Lajme

November 15, 2023

Snoop Dogg zgjerohet në teknologji me lojërat e dënimit me vdekje: diversifikimi i lojërave dhe fuqizimi i krijuesve

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Reperi Snoop Dogg, i njohur për karrierën e tij të suksesshme muzikore, i ka zgjeruar sipërmarrjet e tij të biznesit në botën e teknologjisë. Krahas djalit të tij, Cordell Broadus, Snoop ka njoftuar nisjen e Death Row Games, një studio lojërash e fokusuar në ofrimin e mundësive për krijues të ndryshëm dhe zgjerimin e narrativës rreth lojërave.

Snoop Dogg zgjerohet në teknologji me lojërat e dënimit me vdekje: diversifikimi i lojërave dhe fuqizimi i krijuesve

Diversifikimi i portofolit të biznesit

Snoop Dogg ka ndërtuar një portofol të larmishëm biznesi gjatë viteve, me sipërmarrje të shumta të suksesshme. Këtë javë, ai shtoi një tjetër pendë në kapelën e tij duke hyrë në industrinë e teknologjisë. Death Row Games synon të krijojë një hapësirë ​​për krijues të ndryshëm në ekosistemin e lojërave dhe të kontribuojë në procesin e vendimmarrjes në industri.

Unreal Engine 5: Themelimi i Lojërave të Vdekjes

Death Row Games mbështetet në Unreal Engine 5 (UE5) të Epic Games, një platformë e bazuar në komunitet që lejon krijuesit të zhvillojnë përmbajtje duke përdorur kodin me burim të hapur. Kodi i gjithanshëm mundëson krijimin e lojërave që janë funksionale në konzola të ndryshme, duke përfshirë pajisjet Xbox, Playstation, PC dhe VR. Epic Games ngarkon një tarifë prej 5% për zhvilluesit që shesin përmbajtjen e tyre përmes platformës.

Përfshirja e Snoop Dogg në lojëra

Snoop Dogg ka qenë i përfshirë në industrinë e lojrave për mjaft kohë. Ai ka qenë pjesë e kolektivit të lojërave esports FaZe Clan dhe madje ka pasur një skin të personalizuar në lojëra të njohura si Call of Duty dhe Call of Duty: Modern Warfare. Në vitin 2019, ai nisi Gangsta Gaming League, serinë e tij të turneut esports. Për më tepër, Snoop ka lëshuar një koleksion ekskluziv NFT të titulluar "Një Udhëtim me Qenin" në 2021.

Sipërmarrjet e biznesit të Snoop

Death Row Games i bashkohet listës së gjerë të sipërmarrjeve të biznesit të Snoop Dogg, të cilat kanë një vlerë neto të vlerësuar prej 160 milionë dollarë. Disa nga sipërmarrjet e tij të dukshme përfshijnë një linjë produktesh për kafshët shtëpiake, një firmë kapitali sipërmarrës të quajtur Casa Verde Capital, markën e kanabisit Leafs by Snoop, Snoopadelic Films, linjën e xhinave Indoggo dhe më shumë.

E ardhmja e lojërave të dënimit me vdekje

Ndërsa mbetet e pasigurt nëse Snoop do të performojë një koncert Fortnite si Travis Scott, ai tashmë ka lënë gjurmë në metaverset e lojërave. Snoop organizoi një performancë virtuale dhe lëshoi ​​NFT të personalizuara për fansat në metaversen e lojërave The Sandbox në 2021. Me Death Row Games, Snoop dhe djali i tij synojnë të krijojnë një platformë që shfaq kulturën dhe historitë e krijuesve të ndryshëm, veçanërisht ata nga komunitetet e pashërbyera.

Si përfundim, sulmi i Snoop Dogg në botën e teknologjisë me Death Row Games shënon një tjetër moment historik në karrierën e tij të suksesshme. Duke ofruar mundësi për krijues të ndryshëm dhe duke kontribuar në procesin e vendimmarrjes në industrinë e lojrave, Snoop synon të zgjerojë narrativën rreth lojërave dhe të shfaqë kulturën e komuniteteve të pashërbyera.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports
2024-05-23

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Lajme