Lajme

April 12, 2024

Ndryshimi tjetër i madh në Pokémon VGC: Pro zhyten në rregulloren G

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Marrëveshje kryesore

  • Pokemon legjendar Hyni në përleshje: Rregullorja G prezanton një rregull të ndryshimit të lojës që lejon një Pokemon legjendar të kufizuar për ekip.
  • Calyrex merr skenën qendrore: Shadow Rider Calyrex, me shpejtësinë e tij të jashtëzakonshme dhe Sulmin Special, së bashku me Terastalizimin, është një përzgjedhje kryesore midis profesionistëve.
  • Kundërvihet në rritje: Prisni të shihni një rritje në Pokemon të rëndë të tipit të errët ndërsa lojtarët strategjikojnë për të kundërshtuar dominimin e Shadow Rider Calyrex.
  • Legjendat e reja të gjeneratës IX për t'u parë: Koraidon, Miraidon dhe Terapagos janë vendosur të shkundin meta me aftësitë dhe rolet e tyre unike.
  • Meta të ndryshme të parashikuara: Kufizimi i një Legjendar të kufizuar për ekip inkurajon një përbërje të larmishme dhe strategjike të ekipit.

Pokémon Scarlet and Violet's VGC po përgatitet për një ndryshim sizmik me prezantimin e Rregullores G, një grup i ri rregullash që po nxit konkurrencën duke lejuar një Pokemon Legjendar të kufizuar në çdo ekip. Bisedat me disa nga lojtarët më të mirë të botës në Kampionatin Ndërkombëtar të Evropës (EUIC) – duke përfshirë peshat e rënda si Jeudy Azzarelli, James Baek dhe Wolfe Glick – zbulojnë një përzierje pritjeje dhe rikalibrimi strategjik ndërsa komuniteti përgatitet për këtë periudhë transformuese.

Ndryshimi tjetër i madh në Pokémon VGC: Pro zhyten në rregulloren G

Rebusi Calyrex

Në qendër të vëmendjes, pa dyshim, shkëlqen më shumë në Shadow Rider Calyrex. Ky Pokemon legjendar, i njohur për shpejtësinë e tij të jashtëzakonshme dhe sulmin special astronomik, është gati të ripërcaktojë meta-në. Lojtarët janë veçanërisht të ngazëllyer (dhe të kujdesshëm) për potencialin e tij kur çiftohen me Terastallization, i cili jo vetëm që rregullon dobësitë e tij, por gjithashtu përforcon aftësinë e tij sulmuese. Joseph Ugarte theksoi, "Me Terastalizimin... Calyrex Shadow vetëm përmirësohet. Nuk ka Dynamax për ta kundërshtuar atë dhe Tera Ghost mund të rrisë ndjeshëm dëmin e Astral Barrage."

Megjithatë, për çdo veprim, ka një reagim të barabartë dhe të kundërt. Alex Gómez Berna dhe profesionistë të tjerë parashikojnë një kundër-lëvizje, duke parashikuar një rritje të llojeve të mëdha të errëta të dizajnuara për t'i bërë ballë sulmit të Shadow Rider Calyrex. Kështu, skena konkurruese pritet të evoluojë, duke nxitur një dinamikë ku fuqia kontrollon fuqinë.

Konkurrentët e rinj të Gjeneralit IX

Përtej Calyrex, futja e Koraidon, Miraidon dhe Terapagos të Gen IX në VGC paralajmëron dimensione të reja strategjike. Secili sjell aftësi unike në fushën e betejës, nga vendosja e terrenit te manipulimi i motit, duke premtuar të pasurojë kompozimet e ekipit dhe dinamikën e betejës. James Baek u entuziazmua për Terapagos, duke vënë në dukje potencialin e tij për të prishur kundërshtarët me aftësinë e tij për të anuluar efektet e terrenit dhe motit, së bashku me një lëvizje super-efektive përhapëse që synon Pokemon duke përdorur Terastalizimin.

Ndërkohë, Aaron "Cybertron" Zheng është duke vënë bast që Kyogre të bëjë një spërkatje pavarësisht pranisë së kundërvënieve të frikshme. Optimizmi i tij është një dëshmi e qëndrueshmërisë së qëndrueshme të ekipeve të mirëndërtuara dhe strategjive klasike në peizazhin në zhvillim të VGC.

Një fushë beteje e larmishme pret

Ndoshta aspekti më emocionues i Rregullores G është diversiteti që premton. Me vetëm një Legjendar të kufizuar për ekip, lojtarët inkurajohen të eksplorojnë një gamë më të gjerë strategjish dhe kombinimesh Pokemon. Wolfe Glick e kapi këtë ndjenjë, duke parashikuar një meta që është "mjaft e gjerë dhe jo shumë e centralizuar", një skenar ku kreativiteti dhe inovacioni janë çelësi i fitores.

Ndërsa Rregullorja G duket në horizont, komuniteti VGC po gumëzhin nga spekulimet, strategjitë dhe emocionet e konkurrencës. Me forcat legjendare të vendosura për t'u përplasur, muajt e ardhshëm do të jenë padyshim një spektakël i shkëlqimit taktik dhe aftësisë së Pokemonit. Pavarësisht nëse jeni një profesionist i sprovuar ose një kampion aspirues, fusha e betejës në zhvillim e Pokémon VGC është një thirrje për armë, duke i bërë thirrje çdo trajneri që të përballet me sfidën.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports
2024-05-23

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Lajme