Lajme

February 14, 2024

Saga e Selen Tatsuki: Përfundimi, Qëndrueshmëria dhe Pavarësia

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Që nga fundi i dhjetorit 2023, komuniteti VTuber është mahnitur nga saga e vazhdueshme e Selen Tatsuki dhe NIJISANJI EN. Selen Tatsuki, një transmetuese e talentuar dhe anëtare e valës së dytë të talenteve të NIJISANJI EN në VTuber, u rrit shpejt në popullaritet me personalitetin e saj energjik dhe aftësitë mbresëlënëse të lojës. Megjithatë, udhëtimi i saj mori një kthesë të papritur kur NIJISANJI EN ndërpreu kontratën e saj më 5 shkurt 2024.

Saga e Selen Tatsuki: Përfundimi, Qëndrueshmëria dhe Pavarësia

Kush është Selen Tatsuki?

Selen Tatsuki, e njohur për natyrën e saj kaotike dhe konkurruese, u bë një nga transmetuesit më të dashur të NIJISANJI EN. Me mbi 800,000 abonentë në YouTube dhe 130,000 ndjekës të Twitch, ajo ishte një forcë për t'u llogaritur në komunitetin VTuber. Përfundimi i saj i papritur i la fansat të pyesnin se çfarë kishte ndodhur.

Përfundimi

NIJISANJI EN dhe ANYCOLOR, kompania mëmë, lëshuan një deklaratë në Twitter duke njoftuar përfundimin e kontratës së Selen Tatsuki. Kompania përmendi shkelje të përsëritura të kontratës, deklarata mashtruese në platformat sociale, mospërputhje me konfirmimin e të drejtave dhe raporte të vazhdueshme për sjellje të papërshtatshme si arsyet kryesore për vendimin e tyre. Megjithatë, specifikat e këtyre pretendimeve mbeten të paqarta, me vetëm dy shembuj të dhënë.

Polemikat dhe pretendimet kontradiktore

Një nga shembujt e përmendur ishte një paralajmërim i dhënë Selenit në maj 2023 për bërjen e deklaratave mashtruese që mund të dëmtonin reputacionin e kompanisë. Shembulli i dytë përfshinte një kopertinë festive të filxhanit të fundit të kafesë të LilyPichu, të cilën Selen e lëshoi ​​si dhuratë për Krishtlindje për komunitetin e saj. NIJISANJI pretendoi se Selen vazhdoi me postimin e paautorizuar të kopertinës, ndërsa Selen dhe burime të tjera, përfshirë vetë LilyPichu, e kundërshtuan këtë pretendim.

Shtimi në spital dhe pretendimet e Selen

Selen zbuloi se ishte shtruar në spital pas problemeve të videos muzikore, duke përmendur një aksident. Megjithatë, pas përfundimit të saj, ajo sqaroi se në fakt ishte shtruar në spital për një tentativë, me gjasë duke iu referuar një tentative vetëvrasjeje. Ajo ia atribuoi këtë ngacmimit të brendshëm dhe një mjedisi toksik brenda NIJISANJI EN. Shqetësimet u ngritën edhe për kontrollin e NIJISANJI mbi llogarinë private të Selen në Twitter, ku deklaratat në lidhje me shtrimin e saj në spital u bënë pa sqaruar se ato nuk ishin nga vetë transmetuesi.

Përgjigja e NIJISANJI

NIJISANJI nuk e ka pranuar publikisht Selen që nga përfundimi i saj, me përjashtim të një deklarate për aksionerët e ANYCOLOR duke vënë në dukje se ndikimi financiar i përfundimit të kontratës së saj do të ishte i papërfillshëm. Megjithatë, trajtimi i Selenit ka çuar në pasoja negative për kompaninë, duke përfshirë një rënie të vlerës së aksioneve dhe përfundimin e projekteve të bashkëpunimit nga kompani dhe individë të tjerë.

Pasojat

Selen, tani duke përdorur llogarinë e saj personale DokiBird, ka fituar një ndjekës të konsiderueshëm që nga përfundimi i saj. Kanali i saj në YouTube ka tejkaluar 500,000 abonentë dhe ajo po përqafon pavarësinë e saj të sapogjetur si një krijuese e pavarur. Ajo planifikon të fokusohet në krijimin e përmbajtjes pa kufizime të korporatës dhe shpreson të ecë përpara në një komunitet pozitiv dhe mbështetës.

Si përfundim, saga e Selen Tatsuki dhe NIJISANJI EN është një histori e përfundimit dhe elasticitetit. Ndërsa specifikat e përfundimit mbeten të paqarta, Selen ka gjetur forcë në komunitetin e saj dhe është e vendosur të ketë sukses si një krijuese e pavarur. Le ta mbështesim atë dhe të mësojmë nga kjo përvojë, duke promovuar një kulturë respekti dhe mirëkuptimi në komunitetin VTuber.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Mega Incineroar: Një ndryshim i lojës apo një dështim konkurrues?
2024-04-13

Mega Incineroar: Një ndryshim i lojës apo një dështim konkurrues?

Lajme