gëzuar lojëra!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Mega Incineroar: Një ndryshim i lojës apo një dështim konkurrues?
2024-04-13

Mega Incineroar: Një ndryshim i lojës apo një dështim konkurrues?

Lajme