Lajme

November 14, 2023

Optimizimi i rehatisë dhe performancës: Ndikimi i Secretlab në Sportet e Botës 2023

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Prezantimi

Worlds 2023 x Secretlab – Ergonomi për atletët profesionistë të esportit

Optimizimi i rehatisë dhe performancës: Ndikimi i Secretlab në Sportet e Botës 2023

Worlds 2023 po arrin fazën e tij përfundimtare, me ndeshjen e shumëpritur midis WBG dhe T1 të planifikuar për në 19 nëntor. Ndërsa këto dy ekipe konkurrojnë për titullin kampion, është thelbësore të njihet rëndësia e ergonomisë në epokën moderne të esports. Ne folëm me Secretlab, sponsorin global dhe partnerin zyrtar të Kryetarit të LoL Esports, për përpjekjet e tyre të pamëshirshme për të ofruar rehatinë më të mirë për lojtarët në Worlds 2023.

Roli i Secretlab në LoL Esports

Secretlab ka qenë një lojtar kyç në botën e LoL Esports për disa vite, duke krijuar një partneritet të gjatë me Riot Games. Si Partner zyrtar i Kryesisë për pesë vjet rresht, Secretlab ka dëshmuar se ofron përvojën e fundit të uljes për lojtarët. Ky partneritet është një dëshmi e përkushtimit të kompanisë për të ofruar rehati të jashtëzakonshme, duke i lejuar lojtarët të performojnë më të mirën e tyre në ndeshjet me aksione të larta si ato në Worlds. Ndërsa mekanika dhe strategjia janë thelbësore në sportet elektronike, komoditeti i ndenjëseve gjithashtu luan një rol të madh, pasi mund të ndikojë ndjeshëm në performancën dhe shëndetin e lojtarëve, veçanërisht në mjedisin stresues të lojërave.

Ndikimi i lojërave në shëndetin e lojtarëve

Dr. Lindsey Migliore, një mjeke e Mjekësisë Esports & PMR dhe themelues i GamerDoc, thekson ndikimin që esports profesionale sjell trupin dhe mendjen. Për shkak të orarit të pamëshirshëm, lëvizjeve të përsëritura që kërkohen për të luajtur dhe kohës së kufizuar të pushimit, lojtarët janë të ndjeshëm ndaj dëmtimeve muskuloskeletore dhe nervore. Në shumicën e rasteve, lojtarët vonojnë trajtimin dhe presin deri në sezonin jashtë sezonit për t'u rehabilituar. Megjithatë, për skuadrat që kualifikohen për turne ndërkombëtarë si Worlds, orari i tyre zgjatet, duke rezultuar në periudha edhe më të shkurtra rikuperimi. Kombinimi i përplasjeve intensive, seancave të radhës solo natën vonë, privimi i gjumit nga vonesa në avion dhe rritja e ngarkesës në stërvitje para garave përkeqëson më tej ngarkesën fizike dhe mendore të lojtarëve.

Rëndësia e dizajnit në rehati

Neglizhimi i rëndësisë së ergonomisë mund të çojë në djegie, lëndime të kyçit të dorës dhe çështje të tjera serioze që mund të ndikojnë ndjeshëm në performancën e lojtarëve dhe të ekipeve. Secretlab bashkëpunon me profesionistë si Dr. Migliore për të dizajnuar karrigen më të mirë të mundshme të lojërave për seanca të gjata lojrash. Kompania beson se lëvizja është çelësi për lehtësimin e stresit në trup. Karriget e tyre janë të dizajnuara për të inkurajuar lëvizjen natyrale duke ofruar komoditetin dhe mbështetjen e duhur. Karakteristika si baza e sediljes me guralecë të pronarit në TITAN Evo drejtojnë trupat në mes për shpërndarje më të barabartë të presionit, ndërsa skajet e ndezura krijojnë hapësirë ​​të bollshme për lëvizje. Për më tepër, lojtarët që luftojnë me mbajtjen e qëndrimit të saktë për shkak të afërsisë së ekranit, këshillohen të shtrihen ose të bëjnë pushime gjatë raundeve ose pushimeve.

Kalimi nga Profesionistët në Përdorues të Përditshëm

Karriget e lojërave nuk janë të dobishme vetëm për atletët e esports, por edhe për individët që kalojnë periudha të gjata kohore në stacionet e tyre të punës. Secretlab njeh aktivitetet e ndryshme në të cilat përfshihen njerëzit, të tilla si shkrimi i raporteve, ndjekja e takimeve virtuale, lojërat dhe madje edhe dremitja. Karriget e kompanisë janë të dizajnuara për të akomoduar ndërrime natyrore dhe rregullime në qëndrim gjatë këtyre aktiviteteve. Sistemi lumbal L-ADAPT me 4 drejtime i lejon përdoruesit të përkulin lakimin e shtyllës kurrizore ndërsa kalojnë midis pozicioneve. Përveç mbështetjes së mesit, pozicionet e duhura të krahëve dhe këmbëve janë thelbësore në reduktimin e stresit dhe përmirësimin e përvojës së ulur. Mbështetësit e krahëve duhet të lejojnë parakrahët të shtrihen horizontalisht, duke shmangur presionin e tepërt në pjesën e brendshme të bërrylit. Këmbët duhet të vendosen fort në dysheme dhe Secretlab ofron një mbështetëse profesionale për këmbët për individët që nuk mund të arrijnë tokën. Mbajtja e një shpine të fortë në pjesën e pasme të sediljes dhe mbajtja e nyjeve të lëngshme gjatë pushimeve rekomandohet gjithashtu për rehati optimale.

Procesi i përpiktë i projektimit

Udhëheqja e Secretlab në industrinë e karrigeve të lojërave buron nga fokusi i tyre në ergonomi dhe një qasje shumëdisiplinore ndaj dizajnit dhe zhvillimit. Produkti i tyre kryesor, TITAN Evo, është projektuar për të siguruar shpërndarje të barabartë të peshës dhe ofron personalizim të plotë për mbështetjen individuale dhe preferencat e pozicionit. Çdo dizajn i nënshtrohet testimit rigoroz të përdoruesit, duke përfshirë hartën e presionit, për të siguruar që përdorimi në jetën reale mbështet konceptin e rehatisë përfundimtare. Ndërsa markat e tjera mund të përpiqen të imitojnë karriget e Secretlab, mungesa e të kuptuarit të tyre pas dizajnit shpesh rezulton në dështimin për të ofruar një produkt koheziv që avancon komoditetin ergonomik afatgjatë.

konkluzioni

Me afrimin e finaleve të Worlds 2023, Secretlab do të mbështesë si WBG ashtu edhe T1 me karriget e tyre të lojërave, duke u mundësuar lojtarëve të ofrojnë performancën e tyre më të mirë në mënyrën më komode të mundshme. Rëndësia e ergonomisë në sportet elektronike nuk mund të mbivlerësohet, pasi ajo ndikon drejtpërdrejt në shëndetin, mirëqenien dhe performancën e përgjithshme të lojtarëve. Përkushtimi i Secretlab për të ofruar rehati dhe dizajn të jashtëzakonshëm shërben si një testament për angazhimin e tyre ndaj komunitetit të esports. Qofshin atletë profesionistë të sporteve elektronike apo përdorues të përditshëm, karriget e lojërave të Secretlab ofrojnë përzierjen e përsosur të rehatisë, mbështetjes dhe personalizimit, duke siguruar një përvojë optimale të uljes për të gjithë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports
2024-05-23

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Lajme